Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

RollCage

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

RollCage

Δημοσίευσηαπό furious » 23 Ιαν 2004, 05:17

Θέλω να φτιάξω εξωτερικό RollCage (εννοώντας εξωτερικούς σωλήνες γύρω από την καμπίνα), για προστασία σε τουμπάρισμα. Το jeep μου είναι Rocsta.

Σκέφτομαι να βάλω κάπως χοντρή σωλήνα και όσο πιο γερή γίνεται. Επίσης δε θέλω να κάνω καμμία κόληση, αλλά να ενώνονται όλες οι σωλήνες βιδωτά, γιατί νομίζω ότι η κόληση πιο εύκολα μπορεί να σπάσει.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου, όμως, είναι πώς θα ενώσω την σωλήνα που ανεβαίνει απ' το σασί με αυτήν που κατεβαίνει από την οροφή, στο σημείο που ξεκινάει το παρπρίζ.
Από το σασί η σωλήνα θα ανεβαίνει κάθετα, ενώ μετά πρέπει να συνεχίσει με μια μικρή κλίση, για να ακολουθήσει την κλίση του παρπρίζ.
Δε θέλω να βάλω μία μονοκόμματη σωλήνα και να την λυγίσω σ' εκείνο το σημείο, γιατί αν πιεστεί εκεί πάνω στο τουμπάρισμα, μπορεί απλώς να λυγίσει ακόμη περισσότερο και να μπει μέσα στην καμπίνα, χωρίς να με προστατέψει δηλαδή.

Έχει κανένας καμμιά ιδέα; Μήπως ξέρετε ποια είναι τα αγωνιστικά πρότυπα επί του θέματος;
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες