Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΥΞΗΣΗ ΥΠΟΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΡΟΠΗΣ

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 10 Σεπ 2004, 08:50

mavlover έγραψε:Κωσταντίνε συμφωνω με τον αντιπρόσωπο.
Τα πράγματα έχουν ώς εξής:
Το 2λιτρο Μαβ είναι ένα αυτοκίνητο ελευθέρου χρόνου το οποίο όμως έχει περαιτέρω δυνατότητες χαρη στο διακόπτη. Ξεφεύγει από τα όρια του suv και εισέρχεται στα όρια του τζίπ.Στο δρόμο τώρα η αλήθεια είναι ότι η μηχανή θα ήθελε περισσότερους ίππους για να κινήσει αυτό το βαρύ αμάξωμα με άνεση. Τ ι εννοώ? Όταν βριίσκεται μια πενταμελής οικόγενεια με πράγματα το αμάξι στην εθνική ζορίζεται να προσπεράσει (κατέβασμα ταχύτητας κτλ) . Απο αυτούς που έχουν μαβερικ στην Ευρώπη ένα πολύ μικρό ποσοστό το βγαζει σε πραγματικό off road (διακόπτης στον ΟΝ). Δεν συνέφερε λοιπόν την ford να συνεχίζει να βγάζει ένα αμάξι που έχει γαμώ τις τετρακινήσεις αλλά είνα ψόφιο στο δρόμο. Έτσι προσανατολίστηκε στην οδηγική του συμπεριφορά στην άσφαλτο. Έβαλε λοιπόν ένα γαμάτο κινητήρα που το κινεί το αμάξι για την πλάκα του και μια συμβατική για τα ευρωπαικά δεδομένα τετρακίνηση. Εξάλλου το 2.3 κυκλοφορεί και στην Αμερική αλλά είναι φτιαγμένο και προορισμένο για Ευρώπη. Αυτό είναι όλο Συμφωνείς?


Αγαπητε Mavlover,
Εγω φετος βρεθηκα σε διλλημα, αν εχεις διαβασει σε προηγουμενες παραγραφους, ηθελα να το αλλαξω. Το πηρα φετος 02/01/04. Κυκλοφορησε μετα απο 3-4 μηνες το καινουργιο. Ειχα λοιπον την δυνατοτητα με 3000 ευρω να κανω μια ανταλλαγη. Αλλα <κολλησα> σε αυτο και μονο το σημειο: την αυτοματη τετρακινηση. Μετα και απο την γνωμη των συναδελφων μας εδω στο φορουμ και μετα απο ωριμη σκεψη δεν εκανα την αλλαγη και τωρα δικαιώνομαι. Θα δωσω τα χρηματα μου καπου αλλου ίσως και σε αλλο αυτοκινητο για την γυναικα μου.
Εξακολουθω λοιπον και ειμαι ο ιδιοκτητης του MY2003 2,0 λτ και ειμαι τρεις ευτυχισμενος και ικανοποιημένος.
Πολυ καλα νομιζω εκανες και προλαβες απο τα τελευταια. Το πηρες φανταζομαι και σε καλη τιμη. Εμενα μου στοιχισε 32,000 ευρω με το πλουσιο πακετο ηλιοροφη, cruise control, δερματινα Κλπ. Προλαβα την ανατιμηση του 2004 (1700 ευρω περιπου) γιατι το εκλεισα απο τα μεσα του Δεκεμβρη 2003.
Τωρα οσο αφορα την μειωμενη ιπποδυναμη εχουμε συζητησει και ανταλλαξει αποψεις για το θεμα του Καρανικολα. Καποιος αντιπροσωπος στο Π.Φαληρο που βαζει τσιπ και αυξανει την ιπποδυναμη κατα 15 αλογα. Βεβαια κανενας μας δεν εχει κανει την πρωτη κινηση.... Μαθαμε αρκετα καλα πραγματα για το προσωπο του συγκεκριμενου αντιπροσωπου αλλα δεν πηραμε το ρισκο. Μηπως εσυ εχεις μαθει τιποτα σχετικα? Θα επαιρνες το ρισκο? Φαντασου πως θα πηγαινει με 15 αλογακια παραπανω? :P :car3:
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό mavlover » 10 Σεπ 2004, 10:43

Μπα δεν έχω ακούσει τίποτα για το θέμα Καρανικόλας. Γενικά πάντως είμαι κατά της άποψης αυτής διότι και αυξάνει πολύ η κατανάλωση αλλά και για τυπικούς λόγους. Άμα αλλάξει η ροπή θα πρέπει να αλάξει και ο συμπλέκτης και ο δίσκος κτλ. Αυτό που εγώ ξέρω είναι ότι θα έρθει από την Αμερική chip ''φτιαγμένο'' για το 2λιτρο που θα βγάζει τους 153 ιππους του 2.3.
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό mavlover » 10 Σεπ 2004, 10:44

Μπα δεν έχω ακούσει τίποτα για το θέμα Καρανικόλας. Γενικά πάντως είμαι κατά της άποψης αυτής διότι και αυξάνει πολύ η κατανάλωση αλλά και για τυπικούς λόγους. Άμα αλλάξει η ροπή θα πρέπει να αλάξει και ο συμπλέκτης και ο δίσκος κτλ. Αυτό που εγώ ξέρω είναι ότι θα έρθει από την Αμερική chip ''φτιαγμένο'' για το 2λιτρο που θα βγάζει τους 153 ιππους του 2.3. Θα τοποθετείται απο την FORD Motor Hellas και θα συνεχίζει η εγγύηση.
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 10 Σεπ 2004, 15:37

mavlover έγραψε:Μπα δεν έχω ακούσει τίποτα για το θέμα Καρανικόλας. Γενικά πάντως είμαι κατά της άποψης αυτής διότι και αυξάνει πολύ η κατανάλωση αλλά και για τυπικούς λόγους. Άμα αλλάξει η ροπή θα πρέπει να αλάξει και ο συμπλέκτης και ο δίσκος κτλ. Αυτό που εγώ ξέρω είναι ότι θα έρθει από την Αμερική chip ''φτιαγμένο'' για το 2λιτρο που θα βγάζει τους 153 ιππους του 2.3. Θα τοποθετείται απο την FORD Motor Hellas και θα συνεχίζει η εγγύηση.


Αν γίνει κατι τετοιο τοτε ποιος μας πιανει.....
Θα σε ρωταω συνεχεια οχι μονο εγω αλλα ολοι μας εδω μεσα !
Οτι καλυτερο εχω ακουσει μεχρι σημερα !!!
Ελπιζω να ειναι αληθινα αυτα που λες.....
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 10 Σεπ 2004, 21:11

Aκόμη δεν μπορώ να σταματήσω το χαμόγελο ευτυχίας που απέκτησα όταν διάβασα τα γραφομενά σου mavlover.Λες να γίνει κάτι τέτοιο?Μακάρι.
Γκάζι και σωστή τετρακίνηση και τίποτε άλλο στον κόσμο!!!!!
Τιμή όμως στο όλο σύστημα(πακέτο).Θα μου πεις ότι δεν γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό mavlover » 10 Σεπ 2004, 21:37

Για τιμή δεν ξέρω πάντως θα έρθει σύντομα. Και αυτό γίνεται γιατί έχουν ξεσηκωθεί ανά τον κόσμο πολλοί maverickades οι οποίοι στέλνουν στην ford Werke AG τα παράπονα τους θεωρώντας τους εαυτούς τους κορόιδα για την αγορά του 2 λιτρου την στιγμή που ήξερε η ford ότι θα προχώρησει σε ανανέωση του μοντέλου της χωρίς να τους ενημερώνει γι'αυτό . Έτσι αποφάσισε την δημιουργία και την προώθηση του chip ώστε να καλύψει όλους τους 2λιτρους....!!!!!
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 11 Σεπ 2004, 19:44

Δεν χρειάζεται να σου πω ότι όλοι μας σου ζητάμε στιγμιαία ενημέρωση!!!!!
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό maverickman » 12 Σεπ 2004, 08:01

Εδω κυριοι ειναι το ζουμι.... :wink: 'Η πηγαινουμε ο καθενας για την παρτη του και οι αντιπροσωποι ζηταν όσα ...τους λειπουν ή πηγαινουμε ολοι μαζι σε εναν τον κανουμε μαγκα και με σωστη τιμη...
Αυτη αλλωστε ειναι και η δυναμη του φορουμ.Εαν ειναι γεγονος αυτο,και οχι παχια λογια αντιπροσωπων (φιλε Mavlover την εχω πατησει μια φορα και τωρα ειμαι απο θεση δυσπιστος...) θα πρεπει να οργανωθουμε οπως λεει το τραγουδι :D :D
μ΄ενα στόμα μιά φωνη.... :!: :!: :lol:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Σεπ 2004, 11:33

Σωστα τα λεει ο συναδελφος Maverickman.
Ενωμενοι παντα υπαρχουν καλυτερα αποτελεσματα...
Το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να κανουμε τιποτα για καλυτερη αντιμετωπιση και να παμε ολοι μαζι στην αντιπροσωπεια γιατι θα το εχουν δεδομενο οτι οποιος εχει 2λιτρο θα εχει και την κρυφη επιθυμια να το τσιπωσει.
Μια προσπαθεια ομως θα μας διαφωτισει....

Το αλλο που με ενοχλει και με κανει να νιωθω και σαν παιδακι ωρες ωρες, ειναι οτι: <ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον εβγάλαμε>.....αφηστε να το φερουν κιολας να δουμε τι γινεται ποσο κοστιζει, τι προβληματα θα δημιουργεί, με τι μηχανικές αλλαγες θα πρεπει να συσχετιστει κλπ

Υπομονη συναδελφοι μεχρι να δουμε φως....

Υπομονη.................
(Ω ρε τι θα γινεται στα φαναρια.....)
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 13 Σεπ 2004, 09:54

MaverickLover έγραψε:Σωστα τα λεει ο συναδελφος Maverickman.
Ενωμενοι παντα υπαρχουν καλυτερα αποτελεσματα...
Το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να κανουμε τιποτα για καλυτερη αντιμετωπιση και να παμε ολοι μαζι στην αντιπροσωπεια γιατι θα το εχουν δεδομενο οτι οποιος εχει 2λιτρο θα εχει και την κρυφη επιθυμια να το τσιπωσει.
Μια προσπαθεια ομως θα μας διαφωτισει....

Το αλλο που με ενοχλει και με κανει να νιωθω και σαν παιδακι ωρες ωρες, ειναι οτι: <ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον εβγάλαμε>.....αφηστε να το φερουν κιολας να δουμε τι γινεται ποσο κοστιζει, τι προβληματα θα δημιουργεί, με τι μηχανικές αλλαγες θα πρεπει να συσχετιστει κλπ

Υπομονη συναδελφοι μεχρι να δουμε φως....

Υπομονη.................
(Ω ρε τι θα γινεται στα φαναρια.....)


δεν εχεις αδικο καλυτερα ενκρατεια αλλωσε τελικα μπορει αυτη η μετροπη να ειναι μια μπαρουφα για τα τσεπωσουν καποιοι αλλα παλι ενωμενοι θα μπορουσαμε να ζητησουμε κατι περισσοτερο ...οπως ενα demo :? :shock: της μετατροπης...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες