Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πλήμνες

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Πλήμνες

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 27 Οκτ 2003, 08:03

Δεν θέλω γέλια μόλις θα διαβάζετε αυτό το άρθρο ε :D Είπαμε είμαστε νέοι στο χώρο.

1 )Λοιπόν έχω ένα Vitara 8V 99'' Πως θα καταλάβω αν έχω αυτοματές πλήμνες και πια η διαφορά τους από τις απλές.

2) Σε κάποιο μικρό εμπόδιο που πήγα κάποια στιγμή να ανέβω, αν και είχα 2WD άκουγα τον πίσω δεξί τροχό να σπινιάρει. Είναι λογικό :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 27 Οκτ 2003, 12:18

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γελάσει κανένας εδώ με απορίες...
1) Οι χειροκίνητες πλύμνες έχουν δύο θέσεις (free-lock). Οι αυτόματες γράφουν στο καπάκι τους (στο κέντρο της ζάντας) "Auto free wheel", ή κάτι παρόμοιο, και κομπλάρουν αυτόματα μόλις βάλεις 4χ4 και κινηθείς. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά αν βάλεις 4x4 με τις αυτόματες ή βάλεις στο "lock" τις χειροκίνητες, και σηκώσεις το αυτοκίνητο στον αέρα, γυρνώντας τους τροχούς θα γυρνάνε και τα ημιαξόνια. Αν τώρα έχεις απλά μαύρα καπάκια, οι πλύμνες είναι μόνιμα κομπλαρισμένες με τα ημιαξόνια, τα οποία γυρνάνε πάντα (όπως στο δικό μου :evil: ), με τις ανάλογες φθορές που συνεπάγεται αυτό.
Όμως με τις αυτόματες (νομίζω ότι) χρειάζεται να σταματήσεις για να βάλεις 4χ4, με τις χειροκίνητες σίγουρα χρειάζεται να κατέβεις κιόλας, ενώ χωρίς πλύμνες βάζεις 4χ4 εν κινήσει :lol:
2) Λογικότατο, αφού αυτός είναι ο ρόλος ενός απλού διαφορικού, να "διαφορίζει" την κίνηση ανάμεσα στους δύο τροχούς ώστε να μπορείς να στρίψεις, αφού σε μια στροφή ο εξωτερικός κάνει μεγαλύτερη απόσταση από τον εσωτερικό, και έτσι πρέπει να γυρίσει περισσότερες φορές :shock: Έτσι λόγω της κατασκευής του διαφορικού, όταν ο ένας χάσει την πρόσφυσή του, όλη η ροπή του κινητήρα πηγαίνει στον άλλο... Αυτά που βλέπεις στα trial που πηγαίνεις και δεν χαζοσπινιάρουν, έχουν κάποιου είδους μπλοκέ ή locker συνήθως... Και τα τσαφ-τσουφ που ακούς όταν τα θηρία τελειώνουν το εμπόδιο, είναι η απεμπλοκή των air locker, γιατί όταν τα έχουν κλειδωμένα μπρος-πίσω δεν μπορούν να στρίψουν καθόλου...
Όπως κατάλαβες, το να έχεις 4wd είναι καλύτερο από το 2wd, αλλά δεν κάνεις τα πάντα, αν σπινιάρει ένας εμπρός και ένας πίσω, μένεις εκεί που είσαι...
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 27 Οκτ 2003, 14:56

Μάλλον αυτόματες έχω (αν έχω) γιατί δεν έχει χρειαστεί να κατέβω ποτέ για να βάλω τετρακήνηση.

Για την δεύτερη απορία όμως δεν καταλαβαίνω πως είναι φυσικό να σπινιάρουν και οι πίσω τροχοί με κίνηση ΜΟΝΟ στους 2 μπροστά?????
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 27 Οκτ 2003, 15:37

Σε ισπανικό Vitara του '99, είναι βέβαιο ότι δεν έχω ούτε χειροκίνητες ούτε αυτόματες πλύμνες...
Όπως είπε και ο tedos, το 2wd στα Vitara σημαίνει μόνο πίσω (δόξα τω Θεό :twisted: )

Τελικά γράφουν ή δε γράφουν κάτι τα καπάκια???
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό spiros » 27 Οκτ 2003, 16:24

xontros έγραψε: Έτσι λόγω της κατασκευής του διαφορικού, όταν ο ένας χάσει την πρόσφυσή του, όλη η ροπή του κινητήρα πηγαίνει στον άλλο....


Τον μπερδεψες λιγο. Αν συνεβαινε αυτο τι τα θελαμε τα μπλοκε διαφορικα;
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 27 Οκτ 2003, 16:53

Καθήστε γιατί με μπερδέψατε ως εκεί που δεν πέρνει. Έχω Vitara 99'' Ισπανικό από όσο ξέρω. Όταν δεν βάζω την τατρακίνηση αργή ή γρήγορη, δεν εχώ κίνηση μόνο στους μπροστά τροχούς??? Θέλετε να μου πείτε ΄΄οτι έχω πισωκούνα και δεν το ξέρω???
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό grvit » 27 Οκτ 2003, 16:59

Arouraios έγραψε:Καθήστε γιατί με μπερδέψατε ως εκεί που δεν πέρνει. Έχω Vitara 99'' Ισπανικό από όσο ξέρω. Όταν δεν βάζω την τατρακίνηση αργή ή γρήγορη, δεν εχώ κίνηση μόνο στους μπροστά τροχούς??? Θέλετε να μου πείτε ΄΄οτι έχω πισωκούνα και δεν το ξέρω???



:shock: φιλε μου θα σου κανουμε εντατικα μην ανυσηχεις! φυσικα η κινηση στο vitara einai πισω οταν το εχεις στο 2wd!! sto 4wd εμπλεκεις και τους εμπρος. αλλα οι πισω παραμενουν παντα η βασικη κινητηρια δυναμη!
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 27 Οκτ 2003, 17:03

Κοίτα τι μαθαίνεις όσο ζεις. :) Ζαλίστηκα τώρα. Και έλεγα πάντα γιατί μου φεύγει σε καμοια στροφούλα ο κώλος αν μπω με λίγα παραπάνω χιλιόμετρα.

Πολλά ευχαρηστώ παιδιά αν και νιώθω κάπως βλάκας :oops: :oops: Μα καλά να μην ξέρω αν το αυτοκίνητο μου είναι μπροστοκίνητο ή πισωκούνα
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 27 Οκτ 2003, 18:16

spiros έγραψε:
xontros έγραψε: Έτσι λόγω της κατασκευής του διαφορικού, όταν ο ένας χάσει την πρόσφυσή του, όλη η ροπή του κινητήρα πηγαίνει στον άλλο....


Τον μπερδεψες λιγο. Αν συνεβαινε αυτο τι τα θελαμε τα μπλοκε διαφορικα;

Συγνώμη, το αντίθετο συμβαίνει :oops: αυτός που χάνει την πρόσφυση παίρνει όλη τη ροπή :oops: :oops:
Ο πεινασμένος, καρβέλια (μπλοκέ) ονειρεύεται 8)
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό blackchris » 27 Οκτ 2003, 21:04

Φίλε Arouraios καλά δεν ήξερες. :oops: :oops: Δεεεε......ρώταγες, δεεε..... ρώταγες ???? (Σεφερλης) :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 28 Οκτ 2003, 22:13

Ευχαριστώ Tedos για την υποστίριξη αλλά δεν π\τοούμαι έτσι εύκολα. Είμαι σίγουρος ότι το είπε για αστεία. :lol: :lol: :lol:

Εδώ δεν μπαίνω στο λαγούμι μου όχι καβούκι (Αρουράιος είμαι όχι χελώνα) που δεν ήξερα ότι έχω πισοκούνα αυτοκίνητο :oops:
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 29 Οκτ 2003, 00:21

Μπράβο arouraio, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό tedos » 29 Οκτ 2003, 08:34

Arouraios έγραψε:Ευχαριστώ Tedos για την υποστίριξη αλλά δεν π\τοούμαι έτσι εύκολα. Είμαι σίγουρος ότι το είπε για αστεία. :lol: :lol: :lol:

Εδώ δεν μπαίνω στο λαγούμι μου όχι καβούκι (Αρουράιος είμαι όχι χελώνα) που δεν ήξερα ότι έχω πισοκούνα αυτοκίνητο :oops:


:D ωραιος!!!! :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες