Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Daihatsu Feroza vs Kia Sportage vs Toyota RAV 4

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Daihatsu Feroza vs Kia Sportage vs Toyota RAV 4

Δημοσίευσηαπό Kostismp19 » 15 Φεβ 2011, 16:36

Καλησπερα ωρε παλικαρια !!! Εντελως παρθενα στο θεμα 4χ4... Νεος και ωραιος ετοιμαζομαι σιγα - σιγα για το πρωτο μου οχηματακι... Αυθορμιτος ερωτας με 4χ4 δεν ξερω πως να το εξηγησω... Η βασικοτερη απορια μου ειναι , πιο απτα 3 ( Daihatsu Feroza vs Kia Sportage vs Toyota RAV 4 ) ειναι οικονομικοτερο (οσο αναφορα παντα την καταναλωση - βενζινουλα κλπ κλπ) και τι προτινεται εσεις για μενα... Δυστυχως ειμαι κατοικος προαστιου Σαλονικης αλλα το οχηματακι μου το θελω κυριως για εκδρομουλες - ταξιδακια και ισως ιιιιιιιιιιιιιιιιισως καποια στιγμη στο μελλον και of road φασεις..

Τι θα με προτεινατε ρε παιδες ως πιο οικονομικη λυση και αρχη στο θεμα οχηματακι - 4χ4. ?????


Υ.Γ. επισης το θεμα μου δεν ειναι μονο ενα απτα 3 !! αυτα βρηκα ως πιο οικονομικα και αναφερομαι παντα για μεταχειρισμενο οχημα ! αν εχετε κατι ακομα καλυτερο να με προτεινεται παρα πολυ ευχαριστως να ακουσω γνωμες !!
Άβαταρ μέλους
Kostismp19
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 16:11
Τοποθεσία: Salonica

Daihatsu Feroza vs Kia Sportage vs Toyota RAV 4

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 19 Φεβ 2011, 15:16

Kia Sportage 2.0 πολλα τελη, δυνατο ανετο κανει ευκολα ταξιδια
Daihatsu Feroza 1.6 λιγοτερα τελη, πιο σκληρο οχι και τοσο ταξιδιαρικο αξιοπιστο
Toyota Rav 4 1.6 (εχει και πιο μεγαλα μοτερ) αξιοπιστο ταξιδιαρικο οχι τοσο σκληρο για βουνο

Tην λιγοτερη καταναλωση την εχει το

Toyota Rav 4 1.6
Daihatsu Feroza
Kia Sportage


ΤΟ θεμα ειναι εσυ τη θες αν θα αξιζει το αυτοκινητο επειδη απο την στιγμη που θα ειναι μεταχειρισμενο μετα απο ποσα χρονια πραγματικα θα μπεις στον κοσμο των μετατροπων και περιπετειων στα βουνα?
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Daihatsu Feroza vs Kia Sportage vs Toyota RAV 4

Δημοσίευσηαπό Kostismp19 » 20 Φεβ 2011, 12:00

Αδερφε μου καταρχην σε ευχαριστω πολυ ! , οι πληροφοριες σου πολυτιμες.. προς το παρον δεν με ενδιαφερει καθολου το off road.. θελω αποκλειστικα ταξιδακι ! και συμφωνω με τις πληροφοριες που με παραθεσες συμφωνουμε !
Άβαταρ μέλους
Kostismp19
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 16:11
Τοποθεσία: Salonica

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 21 Φεβ 2011, 14:53

Από ότι ξέρω , ποτέ δεν βγήκε έκδοση του RAV4 με κινητήρα 1.6 λι.
Όλα τα μοντέλα ήταν δίλιτρα .
Hρωικοκένταυρε μήπως κάνεις λάθος ;
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 22 Φεβ 2011, 12:02

Ναι εχεις δικιο γραψε λαθος το Toyota ειναι με 2.0 μοτερ οποτε ασφαλειες τελη πιο πολλα δεν συμφερει.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό bisba » 25 Φεβ 2011, 14:38

Toyota Rav
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό meco » 03 Μαρ 2011, 12:04

RΑV4, γιατί στην άσφαλτο πάει ασυγκρίτως καλύτερα από τα άλλα δύο. Στο χωματόδρομο επίσης πάει πολύ καλύτερα και μόνο οι πολύ ακραίες καταστάσεις θα το ζορίσουν επειδή έχει αδύναμο συμπλέκτη και δεν έχει κοντές σχέσεις. Λέγοντας πάει καλύτερα εννοώ οδική συμπεριφορά, φρένα, άνεση, μικρότερες κλίσεις στις στροφές κ.λ.π.
Δεν ξέρω τι παίζει με την κατανάλωση του RAV4 σε σχέση με το feroza. Μπορώ να σου πω όμως ότι το RAV4 ΜΚ2 με συνετή οδήγηση καίει γύρω στα 8-9λτ/100χλμ στον αυτοκινητόδρομο και 10 με 11 μέσα στην πόλη. Τα MK3 είναι πολύ πιο οικονομικά και το ΜΚ1 τσιμπάει λίγο παραπάνω. Το sportage λόγο ξεπερασμένης τεχνολογίας υστερεί (στην κατανάλωση) από όλα τα RAV4.
Για ποιο RAV4 ενδιαφέρεσαι (μοντέλο - χρονιά);
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό fokion » 03 Μαρ 2011, 14:05

KIA
τα κατα¨
καιει βενζινα ( σε σχεση με τα αλλα 2 ) πρεπει να κανεις "παππουδιστικη" οδηγηση να πεσει κατω απο 10λιτρα σε ταξιδι, ενω αν το κυνηγησεις με πανω απο 120 χαιρετα μου τον.... βενζινα. Παει βεβαια αλλα και τι καιει...( παντα συγκριτικά)
2. η αντιπροσωπεια σφαζει ουτε καν με μπαμπακι
3. μεταπωλητικη αξια = το παντρευεσαι
4. ΑΝ θελησεις να το φτιαξεις δεν υπαρχει σχεδον τιποτε που να μην ειναι ουσιαστικά ιδιοκατασκευη. ( απλά καποιοι εχουμε δοκιμασει καλποια πραγματα χρονια τωρα και εκ του αποτελεσματος δουλευουν αξιοπιστα)

Τα οποια υπερ.
1. Ανταλλακτικά φτυνα αν ξερεις που να πας - και αναφερωμαι σε γνησια παντα.
2. Αξιοπιστο στα χοντρα του - με αναγνωρισμενα κουσουρια που λυνονται απαξ και διαπαντως και οικονομικά, απο κει και περα?? σιγουρα και κατι θα τριζει και κατι θα πετσικαρει
3. τα κοντα του αν τα χρειαστεις καποτε ( στο rav ασ πουμε αν τα χρειαστεις τι κανεις?)
4. Μαζεμενο σε διαστασεις ακομα και το 5πορτο ( αν εχεις οικογενεια)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες