Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Diesel ''Μανζούμια..

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Diesel ''Μανζούμια..

Δημοσίευσηαπό g@st » 10 Ιαν 2008, 12:06

Με 400 δρχ !!! το Diesel ανα litro - και ακούγεται σύντομα και παραπάνω αρχίζω να ψάχνωμαι.
Ακουσα οτι τελευταία κατι σχολίασαν σε κανάλι tv οτι κυκλοφορεί στην
αγορά συσκευή μείωσης κατανάλωσης για κινητήρες diesel με αξιόλογες
επιδόσεις ( ψάχνοντας στο διαδίκτυο μόνο σχόλια της αμερικάνικης
επιτροπής έγκρισης ανάλογων συσκευών που τις απορρίπτει).
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας το μαρτυρήση και σε μας και δεύτερο τι
γίνεται με τα σποραίλαια στο ρεζερβουάρ πολλά ακούγονται και γράφονται
αλλά δεν έχω πιστεί ακόμα, αν γνωρίζει τίς υ π ε ύ θ υ ν α θα του
χρωστάω χάρι.

Τώρα που ακρίβαινε το πίνει και νωρίερα το .... λαίμαργο !!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
g@st
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 01:05
Τοποθεσία: Μετσοβο

Diesel

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Ιαν 2008, 15:56

Γνώστος μου έβαλε στο δικό του (cherokee). Είχε άποψη από οικοδομή που το έβαλε στον καυστήρα και είχε τρομερή οικονομία. Το κόστος είναι 500€. Προσωπικά ψαχνοντας το παλιά για βενζινοκινητήρα, φάνηκε πως δεν κάνει τίποτα απολύτως.
Θα μάθω από τον γνωστό μου αν βλέπει διαφορά...μέχρι τώρα η μόνη διαφορά ήταν στην πιο ομαλή λειτουργία του κινητήρα (λιγότερο κροτάλισμα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Ιαν 2008, 15:39

Αγαπητοί φίλοι,

τέτοιες συσκευές έχω στις καμήλες μου και είχα και στο AUDI RS2 που βρισκόταν στο "σταύλο" μέχρι πρόπερσι.
Μείωση κατανάλωσης από 12 έως 18%.
Η μεγαλύτερη μείωση με οδήγηση με σταθερό γκάζι (ταξίδια σε αυτοκινητόδρομο ή επαρχιακούς με σταθερή ταχύτητα)

Εχω τοποθετήσει τουλάχιστον άλλες 15 με 20 τέτοιες συσκευές σε αυτοκίνητα φίλων και γνωστών που άκουσαν και διάβασαν για τα αποτελέσματα που είχα στα αυτοκίνητά μου. Μέχρι στιγμής δεν έχει δουλέψει ικανοποιητικά σε δύο περιπτώσεις. Μία οφειλόταν σε κακή τοποθέτηση (μακριά το πηνίο από την συσκευή και λιγότερες σπείρες στο πηνίο) και η άλλη σε κακή μόνωση του άκρου του πηνίου.

Η τιμή που αναφέρεις λίγο τσιμπημένη εκτός και αν συζητάμε για κινητήρα πολλών κυβικών (πάνω από 4.000). Αλλιώς υπολόγισε γύρω στα 400 Ευρώ.

----------------------

Οσον αφορά τα σπορέλαια και τηγανόλαδα καιώ τέτοια στις μία μου καμήλα εδώ και 5 χρόνια. Υπάρχουν ορισμένα πράγματα που πρέπει να προσέξεις και να κάνεις αν θέλεις να μην προξενήσεις προβλήματα στις τσιμούχες και τα έμβολα της αντλίας σου. Επίσης καλό είναι να μην τα χρησιμοποιήσεις παρά μόνον σε παλαιάς τεχνολογίας πετρελαιοκινητήρες.
Οι πολύ σύγχρονοι μπορούν σε μερικές περίπτωσεις (ορισμένων εταιρειών) να καταναλώσουν biodiesel αλλά δεν θα τους έβαζα σπορέλαια σε ποσοστό άνω του 10 με 15% το πολύ (την μία μου καμήλα την "τάιζα" το καλοκαίρι 100% σπορέλαιο και πήγαινε εξαιρετικά. Πολύ καλύτερα από ότι με το diesel κίνησης)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό cousto » 20 Ιαν 2008, 18:03

pantg έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,

τέτοιες συσκευές έχω στις καμήλες μου και είχα και στο AUDI RS2 που βρισκόταν στο "σταύλο" μέχρι πρόπερσι.
Μείωση κατανάλωσης από 12 έως 18%.
Η μεγαλύτερη μείωση με οδήγηση με σταθερό γκάζι (ταξίδια σε αυτοκινητόδρομο ή επαρχιακούς με σταθερή ταχύτητα)

Εχω τοποθετήσει τουλάχιστον άλλες 15 με 20 τέτοιες συσκευές σε αυτοκίνητα φίλων και γνωστών που άκουσαν και διάβασαν για τα αποτελέσματα που είχα στα αυτοκίνητά μου. Μέχρι στιγμής δεν έχει δουλέψει ικανοποιητικά σε δύο περιπτώσεις. Μία οφειλόταν σε κακή τοποθέτηση (μακριά το πηνίο από την συσκευή και λιγότερες σπείρες στο πηνίο) και η άλλη σε κακή μόνωση του άκρου του πηνίου.

Η τιμή που αναφέρεις λίγο τσιμπημένη εκτός και αν συζητάμε για κινητήρα πολλών κυβικών (πάνω από 4.000). Αλλιώς υπολόγισε γύρω στα 400 Ευρώ.

----------------------

Οσον αφορά τα σπορέλαια και τηγανόλαδα καιώ τέτοια στις μία μου καμήλα εδώ και 5 χρόνια. Υπάρχουν ορισμένα πράγματα που πρέπει να προσέξεις και να κάνεις αν θέλεις να μην προξενήσεις προβλήματα στις τσιμούχες και τα έμβολα της αντλίας σου. Επίσης καλό είναι να μην τα χρησιμοποιήσεις παρά μόνον σε παλαιάς τεχνολογίας πετρελαιοκινητήρες.
Οι πολύ σύγχρονοι μπορούν σε μερικές περίπτωσεις (ορισμένων εταιρειών) να καταναλώσουν biodiesel αλλά δεν θα τους έβαζα σπορέλαια σε ποσοστό άνω του 10 με 15% το πολύ (την μία μου καμήλα την "τάιζα" το καλοκαίρι 100% σπορέλαιο και πήγαινε εξαιρετικά. Πολύ καλύτερα από ότι με το diesel κίνησης)

Χαιρετώ

Παντελη τι ακριβως ειναι αυτες οι συσκευες, για πες λιγα πραγματα σε παρακαλω. :D
Άβαταρ μέλους
cousto
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 24 Οκτ 2007, 14:24
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό g@st » 23 Ιαν 2008, 13:30

Παντελή τα " Φώτα σου ,, κάντο λίγο ποιό κατανοητό για το economy system - προμηθευτή τοποθέτηση και ότι άλλο.

(την συσκευή που παρουσίασαν στο Mega σε προϊνάδικη εκπομπή μιλούσαν για κόστος 1800 € περίπου ) !!!!

Για τα σπορέλαια μάλον με απέτρεψες ο κινητήρας που κυκλοφορώ ειναι
του Sorento πιθανόν νέας τεχνολογίας, ακουσα απο γvωστό μου που είχε
το Vitara Diesel έκανε κάτι αλχημείες και ο κινητήρας τα έπαιξε τόσο που
στο Servis της αντιπροσωπίας ακόμη ψάχνονται ( δεν μαρτύρησε τι είχε
κάνει λόγω εγγύησης )
Άβαταρ μέλους
g@st
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 01:05
Τοποθεσία: Μετσοβο


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron