Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό satiros » 21 Απρ 2013, 22:14

Καλησπέρα παιδιά.. Για ρίχτε καμιά ιδέα, γιατί έχω μπλέξει..Η ιστορία έχει ως εξής:

Κάτοχος ενός Rocsta, θέλω να βρώ μια λύση για να βάζω πράγματα από πάνω (συγκεκριμένα σανίδες του surf,πανιά -normal βάρος). Με ενδιαφέρει για τους 6 μήνες που το έχω ανοιχτό, αφού τους υπόλοιπους με το hard top πάνω δηλαδή, δεν με απασχολεί προς το παρόν..
Το roll bar που έχει - ένα Π στο κέντρο με 2 διαγώνια - και τα πατήματα δεν βοηθάνε καθόλου. Για να τοποθετήσω σχάρες, θα έπρεπε να βάλω ολόκληρη σιδεριά από μπροστά μέχρι πίσω (μεγάλο κόστος να μου το φτιάξουν, αλλά και πάλι μόνος μου να το κάνω, θα φαίνεται αντιαισθητικό. Από ότι έχω δει ακόμα και σε rocsta φαίνεται ωραιά μια τέτοια κατασκευή όταν έχει το hardtop..
Οπότε μετά από πολύ πολύ ψάξιμο, είδα αυτό και αποφάσισα να φτιάξω το ίδιο!!! :rockout:
http://youtu.be/ZlUvQvvhh9A?t=4m18s (μέχρι το 5.20΄ δείχνει το όχημα)

Αγόρασα μια 6m σωλήνα Φ60 2mm, συνειδητοποίησα ότι ελάχιστοι έχουν κουρμπαδόρο για να πατήσουν τέτοια σωλήνα.. Βρήκα με τα πολλά ένα εργαστήρι που έχει κουρμπαδόρο μεγάλο, αλλά όχι ρομπότ, για σωλήνα Φ60, ώστε να κουρμπάρω ένα Π στις διαστάσεις που θέλω και μετά εγώ να ξεβιδώσω το rollbar που έχω, να κάνω τις καινούργιες κολλήσεις κτλ, τρίψιμο-βαψιματάκι και βίδωμα πάνω.. Εύκολο ε? Μάλιστα για αυτή τη δουλειά (χωρίς βαψίματα κατάλαβα, αλλά δεν είμαι σίγουρος) μου δώσαν τιμούλα να μου το κάνουν..250€! Λέω ούτε καν! Πάμε!

Στον κουρμπαδόρο:
-Μπορείς να μου φτιάξεις ένα Π με ίδιο radius και ίδιο πλάτος με το ήδη υπάρχον?
-Φυσικά, 25€.
-Έκλεισε είπα και ξεκίνησε..20€ ο σωλήνας, 25€ αμοιβή, κανα 15€-20€ τα χρώματα, φτηνά την βγάλαμε!
Λίγα λεπτά μετά τον άκουσα..το σωλήνα. είχε τσακίσει όταν έφαγε την δύναμη..
-Θέλει 3mm μου λέει..
-Δηλαδή τον φέρνω και είματε comple?
-ΝΑι ναι κομπλε.
Έλα όμως που μόνο με παραγγελία υπάρχει στην Αθήνα σωλήνας σε τέτοιο πάχος..
Την επόμενη βδομάδα με τον σωλήνα τον 3mm ανα χείρας, deja vu.
-Πρώτη γωνία, τέλεια! Πάμε για την δεύτερη.. Έλα όμως που ο σωλήνα επιμηκύνεται όταν κουρμπάρεται, γιατί λεπταίνει, στην περίπτωση μου κατα 75% !! Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος τύπος που πρέπει να εφαρμοστεί, ώστε το αποτέλεσμα να είναι ενα Π σε συγκεκριμένο πλάτος με 2 γωνίες που θα έχουν το ίδιο radius..και όταν γίνεται από άνθρωπο αυτή η δουλειά, κατάλαβα ότι δεν βγαίνει έτσι απλά..
Κάνουμε μια δοκιμή, 20 πόντους λιγότερο το πλάτος του Π. Πάει και η δεύτερη σωλήνα..Πάει και η δεύτερη βδομάδα. Πάνε κ 75€.

Ψάχνω κουρμπαδόρο (άνθρωπο ή ρομπότ) να φτιάξω το Π του roll bar. Ξέρει κανείς κανέναν?

Υ.Σ. Είμαι ανοιχτός σε ιδέες επίσης.. αν και νομίζω ότι με αυτή τη λύση έχω βρεί την χρυσή τομή για τις ανάγκες μου..

Ευχαριστώ :bricks:
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Απρ 2013, 22:55

Αν θές να το κάνεις απο λεπτή σωλήνα πήγαινε σε εξατμισά που έχουν κουρμπαδόρους που δεν τσακίζουν τις σωλήνες.
Για τα πιο χοντρά σίδερα πήγαινε σε έναν τεντά.
Καλύτερη δουλειά θα σου κάνουν αυτοί που φτιάχνουν roll cage κλπ
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 22 Απρ 2013, 01:36

και γιατι να το κανεις με κουρμπα εφ οφοσον δεν θα παιρνει τοσο βαρος? Παρε απλη σωληνα βαρεως τυπου και ετοιμες γωνιες και κολλα τα. δοκιμασμενα δουλευει. και ειναι και τιποτα απο λεφτα. Οσο και να ψαχτεις με κουρμπαδορους δεν γινεται. Το εχω ψαξει. σε ορθη γωνια μπορει να σου το γυρισει μονο με ειδικη σωληνα χωρις ραφη που ειναι για rollcage. Οι τενταδες δεν μπορουν να κανουν 90 μοιρες τσακιζει
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό kiriakos athanasiou » 22 Απρ 2013, 12:50

αμα παρεις σωληνα τουμπο και ξερει τι κανει αυτος που χειριζεται τον κουρμπαδορο τοτε θα βγει ακριβως και χωρις τσακισματα...
οι γωνιες οι κολλητες ειναι επικυνδινες(γι αυτο και απαγορευονται δια ροπαλου απο τους αγωνες)...
οταν θα κανεις την πρωτη γωνια θα μπορεσεις να μετρησεις ποσο εχει μεγαλωσει εξωτερικα η σωληνα ωστε να βγει ακριβως η επομενη..ηρεμο κεφαλι θελει και υπομονη
kiriakos athanasiou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Φεβ 2013, 13:33

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 22 Απρ 2013, 17:36

Απ οσο καταλαβα το χρειαζεται σαν σκαρα οποτε δεν νομιζω οι κολλημενες σωληνες να ειναι προβλημα. (δεν φτιαχνει cage)
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό kiriakos athanasiou » 22 Απρ 2013, 19:57

εγω καταλαβα λαθος τοτε...νομιζα οτι το ''π'' που ελεγε οτι θα ειναι μεσα στο αμαξι και ακριβως πισω απο το κεφαλι του...
δεν εχει σημασια γιατι το φτιαχνεις αλλα σε περιπτωση ανατροπης αν θα αντεξει και που θα βρισκεται αυτο..
αν δεν ειναι για το ''π'' πισω απο τα καθισματα τοτε γραψε λαθος ;)
kiriakos athanasiou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Φεβ 2013, 13:33

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό satiros » 23 Απρ 2013, 10:31

Mudnolis έγραψε:και γιατι να το κανεις με κουρμπα εφ οφοσον δεν θα παιρνει τοσο βαρος? Παρε απλη σωληνα βαρεως τυπου και ετοιμες γωνιες και κολλα τα. δοκιμασμενα δουλευει. και ειναι και τιποτα απο λεφτα. Οσο και να ψαχτεις με κουρμπαδορους δεν γινεται. Το εχω ψαξει. σε ορθη γωνια μπορει να σου το γυρισει μονο με ειδικη σωληνα χωρις ραφη που ειναι για rollcage. Οι τενταδες δεν μπορουν να κανουν 90 μοιρες τσακιζει


Αυτό είναι μια πολύ καλή ιδέα, αν το κόστος ξεφύγει για το κουρμπάρισμα μόνο.. Οι περισσότεροι δουλέυουν μόνο Inox ή δεν έχουν τα ράουλα για τέτοιο Φ, αλλά σήμερα θα μάθω αν βρήκα την άκρη τελικά, ώστε να το μοιραστώ μαζί σας.. Και λέω άκρη γιατί δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν CNC κουρμπαδόρο και δουλεύουν και σίδερο, το οποίο είναι και φτηνό και φτιάχνεις ότι θέλεις..
Οι έτοιμες γωνίες που λές είναι σαν αυτές που έχουν κάποια παγκάκια σε πλατείες ή όπως φτιάχνουν τις κούνιες? (ε ρε με τι ασχολούμαι, αντί να κοιτάω τίποτα :boobs: ).Το λέω γιατί παρατηρώ ότι κάποια παγκάκια είναι με κούρμπα, άλλα φάλτσα κομμένα και κολλημένα ενώ άλλα με γωνίες όπως λές εσύ. Οι γωνίες αυτές θα θέλουν λίγη δουλειά παραπάνω όμως, θα πρέπει να μπει από μέσα μικρότερο Φ σωλήνας και να ραφτεί για να αντέξει, σωστά δεν το σκέφτομαι?

kiriakos athanasiou έγραψε:εγω καταλαβα λαθος τοτε...νομιζα οτι το ''π'' που ελεγε οτι θα ειναι μεσα στο αμαξι και ακριβως πισω απο το κεφαλι του...
δεν εχει σημασια γιατι το φτιαχνεις αλλα σε περιπτωση ανατροπης αν θα αντεξει και που θα βρισκεται αυτο..
αν δεν ειναι για το ''π'' πισω απο τα καθισματα τοτε γραψε λαθος ;)

Υπάρχει roll bar ήδη στο αμάξι, είναι ένα Π πάνω από οδηγό συνοδηγό με 2 διαγώνια. εγώ θέλω να το κάνω όπως στο βίντεο που επισύναψα, δηλαδή άλλο ένα Π πάνω από τα καθίσματα των πίσω επιβατών με 2 κάθετα που θα το ενώνουν με το ήδη υπάρχον rollbar. Δεν το θέλω για αγώνες ή για σκληρή χρήση ώστε να μπω σε διαδικασία ραψίματος σε σασί κτλ, απλά αν τύχει καμιά στραβή, εντάξει να μην σπάσει!!!
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 23 Απρ 2013, 16:06

Για καθε διατομη σωληνας υπαρχουν ετοιμες αντιστοιχες γωνιες τις οποιες κολλας. αν θες να αντεχουν πολυ, απλα μην τριψεις μετα τις κολλησεις (τις οποιες αν το κατεχεις δειχνουν ωραιες, αν βεβαια εχεις μηχανη αργκον)
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό satiros » 24 Απρ 2013, 22:54

ΤΟ θέλω μονοκόμματο !!! ΑΚόμη ψάχνω να βρώ ποιός θα μου κάνει την δουλειά για το Π.. Αργκόν δεν έχω, ηλεκτροκόλληση απλή, λαική θα χρησιμοποιήσω..
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 25 Απρ 2013, 00:45

Μονο σε συνεργειο που κανει rollcages θα το κανεις. Αλλα δεν βλεπω να σου κοστιζει κατω απο 200 ευρω μινιμουμ
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό satiros » 25 Απρ 2013, 10:38

"... Εύκολο ε? Μάλιστα για αυτή τη δουλειά (χωρίς βαψίματα κατάλαβα, αλλά δεν είμαι σίγουρος) μου δώσαν τιμούλα να μου το κάνουν..250€! "

Ο στόχος είναι να γίνει maximum με τα μισά, με βαψίμο χωρίς ηλεκτροστατική όμως..Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει τα 75€ για να μάθω πως λειτουργεί η αγορά..Δύσκολο δεν λέω..αλλά είναι και η πρώτη φορά.
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Απρ 2013, 15:38

Ιδεα.

Βρες ενα 3πορτο sportage 1.
Πισω εχει "αναποδη" σιδερια, δηλ τα λοξα πανε προς τα μπρος.

Εικόνα


"με το ματι" ισως σου κανει απο διαστασεις.
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό kiriakos athanasiou » 25 Απρ 2013, 17:49

να κανω μια ερωτηση???γιατι φ60 σον και καλα??
αν παρεις σωληνα 2'' θα βρεις 1000% ανθρωπο να στην γυρισει...και πιστευω με πολυ μικρο κοστος...
kiriakos athanasiou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Φεβ 2013, 13:33

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό satiros » 25 Απρ 2013, 22:09

kiriakos athanasiou έγραψε:να κανω μια ερωτηση???γιατι φ60 σον και καλα??
αν παρεις σωληνα 2'' θα βρεις 1000% ανθρωπο να στην γυρισει...και πιστευω με πολυ μικρο κοστος...


Φ60 γιατί θα είναι ίδιο με το ήδη υπάρχον! Η εναλλακτική είναι να πάω σε Φ48..

fokion έγραψε:Ιδεα.

Βρες ενα 3πορτο sportage 1.
Πισω εχει "αναποδη" σιδερια, δηλ τα λοξα πανε προς τα μπρος.

Εικόνα


"με το ματι" ισως σου κανει απο διαστασεις.


καλό φαίνεται μαν, απλά είναι σε inox..που σημαίνει αργκόν, ηλεκτροστατική, κτλ
Asia Rocsta - Discover the other side
Άβαταρ μέλους
satiros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Δεκ 2010, 18:38

Re: Ψάχνω κουρμπαδόρο να φτιάξω roll bar

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 26 Απρ 2013, 01:06

Σου ξαναγραφω, οτι με απλη σωληνα ΔΕΝ γινεται αυτο που θες γιατι απλα τσακιζει ή ανοιγει. Θες σωληνα χωρις ραφη βαρεως τυπου οπως αυτες που ειναι για cage (43mm). Ακομα και να βρεις ομως αυτοι που εχουν το μηχανημα δεν θα στη γυρισουν και θα σου πουν οτι θελουν το δικο τους υλικο. Εχω φτιαξει ολοκληρη σχαρα οπως σου ειπα, καθως και rocksliders και παρα τις καταπονησεις δεν εχουν κανει κιχ.
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες