Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

O 'μέσος' έλληνας offroader

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Ποιές νομίζεται οτι είναι οι προτιμήσεις του μέσου offroader (συνυπολογίζοντας κόστος χρόνου & χρηματικό);

Το δημοψήφισμα λήγει στις 28 Απρ 2003, 23:15

Βόλτες-βουνό, εκδρομές-παρέα, συγγεντρώσεις-άτυποι 'αγώνες'.
12
92%
Οργανωμένες εκδηλώσεις με χρηματική συνδρομή, αγώνες με υψηλά 'standard'.
1
8%
 
Σύνολο ψήφων : 13

O 'μέσος' έλληνας offroader

Δημοσίευσηαπό panjo » 14 Απρ 2003, 23:15

Με αφορμή μια προσφατη διαφωνία μεταξύ μελών θα ήθελα να ρωτήσω...

Τελικά ο 'μέσος' έλληνας offroader τι επιθυμεί;

Καλοί οι αγώνες που διοργανώνονται σωστά, πάντα με το ανάλογο αντίτιμο, αλλά οι υπόλοιποι δεν είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν το συγκεκριμένο 'πατρόν' διοργάνωσης, ούτε να δέχοντε ριπές για μια διοργάνωση που αρμόζει στους ΠΟΛΛΟΥΣ 'ερασιτέχνες'.

Το offroading είναι χόμπι για τους περισσότερους κι όχι επίδειξη ή κοκορομαχία, γιατί τότε γίνεται ψυχοφθόρο, άρα δεν αποτελεί πιά χόμπι.

Για κάποιους είναι επάγγελμα, δεν λέω το ψωμί τους βγάζουν. Εμείς οι απλοί fan τι φταίμε;;;

Καλό το event που οργάνωσε ο ΣΤεΒΕ, αλλά παντού υπάρχουν και τρανταχτά παραδείγματα...... Ένα ακόμα τυχαίο συμβάν;;;;...... Τις προάλλες κοντέψαμε να φάμε ξύλο απο μέλος του ΣΤεΒΕ, επαγγελματία του είδους, γιατί το αυτοκίνητο μάρκας XXXΧ-SUV που εμπορεύονταν ήταν το καλύτερο. Δεν πάμε καλά βρε παιδιά...

Ομοίως και κάποιες 'οργανώσεις αγώνων' είναι οι καλύτερες. Πάλι καποιοι ξέρουν καλύτερα........

Εξού και κάποιες λέσχες είναι οι καλύτερες. Μήπως πρέπει να γραφτούμε εκεί;;;

Οι λέσχες πάλι είναι στην επιλογή του καθένα μας και το αν θέλει να ενταχθεί σε μια τέτοια ομάδα.

Εμείς θέλουμε να περνάμε όμορφα και τίποτα άλλο. Η κριτική δεν έχει νόημα στο χώρο των 'χομπι' , αλλά μόνο στα θέματα συμπεριφοράς και σεβασμού.

Ίσως την τελική γνώμη τη διαμορφώσει το ψήφισμα. Ποιοί είναι τελικά οι έλληνες offroaders;

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ 'ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ' ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ ΜΕΣΟ OFFROADER, Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΑΥΓΑΔΑΚΙ, ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ, think deeper...
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 15 Απρ 2003, 08:36

Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες, τα οποία με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Όλες αυτές οι "κόντρες" μεταξύ ανθρώπων που θα έπρεπε να έχουν σαν κοινό παρονομαστή τη διασκέδαση αφενός και τη συλλογή & διάδοση αφετέρου των εμπειριών της εκτός δρόμου οδήγησης, μόνο καλό δεν κάνουν στην ευρύτερη διάδοση του χόμπι αυτού αλλά και στην προσέλευση όλο και περισσότερων νέων φίλων.
Δεν έχουν καταλάβει μάλλον ότι η εκτός δρόμου οδήγηση είναι περισσότερο μια ευκαιρία για διασκέδαση, δημιουργία νέων γνωριμιών και φιλίας με ανθρώπους που έχουν κοινά ενδιαφέροντα, επαφής με τη φύση (και σεβασμό προς αυτήν) και φυγής από την τσιμεντούπολη και το άγχος.
Όταν καταλήγει να γίνει πεδίο αντιπαράθεσης και προσωπικών αντιθέσεων, χάνει τον αρχικό του σκοπό και απωθεί και τους καινούργιους συνανθρώπους και φίλους μας από το τόσο ενδιαφέρον αυτό "σπορ".
Και βέβαια δεν είναι μόνο οι αγώνες και οι λέσχες με τις οργανωμένες εκδρομές, είναι κυρίως οι πολλοί φίλοι που θέλουν να χαρούν τη φύση όποτε τους δίνεται η ευκαιρία χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν ή να ανήκουν σε κάποιον σύλλογο.
Το off-road είναι πάνω απ' όλα διασκέδαση και δεν πρέπει να μείνει προνόμιο των λίγων ή "ειδικών" του χώρου.
8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Κακίες!

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Απρ 2003, 09:27

Ο μέσος Έλληνας Offroader (4Χ4)!!!

- Δεν σταματάει στιγμή να παραθέτει τις δυνατότητες του αυτοκινήτου του, (που τυχαίνει να είναι το καλύτερο στον κόσμο για 4Χ4.)

- Πάντα πηγαίνει στον προορισμό του από χώμα, δεν ξέρει τι σημαίνει άσφαλτος και φροντίζει να έχει πάντα επιμελώς λερωμένο το όχημα, για να φαίνεται ότι έχει τραβήξει τα πάνδεινα στην τελευταία εκδρομή του στο καζίνο της Πάρνηθας.

- Πάντα ψάχνεται για υπερβολικό ψήλωμα αναρτήσεων και σασί, μεγαλύτερα λάστιχα, αδιαφορώντας ότι το έκτρωμα που θα φτιάξει δεν θα μπορεί να δουλέψει πραγματικά στο χώμα, στο κάτω – κάτω, το πάν, είναι η μούρη στην παρέα.

- Τρέχει πάντα και αγοράζει, κάθε καινούργια μαλακία που βρίσκει στα «ειδικά» καταστήματα, χωρίς να ξέρει πώς λειτουργεί και που θα την χρησιμοποίησει. (Μάλλον κάνει παρέα με χαρλεάδες!)

- Ονειρεύεται την ημέρα που θα μπορέσει επιτέλους να την «κάνει» από το σπίτι του για εκείνη την εκδρομή που ήθελε. Όταν το καταφέρνει, μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα λάσπης, επιστρέφει στο κοντινότερο ξενοδοχείο για να εξιστορήσει «την περιπέτεια» που έζησε κατά τη διάρκεια του φαγητού και μένει μέσα μέχρι την επιστροφή του.

- Είναι ο μοναδικός, ο οποίος με το 4Χ4 κατάφερε να διασχίσει όλη την Πίνδο, Γενάρη μήνα με 3 μέτρα χιόνι, όταν ακόμα και το ερπυστριοφόρο της ΕΜΑΚ τα βρήκε σκούρα. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής του, μάλιστα, προσέφερε και κοινωνικό έργο και έσωσε καμιά 20 κακόμοιρους ορειβάτες και 3 γιαγιάδες.

- Ενίοτε είναι και κυνηγός, γιατί μια και δεν έχουμε αρχίδια, πρέπει να πυροβολούμε ότι κινείται.

- Έχει πάντα έναν εργάτη, να σαπίζει μπροστά στο αυτοκίνητο.

- Πετάξε από την χαρά του όταν κατάφερε να ανεβεί το μεγάλο πεζοδρόμιο και να παρκάρει, δίπλα στο εντουράκι του φίλου του.

- Πάντα θέλει να βάλει mud terrain, άλλα καταλήγει να χρησιμοποιεί AT γιατί, «ωραία η μούρη βρε παιδί μου, άλλα μου παίρνουν τα αυτιά στο ταξίδι»

- Δεν βοηθάει αυτοκίνητα κολλημένα στο χιόνι, γιατί «κοίτα το μαλάκα που πήγε και το έχωσε»

- Πάντα είναι πρόθυμος να πληρώσει χοντρά, για μια οργανωμένη εκδρομή, γιατί, ωραίο το offroading άλλα θέλουμε και σιγουράντζα βρε παιδί μου. Όταν ακούει όμως για επίσημους αγώνες, τρέχει πρώτος να γκρινιάξει για τα λεφτά της συμμετοχής που είναι το 1/3 από τα λεφτά που πλήρωσε στην τελευταία οργανωμένη εκδρομή στην Αυλώνα!

- Τον καταλαβαίνετε σίγουρα από τα φιμέ τζάμια και τα καλυμμένα με αυτοκόλλητα 4Χ4 πίσω παράθυρα.

- Η μοναδική φορά που κοιμήθηκε έξω στο δάσος ήταν όταν έκανε «σκηνάκια» στο στρατό

- Δεν έχει ιδέα από μηχανικά μέρη. Αυτός είναι «εργοστασιακός» οδηγός και εμπιστεύεται το όχημα του στον «μάστορα» που του τα παίρνει χοντρά. (Και καλά κάνει!)


Περιμένω συμπλήρωμα!
Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Κακίες!

Δημοσίευσηαπό chriska » 15 Απρ 2003, 10:13

superspy έγραψε:Ο μέσος Έλληνας Offroader (4Χ4)!!!

- Δεν σταματάει στιγμή να παραθέτει τις δυνατότητες του αυτοκινήτου του, (που τυχαίνει να είναι το καλύτερο στον κόσμο για 4Χ4.)

- Πάντα πηγαίνει στον προορισμό του από χώμα, δεν ξέρει τι σημαίνει άσφαλτος και φροντίζει να έχει πάντα επιμελώς λερωμένο το όχημα, για να φαίνεται ότι έχει τραβήξει τα πάνδεινα στην τελευταία εκδρομή του στο καζίνο της Πάρνηθας.

- Πάντα ψάχνεται για υπερβολικό ψήλωμα αναρτήσεων και σασί, μεγαλύτερα λάστιχα, αδιαφορώντας ότι το έκτρωμα που θα φτιάξει δεν θα μπορεί να δουλέψει πραγματικά στο χώμα, στο κάτω – κάτω, το πάν, είναι η μούρη στην παρέα.

- Τρέχει πάντα και αγοράζει, κάθε καινούργια μαλακία που βρίσκει στα «ειδικά» καταστήματα, χωρίς να ξέρει πώς λειτουργεί και που θα την χρησιμοποίησει. (Μάλλον κάνει παρέα με χαρλεάδες!)

- Ονειρεύεται την ημέρα που θα μπορέσει επιτέλους να την «κάνει» από το σπίτι του για εκείνη την εκδρομή που ήθελε. Όταν το καταφέρνει, μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα λάσπης, επιστρέφει στο κοντινότερο ξενοδοχείο για να εξιστορήσει «την περιπέτεια» που έζησε κατά τη διάρκεια του φαγητού και μένει μέσα μέχρι την επιστροφή του.

- Είναι ο μοναδικός, ο οποίος με το 4Χ4 κατάφερε να διασχίσει όλη την Πίνδο, Γενάρη μήνα με 3 μέτρα χιόνι, όταν ακόμα και το ερπυστριοφόρο της ΕΜΑΚ τα βρήκε σκούρα. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής του, μάλιστα, προσέφερε και κοινωνικό έργο και έσωσε καμιά 20 κακόμοιρους ορειβάτες και 3 γιαγιάδες.

- Ενίοτε είναι και κυνηγός, γιατί μια και δεν έχουμε αρχίδια, πρέπει να πυροβολούμε ότι κινείται.

- Έχει πάντα έναν εργάτη, να σαπίζει μπροστά στο αυτοκίνητο.

- Πετάξε από την χαρά του όταν κατάφερε να ανεβεί το μεγάλο πεζοδρόμιο και να παρκάρει, δίπλα στο εντουράκι του φίλου του.

- Πάντα θέλει να βάλει mud terrain, άλλα καταλήγει να χρησιμοποιεί AT γιατί, «ωραία η μούρη βρε παιδί μου, άλλα μου παίρνουν τα αυτιά στο ταξίδι»

- Δεν βοηθάει αυτοκίνητα κολλημένα στο χιόνι, γιατί «κοίτα το μαλάκα που πήγε και το έχωσε»

- Πάντα είναι πρόθυμος να πληρώσει χοντρά, για μια οργανωμένη εκδρομή, γιατί, ωραίο το offroading άλλα θέλουμε και σιγουράντζα βρε παιδί μου. Όταν ακούει όμως για επίσημους αγώνες, τρέχει πρώτος να γκρινιάξει για τα λεφτά της συμμετοχής που είναι το 1/3 από τα λεφτά που πλήρωσε στην τελευταία οργανωμένη εκδρομή στην Αυλώνα!

- Τον καταλαβαίνετε σίγουρα από τα φιμέ τζάμια και τα καλυμμένα με αυτοκόλλητα 4Χ4 πίσω παράθυρα.

- Η μοναδική φορά που κοιμήθηκε έξω στο δάσος ήταν όταν έκανε «σκηνάκια» στο στρατό

- Δεν έχει ιδέα από μηχανικά μέρη. Αυτός είναι «εργοστασιακός» οδηγός και εμπιστεύεται το όχημα του στον «μάστορα» που του τα παίρνει χοντρά. (Και καλά κάνει!)


Περιμένω συμπλήρωμα!
Superspy

:( Συμφωνώ με τις απόψεις σου όχι μόνο στο χώρο του offroading αλλά το επεκτείνω και σε πολλούς άλλους.Αυτό που έχει σημασία είναι να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις(hobby), χωρίς να δημιουργείς παλλοιριακά κύματα γύρω σου και να βγάζεις απο μέσα σου ότιδήποτε συμπλεγματικό έχεις για προβολή και δημιουργία άρρωστου "εγώ".
Τ ο ίδιο ισχύει και τους κυνηγούς που ανέφερες. Δεν γνωρίζεις ίσως ότι υπάρχουν κυνηγοί(κυνηγός=άγει τον κύνα), που δεν πυροβολούν ότι κινείται αλλά περιμένουν να δούν απο το σκύλο τους φέρμα θυράματος(ότι επιτρέπεται για κυνήγι και μέσα στα χρονικά πλαίσια που ορίζει ο νόμος) και τότε προσπαθούν την βολή.Το θέμα των αρχιδιών δεν είναι για δημόσια προβολή αλλά αυτός που τα έχει μεγάλα δεν τα δείχνει ποτέ!!!Το έχω ξαναγράψει, ότι σε όλες τις δραστηριότητες που δεν υπάρχει η έννοια της χρονομέτρησης αλλά της υποκειμενικής κρίσης, τα πράγματα οδηγούνται σε άλλες καταστάσεις. Πάντως το κείμενό σου πιστεύω ότι θα ανάψει "φωτιά".
και ίσως είναι η αρχή ανταλλαγής υγειών απόψεων, για αυτούς που απο οποιονδήποτε χώρο, έχουν αξίες και εκτιμούν αυτό που κάνουν χωρίς να δημιουργούν επιπτώσεις στους γύρω του."Εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου................"
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό friar » 15 Απρ 2003, 10:21

Ax Superspy,<BR>Μισές δουλειές κάνεις. <BR><BR>Ξέχασες τα "σίδερα" (bullbars σκαλοπάτια) τα 34 προβόλια το κάνιστρο από το Camel Trophy τα πτυοσκάπανα και το σημαντικότερο όλων το κλισιόμετρο.<BR><BR>Αφού τα έχω γράψει όλα στον "εξοπλισμό" μου   ρίχτου μια ματιά   χε χε χε !!!
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jimnys » 15 Απρ 2003, 13:48

Tσεκούρι;;;;;<BR>Safari Snorkel;;;;;<BR>Καλός ο Panjo με το θέμα που έθιξε , καλά τα είπε ο Superspy , μας τά χάλασε όμως με το θέμα κυνηγών μιας , και έχει ξαναγίνει η συζήτηση αυτή και δεν εβρέθει άκρη , όντας μη κυνηγός όπως έχω ξαναπεί θα συμφωνίσω με τον chriska περί ελευθερίας .<BR>Αλλα προσοχή βρε παιδιά οχι σκυλιά σε ξύλινα αυτοσχέδια κιβώτια δεμένα πίσω.....
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό chriska » 15 Απρ 2003, 14:42

jimnys έγραψε:Tσεκούρι;;;;;<BR>Safari Snorkel;;;;;<BR>Καλός ο Panjo με το θέμα που έθιξε , καλά τα είπε ο Superspy , μας τά χάλασε όμως με το θέμα κυνηγών μιας , και έχει ξαναγίνει η συζήτηση αυτή και δεν εβρέθει άκρη , όντας μη κυνηγός όπως έχω ξαναπεί θα συμφωνίσω με τον chriska περί ελευθερίας .<BR>Αλλα προσοχή βρε παιδιά οχι σκυλιά σε ξύλινα αυτοσχέδια κιβώτια δεμένα πίσω.....


:D Απαντώ στο θέμα που ανέφερες για τα σκυλόκουτα.
Υπάρχουν κλούβες (σκυλόκουτα) με προδιαγραφές υλικού,χώρου,αερισμού κλπ
με κόστος απο 300-1000 Ευρώ.Νομικά οι απόψεις νομιμότητας διαφέρουν.Σε ορισμένες αστυνομικές κατά τόπους διευθύνσεις δεν σε γράφουν γιατί το θεωρούν μετακινούμενο εξάρτημα.Ομως μπορείς νόμιμα να ασφαλίσεις την κλούβα καθώς και τα σκυλιά που μεταφέρεις.Βέβαια υπάρχουν και κατασκευές τις συμφοράς.Για τις μπαγκαζιέρες που επίσης μεταφέρουν σκύλους δεν άκουσα κάτι επιλήψιμο.Η αλήθεια είναι ότι σε όλες τις δραστηριότητες υπάρχουν οι "φραγκάτοι" (με τεράστια 4χ4,χρήμα,χρόνο για το hobby τους,και οι πληβείοι που ψάχνουν τις "ευκαιρίες".Εγώ πάντως το pointer που έχω το βάζω σε πλαστική κλούβα και μέσα στο αυτοκίνητο.Α, ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΜΑΖΕΥΩ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΚΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΕΞΟΛΚΕΙΣ!!!!!! 8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Απρ 2003, 14:47

Και μια και το ανάφερες friar, ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω, με πια λογική βάζουν το κλισιόμετρο. Γιατί μην μου πείτε ότι όταν θα φτάσουν κοντά στο όριο, θα το κοιτάνε! Η μήπως θα το φτάσουν στην άσφαλτο, γιατί όπως είναι γνωστό, στο βουνό, υπάρχουν και πετρούλες που βοηθούν ώστε το κλισιόμετρο να μην είναι σταθερό.

ΟΚ. Jimnys, ας αφήσουμε προς το παρόν τους κυνηγούς στην άκρη.
Έχεις δίκιο για το Safari Snorkel, άλλα ξέχασα να σου πω ότι ο μέσος Έλληνας offroader κινείται καθημερινά στην ζούγκλα του.... Κολωνακίου, χε χε
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: O 'μέσος' έλληνας offroader

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 15 Απρ 2003, 14:59

panjo έγραψε:Τελικά ο 'μέσος' έλληνας offroader τι επιθυμεί; ...

... ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ... ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΑΥΓΑΔΑΚΙ, ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ, think deeper...


Φίλε panjo, αφού πρώτα συμφωνήσω με τις απόψεις σου, να σου θέσω το εξής φιλοσοφικό ερώτημα:

Τι συμπέρασμα περιμένεις να βγάλεις από το "δημοψήφισμα" εδώ (προτιμήσεις του μέσου offroader) ?

Απ' ότι ήδη φαίνεται από τα σχόλια της θεματικής ενότητας, όσοι συχνάζουν(-με) στο portal μάλλον έχουν(-με) παρόμοιες απόψεις. Οπότε δεν θα έχεις ολοκληρωμένη εικόνα από όλους τους έλληνες "off-roaders", τους οποίους πολύ παραστατικά τους περιγράφουν ο superspy κ.α. οι οποίοι δεν θα συμμετέχουν στο δημοψήφισμα !

Συμπληρώνοντας δε, τους παραπάνω "συμπάσχοντες", θα έλεγα ότι το off-roading μπορεί να μας δόσει την δυνατότητα της απομόνωσης στην φύση, όπου μπορούμε, αφού θαυμάσουμε τα καλά της, να αυτοσυγκεντρωθούμε και να εκτιμήσουμε τα αληθινά πράγματα στη ζωή μας, ξεκαθαρίζοντας τις διαχρονικές αξίες από τις εφήμερες. Με κίνδυνο να παρεξηγηθώ για αντικοινωνική συμπεριφορά, πιστεύω ότι αυτό το έχουμε ιδαίτερη ανάγκη όσοι έχουμε την ατυχία να ζούμε στις πόλεις.

Τελικά φαίνεται ότι με το ερώτημά σου άγγιξες την ουσία του θέματος και όπως ειπώθηκε: το κείμενό σου πιστεύω ότι θα ανάψει "φωτιά". :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό spiros » 15 Απρ 2003, 20:25

Εγω παντως για να ειμαστε ειλικρινεις δεν το πολυεπιασα το θεμα. Ισως βεβαια να υπαρχει καποιο παρασκηνιο που αγνοω η ισως ναμαι IQ βατραχος.
Παντως οπως και να εχει φιλε panjo τι μας νοιαζει τι επιθυμει ο μεσος Ελληνας offroader και εκτος αυτου ποιος ειναι αυτος ; Πως θα τον ορισουμε; Δεν ξερω, μηπως γινομαστε τζαμπα κακοι; Αστους να κουβαλανε τα κλισιομετρα και τα σνορκελ και ας μην μπουνε ποτε τους στο χωμα. Κακο δικο τους θα κανουνε εμας γιατι να μας πειραζει ; Οσο για τις λεσχες οφειλω να πω οτι και με λεσχη εχω παει καταπληκτικες εκδρομες αλλα και με μικρες παρεες επισης, και κατι εκδρομες με οργανωση τυπου "Παρασκευη βραδυ αποφασιζουμε", επισης αξεχαστες εκδρομες. Γιατι να χωριζουμε σε κατηγοριες. Επισης εχω την εντυπωση οτι το επιπεδο εδω μεσα ειναι παρα πολυ καλο. Αυτο μπορει να σας το βεβαιωσει και ο Superspy που ριχνει καμια ματια και σε αλλα forum. (σιγα ρε συνονοματε μη βρεις για οδυσσεια εκει). Το ευχαριστο ειναι οτι ολο και περισσοτεροι αρχιζουν να χρησιμοποιουν τα αυτοκινητα τους και εκτος Κολωνακιου.
Δεν ξερω αφηστε την γκρινια και κανονιστε καμια συναντηση. Τα γραπτα καμια φορα αδικουν. Θα τα πουμε στις 21 στο σχολειο; Καπου αλλου;
Σπυρος Δουκερης

Υγ. Στο κειμενο του Superspy ολοι αναγνωρισαμε εναν γνωστο μας. Ε.. και τι εγινε; Kοροιδευοντας τον και μονο, θα μεινει παντα εκει. Το θελουμε αυτο;
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό max » 16 Απρ 2003, 10:34

Τελικά το κείμενο είναι φωτιά.
Και όλα αυτά τα φτιαξίματα είναι περισσότερο για εντυπωσιασμό παρά για ουσία όχι μονό στον μέσο τζιπά αλλά σε πολλές περιπτώσεις και για τους ψαγμένους. Από προσωπική μου εμπειρία τα πρώτο μου τζιπάκι το είχα φτιαγμένο για off-road (50.000 χλμ από τα όποια άντε τα 3.000 να ήταν στο χώμα και πολλά λεω.) κολοκύθια τούμπανα στο δεύτερο δεν έφτιαξα τίποτα κάνω τα ίδια ταξιδεύω ποίο άνετα και εάν καμία φορά δεν περνάω το πολύ πολύ περπατάμε και λίγο, μην ξεχνάμε την επαφή με την φύση. Τελικά αυτό που μετράει είναι η εμπειρία περισσότερο από το αυτοκίνητο.
Σχετικά με τις διαφορές λέσχες και εταιρείες οργανώσεων εκδρομών είναι εντελώς αντίθετος. Η φιλοσοφία που κρύβετε πίσω το λεγόμενο off-roading είναι της καλής παρέας, της εμπειρίας και της ευτυχής κατάληξης σε καμία ταβέρνα για παϊδάκια, δεν είναι δε λίγες οι φορές που γυρνώντας πίσω από μια εκδρομή δεν λέμε «Πο πο που περάσαμε αλλά τη φάγαμε οι ???????”.
Προτιμώ να βρίσκω φίλους και να κάνουμε μόνοι μας εκδρομές ή ακόμα και μονός μου παρά να πληρώνω σε λέσχες για να μου παρέχουν βόλτες με δικό μου όχημα.

Μια καλή πρόταση θα ήταν να δημιουργήσουμε μια ενότητα στο portal για ανεξάρτητες εκδρομές ώστε να μπορούμε εμείς οι μέσοι τζιπάδες να βρισκόμαστε και βολτάρουμε στα Ελληνικά βουνά.

Όσοι πιστοί προσέλθετε.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό chriska » 16 Απρ 2003, 11:00

max έγραψε: Τελικά το κείμενο είναι φωτιά.
Και όλα αυτά τα φτιαξίματα είναι περισσότερο για εντυπωσιασμό παρά για ουσία όχι μονό στον μέσο τζιπά αλλά σε πολλές περιπτώσεις και για τους ψαγμένους. Από προσωπική μου εμπειρία τα πρώτο μου τζιπάκι το είχα φτιαγμένο για off-road (50.000 χλμ από τα όποια άντε τα 3.000 να ήταν στο χώμα και πολλά λεω.) κολοκύθια τούμπανα στο δεύτερο δεν έφτιαξα τίποτα κάνω τα ίδια ταξιδεύω ποίο άνετα και εάν καμία φορά δεν περνάω το πολύ πολύ περπατάμε και λίγο, μην ξεχνάμε την επαφή με την φύση. Τελικά αυτό που μετράει είναι η εμπειρία περισσότερο από το αυτοκίνητο.
Σχετικά με τις διαφορές λέσχες και εταιρείες οργανώσεων εκδρομών είναι εντελώς αντίθετος. Η φιλοσοφία που κρύβετε πίσω το λεγόμενο off-roading είναι της καλής παρέας, της εμπειρίας και της ευτυχής κατάληξης σε καμία ταβέρνα για παϊδάκια, δεν είναι δε λίγες οι φορές που γυρνώντας πίσω από μια εκδρομή δεν λέμε «Πο πο που περάσαμε αλλά τη φάγαμε οι ???????”.
Προτιμώ να βρίσκω φίλους και να κάνουμε μόνοι μας εκδρομές ή ακόμα και μονός μου παρά να πληρώνω σε λέσχες για να μου παρέχουν βόλτες με δικό μου όχημα.

Μια καλή πρόταση θα ήταν να δημιουργήσουμε μια ενότητα στο portal για ανεξάρτητες εκδρομές ώστε να μπορούμε εμείς οι μέσοι τζιπάδες να βρισκόμαστε και βολτάρουμε στα Ελληνικά βουνά.

Όσοι πιστοί προσέλθετε.

:idea: Υπάρχει!!!!Ρώτησε τον Dr.Format. 8)
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 17 Απρ 2003, 07:41

max έγραψε: Μια καλή πρόταση θα ήταν να δημιουργήσουμε μια ενότητα στο portal για ανεξάρτητες εκδρομές ώστε να μπορούμε εμείς οι μέσοι τζιπάδες να βρισκόμαστε και βολτάρουμε στα Ελληνικά βουνά.
Όσοι πιστοί προσέλθετε.



Υπάρχει!!!!Ρώτησε τον Dr.Format.

Πολύ καλό. Θέλω περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ... :wink: :D :D
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό chriska » 17 Απρ 2003, 09:07

Metalaxe έγραψε:
max έγραψε: Μια καλή πρόταση θα ήταν να δημιουργήσουμε μια ενότητα στο portal για ανεξάρτητες εκδρομές ώστε να μπορούμε εμείς οι μέσοι τζιπάδες να βρισκόμαστε και βολτάρουμε στα Ελληνικά βουνά.

Όσοι πιστοί προσέλθετε.



Υπάρχει!!!!Ρώτησε τον Dr.Format.

Πολύ καλό. Θέλω περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ... :wink: :D :D


8) Δες το www.4x4ekdromes.gr.Απο κει και μετά θα ο πιο κατάλληλος να μας ενημερώσει είναι ο Dr.Format.
:idea: Παράλληλα εγώ ρίχνω στο τραπέζι και μία πρόταση.Υπάρχει πιθανότητα για όσους δεν συμμετάσχουν αγωνιστικά στην Οδύσσεια 2003, οι υπόλοιποι να δημιουργήσουμε "εξέδρα θεατών" και να παρακολουθήσουμε τον αγώνα κινούμενοι παράλληλα?
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

ΘΑ ΠΑΜΕ ?

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Απρ 2003, 09:14

Metalaxe έγραψε:
max έγραψε:Μια καλή πρόταση θα ήταν να δημιουργήσουμε μια ενότητα στο portal για ανεξάρτητες εκδρομές ώστε να μπορούμε εμείς οι μέσοι τζιπάδες να βρισκόμαστε και βολτάρουμε στα Ελληνικά βουνά.

Όσοι πιστοί προσέλθετε.


Υπάρχει!!!!Ρώτησε τον Dr.Format.

Πολύ καλό. Θέλω περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ... :wink: :D :D


Ελάτε: Θα θέλαμε να μοιραστούμε τις μελλοντικές εκδρομές μας μαζί σας, εφόσον η 'τρέλα' μας συμπίπτει. Ετσι αν θέλετε να μας γνωρίσετε κάντε τον κόπο να μας στείλετε ένα e-mail. Ποιός ξέρει, ίσως αυτή να είναι η αρχή μιας μεγάλης εκδρομικής παρέας με κοινά (και μη) ενδιαφέροντα που κάθε φορά θα έχει χρονικό ορίζοντα το τέλος της επόμενης εκδρομής μας. Αυτό σημαίνει με λίγα λόγια ότι δεν θα χρειάζεται να δεσμευόμαστε για κανέναν και για τίποτα πέρα από την εκάστοτε εξόρμηση. Για την αποφυγή παρεξηγήσεων δεν σκοπεύουμε την επισημοποίηση της παρέας με την μορφή εκδρομικού σωματείου, συλλόγου ή ότι άλλο δεν μας εγγυάται την ψυχική και σωματική 'χαλαρότητα'. http://www.4x4ekdromes.gr

Αγαπητοί φίλοι,

ευχαριστώ για την προτίμησή σας, μάλλον θα γνωρίζετε τα παραπάνω, περιμένω τις προτάσεις σας :!: για εξορμήσεις. Στην φάση που βρίσκομαι τώρα, δεν μου αρέσουν οι χωματουργικές εργασίες καθώς και η extreme ταλαιπωρία του αυτοκινήτου, γιατί το χρειάζομαι για τις καθημερινές μετακινήσεις.

Ομως έρχονται οι αργίες του Πάσχα και αργότερα του Αγίου Πνεύματος (14-16 Ιουνίου). Μια ιδέα που με "βασανίζει" εδώ και αρκετό καιρό είναι η ακολούθηση της πορείας του Αχελώου από Λ. Κρεμαστών μέχρι τις πηγές του και μετά μέσω Μετσόβου επιστροφή. Γι' αυτή την εξόρμηση χρειάζονται 3,5 ημέρες (χαλαρά είπαμε) και να έχουν λυώσει τα χιόνια από τα ψηλά περάσματα. Αν ενδιαφέρεστε περιμένω τις αντιδράσεις σας !

Σχετικά με τα όσα γράψατε, συμφωνώ με την άποψη:
Γιατι να χωρίζουμε σε κατηγοριες ?
αφού πιστεύω δεν υπάρχει κανένας λόγος να θεωρούμε καλύτερο τον ένα χομπίστα από τον άλλο ! Αυτό θα ήταν μια μορφή ρατσισμού, ας το σκεφτούμε έτσι. Ας κάνει ο καθένας ότι θέλει (και καταλαβαίνει) αρκεί να μην προσβάλλει τους υπόλοιπους.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron