Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Στην αγορα αυτοκινητου με ΜΙΣΘΩΣΗ ... Την Πατησα

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Στην αγορα αυτοκινητου με ΜΙΣΘΩΣΗ ... Την Πατησα

Δημοσίευσηαπό magic » 09 Νοέμ 2004, 10:50

Παρακαλω οπως ενημερωσετε τους αναγνωστες σας για τα περιεργα που υπαρχουν και δεν τα ξερουν!!!
ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ TOYOTA!!

16/4/04
Comment: Επελεξα να αγορασω ενα Celica το 2000 και το πηρα μεσω EUROLEASE.Ενα απο τα κριτηρια για την επιλογη ηταν τα 6 χρονια εγγυηση που δινει η ΤΟΥΟΤΑ! αφου ηρθε το αυτοκινητο στην κατοχη μου μετα απο 3 χρονια πηγα σε συνεργειο σας και μου ειπαν οτι εχει εγγυηση 3 χρονια!!! Η απορια μου ειναι γιατι αλλαζει η εγγυηση ενω ειναι το ιδιο αυτοκινητο και γιατι δεν αναφερετε πουθενα οτι για μισθωμενα αυτοκινητα δεν ισχυει το ιδιο!!! Τωρα πρεπει να πληρωνω για καθε ζημια που βγαζει και αυτο γιατι ΔΕΝ υπηρξε ποτε ενημερωση απο την εταιρεια σας και απο την θυγατρικη σας EUROLEASE για την μειωση εγγυησης!! Ακομα σε ποιον πρεπει να απευθυνθω... πριν απο τα εντυπα περιοδικα??
απαντηση 3/6/04 (γρηγοροι ε?)
Αγαπητέ κύριε Μαγιάκο,

Σε συνέχεια του ηλεκτρονικού σας μηνύματος καθώς και της τηλεφωνικής σας επικοινωνίας με την εταιρία μας, θα θέλαμε πρωτίστως να σας διαβεβαιώσουμε ότι κύριο μέλημα της εταιρίας μας είναι οι κάτοχοι των αυτοκινήτων ΤΟΥΟΤΑ, να έχουν εμπιστοσύνη τόσο στα προϊόντα ΤΟΥΟΤΑ, όσο και τις υπηρεσίες που τα συνοδεύουν.

Σχετικά με το θέμα που μας έχετε γνωστοποιήσει, η εταιρία Eurolease ΑΕ, σας διέθεσε το αυτοκίνητο τύπου Celica, με αριθμό κυκλοφορίας ΥΗΟ 2579, συνοδευόμενο από την εγγύηση που παρέχει ο κατασκευαστής και όχι την εκτεταμένη εγγύηση. Θεωρούμε ότι σε κάθε περίπτωση που το θέμα εγγύησης είχε γίνει σημείο αναφοράς ή διαπραγμάτευσης κατά την αγορά ή την μετέπειτα συντήρηση του αυτοκινήτου σας, θα σας είχε δοθεί ακριβής ενημέρωση.

Θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι εξετάσαμε εκτενώς το θέμα που μας αναφέρατε, ωστόσο η ένταξη του εν λόγω αυτοκινήτου σε καθεστώς εκτεταμένης εγγύησης, δεν είναι εφικτή και με δεδομένο ότι το αυτοκίνητο διανύει ήδη το πέμπτο έτος κυκλοφορίας του.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Αλέξανδρος Κωστήρογλου
Προϊστάμενος Επικοινωνίας Πελατών

και τους απαντησα ....
Δηλαδη η εταιρεια σας απανταει στους πελατες της :...
"Θεωρούμε ότι σε κάθε περίπτωση που το θέμα εγγύησης είχε
>γίνει σημείο αναφοράς ή διαπραγμάτευσης κατά την αγορά ή την μετέπειτα
>συντήρηση του αυτοκινήτου σας, θα σας είχε δοθεί ακριβής ενημέρωση.".......???

αρα , θα πρεπει ο καθε μελλοντικος πελατης σας να ξερει απο πριν το καθεστως αυτο της
εγγυησης για να το ρωτησει!!!!
κατι που ομως δεν ειναι γνωστο , αφου κρατιεται μυστικο επιμελως απο ολους τους πωλητες... (σας εχω στειλει και mp3 με συνομιλια με πωλητη της Toyota Μεσογειων ο οποιος επεμενε οτι ... οτι παροχες
δινονται σε ιδιωτη δινονται και σε θεμα "Lease με εξαγορα"....
εκτος κι αν δεν εχετε παρει στα χερια σας αυτη τη συνδιαλεξη ... θεωρω την απαντηση σας , ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ και μαλλον δεν κανει καλο στην εταιρεια σας!!!
Οταν κρυβεις καποια πραγματα απο τον πελατη και δινεις λανθασμενη εντυπωση νομιζω οτι θεωρειτε "ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ" ...
οταν πηγα στο Service της Toyota μου ειπαν "οτι ολοι εδω το μαθαινουν οτι το αυτοκινητο τους εχει πλεον 3 χρονια εγγυηση και οχι 6" ... αρα δεν ειμαι ο μοναδικος βλακας και χαζος που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ!!!
Το οτι ασχολουμε πλεον με το θεμα περισσοτερο απο σας, μαλλον μου δειχνει ,,, οτι κακως τοσο καιρο ειχα μια τοσο καλη εντυπωση απο την Τoyota και κακως προτεινα σε πανω απο 5 γνωστους - επωνυμους να αγορασουν Toyota και το εκαναν!!!
Ευχαριστω για το χρονο σας , και ελπιζω να μην την πατησουν κι αλλοι απο την θυγατρικη σας Eurolease!!!!
>
:evil:
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Μίσθωση και παρατράγουδα

Δημοσίευσηαπό alp » 08 Δεκ 2004, 10:54

Η μίσθωση παρ'ότι είναι ο πλέον συμφέρον τρόπος απόκτησης αυτοκινήτου, ειδικά για κάποιον που έχει μία επιχείρηση, έχει ένα μειονέκτημα :

Είναι αρκετά πολύπλοκη. Και η φθηνότερη τιμή που παίρνει κάποιος, δεν είναι απαραίτητα και η καλύτερη.

Οπότε καλό θα είναι να ρωτάμε κάποιον που γνωρίζει, πριν προχωρήσουμε σε τέτοιον "αρραβώνα".
Γιαυτό είμαστε εμείς εδώ...
Μπες στο σάιτ που φαίνεται στα στοιχεία μου για να σου λυθούν οι απορίες :D

Λυπάμαι που έμπλεξες έτσι, εύχομαι τουλάχιστον να ευχαριστιέσαι το αυτοκίνητο...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 09 Δεκ 2004, 03:13

Ποιό site?Μπήκα στο προφιλ σου και δεν είχε τίποτα.
Ενδιαφέρομαι ελαφρώς.Λέει?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό alp » 09 Δεκ 2004, 10:31

NIKOLAS_L200 έγραψε:Ποιό site?Μπήκα στο προφιλ σου και δεν είχε τίποτα.
Ενδιαφέρομαι ελαφρώς.Λέει?


Στο www.limitless.gr

λέει, αν και βλέπω ένα πίκαπ για άβαταρ.
Τα πεγγελματικά και αγροτικά οχήματα ΔΕΝ χρονομισθόνωνται.
Για ΙΧ δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Re: Μίσθωση και παρατράγουδα

Δημοσίευσηαπό magic » 09 Δεκ 2004, 12:23

alp έγραψε:Η μίσθωση παρ'ότι είναι ο πλέον συμφέρον τρόπος απόκτησης αυτοκινήτου, ειδικά για κάποιον που έχει μία επιχείρηση, έχει ένα μειονέκτημα :

Είναι αρκετά πολύπλοκη. Και η φθηνότερη τιμή που παίρνει κάποιος, δεν είναι απαραίτητα και η καλύτερη.

Οπότε καλό θα είναι να ρωτάμε κάποιον που γνωρίζει, πριν προχωρήσουμε σε τέτοιον "αρραβώνα".
Γιαυτό είμαστε εμείς εδώ...
Μπες στο σάιτ που φαίνεται στα στοιχεία μου για να σου λυθούν οι απορίες :D

Λυπάμαι που έμπλεξες έτσι, εύχομαι τουλάχιστον να ευχαριστιέσαι το αυτοκίνητο...


Ενταξει δεν ειναι και τοσο πολυπλοκη η διαδικασια!!!
Παιρνεις 3 προσφορες και διαλεγεις!!
Εχεις αρκετα οφελη, οπως μικτη ασφαλιση , και ολα πληρωμενα ,service ,τελη κυκλοφοριας , ακομα και λαστιχα σου αλλαζουν στα 40.000 χμ.
Εχεις αυτοκινητο αντικαταστασης κλπ κλπ.
Αυτο που μου την σπαει ομως ειναι η εσκεμμενη ελλειπης ενημερωση!!
Αν μου ελεγαν οτι η εγγυηση για ενα ΤΟΥΟΤΑ γινεται 3 χρονια απο 6... θα εκανα 5 χρονια μισθωση!!
Τοσο απλα!
Οσο για το Celica το πουλησα και πηρα ενα Land Cruiser toy 99 kai ειμαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 09 Δεκ 2004, 17:12

alp έγραψε:
NIKOLAS_L200 έγραψε:Ποιό site?Μπήκα στο προφιλ σου και δεν είχε τίποτα.
Ενδιαφέρομαι ελαφρώς.Λέει?


Στο www.limitless.gr

λέει, αν και βλέπω ένα πίκαπ για άβαταρ.
Τα πεγγελματικά και αγροτικά οχήματα ΔΕΝ χρονομισθόνωνται.
Για ΙΧ δεν υπάρχει πρόβλημα.


Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με το αντικείμενο αλλα νομίζω ότι για τα επαγγελματικά αυτοκίνητα έχει "φτιαχτει" η όλη ιστορία.Αν ένας επαγγελματίας που χριάζεται ενα στόλο οχειμάτων δεν μπορεί,ποιος μπορεί?Επίσης είμαι σίγουρος οτι ισχύει για μηχανήματα(σκαπτικα κλπ.).
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

άλλο λήζινγκ και άλλο χρονομίσθωση

Δημοσίευσηαπό alp » 10 Δεκ 2004, 10:08

NIKOLAS_L200 έγραψε:Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με το αντικείμενο αλλα νομίζω ότι για τα επαγγελματικά αυτοκίνητα έχει "φτιαχτει" η όλη ιστορία.Αν ένας επαγγελματίας που χριάζεται ενα στόλο οχειμάτων δεν μπορεί,ποιος μπορεί?Επίσης είμαι σίγουρος οτι ισχύει για μηχανήματα(σκαπτικα κλπ.).


μην μπερδεύεσαι συνάδελφε :

άλλο πράγμα η χρονομίσθωση και άλλο το leasing.
Το leasing είναι για μηχανήματα (και τα επαγγελματικά οχήματα = ΙΧ Φορτηγά θεωρούνται μηχανήματα)

Leasing γίνεται και στα ΙΧ επιβατηκά, αλλά σε αυτή τη περίπτωση εκπίπτει μόνο ένα ποσοστό από το έξοδο....

Χρονομίσθωση γίνεται μόνο στα ΙΧ επιβατικά. Σε αυτή την περίπτωση εκπίπτει ολόκληρο το έξοδο.

Δυστυχώς, όπως σωστά ειπώθηκε, υπάρχει ελλειπής ενημέρωση για ευνόητους λόγους... :evil:
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Re: άλλο λήζινγκ και άλλο χρονομίσθωση

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 14 Δεκ 2004, 18:26

alp έγραψε:
NIKOLAS_L200 έγραψε:Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με το αντικείμενο αλλα νομίζω ότι για τα επαγγελματικά αυτοκίνητα έχει "φτιαχτει" η όλη ιστορία.Αν ένας επαγγελματίας που χριάζεται ενα στόλο οχειμάτων δεν μπορεί,ποιος μπορεί?Επίσης είμαι σίγουρος οτι ισχύει για μηχανήματα(σκαπτικα κλπ.).


μην μπερδεύεσαι συνάδελφε :

άλλο πράγμα η χρονομίσθωση και άλλο το leasing.
Το leasing είναι για μηχανήματα (και τα επαγγελματικά οχήματα = ΙΧ Φορτηγά θεωρούνται μηχανήματα)

Leasing γίνεται και στα ΙΧ επιβατηκά, αλλά σε αυτή τη περίπτωση εκπίπτει μόνο ένα ποσοστό από το έξοδο....

Χρονομίσθωση γίνεται μόνο στα ΙΧ επιβατικά. Σε αυτή την περίπτωση εκπίπτει ολόκληρο το έξοδο.

Δυστυχώς, όπως σωστά ειπώθηκε, υπάρχει ελλειπής ενημέρωση για ευνόητους λόγους... :evil:


Φοιτητής είμαι (Μηχανολόγος Μηχανικός) μαθαίνουμε κάποια πράγματα αλλα όχι και όλα.Άσε που δεν τα γουσταρω και πολύ τα οικονομικά,αν και είναι χρησιμα.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό Bandit » 26 Δεκ 2004, 22:02

Εγώ πάντως ασχολήθηκα να κάνω LEASING για ένα G400 και οι όποι του συμβολαίου ήταν τουλάχιστο γελίοι. Δηλαδή (Απ'ότι θυμάμαι-πέρασε 1 χρόνος) απαγόρευαν στο 4χ4 να βγεί σε χωματόδρομ(ΚΑΛΟ ΕΕΕΕ΄) Η μικτή ασφάλεια δε σε κάλυπτε αν το αυτοκίνηο έιχε ζημιές στη 'κοιλιά' και απαγορευόταν η ρυμούλκηση δια ροπάλου οποιουδήποτε βάρους τρέϊλερ...

Τελικά μήπως συμφέρει το LEASING ή Χρονομίσθωση να γίνεται σε τράπεζες και όχι τις εταιρείες LEASING των εταιρειών αυτοκινήτων???

:wink: :wink: 8) :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό alp » 29 Δεκ 2004, 13:29

Bandit έγραψε:Τελικά μήπως συμφέρει το LEASING ή Χρονομίσθωση να γίνεται σε τράπεζες και όχι τις εταιρείες LEASING των εταιρειών αυτοκινήτων???



Οχι.

Το leasing σε τράπεζα σε ένα G400 θα εκπέσει μόνο 25% στα έξοδα σου.
Μια σωστή χρονομίσθωση θα εκπέσει 100% και το ΦΠΑ.

Απλά πρέπει να βρεις την κατάλληλη εταιρεία.

Γιατί σου απαγόρευαν τη ρυμούλκηση ????
Την κίνηση σε χωματόδρομο :?: :?: :?:


καλά, αν σε ενδιαφέρει ακόμη, στείλε μου ένα πρωσ. μήνυμα και θα βρεις την άκρη ....
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό Bandit » 30 Δεκ 2004, 17:59

Φίλε Alp,

Για την ώρα δεν ενδιαφέρομαι καθώς το αμάξι μετατράπηκε σε ακίνητη επένδυση. Όμως καθώς ετοιμάζομαι να βάλω μπρος για το διάδοχο ( Τη ΝΤΕΜΟΝΤΕ, διάδοχο πσσσστττ-) ΧΑΧΑ θα επανέλθω και θα σου κάνω ένα πμ... για τις όποιες συμβουλές σου...

Ευχαριστώ
:wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό alp » 31 Δεκ 2004, 11:07

Bandit έγραψε:Φίλε Alp,

Για την ώρα δεν ενδιαφέρομαι καθώς το αμάξι μετατράπηκε σε ακίνητη επένδυση. Όμως καθώς ετοιμάζομαι να βάλω μπρος για το διάδοχο ( Τη ΝΤΕΜΟΝΤΕ, διάδοχο πσσσστττ-) ΧΑΧΑ θα επανέλθω και θα σου κάνω ένα πμ... για τις όποιες συμβουλές σου...

Ευχαριστώ
:wink: :wink: :wink:


και πολύ καλά έκανες. Η ακίνητη επένδυση είναι σίγουρα προτιμότερη από τα σίδερα που αφήμουμε στους δρόμους...

Στη διάθεση σου όταν θα είσαι έτοιμος.
:D
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 31 Δεκ 2004, 19:15

φιλε ALP,
εχω σχετικη εμπειρια στη χρονομισθωση και τωρα με ενδιαφερει να μεταφερω το ΙΧ 1800cc με χρονομισθωση και δικαιωμα αποκτησης ΙΧ απο την παλαια εργασια μου σε νεα εταιρια μαλλον σε Ατομικη επιχειρηση. Με αυτα που γνωριζω
α) θα πρεπει το διακιαωμα αποκτησης να ειναι σε ξεχωριστο (κρυφο) συμβολαιο για να εχω την φορολογικη οφελεια.
β) το φπα δεν εκπιπτει.
εαν κατι σχετικο γνωριζισεις θα ηθελα mail ή απαντιση μεσω του forum. Τα ποσα ειναι συμαντικα και θα ηθελα την βοηθεια σου εαν εχεια διαφορετικη αποψη
ευχαριστω.
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό alp » 03 Ιαν 2005, 14:58

Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλους !

Αυτό που θέλεις να κάνεις, γίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αν θυμάσαι, όταν ξεκίνησες την χρονομίσθωση στην παλαιά σου εργασία κατέθεσες κάποια έγγραφα που η εταιρεία χρονομίσθωσης έλεγξε και συντάχθηκαν τα συμβόλαια.

Παρομοίως, πρέπει να καταθέσεις τώρα κάποια - αντίστοιχα - έγγραφα για την νέα σου εταιρεία.
Εάν η χρονομισθώτρια συμφωνήσει με τα νούμερα που παρουσιάζει η νέα σου εταιρεία και θεωρήσει πως δεν παίρνει κάποιο παραπάνω ρίσκο από πριν, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα με την αναδοχή της σύμβασης.

Οπως σωστα είπες, η απόκτηση του ΙΧ στο τέλος της μισθωτικής περιόδου, είναι σε παράπλευρο συμφωνητικό.

Αντιθέτως, το ΦΠΑ εκπίπτει, μάλλον εννοείς πως δεν συμψηφίζεται...

Επειδή μου λες για ατομική επιχείρηση, πριν προχωρήσεις σε μία τέτοια κίνηση, έλεγξε με τον φοροτεχνικό σου εάν και σε ποιο ποσοστό δικαιολογείται από την εφορία σου η χρονομίσθωση (δηλαδή πόσο τοις εκατό θα εκπίπτεις από το μίσθωμα που θα καταβάλεις, κάτι το οποίο δεν αφορά τις ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ και ΑΕ...)

Το περιοδικό SUPER AUTOCAR αυτού του μήνα έχει ένα καταπληκτικό αφιέρωμα στις χρονομισθώσεις.
Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να το αγοράσεις και να λυθούν πολλές απορίες σου....

:D
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό alp » 03 Ιαν 2005, 15:01

Θα ήθελα να παρακαλέσω τον administrator να μεταφέρει αυτό το θέμα στις Γενικές Συζητήσεις, καθότι μάλλον δεν περιορίζεται στα jeep-nissan- mitsubishi κλπ

ευχαριστώ.... :D
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες