Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΡΟΣΟΧΗ- ΠΡΟΣΟΧΗ, Προς Κατόχους Υγραεριοκίνητων οχημάτων

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

ΠΡΟΣΟΧΗ- ΠΡΟΣΟΧΗ, Προς Κατόχους Υγραεριοκίνητων οχημάτων

Δημοσίευσηαπό HP » 26 Ιούλ 2011, 11:49

Μετά απο 4 χρόνια υγραεριοκινησης σε λιμπερτυ 3,7, ακούγωντας σχόλιο για πλαστικά ταφ ΠΟΥ ΈΣΠΑΣΑΝ,κυκλώματος ψύξης ΝΕΡΟΥ, κινητήρα στην
παροχή πνεύμονα υγραερίου και επιστροφής απο το καλοριφερ, και παράλληλα ανεβάσματος ΜΙΑΣ γραμμης στο όργανο της θερμοκρασίας του αυτοκινήτου μου, η επίσκεψη σε γνωστό στην θεσσαλονίκη ψυγειά, έβγαλε
αλλαγή ψυγείου, 3 τρύπες!!!!! και ώ του θαύματος το χαμηλό ταφ είναι μεταλικό (πριν 4 χρόνια μπήκε)κανονικό, ΑΛΛΑ, το επάνω που είναι ΠΛΑΣΤΙΚΟ
σπασμένο ΜΙΣΟ μεσα στην σωλήνα του αυτοκινήτου, σάπιο το σπασμένο κομμάτι που έβλεπε προς τον κινητήρα( έχει και πιο πολύ θερμοκρασία ερχόμενο απο εκεί????? )
Αντε το ψυγείο, έτυχε, έρχετε και ένα πασσάτ 1,8 μιας εβδομάδος υγραέριο
με διαροή σε ταφ ολοκαίνουργιο, με σφιγχτήρες θεόσφιχτους, πάντως απο το έντονο μπλέ του ταφ έμοιαζε υδραυλικός.
ΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΑΝ ΤΑ ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΤΑΦ ΕΧΟΥΝ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΣΤΟΧΙΑΣ, ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΝ?


ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΑ ΜΕ ΜΕΤΑΛΙΚΑ, ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΣΑΣ, ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΥΛΩΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΚΤΕΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

Το δικό μου ζήταγε λίγο νερό κάθε κάποιο καιρό που άνοιγα για να βάλω νερό στις πλύστρες!!!!
HP
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2007, 13:13

ΠΡΟΣΟΧΗ- ΠΡΟΣΟΧΗ, Προς Κατόχους Υγραεριοκίνητων οχημάτων

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 26 Ιούλ 2011, 16:33

φιλε HP (Hewlett-Packard!!) μπορεί απο υπολογιστές κατι να εχω αλλα απο μηχανολογία δεν έχω.

Ποια ειναι η σχέση του κυκλώματος ψύξης με το υγραέριο?
Όπως τα λες θα πρέπει ο Πνεύμονας παροχής αερίου συνδέεται με το κύκλωμα ψύξης? ισχύει?
Τι ελέγχους πρέπει να κάνουμε ...
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό HP » 26 Ιούλ 2011, 19:06

Όταν περνάμε ΚΤΕΟ κάθε δύο χρόνια, πρέπει να μας έχει ελέγξει ο εγκαταστάτης το σύστημα
ώστε να μας δώσει χαρτι καλής λειτουργείας, είναι έξυπνο να μας αλλάζει τα ταφ τα πλαστικά ότι και να λέει.
Μέχρι νομίζω 4ρτη γενειά συστημάτων χρησιμοποιεί νερ'ο απο το κύκλωμα ψύξης του αυτοκινήτου.
HP
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2007, 13:13


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες