Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

4Χ4 + CHIPTUNING

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

4Χ4 + CHIPTUNING

Δημοσίευσηαπό Galloper2.5td » 02 Ιαν 2004, 10:59

Εχει ασχοληθει κανεις με το θεμα αλλαγης εγκεφαλου για αυξηση επιδοσεων? Εχω δει διαφημισεις, οπου με κοστος απο 400 εως 1000 ευρω (αναλογα με την μαρκα) σου υποσχονται αυξηση ιπποδυναμης μεχρι +30% και ροπης μεχρι +35% !!! Δινουν επισης εγγυηση καλης λειτουργιας του κινητηρα.
το εχει κανει κανεις? Με τι αποτελεσματα?
Galloper2.5td
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Δεκ 2003, 16:42
Τοποθεσία: Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό aapo » 02 Ιαν 2004, 14:29

Kαλή η αύξηση ροπής καί τής υποδύναμις αλλα πρέπει η προσπάθεια νά επικεντρωθή στό νά μείνη η δύναμη ΧΑΜΗΛΑ. :band:
aapo
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 14 Οκτ 2003, 17:05
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Δημοσίευσηαπό pantg » 03 Ιαν 2004, 14:13

Galloper γειά και καλή χρονιά,

Το chip το θέλεις για το Galloper?
Το αυτοκίνητο αυτό έχει μηχανική ή ηλεκτρονική αντλία καυσίμου?
Αν είναι μηχανική τότε δεν χρειάζεσαι chip αλλά "ανοιγμα στα πετρέλαια" κατά την λαική έκφραση.
Δεν έχω ιδέα τί είδους αντλία έχεις οπότε δεν μπορώ να πω.

Πάντως αν ο πετρελαιοκινητήρας σου έχει μηχανική αντλία καυσίμου και ιντερκούλερ τότε σίγουρα μπορείς να τον "κουρδίσεις" με ιδιαίτερα καλά αποτελέσματα κυρίως ρυθμίζοντας την αντλία, μεγαλώνοντας το ιντερκούλερ και αυξάνοντας την πίεση λειτουργίας του τούρμπο.
Ο'τι και να κάνεις όμως προτείνω, αν δέχεσαι στο συμπληρωματικό κόστος, να τοποθετήσεις στο εσωτερικό του αυτοκινήτου και έναν δείκτη θερμοκρασίας καυσαερίων καθώς οι πετρελαιοκινητήρες είναι ευαίσθητοι στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες καυσαερίων (όπως και οι βενζινοκινητήρες άλλωστε). Και με το "κούρδισμα" μπορεί να τις ανεβάσεις σε ανησυχητικά επίπεδα, άρα καλό είναι να μπορείς να τις παρακολουθείς.

Χαιρετώ
Παντελής (το ένα από τα δύο μου disco είναι ιδιαιτέρως "κουρδισμένο" και με τους τρείς τρόπους)
pantg
 

Δημοσίευσηαπό juan » 03 Ιαν 2004, 15:52

Έχω ακούσει ότι μπαίνει στο Maverick το τσιπάκι που μπαίνει και στα Focus και φθάνει τα 140 αλόγατα ή κάτι τέτοιο. Δεν το έχω ψάξει ακόμα γιατί δεν είχα χρόνο.
Για περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να απευθυνθείτε στον Καρανικόλα, CarCenter αντιπροσωπεία της Ford στην Καλλιθέα.

Η τιμή είναι περίπου 200 με 300 χιλιάδες δραχμές...

Τι λέτε για αυτά ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 03 Ιαν 2004, 19:10

[quote="juan"]Έχω ακούσει ότι μπαίνει στο Maverick το τσιπάκι που μπαίνει και στα Focus και φθάνει τα 140 αλόγατα ή κάτι τέτοιο. Δεν το έχω ψάξει ακόμα γιατί δεν είχα χρόνο.
Για περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να απευθυνθείτε στον Καρανικόλα, CarCenter αντιπροσωπεία της Ford στην Καλλιθέα.

Η τιμή είναι περίπου 200 με 300 χιλιάδες δραχμές...

Καταρχην να χαιρετησω τον juan και τους υπολοιπους,ειμαι νεος στο forum,ενδιαφερον ακουγεται αυτο για το τσιπακι,μιας και το Maverick πασχει στον τομεα αυτο,ακομα και στη νεα βελτιωμενη εκδοση.Γενικως δεν βρισκεις ευκολα βελτιωσεις για το αυτοκινητο αυτο,ενω θα επρεπε να ηταν ευκολο με αυτον τον κινητηρα.Παντως υπαρχει και ο Daras Development,οποτε εχεις 200 PS με turbo και 5500 ευρω....Σας αφηνει για την ωρα, ενας προην σκληροπυρηνικος και νυν SUVλακικος....με MAVERICK και Μ/Τs.
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό juan » 03 Ιαν 2004, 21:27

MAVERICKios έγραψε:
juan έγραψε:Έχω ακούσει ότι μπαίνει στο Maverick το τσιπάκι που μπαίνει και στα Focus και φθάνει τα 140 αλόγατα ή κάτι τέτοιο. Δεν το έχω ψάξει ακόμα γιατί δεν είχα χρόνο.
Για περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να απευθυνθείτε στον Καρανικόλα, CarCenter αντιπροσωπεία της Ford στην Καλλιθέα.

Η τιμή είναι περίπου 200 με 300 χιλιάδες δραχμές...

Καταρχην να χαιρετησω τον juan και τους υπολοιπους,ειμαι νεος στο forum,ενδιαφερον ακουγεται αυτο για το τσιπακι,μιας και το Maverick πασχει στον τομεα αυτο,ακομα και στη νεα βελτιωμενη εκδοση.Γενικως δεν βρισκεις ευκολα βελτιωσεις για το αυτοκινητο αυτο,ενω θα επρεπε να ηταν ευκολο με αυτον τον κινητηρα.Παντως υπαρχει και ο Daras Development,οποτε εχεις 200 PS με turbo και 5500 ευρω....Σας αφηνει για την ωρα, ενας προην σκληροπυρηνικος και νυν SUVλακικος....με MAVERICK και Μ/Τs.


Καλως ήρθες φίλε Maverickie :P :P

Έχεις βάλει κάποιο τσιπάκι ή ακόμα το σκέφτεσαι ?

Με τι κυκλοφορούσες πριν (σκληροπυρηνικός ) ??
Τι διάσταση είναι τα M/T που έβαλες και ποιά ?

Αυτα για αρχή τα υπόλοιπα στο :

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... opic&t=254

για να μην χαλάσουμε το topic σχετικά με το τσιπάκια, για λεπτομερείες που αφορούν το Maverick.
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό aquatix_guru » 06 Ιαν 2004, 23:32

Ριξε μια ματια εδω, http://www.power-tuning.gr
αν ξερει κανεις κατι παραπανω να μας πει για την αξιοπιστια τους, βλαβες, κτλ κτλ.
aquatix_guru
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Δεκ 2003, 01:45

Δημοσίευσηαπό juan » 08 Ιαν 2004, 23:23

aquatix_guru έγραψε:Ριξε μια ματια εδω, http://www.power-tuning.gr
αν ξερει κανεις κατι παραπανω να μας πει για την αξιοπιστια τους, βλαβες, κτλ κτλ.


έστειλα φόρμα για το Maverick και μου δίνει αναβάθμιση σε 147 άλογα και ροπή 201 . Κουβέντα για βλάβες και αξιοπιστία (λέει 100% σίγουρη λύση)

To good to be true :!: :roll: :?:

Δεν ξέρω έχω επιφυλάξεις ? Αν κάποιος το έχει κάνει να μας πει........
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 27 Ιούλ 2004, 10:53

Για τους ενδιαφερόμενους ρίξτε μια ματιά κι εδώ: :shock:

http://www.elektor.gr/product_info.php?products_id=237
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες