Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ DIESEL ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΧΙ

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό teroulas » 31 Μάιος 2005, 11:33

Παιδιά, νομίζω ότι αν σε σταματήσει και δει ότι η άδεια γράφει πως κυκλοφορεί πχ ΓΙΑΝΝΕΝΑ και του πεις ότι είσαι περαστικός και ταξιδεύεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 31 Μάιος 2005, 14:22

καλα μην ορκιζεσαι κιολας,,,,,, εξαρταται που θα πεσεις....
Εχω δε πετρελειο LAND ΡΟΒΕΡ ΜΕ με πινακιδες ΓΕΩΡΓΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ HILTON KAI ΜΠΛΟΚΟ
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 31 Μάιος 2005, 15:28

Το ερώτημα για το αν θα τη γλιτώσω δεν είναι πραγματικό αλλά σαφώς φιλοσοφικό. Κι εγώ ξέρω κανά-δυο Θεσσαλονικείς που έχουν αγοράσει αυτοκίνητα ντίζελ από άλλες πόλεις για να μπορούν να βγάλουν πινακίδες και τα κυκλοφορούν κανονικά στην πόλη τους. Ξέρω επίσης κανά δυο περιπτώσεις που αγοράστηκε Hyundai SantaFe χωρίς τη χαρακτηριστική μπούκα εισαγωγής στο καπό, για να μην ξεχωρίζει από την βενζινοκίνητη έκδοση! Δεν ξέρω τι λένε στους απάτσι όταν τους σταματήσουν, δεν είναι εκεί όμως το θέμα. Οπως σωστά είπε ο ΙΚΕ, ένας τέτοιος νόμος είτε εφαρμόζεται μερικώς ή δεν εφαρμόζεται καθόλου, με το μπαλάκι να πάει στον τροχονόμο να κάνει τα στραβά μάτια ή όχι.

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως, το Sorento δεν έχει κανένα εξωτερικό διακριτικό για το ότι είναι πετρελαιοκούνητο, πέρα από τον χαρακτηριστικό ήχο του κινητήρα του που κάνει τους πεζούς να σηκώνουν το χέρι και να φωνάζουν "ΤΑΞΙΙΙΙ" :P :P :P
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό IKE » 31 Μάιος 2005, 15:52

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλα νομίζω κάποιες εκδόσεις του Santa Fe diesel δεν έχουν εισαγωγή στο καπό και είναι ίδιες με τις βενζινοκίνητες. Αυτό δεν έχει και μεγάλη σημασία μιας και σχεδόν όλα τα επιβατικά ή μή αυτοκίνητα είναι ίδια εξωτερικά είτε diesel είτε βενζινοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 31 Μάιος 2005, 16:48

Δεν ξέρω αν υπάρχουν όντως τέτοιες εκδόσεις "κανονικές" (από το εργοστάσιο), μου φαίνεται κομμάτι απίθανο. Απλά μου είπαν στην αντιπροσωπεία οτι μερικοί τα παρήγγελναν με το καπό της βενζινοκίνητης έκδοσης "για να μην ξεχωρίζουν".
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 31 Μάιος 2005, 19:18

Ως τέως κάτοχος ντίζελ (bmw 320d ) δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε στον Πειραιά ούτε στην Αθήνα ούτε στη Θεσσαλονίκη που κινιόμουν λογο δουλειάς αν και μου είχαν γίνει πολλές φορές έλεγχοι από τροχαίους και ποτέ κανείς δεν με ρώτησε καν για το καύσιμο αν και στην άδεια το αναγράφει και σίγουρα το έβλεπαν!
Όσο για την άδεια δεν έγραφε τίποτα για απαγορεύσεις κυκλοφορίας!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό GLC » 01 Ιουν 2005, 18:52

Παρόμοια εμπειρία με τον προλαλήσαντα :ahhhhhhhhhhhhhhhhh: έχω και εγώ, κυκλοφορώντας με diesel αρκετά συχνά σε μέρη της Αθήνας που δεν επιτρέπεται. Βέβαια αν πέσεις σε ξεφτέρι που θέλει να γράψει...... μάλλον την πάτησες :evil: . Όσο για τις άδειες, στις καινούριες δεν αναγράφεται η απαγόρευση για νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης. Επίσης όπως φαίνεται και από το προηγούμενο post μου σε αυτή την ενότητα η απαγόρευση δεν αφορά πια ολόκληρους τους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης. :lol:
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 11 Ιουν 2005, 11:43

Αγαπητοί φίλοι,

κυκλοφορώ με πετρελαιοκίνητο Land Rover Discovery 200Tdi, με τα χρώματα και πλήρη διακριτικά του Camel Trophy από το 1995 μέσα στην Αθήνα. Το πρώτο αυτό αυτοκίνητο είχε αγγλικές πινακίδες και για αυτό δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Από το 2001 που έχω και το δεύτερο τέτοιο όχημα με ελληνικές πινακίδες και παρόλο που αναφέρεται ρητά στην άδεια ότι απαγορεύεται η κυκλοφορία του στον εξωτερικό δακτύλιο των Αθηνών, Θεσ/νίκης κλπ κλπ χωρίς κανένα πρόβλημα μπαίνω μέσα στην Αθήνα και το χαίρομαι.

Η απαγόρευση που ισχύει δεν αφορά την κατοχή αλλά την χρήση. Ετσι οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να αγοράσει πετρελαιοκίνητο όχημα ακόμη και αν κατοικεί στο κέντρο των Αθηνών ή της Θεσσαλονίκης. Απλώς τυπικά απαγορεύεται να το κυκλοφορήσει από τα όρια του εξωτερικού δακτυλίου των πόλεων αυτών. Πάντως ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αγορά του.

Οσον αφορά την λογική του νομοθέτη αυτού του γελοίου κειμένου (καθόσον σε κάνει να γελάς με την βλακεία και το αστήρικτο της αιτίας απαγορεύσεως) σαφώς και δεν υπάρχει. Ετσι, σύμφωνα με το κείμενο, απαγορεύεται ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ των Ελλήνων πολιτών να πάνε στον Πειραιά για να επισκεφθούν το ΣΥΝΟΛΟ της νησιωτικής Ελλάδος αν οδηγούν πετρελαιοκίνητο όχημα καθώς ΡΗΤΑ ο νόμος απαγορεύει την χρήση πετρελαιοκινήτου οχήματος από τον εξωτερικό δακτύλιο (Αγιο Στέφανο στην Εθνική οδό) και κάτω.
Μόνο οι έξυπνοι δικηγόροι της ιδιωτικής εταιρείας ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ και της εταιρείας ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΕΡΟΛΙΜΗΝ ΑΘΗΝΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ προνόησαν και αναφέρεται ρητά στη νομοθεσία που ρυθμίζει τα των έργων αυτων ότι "επιτρέπεται στα πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα κάθε τύπου" να έχουν πρόσβαση στα σημεία εισόδου της ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ καθώς και πρόσβαση στο ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ. Ετσι ενώ παλαιότερα απαγορευόταν εκτός από την πρόσβαση στο λιμάνι του Πειραιά η πρόσβαση ΚΑΙ στο παλαιό αεροδρόμιο, τώρα τουλάχιστον μας επιτρέπεται να πάμε με το πετρελαιοκίνητο αυτοκίνητό μας τουλάχιστον στο νέο αεροδρόμιο.

Αυτό βεβαίως συνιστά άμεση ακύρωση των ισχυόντων στην ουσία.

Επίσης, όπως ήδη αναφέρθηκε, η απαγόρευση δεν ισχύει για τους ξένους επισκέπτες στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Ετσι σύμφωνα με τα της Συνθήκης του Σενγκεν για ισότιμη αντιμετώπιση των πολιτών και κυρίως για τα θέματα που ρυθμίζουν τα των ταξιδιών και περιορισμών κίνησης στην Ευρωπαϊκή Ενωση αφού δεν απαγορεύεται η είσοδος στον Ολλανδό, Γερμανό, Λετονό κλπ κλπ τότε ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και στο Ελληνα.-

Ο νόμος λοιπόν για την απαγόρευση χρήσης έχει ουσιαστικά γίνει παράνομος αφού έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την Ευρωπαϊκή Νομοθεσία και τα της Συνθήκης του Σενγκεν.

Για το λόγο αυτό και δεν εφαρμόζεται πλέον.

Αν πέσετε στην περίπτωση του ειδικού οργάνου της τάξεως το οποίο δεν θα έχει τί άλλο να κάνει, ή θα θέλει να σας ταλαιπωρήσει (κρατήστε τα στοιχεία του για μήνυση κατάχρησης εξουσίας μετά....) τότε δικαστικά και με μόνη την αναφορά των προρηθέντων θα έχετε βρεί το δίκαιό σας.

Τα πιό πάνω είναι αποτέλεσμα ιδιωτικής συζήτησης με διαφόρους νομικούς κλπ σε ερωτήσεις μου για το κατά πόσο συνεχίζω να "παρανομώ" γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων μου τις παρανοϊκές και παράλογες βλακείες των 300 του Λεωνίδα που πληρώνουμε για να μας κλέβουν και κοροϊδεύουν.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Ιουν 2005, 12:06

Απωρω πως δεν ειμαστε κατηγορουμενοι (ακομα) στο ευροπαικό δικαστίριο ΚΑΙ γι' αυτο, την διακριση δηλαδη μεταξη αλλοδαπων και ελληνων πωλητων που ανεφερε ο Παντελης, γιατι αν το δεις υπο το πρισμα του Sengen και οχι στενα, πετραιλαιοκινησης
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό magic » 09 Αύγ 2005, 13:35

Φιλε pantg,,,, με εβαλες σε σκεψεις !!!
Εκει που εχει η βενζινη , λες να παρω ενα Diesel κσι να τους γραψω στα .... υποδηματα μου???
Εντελει οι "300" πρεπει να ειναι ρατσιστες !!! ( Τι φταιω εγω που ειμαι Ελληνας - ο μπαμπας κι μαμα μου φταινε!!)

Συμπερασμα .... ΠΩΛΕΙΤΑΙ TOYOTA LAND CRUISER τριθυρο του 99 !!!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό panosktm » 09 Αύγ 2005, 23:14

παδια εγω που αγωρασα το cherokee crd στην αδεια κυκλοφοριας μου
δεν λεει τιποτα για απαγορευση .το μονο που λεει ειναι"νεας αντιρυπαντικης
τεχνολογιας"το ιδιο και ενας φιλος μου που πηρε το sorento diesel.
o αδερφος μου ομως που αγορασε ενα navara λεει οτι απαγορευεται!
φυσικα ευχομαι μην πεσω σε κανενα τυπικο(μ....α)αστυνομο.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό s4ris4 » 13 Ιαν 2006, 20:38

Kykloforw ena Cherokee 2.8 CRD edw kai 2 xronia athina thessaloniki pantou xwris exaireseis, kai mesa stis olympiakes egkatastaseis pou eimoun diapisteumenos kai kserete poso fulassomenes htan. Den eixa pouthena problhma , ma pouthena. Euxaristw einai pantws oti me stamatoun oi idiokthtes Jeep 3.7 otan exei kinhsh kai me rwtane poso kaiei, kai otan px emena kaiei 8.2lt stin ethniki autonwn to trip computer bgazei 13 :) Oso gia to prostimo, re paides, kai 50,000 na einai ta lefta pou eksoikonomeite apo thn meiwmenh katanalwsh einai safws perissotera apo opoiodhpote tetoio prostimo :) . Gia na min poume gia ta fanaria, pou h roph tou Diesel fainetai, proswpika me 400NM rophs ksekinw prwtos apo to 90% pou kukloforoun:)
Άβαταρ μέλους
s4ris4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 20:34
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό sxamm » 10 Φεβ 2006, 10:51

Γειά σας!

Γνωρίζει κανείς εαν κάποιον τον σταματήσουν να κυκλοφορεί στην Αθήνα με diedel τι συνέπεις έχει?

:clubbed:

Υπάρχει κανείς με ανάλογη εμπειρία ή απλα ο νόμος δεν εφαρμόζεται?
Άβαταρ μέλους
sxamm
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:38

Δημοσίευσηαπό panosktm » 10 Φεβ 2006, 23:28

εχω ακουσει οτι σου κοβουν μια κληση 143 ευρω.σιγα το πραμα!
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό vriolas » 11 Φεβ 2006, 02:27

Δεν το καταλαβαινω αφου η αδεια μου δεν το απαγορευει όπως τα αγροτικα, γιατι να μην μπορω να κυκλοφορησω..... αν δεν επιτρεποταν θα το εγραφε η αδεια, οπως παλια...
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες