Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό michalis » 17 Σεπ 2003, 13:33

Λοιπόν, έχω Feroza.
Θέλω να του αλλάξω τα BF_Goodrich 215-70-15 AT που φοράει εδώ και 60.000 χλμ/ 5 χρόνια (sorry...) με ίδια.

Ηξερα ότι πρέπει να ελέγξω το DOT. Πήγα στον Χοϊμέ στην Καλλιθέα, μου έδωσε την ακριβότερη τιμή (480€) και μου έιπε ότι θα είναι 6 μηνών γιατί "αν είναι πολύ φρέσκο θα διαλυθεί"...

ΕΛΕΟΣ!!!

Ρε παιδιά, που να πάω να βάλω φρέσκα λάστιχα??? στείλτε κάνα όνομα και τηλέφωνο αν υπάρχει... Πληρώνω μετρητά.

ευχαριστώ, Μιχάλης.
michael_papas@hotmail.com
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Δημοσίευσηαπό fatman » 17 Σεπ 2003, 14:58

Φιλε michalis μαλλον κατι εχεις παρεξηγησει με το θεμα της ημερομηνιας κατασκευης των ελαστικων.Το οτι τα λαστιχα που βρηκες ειναι εξι μηνων δεν σημαινει οτι θα εχουν μικροτερη αντοχη ή κρατημα απο αλλα που θα ηταν εξι ημερων.Η αντιστροφη μετρηση στην ζωη του ελαστικου ξεκιναει απο τη στιγμη που θα τοποθετηθει στο οχημα και θα αρχισει να επιτελει το εργο του για αυτο υπολογιζεις να τα αλλαξεις σε 3-3,5 χρονια απο την τοποθετηση τους(αναλογα τη χρηση) Δεν μιλαμε να αγορασεις λαστιχο δυο χρονων ή λαστιχο που ειναι αποθηκευμενο στην ταρατσα του εμπορου ή στην βεραντα του!!
Παντως σε διαβεβαιω οτι εχω δει πολλες φορες λαστιχο να διαλυεται επειδη ηταν πολυ φρεσκο(βοηθουμενο βεβαια απο θερμοκεφαλο οδηγο που αγνοουσε οτι και τα λαστιχα θελουν στρωσιμο)
Τουλαχιστον τα ελαστικα αναφερουν ημερομηνια κατασκευης,τα τροφιμα τα τρωμε την ημερα που ληγουν και ας εχουν παραχθει και 3 χρονια πριν(κονσερβες κλπ)
Οταν αγοραζουμε κολλαρο για το ψυγειο ξερουμε ποτε φτιαχτηκε??
Οταν αγοραζουμε λαδια??
Και ποσων μηνων πρεπει να ειναι??
Ποιος αλλαζει λαδια καθε 6 μηνες στο μοτερ του (πχ στα μονοκυλινδρα) επειδη παλιωσανε??
ΠΟΙΟΣ αλλαζει υγρα φρενων καθε ΔΥΟ χρονια??? Κανεις γιατι δεν ειναι σαν τα λαστιχα να σε προειδοποιουν με κανα γλυστρημα και στην τελικη.. θα φταιει ο μηχανικος για τα φρενα σου.
Ολοι μας θελουμε το καλυτερο, αλλα να το θελουμε σε ολους τους τομεις
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Σεπ 2003, 15:05

michalis έγραψε:Ηξερα ότι πρέπει να ελέγξω το DOT. Πήγα στον Χοϊμέ στην Καλλιθέα, μου έδωσε την ακριβότερη τιμή (480€) και μου έιπε ότι θα είναι 6 μηνών γιατί "αν είναι πολύ φρέσκο θα διαλυθεί"...


A. Σου λέει παπαριές..... "αν είναι πολύ φρέσκο θα διαλυθεί"...

Βου. Είσαι υπερβολικός όμως και εσύ από την πλευρά σου.... έχεις πέντε χρόνια λάστιχα και τώρα θες να είναι πιο φρέσκα από 6 μήνες;.... Σοβαρά τώρα. Αν αναλογισθείς πόσο καιρό θα κάνουν να έρθουν από το εργοστάσιο, να μείνουν σε αποθήκες κλπ μέχρι να τα πάρεις στα χέρια σου, 6 μήνες δεν είναι πολύ. Οι λαστιχάδες δεν κάνουν παραγγελία κατευθείαν στο εργοστάσιο. Αν θες πιο φρέσκα θα πρέπει να περιμένεις και όταν θα γίνει κάποια στιγμή παραγγελία από την εδώ αντιπροσωπεία, να το μάθεις και να πας να παραγγείλεις τότε κλπ, κλπ, κλπ.
Αλλά μην αγχώνεσαι και 6 μήνες και 1 χρόνο και 1 μίση να έχουν μείνει τα λάστιχα δεν τρέχει και τίποτα σοβαρό.,
Είπαμε να κοιτάμε την ημερομηνία παραγωγής, για να μην έχουν περάσει 2-3 ή και παραπάνω χρόνια. Μην είμαστε και υπερβολικοί όμως. Μάλλον γι’ αυτό σου λέει παπαριές, γιατί και την αλήθεια να σου έλεγε θα τον πίστευες;

Γου. Μπορείς να κοιτάξεις και στον Ακρίβο, (και αυτός παραγγελία θα κάνει), άλλα να κατανοήσεις καλά πρώτα το Βού.

Superspy
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 17 Σεπ 2003, 15:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 17 Σεπ 2003, 15:12

Μιχάλη,
Καταρχήν συμφωνώ με τον fatman (ο οποίος είναι επαγγελματίας του χώρου). Οι 6 μήνες που σου είπαν είναι μια καλή περίοδος "ωρίμανσης" του ελαστικού, το οποίο ούτως ή άλλως θα κρατήσεις το πολύ 3 χρόνια με μια λογική χρήση. Μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο τρόπος αποθήκευσης του ελαστικού μέχρι την τοποθέτησή του παρά η ημερομηνία (σε λογικά πλαίσια πάντα), οπότε ψάξε βρες το ελαστικό που σου ταιριάζει και μια καλή τιμή. Δοκίμασε http://www.kokolakis.gr, θα πάρεις και τιμή αλλά και ενημέρωση από ένα ειδικό του χώρου.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Ευχαριστώ!

Δημοσίευσηαπό michalis » 17 Σεπ 2003, 15:24

παιδιά ευχαριστώ πολύ!
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Σεπ 2003, 16:30

Έτσι σας θέλω :D
Μέσα σε μία ώρα 4 post ... μπράβο! :D
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό xontros » 17 Σεπ 2003, 16:46

Συνονόματε Μιχάλη,
Μακρυά από τον συγκεκριμένο έμπορο :evil: Το μόνο καλό είναι ότι έχει διαθέσιμα όλα τα νούμερα άμεσα.
Είχα βάλει (φρέσκα...) Scorpion S/T, μετά από 1 μήνα τρύπησα το ένα στο Ακρόπολις (θεατής βέβαια) στη γωνία (πέλμα-πλαϊνό), με σκίσιμο γύρω στα 5-7 mm, και μου είπε ότι δεν φτιάχνεται ούτε για ρεζέρβα, για να μου πουλήσει καινούργιο, το οποίο και αγόρασα.
Το τρύπιο ευτυχώς το κράτησα στην αποθήκη και όταν μετά από 2 χρόνια το χρειάστηκα, πήγα σε άλλο λαστιχά που το είδε και μου είπε πως πιάστηκα κορόιδο :oops: Το μπάλωσε, το φούσκωσε στο maximum που έγραφε, και το κράτησα για ένα χρόνο ακόμα!!!
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Re: ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό elafi » 17 Σεπ 2003, 18:25

φιλε Μιχάλη,
εάν αυτά σου τα είπε, διότι τα ελαστικά που επέλεξες είναι μαλακά, κατάληλα για άσφαλτο, ίσως έχει δίκιο, λόγω καλοκαιριού.

Η γνώμη μου είναι ότι έαν τα φορέσεις Χειμώνα (από εδώ και πέρα)
και έαν δεν τα ταλαιπωρήσεις για τα πρώτα 2000 χλμ. δεν θα έχεις
πρόβλημα. Οπως είπαν και οι υπόλοιποι της παρέας, μεχρι 6 μήνες αποθήκευσης δεν έχει διαφορά εάν γίνει λογική χρήση μετά τη τοποθέτηση.
Συμβουλή μου : παρε περισσότερες προσφορες και γνώμες. Το
internet και τα περιοδικά α/κ είναι γεμάτα δημοσιεύσεις απο μαγαζιά που ειδικέυονται σε 4Χ4. Μη στεναχωριέσε γιά τέτοια θέματα. Ειναι τα ποιό απλά που προρείς να αντιμετωπίσεις σε ενα 4Χ4. :shock:
elafi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Σεπ 2003, 14:32
Τοποθεσία: Cholargos, Athens


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες