Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

intercooler για ranger

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

intercooler για ranger

Δημοσίευσηαπό mitsakos_18 » 07 Απρ 2010, 23:36

καλησπερα, εχω ενα ranger 2,5 του 2005 και εχω ενα προβλημα με το ιντερκουλερ του. λογω της συχνης μετακινησης στα χωραφια (αγροτης :) )
το ιντερκουλερ εχει στραβωσει απο μπροστα απο πετραδακια και εχω την υποψια πως ο ρολος του τωρα ειναι μονο για το ματι.
σκεφτομαι να το αλλαξω. και τωρα η ερωτηση. αν βαλω το ιντερκουλερ απο το επομενο μοντελο που ειναι λιγο μεγαλυτερο σε διαστασεις, τι επιπτωσεις θα εχω? θετικες ή αρνητικες???
ευχαριστω...
ααα... και καλως σας βρηκα.. :D
Άβαταρ μέλους
mitsakos_18
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Απρ 2010, 18:02
Τοποθεσία: λαρισα

intercooler για ranger

Δημοσίευσηαπό SUVord » 08 Απρ 2010, 18:34

Καλως μας ήλθες.
Θετικές επιπτώσεις μην περιμένεις κάτι το εντυπωσιακό στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο και με τη χρήση που του κάνεις.
Βάζοντας όμως μεγαλύτερο ιντερκούλερ θέλει προσοχή στην τοποθέτηση ωστε οι γωνίες που θα κάνουν οι αεραγωγοί εισόδου και εξόδου να μην είναι κλειστές διότι τότε η ροή θα είναι προβληματική και το αποτέλεσμα αρνητικό.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό mitsakos_18 » 08 Απρ 2010, 19:31

ευχαριστω για την απαντηση σου.
δεν περιμενω και τιποτα φοβερο. αυτο που ευελπιστω ειναι οτι λογο του πιο κρυου αερα που θα εχει ο κινητηρας,μηπως εχει και καλυτερη αποκριση διαφορα στη καταναλωση ή κατι τετοιο..
σε ποια χρηση αναφερεσαι?
Άβαταρ μέλους
mitsakos_18
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Απρ 2010, 18:02
Τοποθεσία: λαρισα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 09 Απρ 2010, 12:20

Αναφέρομαι στη χρήση της συχνης μετακίνησης στα χωράφια οπου οι ταχύτητες είναι αρκετα συντηρητικές και το μεγαλύτερο ιντερκούλερ δεν συνεπάγεται αυτομάτως δραστικές διαφορές στη θερμοκρασία του αέρα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 43 επισκέπτες