Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΡΕΚΤΙΦΙΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ????

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

ΡΕΚΤΙΦΙΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ????

Δημοσίευσηαπό navara.zisis » 18 Σεπ 2013, 18:58

Καλησπερα παιδια ειμαι κατοχος ενος vitara 1.6 16v του 1998 ισπανικο.το αυτοκινητο εχει αλλαγμενη μηχανη που συμφωνα με τα στοιχεια του πωλητη τωρα θα εχει 165000 χιλιομετρα αλλα αρχισε να καιει πολυ λαδι...συμφωνα με μηχανικο το αυτοκινητο εχει εσωτερικη ζημεια στα τσιμουχακια και γενικα θελει επισκευη το κεφαλαρι αλλα υπαρχει και η μικρη περιπτωση να ειναι και πιο βαθια η ζημια(ελατηρια κτλπ).Πλεον για να ειμαι σιγουρος σκεφτηκα η να το επισκευασω το μοτερ εξολοκληρου (η επισκευη θα γινει με παρα πολυ φιλικη τιμη) ή να αγορασω αλλο μοτερ ή και ακομα να βαλω μοτερ εκτος απο βιταρα που θα κουμπωνει πανω στο σκαφος μου χωρις μετατροπες.
Άβαταρ μέλους
navara.zisis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 19:16
Τοποθεσία: κοζανη

Re: ΡΕΚΤΙΦΙΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ????

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Σεπ 2013, 23:02

Αν το μοτέρ το ξέρεις, και πέρα από τα τσιμουχάκια και τα ελατήρια είναι καλό, κάνε την επισκευή, κάθως ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να είναι το άλλο που θα πάρεις....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΡΕΚΤΙΦΙΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ????

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 19 Σεπ 2013, 00:03

Ειδικα αν ειναι τσιμουχακια η επισκευη ειναι πολυ ευκολη, την εχω κανει στο ιδιο μοτερ, με καρμπυρατερ χωρις να ειμαι ειδικος. Παρατηρησε το εξης, οπως πηγαινεις κανονικα, ριξε του ενα καλο ξαφνικο πατημα στο γκαζι, αν εκει σου βγαλει καπνιλα ειναι τσιμουχακια. Σιγουρα θα το εφτιαχνα. Το κεφαλαρι τι να θελει? Αντε κανα καθαρισμα οι εδρες των βαλβιδων και ενα ψιλοπλανισμα μια και το ανοιξες.
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: ΡΕΚΤΙΦΙΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ????

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Σεπ 2013, 00:05

... Αν είναι τσιμουχάκια, θα στο κάνει αφού το πλακώσεις σε απότομο ΑΦΗΜΑ του πετάλ... ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΡΕΚΤΙΦΙΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ????

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Σεπ 2013, 22:03

Η καλυτερη λυση αν δεν υπαρχει ριγμα ή δεν εχει πετσικαρει η κεφαλη ειναι η επισκευη. Κατουσιαν ξαναγινεται καινουργιο το μοτερ αν γινει σωστα.

αλλα ειναι και η πιο ακριβη λυση και η πιο χρονοβορα, σε σχεση με ενα μεταχειρ. μοτερ...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: ΡΕΚΤΙΦΙΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ????

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 20 Σεπ 2013, 00:26

superspy έγραψε:... Αν είναι τσιμουχάκια, θα στο κάνει αφού το πλακώσεις σε απότομο ΑΦΗΜΑ του πετάλ... ;-)


Σωστα, αυτο εννοουσα ελα ετσι που το εγγραψα δεν ηταν κατανοητο!!
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες