Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Toyota Hilux - Για καθαρισμό τρόμπας

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Toyota Hilux - Για καθαρισμό τρόμπας

Δημοσίευσηαπό kreshkas » 31 Μαρ 2016, 11:27

Έχω ένα Toyota 3.0D-4D VIGO του 2006. Ο μηχανικός μου μου είπε μια συμβουλή να κάνω ώστε να μην έχω ποτέ πρόβλημα με την τρόμπα πετρελαίου. Αυτό που μου είπε να κάνω είναι να έχω μισό ντεπόζιτο γεμάτο και να ρίξω μέσα 1 γαλόνι καθαρο πετρέλαιο(κηροζίνη) και στην συνέχεια να γεμίσω το ντεπόζιτο με κανονικό πετρέλαιο.

Θα ήθελα να ρωτήσω και εδώ αν υπάρχει κάποιος που ξέρει πραγματικά πολύ καλά πάνω στο θέμα, γιατί φοβάμαι μήπως υπάρχει κίνδυνος για κάτι άλλο..
kreshkas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Μαρ 2016, 08:34

Re: Toyota Hilux - Για καθαρισμό τρόμπας

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 31 Μαρ 2016, 22:54

Παλιο δοκιμασμενο κολπο, ετσι περνανε ακομα κατι ερειπια ντιζελ τον ελεγχο καυσαεριων. Καθαρισμα κανει!
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Toyota Hilux - Για καθαρισμό τρόμπας

Δημοσίευσηαπό kreshkas » 01 Απρ 2016, 09:34

Εμένα το αμάξι είναι στην πένα, βασικά δεν έχει κανένα θέμα. Εχει 200 000 χιλιόμετρα. ο μηχανικός είναι μεγάλος σε ηλικία, σίγουρα δεν μου το είπε για κακό αλλά πιστέυω είναι του στυλ "γιατροσοφια της γιαγιας" όπως λες και εσυ.
Άρα την τρόμπα πετρελαίου δεν την βοηθά
kreshkas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Μαρ 2016, 08:34

Re: Toyota Hilux - Για καθαρισμό τρόμπας

Δημοσίευσηαπό SUVord » 01 Απρ 2016, 13:22

Ο μηχανικός σου, σαν παλιά καραβάνα και εκ πείρας του εδώ στην Ελλάδα, ορθώς σου πρότεινε αυτή την εναλλακτική τακτική.Οπως ανέφερε και ο Mudnolis αυτή ήταν μία προσφιλής τακτική ενός γεμίσματος του ρεζερβουάρ οταν οι "χλεμπάκιδες" ταξιτζήδες και φορτιγατζήδες επρόκειτο να περάσουν απο έλεγχο καυσαερίων.Η ελλιπής συχνότητα αλλαγής του φίλτρου καυσίμου είχε και τα αναμενόμενα αποτελέσματα.Η χρήση της κεροζίνης βοηθά τα μέγιστα στον καθαρισμό του συστήματος τροφοδοσίας του καυσίμου αλλα το ίδιο αποτέλεσμα μπορείς να έχεις και με μία συχνή αλλαγή του φίλτρου καυσίμου.Είναι και πολύ οικονομικότερη λύση απο την συνεχή χρήση τεσσάρων λίτρων κηροζίνης που κοστίζει τουλάχιστον τριπλάσια απο ότι τέσσερα λίτρα ντίζελ...και τα κετάνια της κηροζίνης είναι πολύ λιγότερα απο τα κετάνια του ντίζελ.Δεν είναι γιατροσόφια της γιαγιάς αυτό που σου είπε ο μηχανικός σου.Οπως και οι βενζίνες έτσι και το ντίζελ καύσιμο στην ελληνική αγορά είναι της χειρίστης ποιότητος και η διοχέτευση των καυσίμων εδώ στην αγορά γίνετα σχεδόν ανεξέλεγκτα.
Εφόσον το αυτοκίνητό σου είναι στην πένα και δουλεύει στην πένα, αυτό σημαίνει οτι κάτι σωστό κάνεις.Συνέχισε το ίδιο και σου εύχομαι να γιορτάσεις και τα 400000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρά του.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Toyota Hilux - Για καθαρισμό τρόμπας

Δημοσίευσηαπό xolevas » 01 Απρ 2016, 19:45

Φιλαρακο οτι καθαριστικο και να βαλεις καλο θα του κανει γιατι τα πετρελαια που βαζουμε εινε για τα μπαζα το μονο που μπορει να χρειαστει να καθαρισεις εινε η πολλαπλη εισαγωγης γιατι αυτα τα D4D εχουν ανακηκλωση καυσαεριων και σε συνδιασμο με το πεντακαθαρο DIESEL η πολλαπλη φραζει.Για καθαριζμα μπεκ και τρομπας μονο αν φας φολα απο πετρελαιο φιλε η εχεις αρκετα χιλιομετρα ελπιζω να σε βοηθησα κι εγω και τα αλλα παλικαρια \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
Hilux ifs
xolevas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22 Οκτ 2015, 21:44
Τοποθεσία: θερμο Αιτωλοακαρνανιας

Re: Toyota Hilux - Για καθαρισμό τρόμπας

Δημοσίευσηαπό kreshkas » 02 Απρ 2016, 12:53

Σας ευχαριστώ παιδιά. Θα παω σε ένα βενζινάδικο να ζητήσω να μου βάλει 4 λίτρα κηροζίνη και μετά να μου το φουλάρει με το κανονικό πετρέλαιο
kreshkas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Μαρ 2016, 08:34


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες