Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αντικατάσταση πινακίδων κυκλοφορίας

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Αντικατάσταση πινακίδων κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό PININ_on_the_rocks » 18 Νοέμ 2008, 19:52

Το εξής πραγματικό σενάριο:

Η μητέρα μου είχε ένα μικρό τρακάρισμα (τίποτα το σπουδαίο) αλλά δυστηχώς η μια πινακίδα της μαζί με τον προφυλακτήρα έγιναν... ομελέτα... μιας και είχε περιποιηθεί και την πίσω πινακίδα ε, είπα να κάνω "αντικατάσταση λόγω θφοράς" ανακάλυψα όμως οτι το να κάνεις κάτι τέτοιο σημαίνει οτι θα σου πάρουν τις παλίές και θα σου δώσουν καινούργιες ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ομως !

Τι άσχετο είναι αυτό...? σημαντικό: δεν είναι αντικατάσταση λόγω κλοπής που εννοείται οτι θα πρέπει να πάρεις καινούργιο νούμερο, αλλά αντικάσταση δηλαδή σας δίνω τις παλιές στραπατσαρισμένες, μπορώ να έχω καινούργιες παρακαλώ?

Αντε τώρα να αλλάζεις νούμερο και στην άδεια κυκλοφορίας, και στην ασφάλεια, και στην εφορία, και να τους πείσεις όλους οτι απλά άλλαξες νούμερο... ολόκληρη γραφειοκρατία χωρίς λόγο.... φοβερά έξυπνος αυτός που το σκέφτηκε!

Για τον ίδιο λόγω δεν έχω αλλάξει ταυτότητα τόσα χρόνια γιατι ακόμα και με αντικατάσταση (όχι απώλειο λόγω κλοπής) σου δίνουν άλλο Αρ. ταυτότητας... άντε μετά να τον αλλάξεις σε όλες τις τράπεζες/δημόσιο... τρέχα γύρευε!

Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να μπορώ να βγάλω αντίτυπα καινούργια για τις πινακίδες μου...? φαντάζομαι δεν θα είναι και το πιο νόμιμο αλλά πόσο δύσκολο να είναι...? υπάρχουν καλές ρέπλικες η θα φαίνονται μαϊμού?
Άβαταρ μέλους
PININ_on_the_rocks
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Μαρ 2005, 17:31
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 19 Νοέμ 2008, 00:14

Αν τοξερα οτι σου δίνουν άλλο νούμερο...θα τις άλλαζα, γιατί είχα γδάρει τη μια και δεν ήθελα νουμερο ΕΥΑ, μιας και είμαι Αθηνα.
Τελος παντων... μπορείς να φτιάξεις ενα αντίγραφο πολύ εύκολα, σε μαγαζιά που φτιάχνουν, πινακίδες, σφραγίδες κλπ. Υπάρχουν πολλά. Δεν είναι ακριβές. 3 χρόνια που είχα έτσι τη μπροστινή, δε με είχε γράψει κανείς. Μόνο κάποια scanner σε γκαράζ, δε τυπώνουν όλα τα νούμερα. Βέβαια αν μπορείς να έχεις και στο πορτ μπαγκάζ τη χαλασμένη, να τη δείξεις σε πιθανό έλεγχο.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό ZooL » 19 Νοέμ 2008, 03:50

Προφανώς η ιδέα προέρχεται από τότε που τα μητρώα του υπουργείου ήταν ακόμη ...χειρόγραφα, το σκεπτικό πάντως είναι πως για κάθε αριθμό κυκλοφορίας μπορεί να υπάρχει μόνο ένα και μοναδικό ζευγάρι πινακίδες.
Αντικαταστάσεις, ανατυπώσεις, κλπ, δεν προβλέπονται από τον σοφό νομοθέτη :roll:

Όπως λέει κι ο ermis, μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με μια "μαιμουδίτσα".
Νόμιμος βάσει του ΚΟΚ δεν θα είσαι βέβαια, αλλά γενικά οι καινούριας γενιάς μαιμουδίτσες μοιάζουν πολύ με τις αληθινές και γενικά δεν τραβάνε το μάτι.

Το μόνο σημείο στο οποίο διαφοροποιούνται από τις γνήσιες του υπουργείου είναι στην κρατική σφραγίδα, την οποία και δεν έχουν βεβαίως (αλλιώς θα επρόκειτο περί πλαστογραφίας).

Σε κάθε περίπτωση πάντως, να έχεις πάντοτε μαζί σου και την κατεστραμμένη κρατική πινακίδα.

Ένας που κάνει αυτή τη δουλειά και τον είχα βρει κάποια στιγμή στο internet είναι αυτός εδώ:
http://www.neonline.gr/details2.php?lan ... =94&page=1
Αν θυμάμαι καλά τη χρεώνει κάπου στα 25-30 ευρώ.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό PININ_on_the_rocks » 20 Νοέμ 2008, 12:53

Thanx παρήγγειλα ήδη από τον neonline !
Άβαταρ μέλους
PININ_on_the_rocks
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Μαρ 2005, 17:31
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 20 Νοέμ 2008, 14:51

Παρηγειλα κι'εγω μια τετραγωνη για πισω .
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 44 επισκέπτες