Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πλήμνες

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Δημοσίευσηαπό blackchris » 29 Οκτ 2003, 09:08

Μη βαράτε όλοι μαζί ρε παιδιά :cry: :cry: :cry: . Χούμορ κάνω Χούμορ :) :) :) .
Και εγώ νέος είμαι στον χώρο και πιο άσχετος από όλους.
Έριξα την ατάκα για να σπάση ο πάγος (όπως είχε πει και ο .......Γκουζκούνης)
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό tedos » 29 Οκτ 2003, 09:20

blackchris έγραψε:Μη βαράτε όλοι μαζί ρε παιδιά :cry: :cry: :cry: . Χούμορ κάνω Χούμορ :) :) :) .
Και εγώ νέος είμαι στον χώρο και πιο άσχετος από όλους.
Έριξα την ατάκα για να σπάση ο πάγος (όπως είχε πει και ο .......Γκουζκούνης)


δεν βαραμε βρε κουτο ! νεροφαγωμα ητανε!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό jimnys » 29 Οκτ 2003, 14:41

Και τι ενοούμε όταν λέμε οτι ο jimnys έχει αυτόματες πλύμνες (το καταλαβένω απο το χαρακτιροστικό τακ που κάνει όταν βάζεις 4χ4 και το γκλινκ όταν το βγάζεις κάνεις και κανένα μέτρο όπισθεν...) ελεύθερου τροχοσμού????
Αυτό το ελέθερου τροχασμού τι ενοεί ο ποιητής?????????
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό tedos » 29 Οκτ 2003, 15:59

jimnys έγραψε:Και τι ενοούμε όταν λέμε οτι ο jimnys έχει αυτόματες πλύμνες (το καταλαβένω απο το χαρακτιροστικό τακ που κάνει όταν βάζεις 4χ4 και το γκλινκ όταν το βγάζεις κάνεις και κανένα μέτρο όπισθεν...) ελεύθερου τροχοσμού????
Αυτό το ελέθερου τροχασμού τι ενοεί ο ποιητής?????????


χμμμμμ.......ρε μπας και ειναι σαν τα κοτοπουλα ελευθερης βοσκης??? :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό xontros » 29 Οκτ 2003, 16:01

jimnys έγραψε:Αυτό το ελέθερου τροχασμού τι ενοεί ο ποιητής?????????

Ότι η πλύμνη γυρνάει ανεξάρτητα από το ημιαξόνιο μετά το "γκλινκ", ώστε ο τροχός να μη το γυρνάει και αυτό χωρίς λόγο.
Σωστά, ή πάλι βιάστηκα? :oops:
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό tedos » 29 Οκτ 2003, 16:35

xontros έγραψε:
jimnys έγραψε:Αυτό το ελέθερου τροχασμού τι ενοεί ο ποιητής?????????

Ότι η πλύμνη γυρνάει ανεξάρτητα από το ημιαξόνιο μετά το "γκλινκ", ώστε ο τροχός να μη το γυρνάει και αυτό χωρίς λόγο.
Σωστά, ή πάλι βιάστηκα? :oops:


εμενα καλο μου ακουγεται! :)
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό jimnys » 31 Οκτ 2003, 14:22

[quote="xontros"]ενώ χωρίς πλύμνες βάζεις 4χ4 εν κινήσει :lol:
Και πως γίνετε ο jimnys να έχει και πλύμνες να είναι και αυτόματες και ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΤΡΟΧΑΣΜΟΥ και το 4χ4 να μπένει εν κινήση?????
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό grvit » 31 Οκτ 2003, 15:18

Σχόλια : (κάποια απο τα παρακάτω εχουν ειπωθεί ήδη..)
1.Δεν υπάρχει Vitara μπροσθοκίνητο......
2.Υπάρχουν αυτόματες πλήμνες και χειροκίνητες.Η δουλειά τους είναι να κουμπώνουν και να ξεκουμπώνουν τους τροχούς με τα ημιαξόνια.Οι πρώτες κλειδώνουν αυτόματα (μόνες τους) με μηχανισμό υποπίεσης οταν βάλεις το λεβιέ του κιβωτίου υποπολλαπλασιασμού σε 4H ή 4L.Τότε έχεις κίνηση και στους 2 άξονες.
Στις χειροκίνητες,σταματάς ,κατεβαίνεις και πας σε κάθε τροχό να βάλεις τον διακόπτη κάθε πλύμνης στη θέση Lock ή 4χ4 απο τη θέση free ή 4χ2 που ήταν.
3.Αν έχεις χειροκίνητες πλήμνες οπτικά κάνουν μπάμ (που λέμε...) Αν έχεις αυτόματες τότε ή πάλι κάνουν μπάμ και επάνω τους γράφουν auto free hub ή έχεις πλαστικά μαύρα καπάκια και δεν φαίνονται (δική μου περίπτωση) .
4.Για να δεις τι έχεις οταν δεν είναι εμφανές στους τροχούς ...
Χωρίς να πειράξεις τίποτα (ο κοντός να είναι στη θέση 2wd) σπρώχνεις το αυτοκίνητο μπροστά.Εαν τα ημιαξόνια γυρίζουν ...δεν εχεις πλήμνες ..... καλά θα κάνεις να πας να βάλεις(φθορές,κατανάλωση).Εαν δεν γυρίζουν ,(μάλλον έχεις αυτόματες...) τότε στην περίπτωση που δεν μπορείς να καταλάβεις τι εχεις στους τροχούς,βάλε τον κοντό στο 4Η ή 4L.Κίνησε το αμάξι μπροστά.Εαν τότε τα ημιαξόνια γυρίζουν τότε εχεις αυτόματες εστω και αν εχεις μαύρο καπάκι στον τροχό.
5.Ασχετο ,αλλά το οτι βάζεις 4H ή 4L οταν έχεις χειροκίνητες πλήμνες,δεν σημαίνει οτι έχεις 4χ4.Εχεις δυστυχως 4χ2.Μόνο οταν κλειδώσεις τις πλήμνες εχεις 4χ4.
Το 4H (τα γρήγορα που λέμε) μπορείς να τα βάλεις και εν κινήσει αλλά με χαλαρές ταχύτητες.Τα 4L πρέπει να σταματήσεις και να βάλεις το μοχλό του κιβωτίου υποπολαπ. στην ανάλογη θέση.

Οσο για τα κλίνκ-κλάνκ ...ακούγεται (συνήθως στις χειροκίνητες) ενα ελαφρύ κλίνκ οταν εμπλέκονται και ενα (πιθανόν να μην ακουστεί) κλίνκ οταν απεμπλέκονται.


Αυτά τα ολίγα......
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό xontros » 02 Νοέμ 2003, 00:12

jimnys έγραψε:Και πως γίνετε ο jimnys να έχει και πλύμνες να είναι και αυτόματες και ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΤΡΟΧΑΣΜΟΥ και το 4χ4 να μπένει εν κινήση?????

grvit έγραψε:Το 4H (τα γρήγορα που λέμε) μπορείς να τα βάλεις και εν κινήσει αλλά με χαλαρές ταχύτητες.Τα 4L πρέπει να σταματήσεις και να βάλεις το μοχλό του κιβωτίου υποπολαπ. στην ανάλογη θέση.

Χμμμ, περίεργο, νομίζω ότι το βιβλίο του δικού μου Vitara λέει ότι πρέπει να σταματήσεις για να βάλεις 4H, ίσως να μη θυμάμαι καλά, θα το κοιτάξω.
Jimnys, αν είναι έτσι όπως λέει ο grvit, είμαι λάθος :oops: και δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα ...
Χωρίς αυτόματες ή χειροκίνητες πλήμνες πάντως, γυρνάς άπό 2Η σε 4Η ακόμα και με 80 χλμ., το έκανα σε ταξίδι με πολύ βροχή...
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό tedos » 02 Νοέμ 2003, 07:45

[[/quote]
Χμμμ, περίεργο, νομίζω ότι το βιβλίο του δικού μου Vitara λέει ότι πρέπει να σταματήσεις για να βάλεις 4H, ίσως να μη θυμάμαι καλά, θα το κοιτάξω.
Jimnys, αν είναι έτσι όπως λέει ο grvit, είμαι λάθος :oops: και δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα ...
Χωρίς αυτόματες ή χειροκίνητες πλήμνες πάντως, γυρνάς άπό 2Η σε 4Η ακόμα και με 80 χλμ., το έκανα σε ταξίδι με πολύ βροχή...[/quote]

νομιζω στα vitara πρεπει να σταματησεις (κατα την διαρκεια ενος ταξιδιου) μονο την πρωτη φορα που βαζεις 4Η απο 2Η. Απο εκει και περα το κανεις και εν κινησει μεχρι 80 χλμ και με τους τροχους να ειναι ισια.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 02 Νοέμ 2003, 11:37

Όταν βάζω την τετρακίνηση ακούω ντουκ, αλλά όταν την βγάζω ρε παιδία ή είμαι κούφος ή όντως δεν ακουγεται τίποτα. Ούτε κλιν ούτε κλουν.

Θα κάνω το τεστάκι με το ημιαξόνιο να δω.

Στην περίπτωση πο δεν έχω καθόλου πλήμνες (αν γίνεται αυτό) τι κάνεις? Που πας να σου βάλουν και ξέρει κανεις πόσο έχουν για να μπουν??
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό tedos » 02 Νοέμ 2003, 18:09

Arouraios έγραψε:Όταν βάζω την τετρακίνηση ακούω ντουκ, αλλά όταν την βγάζω ρε παιδία ή είμαι κούφος ή όντως δεν ακουγεται τίποτα. Ούτε κλιν ούτε κλουν.

Θα κάνω το τεστάκι με το ημιαξόνιο να δω.

Στην περίπτωση πο δεν έχω καθόλου πλήμνες (αν γίνεται αυτό) τι κάνεις? Που πας να σου βάλουν και ξέρει κανεις πόσο έχουν για να μπουν??


filarako moy arouraio θελω να δω το εργαλειο σου! πρωτα ηταν μπροστοκινητο τωρα δεν εχει καθολου πλημνες :shock: :shock:

φιλε μου μηπως ειναι πρωτοτυπο ειδικα απο τη suzuki για σενα? λεω μηπως? :wink: :wink:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 02 Νοέμ 2003, 18:30

[quote="Arouraios"]Όταν βάζω την τετρακίνηση ακούω ντουκ, αλλά όταν την βγάζω ρε παιδία ή είμαι κούφος ή όντως δεν ακουγεται τίποτα. Ούτε κλιν ούτε κλουν.

Oπισθεν βάζεις ?
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 02 Νοέμ 2003, 23:22

kos4wd έγραψε:Oπισθεν βάζεις ?


Ναι . Και από τις ζάντες δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είναι οι μαμίσιες, και τα καπάκια είναι αλουμίνιο
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 02 Νοέμ 2003, 23:26

Απ
tedos@teda έγραψε:filarako moy arouraio θελω να δω το εργαλειο σου! πρωτα ηταν μπροστοκινητο τωρα δεν εχει καθολου πλημνες :shock: :shock:

φιλε μου μηπως ειναι πρωτοτυπο ειδικα απο τη suzuki για σενα? λεω μηπως? :wink: :wink:


Θα έπρεπε να τσαντιστώ τώρα :twisted: :twisted:

Αλλά όχι :D :D Απλά tedos@teda η εμπειρία μου σε Jeep είναι μόλις 5 μήνες. :roll: Ρώτα με ότι θες για υπολογιστές και δίκτυα αλλά για αυτοκίνητα δεν σκαμπάζω μια :wink:
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες