Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επιπτώσεις αμόλυβδης σε.....diesel κινητήρα !

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Επιπτώσεις αμόλυβδης σε.....diesel κινητήρα !

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 24 Αύγ 2010, 09:37

Ποιες οι επιπτώσεις 30 περίπου λιτ. αμόλυβδης που έβαλε κατά λάθος ο πρατηριούχος στο Sorento diesel μου ;
Σημειωτέρον ότι το τεπόζιτο είχε άλλα τόσα λιτ. πετρέλαιο ήδη μέσα . Έκανα περίπου 100 χιλ , οπότε ο κινητήρας αφού "κόλωσε" για τα καλά....εσβησε σε μία ανηφόρα . Στην Οδική βοήθεια έγινε διάγνωση , αλλάχτηκε το καύσιμο με ....σκέτο πετρέλαιο και έκανα από τότε 350 χιλ χωρίς φαινομενικό πρόβλημα .
Τι να προσέξω και να ελέγξω για πιθανή ζημιά ;
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Επιπτώσεις αμόλυβδης σε.....diesel κινητήρα !

Δημοσίευσηαπό SUVord » 24 Αύγ 2010, 12:02

Θεώρησε τον εαυτό σου πολύ τυχερό και ξέχνα τα όλα.Αλλαγή φίλτρ καυσίμου και λαδιού καθώς και αλλαγή λαδιών για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Απλά, αν θέλεις να λεπτολογήσεις, για καμμιά χιλιάδα χιλιόμετρα μην αφήσεις το ντεπόζιτο να κατέβει κάτω απο τη μέση.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 24 Αύγ 2010, 22:57

Για να είμαι ειλικρινής το φίλτρο καυσίμου σκέφτηκα να το άλλαξω , όχι όμως αυτό του λαδιού , όπως και την αλλαγή λαδιών......
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό wolfman13 » 26 Αύγ 2010, 08:46

και έφυγες από το πρατήριο έτσι!δεν υπάρχει κατά λάθος ρωτάνε πρώτα!!!έπρεπε να κάτσεις εκεί και να τους επιβάλεις να σου βγάλουν το καύσιμο με δικά τους έξοδα και να στο ξανά γεμίσουν με δικά τους έξοδα.
όταν πείρα το πινιν ο πρατηριούχος πήγε να μου βάλει πετρέλαιο λόγο οτι γραφεί gdi ήταν με τη μάνικα στο χέρι και ίσα που τον πρόλαβα.
wolfman13
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Μάιος 2010, 13:42

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 26 Αύγ 2010, 23:29

και εγω παρολιγο να το παθω νομιζε οτι ηταν ντιζελ και στο τσακ τον προλαβα παρολα αυτα επρεπε να κατσεις εκει να κανεις φασαρια μπορουσε να παθει καμια σοραρη βλαβη ο κινητηρας και να τα πληρωνες ολα απο την τσεπη σου, για καλο και για κακο παρε ενα πινελο και γραψε πανω στο αυτοκινητο με μεγαλα γραμματα "ΜΟΝΟ DIESEL" για να μην την ξαναπαθεις :twisted:
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 27 Αύγ 2010, 07:53

Μάλλον δεν ενημέρωσα σωστά . Την αμόλυβδη την..........έβαλα στη Λευκάδα χωρίς να καταλάβω το σφάλμα ούτε εγώ ούτε ο πρατηριούχος . Σταμάτησα το όχημα μπροστά στην αντλία πετρελαίου που απείχε 2-3 μέτρα από αυτές της βενζίνης . Στο καπάκι του ρεζερβουάρ γράφει ολοκάθαρα DIESEL . Κοίταζα την πίεση των ελαστικών και δεν είδα ποια μάνικα έπιασε .Πού να φανταστώ τι θα γίνει . Ύστερα από μικροπροβλήματα απόδοσης και εκκίνησης του κινητήρα , ο τελευταίος κάποια στιγμή τα "έπαιξε" 25 χιλιόμετρα πριν τα Γιάννενα . Στην εκεί Express Service αποκαλύφτηκε..........το μυστικό ! :evil:
Τότε κοίταξα καλά και την απόδειξη για τα καύσιμα , η οποία έγραφε.......αμόλυβδη ! :cry:
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό wolfman13 » 27 Αύγ 2010, 12:06

Jugulator έγραψε:Μάλλον δεν ενημέρωσα σωστά . Την αμόλυβδη την..........έβαλα στη Λευκάδα χωρίς να καταλάβω το σφάλμα ούτε εγώ ούτε ο πρατηριούχος . Σταμάτησα το όχημα μπροστά στην αντλία πετρελαίου που απείχε 2-3 μέτρα από αυτές της βενζίνης . Στο καπάκι του ρεζερβουάρ γράφει ολοκάθαρα DIESEL . Κοίταζα την πίεση των ελαστικών και δεν είδα ποια μάνικα έπιασε .Πού να φανταστώ τι θα γίνει . Ύστερα από μικροπροβλήματα απόδοσης και εκκίνησης του κινητήρα , ο τελευταίος κάποια στιγμή τα "έπαιξε" 25 χιλιόμετρα πριν τα Γιάννενα . Στην εκεί Express Service αποκαλύφτηκε..........το μυστικό ! :evil:
Τότε κοίταξα καλά και την απόδειξη για τα καύσιμα , η οποία έγραφε.......αμόλυβδη ! :cry:



αυτές τις μαλακίες κάνουν και θέλουν να λέγονται και επαγγελματίες.
κάτι παρόμοιο μου έκαναν σε πρατήριο της shell εδώ στη πατρα, εγώ ζήτησα αμόλυβδη απλή και η υπάλληλος επέμενε σε 100αρα , της το είπα 3 φορές μπροστά και σε άλλον πελάτη και σε άλλον έναν υπάλληλο , πήγα μέσα να πάρω νερό , και γυρνώντας βλέπω να βάζει 100αρα δεν τις είπα κουβέντα και όταν μου ζήτησε τα λεφτά της είπα δεν ζήτησα 100αρα αλλά απλή αμόλυβδη έγινε ένας ψιλό τσαμπουκάς με τον υπεύθυνο ζητώντας και τα ρέστα αλλά και ο επόμενος πελάτης που ήταν μπροστά όταν έλεγα για αμόλυβδη απλή αλλά και τα 3 άτομα που είχα μέσα στο αυτοκίνητο επιβεβαίωναν την απαίτηση μου.
πλήρωσα για απλή αμόλυβδη 55 λίτρα και έφυγα κύριος πλέον είμαι μπροστά στην μάνικα όταν πάω σε βενζινάδικο!
wolfman13
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Μάιος 2010, 13:42


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες