Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Οικολόγοι κατά των SUV και των μεγάλων καθαρόαιμων 4Χ4

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 24 Μαρ 2006, 09:21

Μα τι λέμε τώρα ....
Πάει να θεωρηθεί έγκλημα να έχεις 4Χ4 όχημα και να κατεβαίνεις μ'αυτό στο κέντρο των πόλεων ; Μήπως αυτοί που σκέφτονται κάτι τέτοιο βγάζουν τα κόμπλεξ και τα απωθημένα τους ; Και άν ρυπαίνουν τα 4Χ4 (γιατί άραγε ) , τα άλλα οχήματα δεν ρυπαίνουν ; Επειδή λέει εχουν μεγάλο κινητήρα ! ( Πρωταθλητής των πωλήσεων το...Jimny 1.3 και άλλα 4Χ4 1.3 ή 1.6 ! ) . Να απαγορευτούν τότε και ΟΛΑ τα οχήματα άνω των 1600 cc . Υπό διωγμό λοιπόν τα τετρακίνητα . Και που , στην Ελλάδα που με μια βροχή πλέον έχουμε λίμνες , με τους κακοτράχαλους ασφαλτόδρομους που σπάνε αλύπητα τις αναρτήσεις των χαμηλών αυτοκινήτων , τους πάρα πολλούς χωματόδρομους....
Δεν ξέρω γιατί , αλλά μου φαίνεται ότι αυτοί που το πρωτοσκέφτηκαν θα ήθελαν και αυτοί να έχουν ένα τετρακίνητο , αλλά δεν τους αφήνει .....η γυναίκα τους ή κάποιος άλλος .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό mato » 24 Μαρ 2006, 10:33

Θέλω να γράψω δυό λόγια, εντελώς ειλικρινά και χωρίς καμμία εριστική διάθεση : αντιθέτως θα προσπαθήσω να μεταφέρω εντελώς φιλικά και ελπίζω με συναδελφικό τρόπο τις ανησυχίες μου ...
Ο λόγος (πιστεύω) που οι περισσότεροι αρχίσαμε να ασχολούμαστε με το 4χ4 είναι η αγάπη προς τη φύση, την οποία όμως καταλήγουμε να χρησιμοποιούμε σαν αντικείμενο (για να μην πω τίποτα χειρότερο), και σαν να μην έχουμε ευθύνη για το μέλλον....

Παιδιά εδώ μιλάμε για δυο διαφορετικά πράγματα αλλά καλώς ή κακώς (πρέπει να και) κάποτε θα αντιμετωπιστούν συνολικά, είτε με νόμο που θα απαγορεύει την κίνηση εκτός σημαινόμενου δρόμου, όπως στην Ευρώπη, είτε (μακάρι) με αυτοσυγκράτηση δική μας για να μη χρειαστεί τέτοια παρέμβαση. Το σημαντικότερο πρόβλημα όπως το βλέπω εγώ δεν είναι ο περιορισμός της κυκλοφορίας στα κέντρα των πόλεων, αλλά οι καταστροφές που προκαλούμε: η γνώμη μου είναι πως είναι μεγάλες, και θα πω γιατί.
Συμφωνώ ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δρόμοι ή δεν συντηρούνται, με αποτέλεσμα πραγματικά να είναι απαραίτητο το 4χ4 σε πολλές περιπτώσεις, μία εκ των οποίων είναι και η δική μου.
Από την άλλη μεριά, οι εξορμήσεις του Σαββατοκύριακου με όλο και πιο πολλά και περισσότερο βελτιωμένα αυτοκίνητα, με mud λάστιχα, μπλοκέ κτλ., πραγματικά οργώνουν τα βουνά και το ξέρετε τόσο καλά όσο και εγώ. Μιλάω για πραγματικές καταστροφές όπου π.χ. μια έκταση στην καρδιά του βουνού, περίπου τεσσάρων ή πέντε στρεμμάτων (πολύ γνωστή στους τετρακίνητους της Θεσσαλονίκης) έχει μείνει εντελώς φαλακρή από οποιαδήποτε βλάστηση και έχει γεμίσει με τεραστίων διαστάσεων λούκια. Το συγκεκριμένο σημείο είναι πραγματικά εφιαλτικό και θυμίζει λατομείο από μακριά, αλλά δυστυχώς δεν είναι το μοναδικό. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε το μέγεθος της καταστροφής και να μην απενοχοποιούμε τους εαυτούς μας με δικαιολογίες τύπου : έτσι το βρήκα, δεν έκανα τίποτε παραπάνω, ή : σιγά μωρέ, τι έκανα, χορτάρι είναι, θα ξαναβγεί κτλ. Με αυτόν τον τρόπο μπαίνει στο μονοπάτι κι ο επόμενος, και μετά ο επόμενος του επόμενου και πάει λέγοντας .... και αυτό που ήξερες σαν όμορφη πλαγιά ή σαν ωραία διαδρομή στο δάσος θυμίζει τώρα πίστα ή εργοτάξιο αλλά πάντως όχι αυτό που ήτανε τον προηγούμενο μόλις χειμώνα.

Έχω φυσικά κι ο ίδιος λερωμένη τη φωλιά μου, και είναι κι αυτός ένας λόγος που γράφω. Σε πρόσφατες διαδοχικές βόλτες είδα τα ίδια (συγκεκριμένα) σημεία με ροδιές αρχικά, μετά οι ροδιές γίνανε ρηχά αυλάκια, τώρα είναι λούκια, μετά από μια καλή βροχή θα είναι νεροφαγώματα. Την πρώτη φορά που τα είδα σκέφτηκα να μπω κι εγώ μέσα, αφού κάποιος άλλος είχε ήδη περάσει. Τώρα πραγματικά ντρέπομαι που τα βλέπω, είναι και πάνω στο δρόμο, π' ανάθεμά τα (και φυσικά δεν τα βλέπω μόνο εγώ). Όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, το νερό που πότιζε τα δεντράκια παραπάνω βρίσκει δρόμο και φεύγει χαμηλότερα, όπου πιθανότατα δεν υπάρχει τίποτα να ποτίσει, χώρια που το σκαμμένο έδαφος δεν μπορεί να κρατηθεί στη θέση του και φυσικά ούτε να φυτρώσει τίποτα πάνω του ....

έτσι μια φαινομενικά αθώα βόλτα όχι μόνο καταλήγει να καταστρέφει κάτι που ο ίδιος δεν θα αποκαταστήσεις ποτέ, αλλά βάζει και άλλους στον ίδιο δρόμο.

Δεν ξέρω, ίσως να γίνομαι υπερβολικός. Η αλήθεια είναι ότι τελευταία έπαθα ένα ψιλό-σοκ βλέποντας διαδρομές και μονοπάτια που πέρυσι ήταν όμορφα φέτος να είναι κατασκαμμένα. Γίναμε πολλοί, και ειδικά γύρω από μεγάλες πόλεις. Διαφωνώ με την άποψη (που γράφεται και παραπάνω) που επαναλαμβάνεται συχνά ότι είμαστε λίγοι κτλ. Τις Κυριακές ο Χορτιάτης βουίζει από μοτέρ, μηχανάκια κι αυτοκίνητα. Από την άλλη μεριά, ξέρω ότι δεν μπορείς να περιοριστείς μόνο πάνω στο δρόμο (αδίκως τις κάναμε τις βελτιώσεις ? - :D βάζω κι εμένα μέσα), ούτε να πηγαίνεις μόνο σε πίστες. Απλά λέω ότι οι ίδιοι δίνουμε αφορμή για κακή κριτική, πολλές φορές δικαιολογημένη, και νομίζω ότι πρέπει να είμαστε πιο συγκρατημένοι.

(τελικά δεν ήταν δυο λόγια :oops: )
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 24 Μαρ 2006, 10:43

Φιλε mato
Δεν ηταν δυο λογια τελικα :D :D :D :D :D :D

Ομως εχεις καπως δικιο..... Οι τζιπαδες ακριβως επειδη ειναι οικολογοι με την καλη ενοια οι περισσότεροι και οχι τρελοι και ψωνιζμενοι, ΠΟΤΕ δεν αφηνουν τα σκουπιδια τους πισω, γιατι οπως σωστα λες, θα ξαναπερασουν απο εκει.... ναι οκ, οι ροδιες..... ειναι ενα θεμα...

Οι οι-κωλογοι ομως.... ποσες παραλίες εχουν καταστρεψει??????????

Δεν ειμαστε αγιοι.... προς θεου.... αλλα σιγουρα αγαπαμε την φυση γιατι ζουμε μεσα σε αυτη, και ειναι επιλογη μας να ειμαστε μεσα στην φυση..

Εξαλου δεν χρειαζεται να "ανοιγουμε" νεα μονοπατια.. Και τα υπαρχοντα αρκουν για "δοκιμες" :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 24 Μαρ 2006, 10:44

Παρεπιπτοντως εσκεμενα δεν ασχολουμαι με την περιπτωση 4χ4 στις πολεις. το θεωρω εξ' ορισμου γελοιο και ρατσιστικο
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό mato » 24 Μαρ 2006, 11:00

Φωκίωνα, με πιάνει η φλυαρία ώρες - ώρες ... :oops: :oops: :oops:
Δεν μίλησα για σκουπίδια, αφ'ενός δεν το θεωρώ σημαντικό πρόβλημα, όχι τόσο όσο τη διάβρωση, και αφ΄ετέρου γιατί πραγματικά δεν υπάρχουν - όσο βλέπω εγώ, πιό πολλά αφήνουν οι οικογένειες κτλ.
Λέω απλώς η αγάπη για τη φύση να μην οδηγήσει στο παρά-φύσει (παραφράζοντας λιγάκι τον Τζιμάκο)
...............
Συμφωνώ με το δεύτερο, η απαγόρευση (όπως προτείνεται, με "τσουβάλιασμα") είναι τουλάχιστον ελλιπής.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό terzo » 03 Απρ 2006, 22:35

mato, πραγματικά συγχαρήτηρια για τις σκέψεις σου. Η αυτοκριτική που έκανες ήταν ότι καλύτερο και πιστεύω πως βοήθησε και έβαλε σε σκέψεις πολλούς για αυτό και υπάρχει ξαφνικά μια σιγή στο thread!

Εγω δεν έχω μπεί ακόμα στο κλάμπ των 4x4 αλλά σύντομα σκοπεύω να μπω. Βλέπωντας απο έξω το θέμα πραγματικά διαπίστωσα πως οι περισσότεροι που απαντήσανε δεν το πολυ-σκεφτήκανε και αμέσως μπήκανε στην λογική της αντε-επίθεσης στον εχθρό χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν λόγοι που τα 4x4 προκαλούνε προβλήματα οπως σωστά αναφέρθηκες. Η σωστή προσέγγιση είναι να εντοπίσουμε που έχουν δίκιο όσοι φωνάζουνε για τα 4x4 και να κάνουμε κάτι για αυτό και όχι να περάσουμε σε μια χωρίς λόγω αντιπαράθεση.

Ειναι δεδομένο ότι πολλοί καταστρέφουνε την φυσή κατα την διάρκεια τον εξρρμήσεων, είναι δεδομένο ότι το μεγάλα 4x4 ρουφάνε το καύσιμο σαν τρελά, είναι δεδομένο ότι καταλαμβάνουνε μεγάλο χώρο στην πόλη.
Άβαταρ μέλους
terzo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 15:02

Δημοσίευσηαπό fokion » 04 Απρ 2006, 07:53

terzo έγραψε: είναι δεδομένο ότι το μεγάλα 4x4 ρουφάνε το καύσιμο σαν τρελά, είναι δεδομένο ότι καταλαμβάνουνε μεγάλο χώρο στην πόλη.


To οποιο πληρωνουμε σε φορους....

Κατα ποσο το picaso ειναι μικροτερο απο το sportage??????
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό mato » 04 Απρ 2006, 08:19

fokion έγραψε:To οποιο πληρωνουμε σε φορους....


Α ρε Φωκίωνα ....
δε μ' αφήνεις να δουλέψω πρωί-πρωί ...
τι θες να πεις ? (γιατί κάτι υποψιάζομαι ...)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 04 Απρ 2006, 10:36

Πολλά θελω να πω αλλα αντε να τα γραψω :D :D :D :D :D :D :D
Συνοπτικα.
Οι "εχωντες" με τα βενζινοβόρα ( αναμφισβητητα) αυτοκινητα ( προσεξε το διαχωρισμο - αυτοκινητα οχι ΜΟΝΟ τζιπ) καθε φορα που γεμιζουν τα "ακουμπανε" και σε φορους :D :D :D

Γενικα θεωρω το ολο θεμα ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ, εναντιων των τζιπ, καθοτι γινεται γενικα και αδιακριτα ( Range rover = Jumni????) και κατα δευτερο διοτι για σωστα ή λαθος λογους ( σηκωνει πολυ συζητηαση το "καταναλωση" και το "πιανει χωρο") κατακεραυνονονται ΜΟΝΟ τα τζιπ και οχι ΟΛΑ τα αυτοκινητα που πληρουν αυτους τους ορους ( Δεν ακουσα κανενα να μιλαει για απαγορευση κυκλοφωρίας των Subaru sti 330 - EVO, merc 500, Volvo κ.λ.π.)

Θεωρω λοιπον ολη τη συζυτηση "προκατηλημενη" λοιπον
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό TLG » 04 Απρ 2006, 10:42

fokion έγραψε:Θεωρω λοιπον ολη τη συζυτηση "προκατηλημενη" λοιπον


Aκριβως ....... 8)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό mato » 04 Απρ 2006, 10:46

συμφωνώ κι εγώ σ' αυτό ... αλλού πήγε το μυαλό μου (polluter pays principle)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 04 Απρ 2006, 10:49

mato έγραψε:(polluter pays principle)


και αυτο πaiζει το ρολο του, αλλα οπως ειπα= ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

( mato, :D :D :D Δε με βλεπω να σε αφηνω να δουλεψεις σημερα :D :D :D )
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό mato » 04 Απρ 2006, 11:11

fokion έγραψε:
mato έγραψε:(polluter pays principle)


και αυτο πaiζει το ρολο του, αλλα οπως ειπα= ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ


και πάλι συμφωνώ

fokion έγραψε:( mato, :D :D :D Δε με βλεπω να σε αφηνω να δουλεψεις σημερα :D :D :D )


... πλάκωσε δουλειά ....
θα προετοιμαστώ και επανέρχομαι αύριο

εν τω μεταξύ ... (πρόσεξε τα αυτοκόλλητα πάνω στο αυτοκίνητο :D :D )

Εικόνα

από το http://www.cartoonstock.com
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 04 Απρ 2006, 11:22

απαιχτο!!!!!!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό terzo » 04 Απρ 2006, 12:28

Fokion έχει δίκιο, όντως εδώ υπάρχει ένα θέμα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ασχολούνται με το θέμα περιβάλλον και κυκλοφοριακό συνολικά αλλα προσπαθούνε να τα ρίξουνε όλα σε μια κατηγορία αυτοκινήτου για να ξεμπερδεύουνε. Αν είναι να βάλουνε κάποιον περιορισμό για το κέντρο της πόλης ας τον βάλουνε π.χ σε ΟΛΑ τα αυτοκίνητα που έχουνε μήκος πάνω απο 5 μέτρα. Το ίδιο και για το θέμα κατανάλωση, μόλυνση κλπ...

Μήπως τα μηχανάκια/παπάκια με τους παλαιούς κινητήρες δεν μολύνουνε; Ξέρετε τι μικροσωματίδια που εισπνέουμε βγάζουνε τα άτιμα ;
Άβαταρ μέλους
terzo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 15:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες