Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 13 Δεκ 2017, 23:20

Καλησπερα,
Σε ενα αλλο ποστ ειχα ρωτήσει χιλιομετρα vs χρονολογιας,τελικα κατέληξα στο FORD RANGER 2.2 με τα 150 αλογα και το 6 ρι σασμαν,επειδη ειμαι λιγο μισμιτζης με τα οχηματα μου,οχι μην τα λερώσω αλλά θελω να πηγαινω με τισ προδιαγραφές του κατασκευαστηστα θεματα του σερβις θελω να ρωτησω κατι,λαδια-βαλβολινες σασμάν κτλπ εχω βρει αυτα που προτείνει ο κατασκευαστης(πληρουν τις προδιαγραφες),στο μονο που κολλησα ειναι βαλβολινες διαφορικού,ο κατασκευαστης αναφερει:
DIFFERENTIAL OIL GRADE -FRONT SAE:80W-90 SYNTHETIC WPS-M2C197-A 1.3LT
και
DIFFERENTIAL OIL GRADE -REAR SAE:75W-140 SYNTHETIC WPS-M2C197-A 3-3.4LT
βρηκα της φορντ αλλα εινα 20ευρω /λιτρο...
αυτες κανουν η μπορεί να μου δημιουργήσει θεμα?ποια η αποψη σας?
Εικόνα
Εικόνα
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 14 Δεκ 2017, 15:26

Μιασ μικρη βοηθεια απο καποιο ???
επίσης μια ερώτηση ακομα ,πως μπορω να ξερω αν το διαφορικο εχει lsd ??
Γιατι στο autodata γραφει αν ειναι με lsd να βαλω και 0,16 lr friction modifier EST-M2C118-A....τι ειναι αυτο??
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Δεκ 2017, 20:20

giorgosxristou έγραψε:Καλησπερα,
Σε ενα αλλο ποστ ειχα ρωτήσει χιλιομετρα vs χρονολογιας,τελικα κατέληξα στο FORD RANGER 2.2 με τα 150 αλογα και το 6 ρι σασμαν,επειδη ειμαι λιγο μισμιτζης με τα οχηματα μου,οχι μην τα λερώσω αλλά θελω να πηγαινω με τισ προδιαγραφές του κατασκευαστηστα θεματα του σερβις θελω να ρωτησω κατι,λαδια-βαλβολινες σασμάν κτλπ εχω βρει αυτα που προτείνει ο κατασκευαστης(πληρουν τις προδιαγραφες),στο μονο που κολλησα ειναι βαλβολινες διαφορικού,ο κατασκευαστης αναφερει:
DIFFERENTIAL OIL GRADE -FRONT SAE:80W-90 SYNTHETIC WPS-M2C197-A 1.3LT
και
DIFFERENTIAL OIL GRADE -REAR SAE:75W-140 SYNTHETIC WPS-M2C197-A 3-3.4LT
βρηκα της φορντ αλλα εινα 20ευρω /λιτρο...
αυτες κανουν η μπορεί να μου δημιουργήσει θεμα?ποια η αποψη σας?
Εικόνα
Εικόνα


Δυστυχώς, τα καλά λιπαντικά διαφορικών ξεκινούν από τα 20 ευρώ το λίτρο.
Το Ranger σπανίως εφοδιαζόταν με διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης.
Για να σιγουρευτείς για το δικό σου:
1/Τάκαρε τους μπροστινούς τροχούς μπροστά-πίσω.
2/Σήκωσε με γρύλλο στον πίσω άξονα ώστε οι δύο πίσω τροχοί να είναι ελεύθεροι στον αέρα.
3/Γύρισε με το χέρι σου τον ένα τροχό και πρόσεξε προς τα πού γυρίζει ο απέναντι τροχός. Αν γυρίζει με την ίδια φορά τότε το διαφορικό έχει μπλοκέ περιορισμένης ολίσθησης.
Το friction modifier βελτιώνει την αντιτριβική ιδιότητα του λιπαντικού για να μπορεί να ανταπεξέλθει αμεσότερα και αθόρυβα στην εμπλοκή και απεμπλοκή του εσωτερικού μηχανισμού του μπλοκέ.
Το αναγκαίο αυτό βελτιωτικό πωλείται και ξεχωριστά από μόνο του. Σε αρκετά λιπαντικά όμως που προορίζονται για μπλοκέ διαφορικά εμπεριέχονται ήδη στην συσκευασία όπως στο συγκεκριμένο Syntrax 75/140 που παρέθεσες. Οπότε αν το δικό σου αυτοκίνητο δεν έχει διαφορικό περιορισμένης δεν κάνει αυτό για σένα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 17 Δεκ 2017, 14:38

εχει καποιος να προτείνει κατι?ή δεν ψαχνω καλα ή ειναι δυσκολο να βρεις συνθετικες βαλβολινες...βεβαια γραφει SYNTHETIC και όχι full SYNTHETIC ,εχει διαφορα?
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 17 Δεκ 2017, 18:26

giorgosxristou έγραψε:εχει καποιος να προτείνει κατι?ή δεν ψαχνω καλα ή ειναι δυσκολο να βρεις συνθετικες βαλβολινες...βεβαια γραφει SYNTHETIC και όχι full SYNTHETIC ,εχει διαφορα?


Ναι, διαφορά υπάρχει και την ανακαλύπτει κάποιος μόνο αν ψάξει και μελετήσει, με τις απαραίτητες γνώσεις του, τις προδιαγραφές του λιπαντικού στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή. Σίγουρα, τα αναγραφόμενα στις συσκευασίες αποτελούν αποκλειστικά και μόνο φιλολογίες προώθησης του προϊόντος, (marketing που λέμε και στην Άνω Παναγιά).
Όταν αναφέρομαι στις προδιαγραφές δεν εννοώ αν το προϊόν συμβαδίζει με τις απαιτήσεις της Μερσεντές, της Φόρντ ή οποιασδήποτε εταιρίας, αλλα τι περιέχει και σε τι ποσοστά, τον τρόπο παρασκευής του και τις θερμοδυναμικές ιδιότητές του.
Στην Ελληνική αγορά υπάρχει ποικιλία καλών συνθετικών λιπαντικών από γνωστές και λιγότερο γνωστές εταρίες αλλα με κορυφαία προϊόντα. Εγώ χρησιμοποιώ για δεκαετίες προϊόντα της RED LINE, αμερικανικά. Αλλοι προτιμούν Amsoil, επίσης αμερικανικά, αλλοι με γερμανικά, γιαπωνέζικα, κοκ.
Τώρα όσο ν΄αφορά το πίσω διαφορικό σου, αν δεν φορτώνεις τακτικά στα όριά του το αυτοκίνητο και δεν του αλλάζεις τα φώτα στις γκαζιές εκτός δρόμου, και 75W-90 ή 80W-90 μπορείς να βάλεις άφοβα, αρκεί να είναι λιπαντικό GL5, hypoid και πλήρως συνθετικό.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 25 Δεκ 2017, 13:09

Χρονια πολλα σε ολους και καλα Χριστούγεννα να εχετε!
Θα ηθελα να θεσω ενα ακομα πιο βασικο ερωτημα,γιατι ανα διαστηματα το ψαχνω ακομα με τις βαλβολινες του διαφορικου...
Το autodata λεει αυτες τι βαλβολινες:
DIFFERENTIAL OIL GRADE -FRONT SAE:80W-90 SYNTHETIC WPS-M2C197-A 1.3LT
και
DIFFERENTIAL OIL GRADE -REAR SAE:75W-140 SYNTHETIC WPS-M2C197-A 3-3.4LT
οκ??
σε αναζητηση στο ιντερνετ και σε ενα workshop manual λεει στην πισω 90ρα κτλπ κτλπ
εγω θελώ να ρωτήσω το αλλο ,πως μπορω να ξερω με σιγουρια τι βαλβολινες περνει?που μπορω να το βρω αυτο?
επειδη θα παω σε μηχανικό να κανει το σερβις και θα του παω τα πραγματα , δεν θελω να βαλει οτι νομιζει αυτος.
Υ,Γ
ψαχνω απο τον σχετικο οδηγο που εχουν οι εταιριες(βαζεις μαρκα-μοντελο-χρονολογια κτλπ)
ολες μου βγαζουν μπρος πισω 80W-90....
μπερδευτηκα.... :banging:
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Δεκ 2017, 15:27

Χρόνια Πολλά και με Υγεία.
Αν ανατρέξεις, προσεκτικά, στα γραφόμενά σου από την αρχή που μας έφερες το θέμα αυτό και στις απαντήσεις που έχεις λάβει θα διαπιστώσεις ότι ΄έχεις όλες τις απαντήσεις που ψάχνεις.
1/Αν δεν είσαι πολύ εκπαιδευμένος στις αναζητήσεις στο διαδίκτυο κινδυνεύεις να καταλήξεις σε λάθος συμπεράσματα.
2/Οι κατασκευάστριες εταιρείες αυτοκινήτων πάντοτε αναφέρονται στις προδιαγραφές των λιπαντικών τους με την πρόνοια ότι το αυτοκίνητο α)¨δεν έχει ξεπεράσει την 7ετία, β) δεν έχει κάνει πάνω από 100000χλμ και γ)έχει κάνει νορμάλ χρήση.
3/Κατασκευή, είδος χρήσης και κλιματικές συνθήκες είναι οι τρείς παράγοντες που καθορίζουν την επιλογή του λιπαντικού.
4/Όλοι οι κατασκευαστές αυτοκινήτων, χωρίς καμία εξαίρεση, έχουν πέσει έξω μερικές φορές στην επιλογή των λιπαντικών τους και αναγκάζονται να βγάζουν οδηγίες διόρθωσης.
5/Μάρκα, μοντέλο και χρονολογία δεν είναι αξιόπιστες ενδείξεις καθότι μεταξύ τους τα μοντέλα μπορεί να διαφέρουν στα διαφορικά τους.
6/Η FORD στα pick-ups βάζει αυτοκόλλητο στην πόρτα που μεταξύ άλλων αναφέρει και τον τύπο του διαφορικού για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Χρόνια Πολλά!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 25 Δεκ 2017, 21:09

Δεν ειναι οτι δεν ξερω να κανω αναζήτηση ,αλλα ειναι απο τις λιγες φορες που εχω μπερδευτεί τοσο και δεν κανω βημα αν δεν σιγουρευτώ,θα κοιτάξω αυριο αυτο που ειπες στις πορτες,επισης έστειλα και ενα email στην ford Αυστραλιας(βασει του αριθμου πλασιου εκει λεει πως ειναι κατασκευασμενο)με ολα τα στοιχεια (και αριθμο πλαισιου )να μου πουν ,ελπιζω να μου απαντησουν.
Παντος να εισαι καλα για τον χρονο που αφιερώνεις!!!
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 26 Δεκ 2017, 16:33

Δεν αμφισβήτησα τις δικές σου ικανότητες αναζήτησης στο διαδίκτυο. Αναφέρθηκα γενικά.
Εύχομαι σύντομα να λάβεις απάντηση από Αυστραλία και μάλιστα τη σωστή για την Ευρωπαϊκή αγορά, καθώς α) φώτα, β)λιπαντικά και γ)διαστάσεις ελαστικών διαφέρουν μεταξύ, τους ανάλογα με την αγορά προς την οποία απευθύνεται ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Και μία ερώτηση από περιέργεια. Έχεις ρωτήσει την εδώ αντιπροσωπεία της Φόρντ;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 28 Δεκ 2017, 20:11

Επιτέλους λυθηκε το μυστιριο... :rockout:
Οι Αυστραλοί με παρέπεμψαν στην Ευρωπαϊκή αντιπροσωπία ,παράλληλα εβαλα και εναν γνωστο μου να ρωτήσει στην εδω αντιπροσωπεια (Ηρακλειο Κρητης)και επισης ειχα στείλει και ενα μειλ στην www.cosan.com με παρακλαδι την moove(???),τους βρηκα απο αναζητηση του τυπου¨πως θα βρω τι λαδια παίρνει το αμαξι μου"
Η αντιπροσωπεια απαντησε :
Πισω -μπρος 1877916
απο googlarisma βγαζει SAE 80w-90 c2
1877916FD x 1 =42.40€ το λιτρο :disgusted:
Το ιδιο και cosan.com
Dear Georgios
Thank you for your enquiry
Looking at the information we have for your vehicle we can recommend our EP80W-90 GL-5 Gear oil for the front and rear differentials
Best regards
Michael
Translation
Επομένως το μυστήριο λύθηκε,μου κανει εντυπωση που το Autodata γραφει αλλα...
Νομιζω πως το castrol Syntrax Uni Plus 75W-90 που ειναι 100% συνθετικο μου κανει
https://www.castrol.com/en_nz/new-zeala ... 5w-90.html
,το 80w-90 δεν το βγαζει σε 100 %συνθετικο.
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 29 Δεκ 2017, 00:07

Όλες οι απαντήσεις που πήρες είναι λογικές.
Εχω τις αμφιβολίες μου για το Castrol γιατι πουθενά δεν αναφέρει ότι κάνει για hypoid .
Ότι και να κάνεις δεν σε βλέπω να την βγάζεις φτηνά, δυστυχώς.
Παρεπιπτόντως, βρήκες αν το πίσω διαφορικό είναι περιορισμένης ή όχι.
Καλή Χρονιά.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 29 Δεκ 2017, 09:35

Καλημερα φιλος,
δεν ειναι περιορισμένης ολίσθησης ,το σηκωσα το αμαξι και οι τροχοι πανε αναποδα,
επειδη γραφει :
For synchronized manual transmissions and final drives/differentials of a wide range of vehicles,
differentials δεν ειναι το διαφορικο??που μεσα στο διαφορικο ειναι το συστημα γραναζιών σε διαταξη hypoid .
Καλη χρονια να εχουμε!!
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 29 Δεκ 2017, 10:17

giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 29 Δεκ 2017, 18:54

giorgosxristou έγραψε:τωρα ειδα και αυτο,
https://www.castrol.com/en_gb/united-ki ... 0W-90.html


Έλα όμως που ΔΕΝ είναι συνθετικό! Σιγά-σιγά αρχίζω να υποψιάζομαι ότι τυγχάνεις μεγαλομέτοχος της Castrol.
Το ίδιο μπορεί να πεί κάποιος για μένα και την Redline.
Πέρα όμως από τις μετοχές σου και τις μετοχές μου είναι και οι απαιτήσεις του τουτού.
Αυτό το τουτού χρειάζεται λιπαντικό πίσω άξονα που:
1/Να είναι 100% συνθετικό.
2/Να είναι ΕP,(extreme Pressure)
3/Να είναι Hypoid
4/Να έχει ιξώδες τουλάχιστον 75W-90 έως και 140
Και τα τέσσερα αυτά πρέπει να αναγράφονται ξεκάθαρα στην ετικέτα της συσκευασίας.

ΥΓ.: Ο όρος Hypoid αναφέρεται στην γεωμετρία συνάντησης του άξονα μετάδοσης με την κορώνα του διαφορικού και δεν έχει να κάνει τίποτα με τα γρανάζια του διαφορικού ή την διάταξή τους.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 01 Ιαν 2018, 04:29

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!!!
Ξερω οτι εχω φαει κολλημα με τα castrol αλλα ειναι και τα πιο ευκολα που βρισκω απο την εδω αγορα,τωρα αν αναρωτιέσαι τι κανω 4:15 στο φορουμ ,η απαντηση ειναι ξεκαθαρη...προσπαθώ να χωνέψω μπας και κοιμηθώ σαν άνθρωπος!!
SUVord να σαι καλα,μπορει να σε ζαλίζω αλλα εμμεσα κανεις και μάθημα!κάποια πραγματάκια τα έμαθα!
https://www.ebay.co.uk/itm/2-x-Technolube-EP75W-90-Hypoid-Gear-Oil-Fully-Synthetic-1-Litre-2-LITRES/232530437324?hash=item3623e4e4cc:g:eKoAAOSwCtJZ7NBP
αυτα νομιζω ειναι οκ...
σε redline τα εχεις βρει εσυ με τα παραπανω χαρακτηριστικά?αν ναι θα το εκτιμουσα να μου εστελνες ενα λινκ.
Υ.Γ
Βρηκα αυτο που πληρει τις προδιαγραφες της ford
https://www.ato24.de/en/motorcraft-80w- ... 946-l.html Ford WSP-M2C197-A
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες