Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορα SUBARU FORESTER 2.0 X, τη γνώμη σας!!!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Αγορα SUBARU FORESTER 2.0 X, τη γνώμη σας!!!

Δημοσίευσηαπό GASUV » 27 Οκτ 2004, 10:50

Σκεφτομαι να αγοράσω ενα Subaru Forester 2.0 X. θα ήθελα τι γνώμη σας για οδική συμπεριφορά, αξιοπιστία, ικανοτητες εκτός δρομου, πάγος χιονι, εμπειρίες απο service και ανταλλακτικά!!!
GASUV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Οκτ 2004, 10:45

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 27 Οκτ 2004, 21:21

Πές μας τι εκτός δρόμου απαιτήσεις έχεις ?
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Re: Αγορα SUBARU FORESTER 2.0 X, τη γνώμη σας!!!

Δημοσίευσηαπό discoman » 28 Οκτ 2004, 06:19

GASUV έγραψε:Σκεφτομαι να αγοράσω ενα Subaru Forester 2.0 X. θα ήθελα τι γνώμη σας για οδική συμπεριφορά, αξιοπιστία, ικανοτητες εκτός δρομου, πάγος χιονι, εμπειρίες απο service και ανταλλακτικά!!!
[color=blue][/color Κουρσα με μεγαλες δυνατοτητες σε πατημενο χωμα χιονι λασπη . και μονο .ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ λογω αποροφησεις κραδασμων . και μη υπαρξεις σασι . πολυ καλο στην ασφαλτο. Αισθητικα βρισκεται καπου στην δεκαετια του 80 και πρωσοπικα δεν μου αρεσει . ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ BRAT STRATEGO
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό GASUV » 01 Νοέμ 2004, 11:43

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η χρηση για την οποια προορίζεται είναι για καποια ταξίδια σε εθνική καθώς και η προσβαση σε χιονοδρομικά διοτι κανω αρκετό σκι τον χειμώνα. Θα με ενδιεφερε και καποια κίνηση σε δασικούς χωματόδρομους. Σε σχεση με το X-Trail ποια ειναι η γνώμη σας?
GASUV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Οκτ 2004, 10:45

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Νοέμ 2004, 15:31

Δυστυχώς χαθηκαν μερικά ποστ και ετσι ξαναγράφω.
Το Subaru Forester ειναι όπως το περιγράφει και ο discoman. Στον δρόμο πρέπει να έχει κρατήματα κλπ. Εκτός δρόμου σε κάτι απλό πάει όπως και όλα. Σε περίπτωση που αποφασίσεις όμως να μπεις σε κάτι δύσκολο λόγω προβόλων θα δυσκολευτείς και πιθανόν δεν θα περάσεις. Για την χρήση που αναφέρεις σαφώς και κάνει. Προσωπικά δεν μου άρεσει αισθητικά.
Με το Xtrail που είμαι και κάτοχος ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Ανετο στα ταξίδια και ικανοποιητικό σε εκτός δρόμου διαδρομές. Λόγω μήκους υπάρχουν προβλήματα στο να περάσεις κάποια εμπόδια, που μικρότερα αυτοκίνητα τα καταφέρνουν. Σε χιόνι, ειδικά φρέσκο, δεν είχα πρόβλημα. Σε διαδρομή με σάρες που χωνόταν στο χιόνι ως την κοιλιά, είχε πρόβλημα λόγω βάρους αφού "καθόταν" πιο ευκολα από μικρότερα και ελαφρότερα. Σε πάγους και χιόνια αποψή μου είναι πως αν κινήσε με μικρές ταχύτητες, απαλές κινήσεις και μεγάλη προσοχή σε γενικές γραμμές με κανένα αυτοκίνητο δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα.
Από προβλήματα κανένα. Κόστος αλλαγής λαδιών 27€ κάθε 15.000χλμ, σερβις 15 και 30.000χλμ 80€ και 120€ αντιστοιχα. Τίποτα άλλο μέχρι στιγμής. Τα ελαστικά που έχει από μαμα εβγαλαν αρκετό χώμα, αλλά δεν ειναι και τα καλύτερα. Εβαλα τα Bridgestone ΑΤ και μέχρι στιγμή πολύ ευχαριστημένος, αφού εξαφανίστηκε το "χασιμο" του πίσω τμήματος σε λασπες, που μπορεί να ήταν διασκεδαστικό αλλά όχι σε πολύ στενούς χωματόδρομους. Από χώρους έχει από τους μεγαλύτερους ακόμα και στην καμπίνα των επιβατών. Από αισθητικής άποψης δεν με ξετρελαίνει, το δε κεντρικό ταμπλώ συνηθίζεται.
Από εκεί και πέρα, πολλά ειναι και θέμα πόσο "χώνεις" το αυτοκίνητο σε δύσκολα και δεν σε νοιάζουν ζημιές και άλλα.
Όταν το πήρα δεν είχα ιδέα ούτε παρέα σχετική με 4Χ4. Αν επαιρνα κάτι τώρα πιθανόν να διάλεγα κάτι με κοντές σχέσεις και πιο offroad (δύσκολα στην κατηγορία των 2000κ.ε.)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορα SUBARU FORESTER 2.0 X, τη γνώμη σας!!!

Δημοσίευσηαπό meco » 01 Νοέμ 2004, 15:44

GASUV έγραψε:Σκεφτομαι να αγοράσω ενα Subaru Forester 2.0 X. θα ήθελα τι γνώμη σας για οδική συμπεριφορά, αξιοπιστία, ικανοτητες εκτός δρομου, πάγος χιονι, εμπειρίες απο service και ανταλλακτικά!!!

Αν δεν βγαίνεις εκτός δρόμου το forester είναι ΤΟ καλύτερο που μπορείς να αγοράσεις. Μόνο οι μεγάλοι πρόβολοι μπορεί να σου δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα. Το Χ που σκέφτεσαι έχει και κοντές σχέσεις.
Από αξιοπιστία είναι εφάμιλλο αν όχι καλύτερο από Toyota. Το μόνο κακό είναι ότι η αντιπροσωπία ειναι λίγο πίσω αλλά και πάλι δεν είναι πρόβλημα αυτό. Όσο για την εμφάνιση αν μη τι άλλο ξεχωρίζεις... :wink: :wink:
Έχε υπόψιν σου όμως ότι το 2.0ΧΤ με τα 177 άλογα στοιχίζει πλέον 34'500Ευρώ...
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό GASUV » 03 Νοέμ 2004, 12:19

Πηγα τις προηγουμενες ημέρες και οδήγησα τα Forester, X-trail, και Maverick σε τεστ drive. To Forester το οδηγησα και ο ίδιος αλλα και με οδηγό της αντιπροσωπειας. (Ειμαι απο το Βόλο και γινόταν μια παρουσίαση ολων των SUBARU). Στην ασφαλτο μου φάνηκε αρκετά καλό εκτός απο καποιον θόρυβο απο τα λάστιχα και τον δρόμο στις υψηλές ταχύτητες πάνω απο 130 ΚΜ. Εκτός δρόμου το πήγε ο οδηγός της αντιπροσωπείας σε κάτι μέρη που εγω δεν θα πήγαινα ουτε με τα πόδια. Μου εκανε εντυπωση ο τρόπος πυ ανέβαινε τις μεγάλες κλίσεις με φυτευτη πέτρα και νεροφαγόματα. Μου είπαν δε οτι κυκλοφορει μια έκδοση απλου με την εμφάνιση και το εσωτερικό του TURBO εκτός της σκούπας στο καπώ.Το TURBO κλειδί κανει κοντά στα 37000€.Το Χ-trail μου φάνηκε αρκετά καλό στο δρόμο αλλα και αυτο εκανε αρκετό θόρυβο σε μεγάλες ταχύτητες που φαινόταν να προερχονται απο αεροδυναμική και τον κινητήρα. Εκτός δρόμου στο AUTO πήγε αρκετά καλά αλλα με προβλημάτησε σε ενα σημείο σε ανηφόρα που πηγα να κάνω οπισθεν και η εμπρος εσωτερικη ρόδα αρχισε να σπινιαρη και το αυτικίνητο δεν προχωρούσε. Δεν ξέω αν αυτο οφειλεται στην τετρακίνηση. To Maverick στο δρόμο μου φάνηκε χαλαρό με μεγάλες κλίσεις στις στροφές παρ ολες τις καλές του επιδόσεις. Επίσης στην πόλη στις χαμηλες στροφες δεν πήγαινε καθόλου και γενικά ήθελε περισσοτερο γκαζι και παιξιμο με τιν συμπλέκτη. Επίσης στο παρκάρισμα μου έσβηνε αν προσπαθούσα με λίγο γκάζι. Εκτός δρόμου πολύ καλό αλλα γενικότερα ηθελε περισσοτερο γκάζι και φόρα απο τα προηγούμενα στις ανηφόρες. Α και κάτι αλλο! Το πήγα στην ίδια ανηφόρα με το Forester και κατα το καέβασμα ακουμπησε λίγο ο μπροστινός προφυλακτήρας. Ισως να εφταιγε η οδήγηση μου. Ποιες ειναι οι γωνίες των τριών? Περιμένω τα σχόλια σας.
GASUV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Οκτ 2004, 10:45

Δημοσίευσηαπό PININ » 03 Νοέμ 2004, 13:41

Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις και το KIA SORENTO 2500CC σε diesel(μια που είσαι στην επαρχία και μπορείς να πάρεισ πετρέλαιο).Εχει πολλη καλη ροπη χαμηλα λόγω πετρελαίου κοντες σχέσεις μεγάλου χώρους και αν δεν κανω λάθος στοιχίζει 34.000euro.
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Νοέμ 2004, 16:51

Θα συμφωνήσω με τον PININ. Αν και ξεφευγει πάνω από τα 2000. Ως προς τα σημεία που αναφέρεις για τα εκτός δρόμου παίζει σίγουρα ρόλο η πείρα αλλά μην νομίζεις πως δεν συμβαίνουν έτσι κι άλλιως. Πιθανόν εκεί να έχεις την ανάγκη για κοντές που τις έχει το SORENTO.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό discoman » 03 Νοέμ 2004, 17:35

οδηγα το rav και θα καταλαβεις τι σημαινει suv δυνατοτητες και μετα πες μας 8)
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό yannis » 03 Νοέμ 2004, 17:40

Θα σε ζαλίσουμε τώρα, αλλά αν σκέφτεσαι το SORENTO δες και το νέο GRAND VITARA diesel στα 2.000 cc.

Πάντως από τα οχήματα που προανέφερες και για τη δουλειά που το θέλεις FORESTER με κλειστά μάτια. Και μάλιστα το απλό για να έχει και τα "κοντά". Η αλήθεια είναι ότι η αντιπροσωπεία είχε τα προβλήματά της. Έχει όμως βελτιωθεί πολύ. Φυσικά δεν μιλάμε για τεχνολογία SUBARU, κινητήρες και τετρακίνηση από τα καλύτερα.

Το έχει φίλος και είναι πολύ ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 03 Νοέμ 2004, 20:20

1ον SUBARU XT με 34500ε...... 2ον MAVERICK 2.3 με 33500ε


το Μαβ 2.3 πλεον ειναι καλυτερο στο συνολο απο ολα....αλλα επειδη ο καταλογος αναφερεται ως τα 2000 κυβικα εχουν ακομη 1ο το CRV με 8,70 βαθμους ....
Το Μαβ 2.3 με βαθμο 8 στις επιδοσεις απο 7 που βαζουν για το 2λιτρο παιρνει και αυτο βαθμο 8.70!!!!!Αρα 1ο το ΜΑΒ και 2ο το ΡΑΒ...
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό forester » 15 Νοέμ 2004, 21:44

Πάρε το FORESTER και δε θα χάσεις!
Εντός δρόμου , μακράν το καλύτερο στην έκδοση τούρμπο. Στην ατμοσφαιρική , από τα κορυφαία και σίγουρα καλύτερο από X-Trail, Maverick.
Εκτός δρόμου, θα σε πάει μακρύτερα και ψηλότερα, από κάθε τι μη καθαρόαιμο!
Ειδικά το καινούριο (μοντέλα 2001+), με LSD πίσω και συνεκτικό στο κέντρο.Απλά, δε μένεις σχεδόν πουθενά. Εγώ έβαλα (στο παλιό μοντέλο) μπλοκέ πίσω και μπροστα :wink: και τώρα , όντως δεν μένω ποτέ!!!! Το δοκίμασα 8 φορές με 2 διαγώνιους τροχούς στον αέρα!!!!!
Όποιο μη καθαρόαιμο το κάνει αυτό, χάνω ότι μπορεί να μπει σε στοίχημα!
Αλλά και εργοστασιακό το καινούριο, ας το συγκρίνει (με τροχό στον αέρα, ή σε πολλή λάσπη/χιόνι) οποιοσδήποτε, με οτιδήποτε κυκλοφορεί στην κατηγορία!
Από αξιοπιστία, μονο τα ΤΟΥΟΤΑ συγκρίνονται και από συντήρηση, απλή και συνηθισμένου κόστους. Από αντιπροσωπεία, κουκουρούκου.....
Για την εμφάνιση..., περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα...
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό freelanderakias » 15 Νοέμ 2004, 22:28

"forester" ειπε:
Εγώ έβαλα (στο παλιό μοντέλο) μπλοκέ πίσω και μπροστα :wink: και τώρα , όντως δεν μένω ποτέ!!!! Το δοκίμασα 8 φορές με 2 διαγώνιους τροχούς στον αέρα!!!!!
Όποιο μη καθαρόαιμο το κάνει αυτό, χάνω ότι μπορεί να μπει σε στοίχημα!



freelander 2.0 diesel.

-
freelanderakias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 23:47

Δημοσίευσηαπό GASUV » 16 Νοέμ 2004, 11:48

Ευχαριστώ παιδια για τις συμβουλές σας. Τελικά κατέληξα και πηρα το FORESTER 2.0 X. Το παρελαβα την περασμενη εβδομάδα. Ενας απο τους λόγους που κατέληξα στην αγορά ήταν διότι βρηκα το νέο μοντέλο βελτιωμενο εσωτερικά. 6 δισκο cd με 7 ηχεια,δερμάτινο τριάκτινο τιμόνι και λεβιέδες,θερμαινόμενα καθίσματα,cruise control,προβολείς, ηλιοροφή, εσωτερικό απο turbo κλπ. Τωρα ειμαι ετοιμος για βόλτες. Υπάρχουν συμβουλές για το στρώσιμο?. Στο manual μιλουν για πρώτη αλλαγή λαδιών στα 12500km. Μου φαινεται υπερβολικό. Εχει κανεις συμβουλές / εμπειρία?
GASUV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Οκτ 2004, 10:45

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες