Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΦΛΑΤΖΑ ΚΕΦΑΛΗΣ OPEL CORSA

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

ΦΛΑΤΖΑ ΚΕΦΑΛΗΣ OPEL CORSA

Δημοσίευσηαπό sacram » 18 Μάιος 2006, 09:37

Καλημέρα.

Ρε παιδιά έχω αγοράσει ένα corsa 1400 16βαλβιδο εδώ και δέκα μέρες, το οποίο δυστυχώς ανακάλυψα οτι έχει κάψει φλάτζα(μείωση νερού, ρετάρισμα, μαύρο μπουζί).:cry:
Το θεμα είναι οτι έχω πάει σε 4 εξουσιοδοτημένα opel συνεργεία από τα οποία τα δύο μου λένε φτιάχνετε αλλά επειδή θα ανεβάσει συμπίεση...να περάσω μέταλλα στις μπιέλες!! :shock: :shock: Πολλά λεφτά κερατιάτικα δηλαδή

Τα άλλα δυο εξουσιοδοτημένα opel συνεργεία, μόλις το ακούν αυτό βγαίνουν απο τα ρουχα τους, λέγοντας οτι κάθε κεφαλή έχει απο την <μάνα> της κάποια όρια να κατέβει(εννοείτε πως μιλάμε μόνο για το απαραίτητο γυάλισμα που θα χρειαστεί και όχι για κατέβασμα-βελτίωση). Επίσης μου λένε οτι οι πρώτοι δύο απλά θέλουν να σκάσω παραπάνω άδικα φράγκα

Εμένα η λογική μου, μου λέει να αλλάξω φλάτζα και οτι λογικά δεν θα έχει πρόβλημα. Είναι λογικό η opel να βγάζει αυτοκίνητο, στο οποίο να μην παίρνει αλλαγή φλάτζας????

Εξουσιοδοτημένα σου λέει μετά....... :evil:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Να τους το φερεις καπελο.

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 18 Μάιος 2006, 12:15

Μεταχειρισμενο το πηρες; Τι μοντελο ειναι;
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Να τους το φερεις καπελο.

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 18 Μάιος 2006, 12:20

Επειδη μαλλον ειναι μεταχειρα, κοιτα πρωτα εδω:
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-2962.html

να δεις τι εκανε ο Μιχαλης με τον Γιωργο οταν εβγαλε προβλημα το Galloper. Ισως να μπορεις να πιεσεις και εσυ για αντικατασταση χωρις δικα σου εξοδα.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Να τους το φερεις καπελο.

Δημοσίευσηαπό sacram » 18 Μάιος 2006, 14:31

μεταχειρισμένο φυσικά. Μοντέλο β'1996 με 70,000χλμ.
Ο πωλητής ιδιώτης, ο οποίος προ λίγου με πήρε τηλ και μου λέει οτι μπορεί να μου δώσει 250ευρά, τα μισά δηλαδή,(κοστος σε εξουσιοδοτημένο opel=500ευρά) για να μοιραστούμε την ζημιά. Δινει όρκο οτι δεν το ήξερε
τέλος πάντων....σίδερα ειναι
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δωσ' του το πισω!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 18 Μάιος 2006, 15:20

Τι δεν το ηξερε ρε Γιαννη, πριν δεκα μερες δεν ειχε προβλημα και ξαφνικα απεκτησε;
Μην πας σε εξουσιοδοτημενο δεν αξιζει για αμαξι δεκαετιας, βρες κανα καλο μηχανικο στην γειτονια σου, μπες σε κανα φορουμ με τελειωμενους κοντρακηδες με Κορσα/Αστρα, και κοιτα που τα πανε, για να μην πας εκει, (δεν κανω πλακα!) και την επομενη φορα να παρεις γιαπωνεζικο (μονο στις μηχανες ξερετε να τα χωνετε για τους Ευρωπαιους!)
Βασικα βρες μηχανικο της εμπιστοσυνης σου και ασε τα εξουσιοδοτημενα. Α και χρεωσε τα ΟΛΑ στον προηγουμενο ιδιοκτητη, προβλεπεται απο τιον νομ και δικου προβλημα που σου πουλησε ελλατωματικο αυτοκινητο προιον, ας το εξεταζε αυτος πριν το δωσει, δεν μπορει να κανει κατι υπαρχει σαφως δολος απο την πλευρα του. Μη μασας, χωσε γκαζια, δεν καταλαβαινουν αλλιως!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δωσ

Δημοσίευσηαπό Tuc » 19 Μάιος 2006, 22:34

¨εχοντας εμπειρία από 3 citroen (ΖΧ xrasa και xantia) όλα (μα ΟΛΑ) τα citroen χρειάζονται φλανζτα κεφαλής στα 100-120000 xlm. Η επισκευή γίνεται στην αντιπροσωπεία μα κόστος ~400 €. Μετά την αλλαγ'ή έχω κάνει άλλα τόσα χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα οφείλεται στο οτι ΔΕΝ σφίγγουν την κεφαλή όταν το αμάξι έχει 1000-2000 χλμ. ειάλως δεν θα εμφανιζόταν. Αν θες ρώτα και σε κανένα συνεργείο εξουσιοδοτημένο (αλλά όχι αντιπροσωπεία) CITROEN.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δωσ

Δημοσίευσηαπό sacram » 22 Μάιος 2006, 09:52

Tuc έγραψε:¨ Το πρόβλημα οφείλεται στο οτι ΔΕΝ σφίγγουν την κεφαλή όταν το αμάξι έχει 1000-2000 χλμ. ειάλως δεν θα εμφανιζόταν.


το είχα στο μυαλό μου οτι μετά την αλλαγή θα ξαναπήγαινα για να σφίξουν την κεφαλή. Σήμερα τελικά μπήκε συνεργείο το τουτου

ΤΗΑΝΚS για τις πληροφορίες
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες