Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Φιμέ τζαμιά

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Φιμέ τζαμιά

Δημοσίευσηαπό juan » 02 Δεκ 2003, 01:19

Αλήθεια ποιά είναι η αποψη σας για την χρηστικότητα των φιμέ τζαμιών . Προστατεύουν από την ακτινοβολία ή είναι μόνο για φιγούρα ? Επιτρέπετε η θα τρώμε κλήσεις !! Χαράσονται εύκολα ? Μπορούν να βγούν εύκολα ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: Φιμέ τζαμιά

Δημοσίευσηαπό tazmania » 02 Δεκ 2003, 09:12

juan έγραψε:Αλήθεια ποιά είναι η αποψη σας για την χρηστικότητα των φιμέ τζαμιών . Προστατεύουν από την ακτινοβολία ή είναι μόνο για φιγούρα ? Επιτρέπετε η θα τρώμε κλήσεις !! Χαράσονται εύκολα ? Μπορούν να βγούν εύκολα ?


Η αλήθεια είναι πως εάν είναι καλής ποιότητας έχουν αποτέλεσμα ως προς την μείωση της θερμοκρασίας.
Αλλά πρώτον απαγορεύονται, δεύτερον εάν είναι πολύ φιμέ ίσως να έχεις πρόβλημα ορατότητας το βράδυ και τέλος έχεις πρόβλημα με το GPS το οποίο δεν μπορεί να τα διαπεράσει. Η άποψή μου είναι φιμέ τζάμι, όχι μεμβράνη και όχι μαύρο, αλλά αυτό έπρεπε να έχει γίνει με την αγορά του αυτοκινήτου γιατί τώρα είναι ασύμφορο, εκτός και εάν βρεις κάποιον να του πουλήσεις τα δικά σου κρύσταλλα.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 02 Δεκ 2003, 10:13

Έχω βάλει σε δύο αυτοκίνητα και τις θεωρώ μία από τις σωστότερες επενδύσεις που έχω κάνει. Το ένα έχει air condition και το άλλο όχι. Και στις δύο περιπτώσεις η βελτίωση σε θέμα θερμοκρασίας το καλοκαίρι είναι σημαντική. Ειδικά για όποιον έχει παιδιά στο πίσω κάθισμα είναι σωτήρια.

Όσον αφορά το πόσο σκούρα είναι έχω βάλει τα πολύ σκούρα στα πίσω πλαινά, ελάφρά σκούρα στα μπροστά πλαϊνά και στο πίσω παρμπρίζ. Επίσης ένα τελείως διαφανές μπροστά, για την υπεριώδη. Απ' όσο ξέρω είναι νόμιμα, αρκεί μπροστά να μη βάλεις σκούρο και στα εμπρός πλαϊνά να φαίνεται ο οδηγός και συνοδηγός.

Όντως με το GPS μπορεί να έχεις πρόβλημα, θα χρειαστείς εξωτερική κεραία.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

pmr

Δημοσίευσηαπό juan » 02 Δεκ 2003, 14:31

Xappas έγραψε:Έχω βάλει σε δύο αυτοκίνητα και τις θεωρώ μία από τις σωστότερες επενδύσεις που έχω κάνει. Το ένα έχει air condition και το άλλο όχι. Και στις δύο περιπτώσεις η βελτίωση σε θέμα θερμοκρασίας το καλοκαίρι είναι σημαντική. Ειδικά για όποιον έχει παιδιά στο πίσω κάθισμα είναι σωτήρια.

Όσον αφορά το πόσο σκούρα είναι έχω βάλει τα πολύ σκούρα στα πίσω πλαινά, ελάφρά σκούρα στα μπροστά πλαϊνά και στο πίσω παρμπρίζ. Επίσης ένα τελείως διαφανές μπροστά, για την υπεριώδη. Απ' όσο ξέρω είναι νόμιμα, αρκεί μπροστά να μη βάλεις σκούρο και στα εμπρός πλαϊνά να φαίνεται ο οδηγός και συνοδηγός.

Όντως με το GPS μπορεί να έχεις πρόβλημα, θα χρειαστείς εξωτερική κεραία.


Το ίδιο ισχύει και για τα PMR ? Πόσο καιρό τα έχεις σε έχει σταματήσει τροχαία για τα πολύ μαύρα ? Χαράζουν εύκολα ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό max » 02 Δεκ 2003, 14:55

Φιμέ η για την ακρίβεια μεμβράνες έχω και εγώ το αποτέλεσμα το καλοκαίρι είναι εκπληκτικό.
Τα έχω 1 χρόνο και δεν με έχουν ποτέ σταματήσει. Αρκεί όπως είπε και ο xappas να μην βάλεις τελείως μαύρες.

Max
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

UV Προστασία ...

Δημοσίευσηαπό mitsos » 02 Δεκ 2003, 19:00

Το αισθητικό και κομμάτι του θέματος είναι νομίζω προσωπικό

Το νομικό έχει καλυφθεί κατά μεγάλο ποσοστό (εκτός αυτού δεν γνωρίζω περισσότερα)

Θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια για το θέμα της προστασίας από την υπεριώδη ακτινοβολία (UV) το οποίο πιστεύω ότι μας “καίει”.

Η ενέργεια του ήλιου φτάνει στην γη υπό μορφή ακτινοβολίας η οποία με βάση το μήκος κύματος χωρίζεται σε:

Υπεριώδη UV (UVB: 290 nm – 320 nm και UVA: 320 nm – 400 nm) σε ποσοστό ~ 9%.

Ορατό φώς (400 nm – 760 nm) σε ποσοστό ~ 41%

Υπέρυθρη IR (760 ΝΜ – 3800 nm) σε ποσοστό ~ 50%

Η ακτινοβολία UVB “φροντίζει” να παίρνουμε χρώμα και να καιγόμαστε, η UVA προκαλεί μέχρι και καρκίνο του δέρματος, το ορατό φως διαμορφώνει συναισθήματα και καταστάσεις, ενώ η υπέρυθρη μας ζεσταίνει μεταφέροντας θερμότητα.

Στα αυτοκίνητά μας, το γενικά επιθυμητό ως προς την προστασία αποτέλεσμα, είναι τα τζάμια των παραθύρων να “κόβουν” την UV ακτινοβολία. Μεγάλο τμήμα της UVB ευτυχώς δεν περνάει από τα κοινά τζάμια.
Η αποκοπή της UVA σε ποσοστά μέχρι και 99.9% είναι δυνατή με χρήση ειδικών φίλτρων (ειδικές διαφανείς μεμβράνες που τοποθετούνται στα τζάμια εσωτερικά του αυτοκινήτου).

Για περιορισμό του ορατού φωτός υπάρχουν έτοιμα τζάμια ή μεμβράνες σε πολλά χρώματα. Εδώ χρειάζεται προσοχή να μην το παρακάνει κανείς ώστε την νύχτα να μη βλέπει τίποτα.

Τέλος για να μη γίνεται το αυτοκίνητο φούρνος το καλοκαίρι πρέπει να ανακλαστεί η υπέρυθρη ακτινοβολία που μεταφέρει την θερμότητα. Και για αυτή τη δουλεία υπάρχουν φίλτρα.

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν φίλτρα που κάνουν ταυτόχρονα και τις τρεις παραπάνω λειτουργίες ή συνδυασμούς τους.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν τζάμια με ενσωματωμένα τα φίλτρα ή να διαθέτουν τις παραπάνω λειτουργίες από κατασκευής. Πιθανότατα υπάρχουν με αυξημένο κόστος. Αναρωτιέμαι αν οι αυτοκινητοβιομηχανίες τα παρέχουν ως βασικό η επιπλέον εξοπλισμό !

Πάντως προτείνω πριν από την εφαρμογή ή αγορά οποιουδήποτε μέσου προστασίας (είτε τζάμι είτε μεμβράνη) να ζητάμε πιστοποίηση για την αποτελεσματικότητα και την ποιότητα.
Και μην ξεχνάμε… UV προστασία παρέχουν και τα ρούχα μας

Ελπίζω να βοήθησα

mitsos
mitsos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2002, 14:49
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό juan » 02 Δεκ 2003, 20:23

max έγραψε:Φιμέ η για την ακρίβεια μεμβράνες έχω και εγώ το αποτέλεσμα το καλοκαίρι είναι εκπληκτικό.
Τα έχω 1 χρόνο και δεν με έχουν ποτέ σταματήσει. Αρκεί όπως είπε και ο xappas να μην βάλεις τελείως μαύρες.

Max



Έχεις βάλει και στο μπαρπριζ ? Μου είπαν ότι καλύτερα να μην βάλω καθόλου στο μπαρμπρίζ λόγω ορατότητας ..... ισχύει άραγε ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό xtrail » 02 Δεκ 2003, 21:24

Ο Κ.Ο.Κ. λέει πως πρέπει να υπάρχει δυνατότητα ο πίσω οδηγός να βλέπει μέσω των κρυστάλλων μπροστά και επιπλέον να είναι ορατοί οδηγός και συνοδηγός και βασικά τα απαγορευει (όπως και το φυμάρισμα των πινακίδων). Η λύση είναι ελαφρά φυμέ ώστε να εξασφαλίζονται ολα αυτά. Αν πας σε σκουρα οπως είπαν και οι προηγούμενοι, βάλε πλαι και πίσω (?) και άσε το μπροστά. Εχω ακουσει πως αυτοί που έχουν τα μαυρα για να μην τους πιάνουν έχουν το βράδυ το εσωτερικό φως ανοιχτό :shock: :shock: !!!!! Τρελλά πράγματα δηλαδή. Αν σε σταματήσουν και θέλουν να σε γράψουν οπωσδήποτε κάτι θα βρουνε από τζάμια, αλυσίδες και ότι λέει το γράμμα του νόμου κατά λέξη, αλλίως δεν κινδυνεύεις.
Βάλε μεμβράνες πάντως. Πολλές αντιπροσωπίες το κάνουν οι ιδιες, το ξέρω από αντιπρόσωπους.Ρωτα και τους ίδίους θα σου πουνε που να πας. Επειδή σκεφτόμουνα τα ίδια με εσένα μου είπαν πως δεν έχουν προβλήματα (φουσκες, ξεκολληματα)αν μπουν σωστά. Για τα γδαρσίματα να ξέρεις πως μπαινουν από την εσωτερική πλευρά και μαλλον χαράζουν αλλά δύσκολα. Παρέχουν και σχετική προστασία γιατί σπάνε πιο δύσκολα αλλά ίσως δημιουργουν και προβλήματα ασφάλειας για τον ίδιο λόγο
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 02 Δεκ 2003, 23:39

Υπάρχει πάντως ένα μαγαζί στο Αιγάλεω το οπόιο τα βάζει αρκετά φθηνά και το καλύτερο με 5 χρόνια εγκύηση
<---- THIS IS NOT A LADA
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό max » 03 Δεκ 2003, 09:33

juan έγραψε:
max έγραψε:Φιμέ η για την ακρίβεια μεμβράνες έχω και εγώ το αποτέλεσμα το καλοκαίρι είναι εκπληκτικό.
Τα έχω 1 χρόνο και δεν με έχουν ποτέ σταματήσει. Αρκεί όπως είπε και ο xappas να μην βάλεις τελείως μαύρες.

Max



Έχεις βάλει και στο μπαρπριζ ? Μου είπαν ότι καλύτερα να μην βάλω καθόλου στο μπαρμπρίζ λόγω ορατότητας ..... ισχύει άραγε ?


Όχι δεν έχω βάλει και γενικά θα έλεγα να το αποφυγής γιατί η διαφανής όσο είναι παραμορφώνει λίγο και μπορεί να σε ζαλίσει μετά από ώρες οδήγησης.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Re: pmr

Δημοσίευσηαπό jdelis » 03 Δεκ 2003, 10:51

juan έγραψε:Το ίδιο ισχύει και για τα PMR ? Πόσο καιρό τα έχεις σε έχει σταματήσει τροχαία για τα πολύ μαύρα ? Χαράζουν εύκολα ?


Με τα PMR δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.

Η τροχαία δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ στους 6 μήνες που τα έχω. Βέβαια όπως είπα πολύ σκούρα έχω μόνο πίσω στα πλαϊνά, εκεί που κάθονται βασικά τα παιδιά.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Μπαρπριζ

Δημοσίευσηαπό juan » 03 Δεκ 2003, 12:26

max έγραψε:
juan έγραψε:
max έγραψε:Φιμέ η για την ακρίβεια μεμβράνες έχω και εγώ το αποτέλεσμα το καλοκαίρι είναι εκπληκτικό.
Τα έχω 1 χρόνο και δεν με έχουν ποτέ σταματήσει. Αρκεί όπως είπε και ο xappas να μην βάλεις τελείως μαύρες.

Max


Έχεις βάλει και στο μπαρπριζ ? Μου είπαν ότι καλύτερα να μην βάλω καθόλου στο μπαρμπρίζ λόγω ορατότητας ..... ισχύει άραγε ?


Όχι δεν έχω βάλει και γενικά θα έλεγα να το αποφυγής γιατί η διαφανής όσο είναι παραμορφώνει λίγο και μπορεί να σε ζαλίσει μετά από ώρες οδήγησης.


Sorry που επιμένω με το μπροστινό μπαρμπρίζ αλλά νομίζω αν δεν κάνω λάθος πως η μεγαλύτερη ηλιακή ακτινοβολιά μπαίνει από μπρστά μια και είναι η μεγαλύτερη επιφάνεια τζαμιού . Τι κάνουμε ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: Μπαρπριζ

Δημοσίευσηαπό max » 03 Δεκ 2003, 14:22

juan έγραψε:
max έγραψε:
juan έγραψε:
max έγραψε:Φιμέ η για την ακρίβεια μεμβράνες έχω και εγώ το αποτέλεσμα το καλοκαίρι είναι εκπληκτικό.
Τα έχω 1 χρόνο και δεν με έχουν ποτέ σταματήσει. Αρκεί όπως είπε και ο xappas να μην βάλεις τελείως μαύρες.

Max


Έχεις βάλει και στο μπαρπριζ ? Μου είπαν ότι καλύτερα να μην βάλω καθόλου στο μπαρμπρίζ λόγω ορατότητας ..... ισχύει άραγε ?


Όχι δεν έχω βάλει και γενικά θα έλεγα να το αποφυγής γιατί η διαφανής όσο είναι παραμορφώνει λίγο και μπορεί να σε ζαλίσει μετά από ώρες οδήγησης.


Sorry που επιμένω με το μπροστινό μπαρμπρίζ αλλά νομίζω αν δεν κάνω λάθος πως η μεγαλύτερη ηλιακή ακτινοβολιά μπαίνει από μπρστά μια και είναι η μεγαλύτερη επιφάνεια τζαμιού . Τι κάνουμε ?


Δεν διαφωνώ αλλά όσο είσαι εν’ κινήσει και με τον κλιματισμό δεν έχεις πρόβλημα. Τώρα εάν στάθμευσης βάλε μια ηλιοπροστασία.
Το θέμα είναι η μην πυρακτώσουν τα πλαστικά.
Πάντως εγώ χωρίς μπροστά δεν έχω πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Re: Μπαρπριζ

Δημοσίευσηαπό juan » 05 Δεκ 2003, 13:21

max έγραψε:
juan έγραψε:
max έγραψε:
juan έγραψε:
max έγραψε:Φιμέ η για την ακρίβεια μεμβράνες έχω και εγώ το αποτέλεσμα το καλοκαίρι είναι εκπληκτικό.
Τα έχω 1 χρόνο και δεν με έχουν ποτέ σταματήσει. Αρκεί όπως είπε και ο xappas να μην βάλεις τελείως μαύρες.

Max


Έχεις βάλει και στο μπαρπριζ ? Μου είπαν ότι καλύτερα να μην βάλω καθόλου στο μπαρμπρίζ λόγω ορατότητας ..... ισχύει άραγε ?


Όχι δεν έχω βάλει και γενικά θα έλεγα να το αποφυγής γιατί η διαφανής όσο είναι παραμορφώνει λίγο και μπορεί να σε ζαλίσει μετά από ώρες οδήγησης.


Eχαριστώ πολύ Μαχ .

Τελικά ακολούθησα την συμβουλή σου (οχι μπροστά ) άλλωστε το ίδιο μου είπε και ο είδικός (τα μπροστινά έχουν βγάλει κάποια προβληματάκια )



Sorry που επιμένω με το μπροστινό μπαρμπρίζ αλλά νομίζω αν δεν κάνω λάθος πως η μεγαλύτερη ηλιακή ακτινοβολιά μπαίνει από μπρστά μια και είναι η μεγαλύτερη επιφάνεια τζαμιού . Τι κάνουμε ?


Δεν διαφωνώ αλλά όσο είσαι εν’ κινήσει και με τον κλιματισμό δεν έχεις πρόβλημα. Τώρα εάν στάθμευσης βάλε μια ηλιοπροστασία.
Το θέμα είναι η μην πυρακτώσουν τα πλαστικά.
Πάντως εγώ χωρίς μπροστά δεν έχω πρόβλημα.
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό max » 05 Δεκ 2003, 14:36

Καλορίζικες,

Και το καλοκαίρι θα μας θυμηθείς .

Max :D
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες