Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Opel Antara. Η γνώμη σας.

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 21 Απρ 2007, 07:54

μμμμ...καλά αφού δεν θέλεις forester, sorento θα σου προτείνω και εγώ.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Απρ 2007, 09:20

Συμφωνώ, το Sorento είναι άριστη επιλογή. Λίγο πιο off από αυτό που μας περιγράφεις αλλά θα σου αρέσει και on. Αν δε βιάζεσαι μπορείς να δεις και το ανανεομένο Xtrail και τη 3αδα Mitsubishi Outlander, Peugeot 4007, Citroen C-crossover που είναι καθ'οδόν. Η 3αδα αναμένεται να είναι πολύ καλά αυτοκίνητα με τεράστιους χώρους και ανταγωνιστική τιμή. Σαφώς λιγότερες δυνατότητες από το Sorento εκτός δρόμου όμως.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό mararis » 21 Απρ 2007, 16:59

Δεν θέλω Forester ! Δεν θέλω Forester ! Den thelo Forester kardia moy ! [-X

Τελικά θα περιμένω τα νέα μοντελάκια. Η πρότασή σας για Sorento είναι πολύ καλή. Εξακολουθεί να μου αρέσει και το Antara... Θα δούμε. Πλησιάζει και η έκθεση...
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

mipos CRV?

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 21 Απρ 2007, 22:24

Εγω φιλε πηρα το νεο CRV- εχω γυναικα και ενα παιδι.Με 37.000 Εu περνεις ποιοτητα-χωρους -οικονομια καυσιμου και HONDA - Απο εξοπλισμο η εκδοση ESplus εχει περισσοτερα απ'οσα θα ηθελες... Το ΜΟΝΟ μειονεκτημα ειναι πως δεν εχει 'κοντα', δηλ. κλειδωμα διαφορικου. Σε εντος δρομου ομως ειναι μαλλον το καλυτερο στην κατηγορια του(διαβασε σχετικα αρθρα στον τεχνικο τυπο)και κανε test drive...
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

mipos CRV?

Δημοσίευσηαπό mararis » 22 Απρ 2007, 09:25

Καλοτάξιδο και χαρούμενο ! Αναμφίβολα έκανες πολύ καλή επιλογή, αλλά για τα "θέλω μου" είναι πολύ ασφάλτινο.
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

mipos CRV?

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 22 Απρ 2007, 22:23

Φίλε Γιώργο... Αλλο Κοντά .... και άλλο Κλειδωμα διαφορικού
Κλείδωμα διαφορικού λίγο πολύ όλα τα SUV έχουν (κανονικό ή έστω υποτυπώδες μέχρι τα 40-50 χλμ και μετα ξεκλειδώνει) ....
Αλλα κοντά είναι κάτι πολύ διαφορετικό που σχεδόν όλα, αν όχι ολα τα SUV ΔΕΝ το έχουν (αλλίως δεν θα τα λέγαμε SUV αλλά JEEP )
Καλοτάξιδο και καλολάσπωτο.... και απο μένα (άσε που όταν με το καλό το λασπώσεις ή θα το χώσεις στα βουνά και στα νεοφαγώματα θα με καταλάβεις...)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Re: Opel Antara. Η γνώμη σας.

Δημοσίευσηαπό Scaraveos » 25 Απρ 2007, 18:12

mararis έγραψε:Είναι κούκλα με ένα σορό ηλεκτρονικά "καλούδια" που συναντάς σε μεγαλύτερες κατηγορίες. (ESP, HDC, ABD, CBC, HBA, BFC, ALR, Park Pilot εμπρός & πίσω, Cruise Control, αισθητ. βροχής, εργοστασιακό MP3 με χειριστήρια στο τιμόνι, 4 αεριζόμενα δισκόφρενα, 6 αερόσακοι, θερμοανακλαστικό παρμπρίζ κλπ κλπ ...).

Σίγουρα αγοράζεις αυτοκίνητο για εκτός δρόμου "αποδράσεις"?
Βασικά ότι δεν υπάρχει (σε ηλεκτρονικό) δεν χαλάει (από νερά, κραδασμούς, κρύο, ζέστη, κακή βενζίνη....) μην ξεχνάμε ότι ζούμε στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
Scaraveos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 06 Ιουν 2006, 19:56
Τοποθεσία: Αγ. Στέφανος,

Re: Opel Antara. Η γνώμη σας.

Δημοσίευσηαπό mararis » 25 Απρ 2007, 20:04

Θέλω ένα SUV, όχι καθαρόαιμο OFF. Τώρα αν στην πορεία "αγριέψουν" τα πράγματα, δεν ξέρω ... Νομίζω ότι για "light" καταστάσεις είναι χρήσιμα τα "καλούδια". Το θέμα είναι μέχρι που βοηθούνε και που αρχίζουν - αν αρχίζουν - τα προβλήματα. Ίσως είναι ένα ενδιαφέρον ερώτημα. Οι πιο έμπειροι τι λέτε ;
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 26 Απρ 2007, 14:49

Τελευταία επειδή ειμαι στο ψάξιμο βλέπω πως οι εταιρίες θέλουν να έχουν όσα περισσότερα αρχικα μπορούνε (ESP, HDC, ABD, CBC, HBA, BFC, ALR........) Ξέρουνε πως ο καταναλωτής δεν κοιτάει τόσο τις δυνατότητες όσο τα αξεσουάρ και μάλιστα του ανταγωνισμού (και με μια περίεργη λογική του Έλληνα και για το πόσο θα το πουλήσει μετά).
Ολα τα συστήματα είναι καλά και σίγουρα χρήσιμα (ειδικά σε πιο άπειρους οδηγούς εντός και εκτός δρόμου), τα περισσότερα όμως βοηθούν στην άσφαλτο...
Δεν θα πάω στο να χαλάσουν όταν θα τα χρειαστείς ή όταν θα είσαι σε ερημιά και θα μείνεις, γιατί ο εγκέφαλος θα δώσει εντολή στοπ!!! όσο στο πόσο θα πληρώσεις μετά για να τα φτιάξεις....
Οι περισσότεροι δεν αγοράζουν τόσο τα SUV ή έστω ημίαιμα για να να πάνε εκτος δρόμου (δεν εννοώ δασικό, σχετικά πατημένο δρόμο) όσο για το πρεστιζ που δίνουν, μιας "αίσθησης ασφάλειας" και σίγουρα εξοπλισμού που παλιότερα δεν υπήρχε.
Γι' αυτό τα SUV κυριαρχήσανε (το τζιπ του "φτωχού"), ενώ τα πιο καθαρόαιμα με ανέσεις (Land Cruiser, Pajero κλπ) περάσανε σε επίπεδα τιμών που μάλλον απευθύνονται σε πολύ ματσωμένους που θα τα αγοράσει καθαρά για λόγους πρεστίζ (το τζιπ του πλούσιου)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Caravan » 27 Απρ 2007, 14:52

xtrail έγραψε:... ενώ τα πιο καθαρόαιμα με ανέσεις (Land Cruiser, Pajero κλπ) περάσανε σε επίπεδα τιμών που μάλλον απευθύνονται σε πολύ ματσωμένους που θα τα αγοράσει καθαρά για λόγους πρεστίζ (το τζιπ του πλούσιου)


Μα παλιότερα κόστιζαν περίπου 28-30 εκατ. δραχμές, ενώ τώρα περίπου 60.000 Ευρώ (20 εκατ. δραχμές).
Ανέβηκαν ή έπεσαν οι τιμές τους;
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες