Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλλαγη διαστασης ελαστικων

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Αλλαγη διαστασης ελαστικων

Δημοσίευσηαπό joyman » 12 Οκτ 2015, 11:37

Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εχω ενα suzuki sx4 scross 2014 και θα ηθελα να μεγαλωσο την διασταση των ελαστικων μου για να κερδισω λιγο υψος και οχι τοσο κοπανημα.Τα εργοστασιακα μου ελαστικα ειναι 205/50/17 και μετα απο δοκιμες σε 205/55/17 215/50/17 225/55/17 διαλεξα τα 215/55/17 τα οποια φοραει και το καινουριο vitara το οποιο εχει ιδια φρενα μοτερ αμορτισερ με το δικο μου.Με το μεγεθος στους θολους ειμαι οκ και θα παρω περιπου 1.5 εκατοστο υψος και αποκλιση 4.5 % που ειναι λιγο πανω απο το νομιμο επιτρεπομενο οριο του 3%.ο λαστιχας μου και ενας τεχνικος της suzuki (off the record) μου ειπαν οτι εκτος απο λιγο παραπανω καταναλωση και πτωση των επιδοσεων δε θα δω σημαντικες διαφορες στην οδικη συμπεριφορα του αυτοκινιτου.Θα ηθελα να ακουσω καποια γνωμη στο θεμα,ευχαριστω εκ τον προτερων.(παρακαλω μη μου πειτε το αμαξι σου δεν ειναι off road και δεν κανει για τετοια αστο οπως ειναι το γνωριζω ηδη καθως ημουν κατοχος παλιου vitara και ξερω)
joyman
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015, 16:13

Re: Αλλαγη διαστασης ελαστικων

Δημοσίευσηαπό superspy » 12 Οκτ 2015, 22:01

Σε παίρνει να πας σε 16άρες ή 15άρες; (μέγεθος φρένων)
Αν ναι βρες ένα σετ σιδερένιες και θα μπορέσεις να βάλεις μεγαλύτερο προφίλ
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αλλαγη διαστασης ελαστικων

Δημοσίευσηαπό joyman » 13 Οκτ 2015, 20:11

Περνει να βαλω 16αρες αλλα δεν θελω να αλλαξω τισ εργοστασιακες για λογους αισθητικης και της ζαντας που μου αρεσει αλλα και του μεγαλου κενου που εχο ηδη στο θολο...
joyman
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015, 16:13

Re: Αλλαγη διαστασης ελαστικων

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Οκτ 2015, 20:57

SX4 και Sedici http://www.off-road.gr/article1294.html είναι ουσιαστικά το ίδιο.
Έχει αρκετές δυνατότητες - μετά πας σε άλλο είδος.
Με μια σιδερένια ζάντα (είναι πιο ελαστικές) και μεγαλύτερο προφιλ θα μείνεις στις ίδιες πάνω-κάτω περιμέτρους και θα έχεις αυτό που ζητάς.
Η εμφάνιση είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες