Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Wrangler : μπλοκέ διαφορικό πίσω και άλλα...

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Wrangler : μπλοκέ διαφορικό πίσω και άλλα...

Δημοσίευσηαπό haritak » 13 Ιούλ 2008, 18:55

Γειά σε όλους,

Αν και έχω ένα wrangler εδώ και 7 χρόνια, δεν μπορώ να πώ ότι είμαι και πολύ σχετικός με τα 4χ5 :-) . Παρόλαυτα, μ'αρέσει πολύ η offroad οδήγηση και αν δεν είχα άλλες υποχρεώσεις, θα όργωνα χωράφια. Προς το παρόν, στα 7 χρόνια, έχω να λέω για μία φορά που κόλησα σε παραλία στην σαντορίνη και άλλη μία που παραλίγο να κολήσω σε χίονια εδω στην Κρήτη.


Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω το εξης.
Το Wrangler είναι μοντέλο 2001 2.5 βενζίνη, η έκδοση limited με hard top. Έχει πίσω μπλοκέ διαφορικό; Και επειδή δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ σωστά τον όρο "μπλοκέ διαφορικό" εξηγώ:
Αν χάσει ο ένας απο τους 2 πίσω τροχούς την πρόσφηση, θα πάρει αυτόματα και όλη την δύναμη;
Μερικά τεστ που είχα κάνει κάποια περίοδο, αυτό έδειχναν. Δηλαδή ο ένας τροχός γύριζε σαν τρελός με τον άλλο κολλημένο και το αμάξι ακίνητο. (στο 4wd Low).

Αν όντως δεν έχει (που μάλλον δεν έχει) τότε γνωρίζετε πόσο δύσκολο είναι να βάλω; Εχετε κάποια πρόταση ώς προς το τί να βάλω; Επίσης ξέρετε κάποιον που να κάνει τέτοιες δουλείες εδώ στην Κρήτη; Και απο κόστος; Πόσα χρειάζονται;


Τελος, αλλή μία ερώτηση (για όσους έχουν την υπομονή να διαβάσουν μέχρι εδώ!) το Grand Vitara 1.9diesel έχει τέτοιο μπλοκέ διαφορικό;
Σκέφτομαι να δώσω το wrangler και να πάρω το GV μιας και το GV είναι πιο οικογενειακό. Μήπως δεν πάω καλα; :-)


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

PS:Φοβερό forum! Εχω φάει σήμερα τουλάχιστον δυο ώρες εδώ!
haritak
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 17:30

Re: Wrangler : μπλοκέ διαφορικό πίσω και άλλα...

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 14 Ιούλ 2008, 10:12

Μήπως δεν πάω καλα; :-)


Οντως δεν πας καλα! :o
Θα βαλεις ενα μπλοκε, και θα πας να βαλεις λαστιχα.. Δεν επιτρεπεται να κολλας στην παραλια, ουτε στο χιονι!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Re: Wrangler : μπλοκέ διαφορικό πίσω και άλλα...

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 14 Ιούλ 2008, 10:24

Μπλοκε υπαρχουν αρκετα να βαλεις παντως εκει στην ΚΡΗΤΗ υπαρχουν κατι κοπελια με κατη τερατα 4χ4 ρωτα τους να σου πουνε που να πας για μπλοκε. Τωρα για το GRAND VITARA το τελευταιο μοντελο οχι δεν εχει LSD αλλα ΕSP και TCP ηλεκτρονικη υποβοηθηση για να δινει κινηση στους τροχους που πατανε κατω.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες