Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Είναι τα SUV ικανά οχήματα εκτός δρόμου;

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Τα SUV είναι:

Ασφάλτινα οχήματα με τετρακίνηση
5
17%
Οχήματα εκτός δρόμου με περιορισμένες δυνατότητες
16
55%
Οχήματα εκτός δρόμου με δυνατότητες ανάλογες των ικανοτήτων του οδηγού τους
8
28%
Κόλπο των εταιριών για να αυξήσουν τις πωλήσεις τους
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 29

Είναι τα SUV ικανά οχήματα εκτός δρόμου;

Δημοσίευσηαπό pino » 08 Μάιος 2003, 08:06

Μετά από τις έντονες και μακροσκελείς δημοσιεύσεις σχετικά με τα SUV και τι είναι τελικά αυτά, θεωρώ χρήσιμο να τεθεί ένα δημοψήφισμα.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 08 Μάιος 2003, 13:17

Εντάξει, δεν μπορούμε να βάλουμε όλα τα SUV σε ένα ενιαίο σύνολο και να βγάλουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα σχετικά με το τι είναι ή τι δεν είναι.
Πάντως η αυξανόμενη παρουσία όλο και περισσότερων εταιριών στο χώρο των SUV, αποδεικνύει ότι είναι μια δημοφιλής κατηγορία με αυξητικές τάσεις παγκοσμίως.
Η όλη ιδέα απ' οτι έχω καταλάβει είναι ότι οι καταναλωτές θέλουν ένα αυτοκίνητο που να διαθέτει όλα τα σύγχρονα συστήματα και ανέσεις αλλά παράλληλα να μπορεί να τους οδηγήσει και πέρα από την πόλη σε κάποιο βουνό, θάλασσα, ποτάμι κλπ, μακριά από το τσιμέντο, το άγχος και τον θόρυβο της σύγχρονης ζωής.
Χωρίς περιττές αναλύσεις και μηχανολογικές λεπτομέρειες (μπλοκέ διαφορικά, λάστιχα λάσπης, αργές σχέσεις, εργάτες κλπ.), όσο πιο απλά και πρακτικά γίνεται.
Όλοι αυτοί (οι περισσότεροι από εμας μάλλον) που θέλου το κάτι παραπάνω σε οδηγική ευχαρίστηση, δυνατότητες εκτός δρόμου και γενικά που θέλουν να αναζητήσουν τα όρια, τόσο τα δικά τους όσο και των αυτοκινήτων τους, θα προτιμούν πάντα ένα καθαρόαιμο 4χ4 πάνω στο οποίο θα πειραματίζονται προκειμένου να φτάσουν όσο πιο κοντά γίνεται στα όρια αυτά (και να γίνονται οι καλύτεροι φίλοι με τα ειδικά συνεργεία και τα καταστήματα με αξεσουάρ).
Γι' αυτό άλλωστε έχουμε δημιουργήσει και αυτό (και όχι μόνο) το forum!!!
Χαιρετισμούς σε όλους και καλές βόλτες...
:D :wink: :lol: :P
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 16 Φεβ 2004, 22:33

Πάντως στο συγκεκριμένο θέμα ιδιαιτέρας βαρύτητας θα είχε η άποψη του MITUPINO (ποιο πολύ μου αρέσει αυτό :lol: )λόγω................ :lol: :lol:
Για να την ακούσουμε?
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 16 Φεβ 2004, 22:35

kos4wd έγραψε:Πάντως στο συγκεκριμένο θέμα ιδιαιτέρας βαρύτητας θα είχε η άποψη του MITUPINO (ποιο πολύ μου αρέσει αυτό :lol: )λόγω................ :lol: :lol:
Για να την ακούσουμε?

Λόγω..........λόγω τί;
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό forester » 17 Φεβ 2004, 00:28

Συμφωνώ με τον αντώνη (metalaxe).
Ψήφισα την 3η κατά σειρά επιλογή.
Ο οδηγός έχει πάντα τον 1ο λόγο και έχω προσπεράσει στα δύσκολα πολλούς με πραγματικά 4Χ4. Τόσο σε ταχύτητα στα χώματα, όσο και σε συνθήκες με πολλά χιόνια και λάσπες. Κολώνω όπου δε με παίρνει λόγω ύψους και προβολών.
Οπουδήποτε αλλού... προκαλώ!
Ένα 4Χ4 με καλή 4κίνηση (βλέπε 3 διαφορικά με 1 ελεγχόμενο τουλάχιστον) , αν έχει και αργά -φωτογραφίζω το FORESTER και ευλογάω τα γένια μου- με 4 mud γίνεται φονέας γιγάντων!!!!
Αν είχα χρήματα θα έπαιρνα και ένα NIVA για τα σκληρά, αλλά τον ΤΑΖ μου δεν τον αλλάζω. Ούτε με ΡΙΝΙΝ 2.0 του MITSUPINO :lol: :lol: , το οποίο έχω οδηγήσει και μου άρεσε δε λέω.
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 17 Φεβ 2004, 16:59

forester έγραψε: δεν τον αλλάζω. Ούτε με ΡΙΝΙΝ 2.0 του MITSUPINO :lol: :lol: , το οποίο έχω οδηγήσει και μου άρεσε δε λέω.

Πόσα σου ταξε για να τα πεις αυτά?????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό jimnys » 17 Φεβ 2004, 20:06

kos4wd έγραψε:
forester έγραψε: δεν τον αλλάζω. Ούτε με ΡΙΝΙΝ 2.0 του MITSUPINO :lol: :lol: , το οποίο έχω οδηγήσει και μου άρεσε δε λέω.

Πόσα σου ταξε για να τα πεις αυτά?????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:D :D :D
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 17 Φεβ 2004, 20:45

kos4wd έγραψε:
forester έγραψε: δεν τον αλλάζω. Ούτε με ΡΙΝΙΝ 2.0 του MITSUPINO :lol: :lol: , το οποίο έχω οδηγήσει και μου άρεσε δε λέω.

Πόσα σου ταξε για να τα πεις αυτά?????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ούτε στο ψηφοδέλτιο επικρατίας δέν τον έβαλα.....(η προσχώρηση έγινε ανιδεοτελώς)
Αλλά για να πώ και εγώ την γνώμη μου μιας και μπήκα στο χορό, τοποθετούμαι:
Όλα τα SUV δέν είναι ίδια. Υπάρχουν διαβαθμίσεις και μιά κατηγορία (τα ικανότερα με τυχαία σειρά για να μή παρεξηγούμαι) είναι τα Vitara & G. Vitara, PININ 2.0, Forester, Cheroke, λόγω αργού και μόνο και μιά άλλη που δέν τα αναφέρω για τί είναι πολλά και που απλά δέν έχουν αργό ή και "κλείδωμα" του κεντρικού διαφορικού άν έχουν.
Αυτά τα γενικά και πιστεύω πως όρεξη νάχει κανείς και μπορεί να κατακτήσει σχεδόν όλες τις κρυφές γωνιές της υπαίθρου μας, έστω και όχι από τον συντομώτερο μή δρόμο. :P :P :P
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό forester » 17 Φεβ 2004, 21:33

jimnys έγραψε:
kos4wd έγραψε:
forester έγραψε: δεν τον αλλάζω. Ούτε με ΡΙΝΙΝ 2.0 του MITSUPINO :lol: :lol: , το οποίο έχω οδηγήσει και μου άρεσε δε λέω.

Πόσα σου ταξε για να τα πεις αυτά?????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:D :D :D



Όχι μόνο δε μου 'ταξε, αντιθέτως ο άνθρωπος (δεν γνωριζόμαστε παρά μονο από τις δημοσιεύσεις μας) έχει ασχοληθεί με το θέμα... και φαίνεται!
Συμφωνούμε στα περισσότερα.... Αυτό είναι όλο!
Τώρα για το τι κάνει κάθε αυτοκίνητο εκτός δρόμου, είναι μέγα θέμα και κατ' αρχήν πρέπει να οριστεί τι εννοεί καθένας Off road...
1. Trial? : Όπως βγαίνουν από το εργοστάσιο με εντυπωσίασαν προχθές στη Μαλακάσα τα Samurai και τα Niva.
2. Enduro? : Τα LR90, Pajero, Land Cruiser, Jeep (τα μεγάλα, όχι wrangler) είναι στο στοιχείο τους.
3. Ταξίδι μέχρι να φτάσεις στο εκτός δρόμου και μετά
α. σκληρή διαδρομή με απαίτηση για μηδενικούς προβολούς και μεγάλο ύψος; ακριβώς τα προηγούμενα, ίσως και το NIVA με παραχωρήσεις στην άνεση του ταξιδιού.....
β. διαδρομή που δεν απαιτεί ιδιαίτερο ύψος και πολύ μικρούς προβολούς;
όλα τα ικανά SUV, όπως τα αναφέρει ο Τασος 953.
Τα υπόλοιπα SUVlakia?: Ας ανεβοκατεβαίνουν πεζοδρόμια :D :D
Χιούμορ έτσι; Μην παρεξηγηθώ από τους φίλους...
Όμως αν δεν έχει 3 διαφορικά με 1 μπλοκέ τουλάχιστον και αργό κιβώτιο, ποια η διαφορά από το Audi S3 ας πούμε; Το ύψος;
Ε! τότε κάνει για πεζοδρόμια!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 18 Φεβ 2004, 16:40

tasos953 έγραψε:Όλα τα SUV δέν είναι ίδια. Υπάρχουν διαβαθμίσεις και μιά κατηγορία (τα ικανότερα με τυχαία σειρά για να μή παρεξηγούμαι) είναι τα Vitara & G. Vitara, PININ 2.0, Forester, Cheroke, λόγω αργού και μόνο και μιά άλλη που δέν τα αναφέρω για τί είναι πολλά και που απλά δέν έχουν αργό ή και "κλείδωμα" του κεντρικού διαφορικού άν έχουν.

Ε οχι και SUV τα παραπάνω.Κι ας μη πιάσουμε τι σημαίνει η λέξη SUV γιατι θα σε βάλω να μας κάνεις πραγματική εξήγηση στο τι σημαίνει 4χ4=16 αντι του 4wd που όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει πραγματικό νόημα αλλά μεταφορικό.
:lol: :lol: Την απάντηση τη δίνει το 4χ4 MAGAZINE στο νέο τεύχος που μιλάει για ουσιαστικό αποκλειμό των SUV λόγω δυσκολειών πέρυσι.
Θα σου θυμίσω όμως ότι και VIT και GVIT και CHEROKEE έχουν τρέξει κατά καιρούς σε αγώνες και έχουν διακριθεί στις 3 πρώτες θέσεις
Τώρα για το PININ......... :lol: :lol: για να χαρείς θα σου πω ότι ίσως στον Έβρο δούμε το πρώτο σε αγώνες PININ 2000 από το φίλο πρώην Κώο Παναγιώτη
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες