Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟ Ή ΚΛΟΥΒΑΚΙ?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟ Ή ΚΛΟΥΒΑΚΙ?

Δημοσίευσηαπό oreinoselaionas » 27 Φεβ 2014, 12:33

Καλησπερα σας. Ειμαι σε αναζητηση αυτοκινητου!Ειχα ενα Τεριος Ι οπου ημουν πολυ ευχαριστημενος αλλα το τρακαρα οποτε ψαχνω για αυτοκινητο. Ελεγα να μην παρω παλι Τεριος καθως θελω κατι πιο αγροτικο καθως ασχολουμε με ελιες. Εχω και ενα Toyota corolla για την οικογενεια οποτε θα ηθελα κατι πιο αγροτικο. βασικα μου αρεσει και η ιδεα στο κλουβακι οποτε βαζεις τα πραγματα σου μεσα τα κλειδωνεις και μια χαρα δεν χρειαζετε να ξεφορτωνεις καθε μερα. Και τωρα ποιο ειναι το προβλημα! θελω μικρο μιας και εκει που κυκλοφορω ειναι στενα.Απο κλουβακι εχω δει το nissan carry 1.3 οπου ειναι πισωκινητο οποτε αν φορτωνετε και εχει βαρος πισω θα ανεβαινει στους αγροτικους δρομους χωρις να σπινιαρη. Απο μικρο αγροτικο μου αρεσει το fiat strada 1.3 οπου εχω ακουση ειναι πολυ οικονομικο αλλα ειναι προστοκινητο και αν το φορτωσεις λιγο θα σηκωθει μπροστα και θα σπινιαρη με το παραμικρο μπροστα. Ενα αλλο που εχω δει ειναι το RENAULT KANGOO 1.9 4X4 οπου αυτο ειναι και 4χ4 οποτε παω παντου απο θεμα τετρακινησης και συνδιαζει και την κλουβα. Απλα εχω διαβασει οτι καιει 9 λιτρα στα 100χλμ και το θεμα ειναι τι αξιοπιστια εχει μην το εχω στον χωματοδρομο και αρχισει και σκορπαει γιατι βασικα θελω ενα αξιοπιστο αυτοκινητο. Οταν λεω φορτωμα εννοω λιγα πραγματα 300 με 400 κιλα και οχι καθε φορα καθως στην οικογενεια υπαρχει αγροτικο 4χ4 το nissan NP300 οποτε χρησιμοποιω αυτο οταν ειναι για πολυ βαρος. Εχετε να προτινετε κατι αλλο
oreinoselaionas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Ιαν 2014, 20:11

Re: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟ Ή ΚΛΟΥΒΑΚΙ?

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Φεβ 2014, 15:23

oreinoselaionas έγραψε:Καλησπερα σας. Ειμαι σε αναζητηση αυτοκινητου!Ειχα ενα Τεριος Ι οπου ημουν πολυ ευχαριστημενος αλλα το τρακαρα οποτε ψαχνω για αυτοκινητο. Ελεγα να μην παρω παλι Τεριος καθως θελω κατι πιο αγροτικο καθως ασχολουμε με ελιες. Εχω και ενα Toyota corolla για την οικογενεια οποτε θα ηθελα κατι πιο αγροτικο. βασικα μου αρεσει και η ιδεα στο κλουβακι οποτε βαζεις τα πραγματα σου μεσα τα κλειδωνεις και μια χαρα δεν χρειαζετε να ξεφορτωνεις καθε μερα. Και τωρα ποιο ειναι το προβλημα! θελω μικρο μιας και εκει που κυκλοφορω ειναι στενα.Απο κλουβακι εχω δει το nissan carry 1.3 οπου ειναι πισωκινητο οποτε αν φορτωνετε και εχει βαρος πισω θα ανεβαινει στους αγροτικους δρομους χωρις να σπινιαρη. Απο μικρο αγροτικο μου αρεσει το fiat strada 1.3 οπου εχω ακουση ειναι πολυ οικονομικο αλλα ειναι προστοκινητο και αν το φορτωσεις λιγο θα σηκωθει μπροστα και θα σπινιαρη με το παραμικρο μπροστα. Ενα αλλο που εχω δει ειναι το RENAULT KANGOO 1.9 4X4 οπου αυτο ειναι και 4χ4 οποτε παω παντου απο θεμα τετρακινησης και συνδιαζει και την κλουβα. Απλα εχω διαβασει οτι καιει 9 λιτρα στα 100χλμ και το θεμα ειναι τι αξιοπιστια εχει μην το εχω στον χωματοδρομο και αρχισει και σκορπαει γιατι βασικα θελω ενα αξιοπιστο αυτοκινητο. Οταν λεω φορτωμα εννοω λιγα πραγματα 300 με 400 κιλα και οχι καθε φορα καθως στην οικογενεια υπαρχει αγροτικο 4χ4 το nissan NP300 οποτε χρησιμοποιω αυτο οταν ειναι για πολυ βαρος. Εχετε να προτινετε κατι αλλο


Αν απ ότι λες το Carry 1.3 σου κάνει, αυτό σημαίνει ότι δε μιλάς και για τίποτα σοβαρούς χωματόδρομους άρα για πιο λόγο θα ήθελες 4Χ4? Απ΄την άλλη ένα Subaru Libero είναι και 4Χ4 και μικρό και αξιοπιστο και φθηνο - μεταχειρισμένο

Το Kangoo δεν καιει 9 αλλά 10+ και μην περιμένεις και τιποτα τρελό απο χωματόδρομους, πέρα ότι σίγουρα θα περνάει καλύτερα από το Carry, απ' την άλλη το Kangoo είναι ήδη αρκετά μεγάλο, οπότε γιατί δε σου κάνει πχ ενα Defender 90?

τα 300 κιλά μπορεί να είναι ανεκτά, αλλά τα 400 κιλά στα "μικρά" είναι οριακά και με συχνή χρήση θα την ακούσουν.

Για στενό πάντως ένα suzuki 413 θα κάνει όλα αυτά που θέλεις, αν δεν βάλεις μέσα και πολύ εθνική.

Για βοήθα λίγο περισσότερο με το τι θες να κάνεις γιατί τα μπλέξαμε!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟ Ή ΚΛΟΥΒΑΚΙ?

Δημοσίευσηαπό oreinoselaionas » 27 Φεβ 2014, 17:26

xa xa σιγουρα τα εχουμε μπερδεψει!! Ειμαι σιγουρος οτι το αυτοκινητο που ψαχνω με ολα αυτα που θελω ακομα δεν εχει σχεδιαστη!! Το carry μου κανει με καποιες υποχωρησης σε θεμα τετρακινησης. Οτι χρειαζομαι τετρακινηση την χρειαζωμαι για αυτο ειχα και το Τεριος αλλα ειπα ας ψαξω για κατι ποιο αγροτικο αλλιως και το Τεριος με πισω ενα τρειλερ μια χαρα ηταν. Και ενα daihatsu hijet 4x4 και με ανατροπη καλο ειναι αλλα ειπαμε μην τα μπερδεψουμε πιο πολυ!Αλλα λογο του τρακαρισματος που ειχα με το Τεριος κοιταω και λιγο την ασφαλεια οσο μπορω για αυτο κοιταξα και λιγο προς τα μινι βαν οπως το kangoo καθως εχουνβ και μια μουρη μπροστα , αεροσακους ,ΑΒS κτλ ενω καποια κλουβακια μικρα οπου ειναι πισωκινητα που ειναι φλατ μπροστα με ποδηλατη αν χτυπησεις τον πηρες αγκαλια απλα το carry εχει ενα μικρο μουτρακι ετσι για το γαμωτο!! Οσο για το βαρος δεν θα ειναι καθημερινο ουτε συχνω αλλα να βαλει 300 και 400 κιλα αντε να γινει 10φορες τον χρονο και αν αφου στην οικογενεια υπαρχει 4χ4 αγροτικο οταν ειναι για βαρος.
oreinoselaionas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Ιαν 2014, 20:11


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron