Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

4x4 βοήθεια για αγορά!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

4x4 βοήθεια για αγορά!

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 15 Απρ 2007, 21:13

Χαιρετώ όλους εδώ στο φορουμ μιάς και αυτό είναι το 1ο μου ποστ.

Διάβασα πολλές σελίδες μηνυμάτων αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος και προφανώς θα κάνω λάθος, επιτρέψτε μου να ρωτήσω τι προτείνετε με βάση τις ανάγκες και το προφιλ μου:
Δεν είχα ποτέ 4χ4 εμπειρία παρότι οδηγώ (επίσημα...) 25 χρόνια.
Εχω κατα καιρούς αποκτήσει renault 5 1.3, rover 216 vitesse, BMW 318i, yaris 1.3, Golf iv 1.6 που είναι και το αμάξι που έχω τώρα. Το golf δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αλλά το ψιλοβαρέθηκα. Δεν είναι άλλωστε και το αμάξι που σου δημιουργεί αίσθηση κάπως "ανεβαστική" αν καταλαβαίνετε τι εννοώ... Δεν με νοιάζει πως το βλέπουν οι άλλοι αλλά θέλω εγώ να αισθάνομαι λίγη χαρά οδήγησης στο αυτοκίνητο διαφορετική από την εντελώς συμβατική του Golf. Από την άλλη λόγω παιδιών (15 και 13 ετών) θα ήθελα ένα όχημα που να μην "μασάει" στο να κουβαλάει πχ ποδήλατα ή σερφ, να μας πηγαίνει άνετα στα νησιά το καλοκαίρι αλλά και στην εθνική με ασφάλεια, αλλά και να μην είναι πανάκριβο και λυπάμαι να το χρησιμοποιήσω.

Σκεφτόμουν κάτι μεταξύ Χ3 και RAV αλλά διαβάζοντας εδώ έχω βάλει στο μάτι και το Compass CRD και το vitara 1.9 diesel (επαρχία είμαι).
Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 35000 ευρώ.

Ξέρω ότι ίσως σας φαίνεται εκνευριστικό να θέλω ένα 4χ4 που δεν σκοπεύω αρχικά να χρησιμοποιήσω τις off-road δυνατότητές του αλλά που ξέρετε... μπορεί να γλυκαθώ και να έρχομαι μαζί στις εξορμήσεις σας!

Συγνώμη για την μακροσκελή ερώτηση!
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

4x4 βοήθεια για αγορά!

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 16 Απρ 2007, 06:35

Kαλώς ήλθες λοιπόν στο φόρουμ!
Θα γράψω την γνώμη μου βασιζώμενος πιο πολύ σε ''χρηστικά'' κριτήρια μιας και περί αισθητικής ο καθείς και η όρεξη του...
α) χρειάζεσαι χώρους, δες λοιπόν τον μεγαλύτερο χώρο αποσκευών σε συνδυασμό με το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος της οροφής καθώς και τις διαστάσεις αυτής.
β) μένεις επαρχία; από τις μάρκες που σκέπτεσαι υπάρχει συνεργείο της προκοπής;
Για λόγους αντιπροσωπείας θα απέριπτα το Jeep και το Vitara (εκτός και αν υπάρχει πραγματικά καλό συνεργείο στην περιοχή). Το Χ3 και το Rav φαντάζουν καλύτερες επιλογές, δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα σου αρκέσουν οι χώροι του δεύτερου.
Γιατί δεν κοιτάς και άλλα τετρακίνητα; η προσωπική μου επιλογή για αυτή την χρήση;...SUBARU FORESTER.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

4x4 βοήθεια για αγορά!

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 18 Απρ 2007, 12:57

Δεν τα λέει άσχημα ο dimitrios.Το Forester είναι καλή ιδέα.Αν θες γρήγορο το 2,5 (αλλα νομίζω ειναι στα +40.000) Διαφορετικά το 2000 cc που ειναι το μόνο απο τα suv με κοντά! Και το freelander ειναι ισως ενδιαφέρουσα περίπτωσησε αυτή την κατηγορία..
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

4x4 βοήθεια για αγορά!

Δημοσίευσηαπό teroulas » 18 Απρ 2007, 13:42

Το sorento ξεπερνάει τα 35 χιλιάρικα ?
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό donald » 19 Απρ 2007, 10:20

Κάπου εκεί είναι και σίγουρα ανεβαστικό όπως το θέλεις.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Re: 4x4 βοήθεια για αγορά!

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 19 Απρ 2007, 12:39

Giannaras έγραψε:Χαιρετώ όλους εδώ στο φορουμ μιάς και αυτό είναι το 1ο μου ποστ.

Διάβασα πολλές σελίδες μηνυμάτων αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος και προφανώς θα κάνω λάθος, επιτρέψτε μου να ρωτήσω τι προτείνετε με βάση τις ανάγκες και το προφιλ μου:
Δεν είχα ποτέ 4χ4 εμπειρία παρότι οδηγώ (επίσημα...) 25 χρόνια.
Εχω κατα καιρούς αποκτήσει renault 5 1.3, rover 216 vitesse, BMW 318i, yaris 1.3, Golf iv 1.6 που είναι και το αμάξι που έχω τώρα. Το golf δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αλλά το ψιλοβαρέθηκα. Δεν είναι άλλωστε και το αμάξι που σου δημιουργεί αίσθηση κάπως "ανεβαστική" αν καταλαβαίνετε τι εννοώ... Δεν με νοιάζει πως το βλέπουν οι άλλοι αλλά θέλω εγώ να αισθάνομαι λίγη χαρά οδήγησης στο αυτοκίνητο διαφορετική από την εντελώς συμβατική του Golf. Από την άλλη λόγω παιδιών (15 και 13 ετών) θα ήθελα ένα όχημα που να μην "μασάει" στο να κουβαλάει πχ ποδήλατα ή σερφ, να μας πηγαίνει άνετα στα νησιά το καλοκαίρι αλλά και στην εθνική με ασφάλεια, αλλά και να μην είναι πανάκριβο και λυπάμαι να το χρησιμοποιήσω.

Σκεφτόμουν κάτι μεταξύ Χ3 και RAV αλλά διαβάζοντας εδώ έχω βάλει στο μάτι και το Compass CRD και το vitara 1.9 diesel (επαρχία είμαι).
Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 35000 ευρώ.

Ξέρω ότι ίσως σας φαίνεται εκνευριστικό να θέλω ένα 4χ4 που δεν σκοπεύω αρχικά να χρησιμοποιήσω τις off-road δυνατότητές του αλλά που ξέρετε... μπορεί να γλυκαθώ και να έρχομαι μαζί στις εξορμήσεις σας!

Συγνώμη για την μακροσκελή ερώτηση!


Θα συμφωνήσω και εγώ με τον DIMITRIO. Μιά και όπως είπες, δέν είχες κάποια σχέση με τον χώρο, και σύμφωνα με τα κριτίρια που θέτεις, εγώ θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο FORESTER 2.0. Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με αυτό, και αργότερα, άν σου κολλήσει (που θα σου κολλήσει) το μικρόβιο, εδώ είμαστε για να τα ξαναπούμε.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό mararis » 19 Απρ 2007, 20:32

Opel Antara: diesel 2.0 lt από 36000 έως 41000 ανάλογα με το επίπεδο εξοπλισμού ή βενζίνη 3.2 lt περίπου 40000. Χάνει σε port baggage αλλά ενσωματώνει (optional) σύστημα μεταφοράς πηδηλάτων. Πολύ ποιοτικό και προηγμένο τεχνολογικά.
Sorento : λίγο φθινότερο, παρόμοιοι χώροι αλλά καλύτερο port baggage, αναπαυτικότερα καθίσματα, περισσότερες δυνατότητες off-road, τεχνολογικά προσφέρει σαφώς λιγότερα.
Στην έκθεση (11 Μαϊου) παρουσιάζονται : νέο Outlander, Citroen c-crοsser, Peugeot 4007 (πρόκειται για το ίδιο αυτοκίνητο), νέο x-Trail.
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 4x4 βοήθεια για αγορά!

Δημοσίευσηαπό Caravan » 20 Απρ 2007, 16:28

teroulas έγραψε:Το sorento ξεπερνάει τα 35 χιλιάρικα ?


Είδα διαφήμιση, το 3.3 (νέο) με 240 άλογα, από 32.000 Ευρώ.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

μηπως CRV?

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 20 Απρ 2007, 20:52

Γεια σου φιλε- και εγωειμαι ασχετος απο 4χ4 και μετα απο περιπλανηση σε OPEL astra , και BMW 316 , πηρα πριν λιγες μερες το νεο CRV.Εχω και εγω παιδι (νεος οικογενειαρχης) και ενα απο τα βασικα μου κριτηρια ηταν οι χωροι (και οι αξιοπιστια-οικονομια βεβαιως).Μου αρεσουν οι εκδρομες και η φυση αλλα δεν τρεχω στα κορφοβουνια με χιονοθυελλα(κατοικω στην Αθηνα). Το honda πρεπει να το δοκιμασεις οπως και τις αλλες προτασεις... Με 36.400 εχεις ενα υπερπληρες αυτοκινητο, με πολυ μεγαλους χωρους , πιο οικονομικο απο το RAV και ολα τα υπολοιπα 2λιτρα,σουπερ οδηγικη συμπεριφορα και 7 χρονια εγγυηση...
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

μηπως CRV?

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Απρ 2007, 00:38

Πολλά δεν είναι 36χιλιάρικα για ένα 2λιτρο SUV? :roll:
Ειδικά για τις περισσότερες των περιπτώσεων που θ' αποτελέσει ένα οικογενειακό αυτοκίνητο που δεν θα πατήσει ποτέ χώμα.....
Σε αυτές τις τιμές παίρνεις ένα SAAB 9-3 ή Volvo S60 τουρμπάτα με καμια 180ρια ίππους ή και άλλα πολύ πολύ καλά αμάξια.
Μη παρεξηγηθώ.... Δεν λέω για τους φίλους που γράφουν εδώ και που ενδεχομένως θα πάνε και στο χώμα, αλλά για όσους το παίρνουν μόνο για άσφαλτο.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

μηπως CRV?

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 21 Απρ 2007, 07:44

Εχει δίκιο ο Pajerinho, είναι ποολλά τα λεφτά για να πληρώσεις ''τετρακίνητο'' χωρίς να το εκμεταλευτείς. Μπορείς να αγοράσεις περισσότερο αυτοκίνητο με αυτά τα χρήματα.
Για τον φίλο που λέει για το CRV, είναι όντως μια πολλή καλή επιλογή, δεν μπορώ να το προτείνω ωστόσο μιας και δεν ξέρω αν βελτιώθηκε το σύστημα τετρακίνησης στο νέο μοντέλο γιατί στο παλιό δεν...
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

μηπως CRV?

Δημοσίευσηαπό mararis » 21 Απρ 2007, 15:05

Καθώς είμαι κι εγώ στη μεταβατική φάση από συμβατικό σε SUV έχω να πω ότι οι Pajerinho και Dimitrios μιλούν με τη φωνή της λογικής και πολύ σωστά. Πιστεύω όμως ότι στην αγορά αυτοκινήτου ακούγεται και η φωνή της καρδιάς. Ένα SUV, έστω και αν δεν το χρησιμοποιήσεις αρχικά OFF σίγουρα σου ανεβάζει την διάθεση, σου δίνει χαρά μόνο και μόνο λόγω υπερυψωμένης θέσης οδήγησης αλλά και της αίσθησης που έχεις πως "όταν θελήσεις, μπορείς ...! ". (Που ξέρεις, όλο και κάποιος νερόλακος, κάποιο ρυάκι, κάποια λασπίτσα θα βρεθούν στο δρόμο σου, που θα σε καλούν απεγνωσμένα να παίξεις μαζί τους, έτσι, για να σπάσεις τη μονοτονία τους !...)
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: μηπως CRV?

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 23 Απρ 2007, 08:05

mararis έγραψε: (Που ξέρεις, όλο και κάποιος νερόλακος, κάποιο ρυάκι, κάποια λασπίτσα θα βρεθούν στο δρόμο σου, που θα σε καλούν απεγνωσμένα να παίξεις μαζί τους, έτσι, για να σπάσεις τη μονοτονία τους !...)


Μ' αρέσει που άρχισαν να σου μπαίνουν σκέψεις, έτσι την ''πάθαμε'' και εμείς.

Υ.Γ. είσαι σίγουρος πως δεν θέλεις forester;; :lol:
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Re: μηπως CRV?

Δημοσίευσηαπό mararis » 23 Απρ 2007, 11:18

Φίλε dimitrios,
Έχω ένα Α4 και το έχω "βαφτίσει" δυο τρεις φορές. Τη μία, χρειάστηκε νε με τραβήξει απ' το ποταμάκι ένα CRV που ευτυχώς υπήρχε στην παρέα. Το αγαπημένο μας παιχνίδι με την κόρη μου είναι να μπαίνουμε με φόρα σε νερόλακους και να απολαμβάνουμε το "σπλας"!
Τώρα σχετικά με το Forester τεκμηριώνω με άκρως επιστημονικό (!) τρόπο την άποψή μου στο thread "Opel Antara. Η γνώμη σας"
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: μηπως CRV?

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 30 Απρ 2007, 23:00

Μιάς και ξεκίνησα το θέμα ας σας πω τι έχω ως την ώρα:

To FORESTER αν και δεν το οδήγησα, το είδα με δερμάτινα, οροφή κλπ και μου άρεσε πολύ καλύτερα από τα "στρογγυλοποιημένα" παρόμοια μεταξύ τους SUV.

Επίσης το νέο mitsubishi outlander μου φαίνεται πολύ ωραίο αυτοκίνητο. Θα το δείτε οι τυχεροί Αθηναίοι στην έκθεση και θα πείτε μιά γνώμη φαντάζομαι, ε;

Μάλλον για vitara, rav κλπ παρόμοια δεν είμαι διότι από ότι είδα οι χώροι τους είναι ψιλοχάλια.

Kαι το sorento δείχνει καλό αλλά από κυβικά προτιμώ μέχρι 2000. Ιδανικός πάντως κινητήρας για μένα θα ήταν ένας 1.9 diesel (πχ vitara) λόγω επαρχίας...
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες