Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πλήμνες

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Δημοσίευσηαπό friar » 04 Νοέμ 2003, 18:16

grvit έγραψε:Το εργοστάσιο στην Ισπανία λεγόταν κάποτε LAND ROVER SANTANA MOTORS.Απο το 58 η Land Rover ειχε συμφωνία με την SANTA ANA (ισπανική μεταλλουργία) για την κατασκευή πιθανότατα ενος μοντέλου SANTANA .Δεν κατέχω την ιστορία των LR καλά.Μέχρι το 1990 η Land Rover συμμετείχε κατα 23% στην εταιρία LAND ROVER SANTANA MOTORS.Το 90 το πούλησε το ποσοστό.Ειναι το ίδιο εργοστάσιο που τροφοδοτεί τώρα πλέον ολη την Ευρώπη με αυτοκίνητα SUZUKI.Ετσι εχω ακούσει,δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος γιατί και σε αλλες χώρες της ευρώπης κατασκευάζονται suzuki.Μια χρήσιμη διεύθυνση
για suzuki history είναι η εξής
http://www.suzuki.co.jp/cpd/koho_j/comp ... istory.pdf


Και για την 4χ4 ιστορία της suzuki και εδώ
η μετάφραση
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 06 Νοέμ 2003, 14:12

Και εγένετο το ερώτημα. Να βάλουμε Πλήμνες?? (Αν βέβαια μπαίνουν) και αν ναι τι θα κερδίσω ή τι θα χάσω και φυσικά αν συμφέρει το κόστος
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό jimnys » 07 Νοέμ 2003, 02:32

Εγώ φίλε θα σου έλεγα , χωρίς παρεξήγηση και φιλικά πάντα , να εξικοιωθείς πρώτα με το όχημα σου και την τετρακίνηση , το τι μπορεί να κανει , που μπορεί να πάει και μεχρι που φτάνεις εσύ και μετά να ψαχτείς για βελτιώσεις.
Μην ξεχνάς ότι πρίν απο λίγες μέρες δεν ήξερες οτι οδηγάς πισωκίνητο ,και δεν φτάνει αυτό αλλά δεν το κατάλαβες κιόλας όταν σπινιάριζε , και τώρα ψάχνεσε για πλύμνες....
Μην αγχώνεσαι φίλε μου , ο καιρός είναι μπροστά μας ,δες τις ανάγκες σου πρώτα ,οι οποίες πάντα προκύπτουν απο εμπειρίες , και μετα σιγά σιγά το φτιάχνεις.
φιλικά ,
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 07 Νοέμ 2003, 10:15

jimnys έγραψε:Εγώ φίλε θα σου έλεγα , χωρίς παρεξήγηση και φιλικά πάντα , να εξικοιωθείς πρώτα με το όχημα σου και την τετρακίνηση , το τι μπορεί να κανει , που μπορεί να πάει και μεχρι που φτάνεις εσύ και μετά να ψαχτείς για βελτιώσεις.
Μην ξεχνάς ότι πρίν απο λίγες μέρες δεν ήξερες οτι οδηγάς πισωκίνητο ,και δεν φτάνει αυτό αλλά δεν το κατάλαβες κιόλας όταν σπινιάριζε , και τώρα ψάχνεσε για πλύμνες....
Μην αγχώνεσαι φίλε μου , ο καιρός είναι μπροστά μας ,δες τις ανάγκες σου πρώτα ,οι οποίες πάντα προκύπτουν απο εμπειρίες , και μετα σιγά σιγά το φτιάχνεις.
φιλικά ,


Συμφωνώ απόλυτα. Δεν χρειάζεται να γράφεις φιλικά δεν παρεξηγούμαι. :D :D Ρωτάω για να μαθαίνω. :shock: Απλά επειδή κάπου πιο πάνω σε αυτό το post έχει αναφερθεί ότι το αυτοκίνητο με πλήμνες έχω πιο λίγες φθορές και κατανάλωση. Οπότε σκέφτικα ότι αν μπαίνουν οι πλήμνες και αν ισχύει και αυτό, συμφέρει καλύτερα να βάλω πλήμνες από το να βάλω άλλα αμορτισέρ ή ελατήρια για παράδειγμα.

Πάντως από μέρους μου είναι καλοδεχούμενες όλες οι κριτικές και οι απόψεις :)
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 12 Νοέμ 2003, 18:44

Επιτέλους μπήκαν οι χειροκίνητες και ακριβοπληρωμένες πλήμνες :!: Και επιτέλους βεβαιώθηκα οτι δεν είχα αυτόματες, παρά λίγο να με πείσει ο Tedos, είχα αρχίσει και εγώ να αμφιβάλλω :lol: :lol: :lol:
Φίλε Arouraio, κατά πάσα πιθανότητα έχεις σταθερές πλήμνες και εσύ στο Ισπανικό σου, αφού αν ήταν αυτόματες θα το έγραφαν και θα τις άκουγες. Στα πλεονεκτήματα πρόσθεσε και το ελαφρύτερο τιμόνι 8)
Αν κάποιος ακόμα αμφιβάλλει, του πουλάω τα καπάκια για πλήμνες σε καλή τιμή :lol: :lol: :lol:
Αλλά μάλλον θα τα δώσω στον ξερόλα μηχανικό του εξουσιοδοτημένου της Suzuki τιμής ένεκεν :lol:
Ή σε κάποιο "ειδικό" σε αξεσουάρ 4χ4...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό grvit » 22 Νοέμ 2003, 09:38

Τις εβαλες επιτέλους.Χαιρομαι.Πρέπει να σου αρέσουν πολύ φαντάζομαι.Ειναι πολυ καλές.Και παρέχουν και ασφάλεια.
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 24 Νοέμ 2003, 00:12

xontros έγραψε:Επιτέλους μπήκαν οι χειροκίνητες και ακριβοπληρωμένες πλήμνες :!: Και επιτέλους βεβαιώθηκα οτι δεν είχα αυτόματες, παρά λίγο να με πείσει ο Tedos, είχα αρχίσει και εγώ να αμφιβάλλω :lol: :lol: :lol:
Φίλε Arouraio, κατά πάσα πιθανότητα έχεις σταθερές πλήμνες και εσύ στο Ισπανικό σου, αφού αν ήταν αυτόματες θα το έγραφαν και θα τις άκουγες. Στα πλεονεκτήματα πρόσθεσε και το ελαφρύτερο τιμόνι 8)
Αν κάποιος ακόμα αμφιβάλλει, του πουλάω τα καπάκια για πλήμνες σε καλή τιμή :lol: :lol: :lol:
Αλλά μάλλον θα τα δώσω στον ξερόλα μηχανικό του εξουσιοδοτημένου της Suzuki τιμής ένεκεν :lol:
Ή σε κάποιο "ειδικό" σε αξεσουάρ 4χ4...


Άντε καλορίζικο. Δεν μας είπες όμως πόσο έκαναν.
<---- THIS IS NOT A LADA
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 24 Νοέμ 2003, 01:01

Αγαπητό τρωκτικό, σε βρίσκω αδιάβαστο :shock:
Ρίξε μια ματιά εδώ, και αφαίρεσε 30 Euro που μου επέστρεψε η εκτελωνιστρια...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες