Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ DIESEL ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΧΙ

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ DIESEL ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΧΙ

Δημοσίευσηαπό adplaw » 12 Μάιος 2005, 10:46

ΘΕΤΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΠΑΝΤΑ:
ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ - ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΟΧΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΝΤΗΖΕΛ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΟΧΙ.
ΑΛΛΙΩΣ, ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΠΟΙΩΝ ΔΗΜΩΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΤΗΖΕΛ ΤΖΙΠ;
Άβαταρ μέλους
adplaw
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Μάιος 2005, 15:14
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GLC » 12 Μάιος 2005, 17:07

Δεν επιτρέπεται στους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης.
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό denis » 12 Μάιος 2005, 17:55

GLC έγραψε:Δεν επιτρέπεται στους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης.


Τυχερουλη. :P :P :P
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό GLC » 13 Μάιος 2005, 09:23

:band: :dancing: :dancing: :dancing: :elephant: :elephant: :elephant: :band:
:newbie:
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Μάιος 2005, 12:57

99% σιγουρος Δημος Σπατων βγαζει αδεια
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Μάιος 2005, 14:17

Εεεε.... όχι ΝΟΜΟΥΣ Αττίκης και Θεσσαλονίκης..... Δήμους Αθήνας και Θεσσαλονίκης....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Μάιος 2005, 14:33

Φιλε superspy δεν πρεπει να ειναι ΔΗΜΟΣ Αθηνας αλλα πρεπει να εχει σχεση με νομαρχιες χωρις βεβαια να ξερω το ακριβες καθεστος γι' αυτο και μιλαω για Δημο Σπατων που εχω ακουσει οτι επιτρεπεται και δεν μιλαω π,χ. για δημο Ραφηνας που δεν ξερω. Γιατι αλλιοως αν απαγορευεται στον ΔΗΜΟ Αθηνας, τοτε ο Δημος ζωγραφου βγαζει?????
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό IKE » 13 Μάιος 2005, 14:37

Δηλαδή αν κυκλοφορείς στην Κηφισιά ή στον πειραιά με ντίζελ δεν είσαι παράνομος?!
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Μάιος 2005, 15:05

Εγω φταίω..... ... Ευρύτερη περιοχή Αθηνών και Θεσσαλονίκης....
Αν πχ είσαι στα Μέγαρα.... δεν είναι πρόβλημα ή στη Ν. Μάκρη ή στον Ωρωπό ή στα Σκούρτα....
Αλλά όχι Κηφισία, Χαϊδάρι κλπ.....


Συγκεκριμένα για την "ευρύτερη περιοχή Αθηνών" o ... διζελοδακτύλιος (!!!) είναι: Ελευσίνα –> Μαγούλα –> Φυλή –> Αχαρνές –> Θρακομακεδόνες –> Βαρυμπόμπη –> Κρυονέρι -> Άγιος Στέφανος –> Άνοιξη –> Σταμάτα –> Ροδόπολη –> Διόνυσος –> Πικέρμι –> Σπάτα –> Κορωπί –> Βάρη -> Βάρκιζα
(Απο εκεί και μέσα...)

Για τη Θεσσαλονίκη.... θα πρέπει να μας πει κάποιος απο τους βόρειους φίλους...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό GLC » 13 Μάιος 2005, 18:42

Λοιπόν τα νέα έχουν ως εξής: Η πληροφορία που έδωσα αρχικά για τους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης ήταν από πηγή μέσα από έγκυρο έντυπο αυτοκινήτων. Την ίδια απορία είχα παλαιότερα και μετέφερα ότι μου είχαν πει τότε. Προφανώς τα πράγματα έχουν αλλάξει!

Μετά από την παρατήρηση του fokion το έψαξα λίγο και η νέα πληροφόρηση που είχα είναι ότι στην Αττική επιτρέπεται η πετρελαιοκίνηση στην "Υπόλοιπη" Αττική. Το "Υπόλοιπη" περιλαμβάνει δήμους που δεν ανήκουν στη βόρεια, ανατολική, δυτική και νότια Αττική, όπως τα έχουν ορίσει, που περιλαμβάνει περιοχές όπως η Νέα Μάκρη, η Ελευσίνα, ο Ασπρόπυργος, το Λαύριο, η Μάνδρα, τα Σπάτα και η Ανάβυσσος (αυτά ξέρω έως τώρα). Όποιος ξέρει ποιοι άλλοι δήμοι ανήκουν στην 'Υπόλοιπη' Αττική ας ενημερώσει.

Από Δευτέρα θα έχω ενημέρωση από επίσημο φορέα του υπουργείου μεταφορών για Αττική και Θεσσαλονίκη οπότε με τη σειρά μου θα σας ενημερώσω. :lol:
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό denis » 13 Μάιος 2005, 20:58

Μηπως υπαρχει καμια πληροφορια για το αν θα επιτραπει το ντιζελ τελικα στην Αθηνα?
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό GLC » 17 Μάιος 2005, 17:43

Σήμερα επιτέλους κατάφερα να επικοινωνήσω με κάποιον από το υπουργείο μεταφορών που φαινόταν να ήξερε τι γίνεται με την πετρελαιοκίνηση. Μετά, λοιπόν, από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα και από πάσες από υπάλληλο σε υπάλληλο ο τελευταίος από αυτούς ξεκινάει να μου λέει...... Μαρκόπουλο, Κερατέα, Μέγαρα.......(παύση)....... «εεεε καλά όλους θα στους πω; »......... «Βρες την απόφαση Β27 660 του 1991 που λέει για Αθήνα και Θεσσαλονίκη και δες τα όρια» ...... και μου το κλείνει!!! :evil: Μάλλον ο άνθρωπος πνιγόταν στη δουλειά.......


Παρόλα αυτά ψάχνοντας βρήκα ότι το Υπόλοιπο Αττικής χωρίζεται σε:

Περιφέρεια Ανατολικής Αττικής: Δήμοι Αγ.Στεφάνου, Αρτέμιδος, Αυλώνος, Αχαρνών, Βάρης, Βούλας, Βουλιαγμένης, Γέρακα, Γλυκών Νερών, Καλυβίων Θορικού, Κερατέας, Κρωπίας, Λαυρεωτικής, Μαραθώνος, Μαρκοπούλου Μεσογαίας, Νέας Μάκρης, Παιανίας, Παλλήνης, Ραφήνας, Σπάτων-Λούτσας και Ωρωπίων καθώς και τις κοινότητες Αγ.Κωνσταντίνου, Αναβύσσου, Ανθούσας, Ανοίξεως, Αφιδνών, Βαρνάβα, Γραμματικού, Διονύσου, Δροσιάς, Θρακομακεδόνων, Καλάμου, Καπανδριτίου, Κουβαρά, Κρυονερίου, Μαλακάσας, Μαρκοπούλου Ωρωπού, Π. Φωκαίας, Πικερμίου, Πολυδενδρίου, Ροδόπολης, Σαρωνίδας, Σταμάτας και Σικαμίνου.

Περιφέρεια Δυτικής Αττικής: Δήμοι Ανω Λιοσίων, Ασπροπύργου, Βιλίων, Ελευσίνας, Ερυθρών, Ζεφυρίου, Μάνδρας, Μεγαρέων, Ν. Περάμου και Φυλής και οι κοινότητες Μαγούλας και Οινόης.

Ομοίως για τη Θεσσαλονίκη το Υπόλοιπο (ή Β Θεσσαλονίκης) είναι οι δήμοι εκτός των:

Α' Θεσσαλονίκης: Δήμοι Αγ.Παύλου Αμπελοκήπων, Ελευθερίου-Κορδελιού, Ευκαρπίας, Ευόσμου, Θεσσαλονίκης, Καλαμαριάς, Μενεμένης, Νεαπόλεως, Πεύκων, Πολίχνης, Σταυρουπόλεως, Συκεών και Τριανδρία.

Προφανώς όποιος μπορεί να βρει την απόφαση Β27 660 του 1991 με τα όρια της πετρελαιοκίνησης ας την αναρτήσει.

Όσο για την πετρελαιοκίνηση στους υπόλοιπους δήμους της Αθήνας, κανένα νέο παρά μόνο ανεπίσημες πληροφορίες (από το Autotriti) ότι μάλλον χειροτερεύουν τα πράγματα.
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 31 Μάιος 2005, 02:53

Εδώ τίθεται ένα πολύ σοβαρό ερώτημα από εμάς τους πετρελαιοκούνητους κατοίκους της "άλλης" Ελλάδας, που με την επικείμενη περίοδο των διακοπών καθίσταται εξαιρετικά επίκαιρο. Ταυτόχρονα αποτελεί, μάλλον, μια ιδαίτερα ενδιαφέρουσα άσκηση για τους φωστήρες των υπουργείων (πως λέμε γ**ώ τα υπουργεία; :P ). Πάμε:

Ας υποθέσουμε λοιπόν οτι φεύγω για διακοπές από Γιάννενα για Χαλκιδική ή για Κρήτη. Πως θα γίνει να φτάσω στον προορισμό μου χωρίς να παρανομήσω; Πως θα μπορέσω να πάω Χαλκιδική χωρίς να περάσω από τη Θεσσαλονίκη, ή πως θα μπορέσω να μπω στο καράβι για Κρήτη χωρίς να περάσω από όλη την Αττική;
Μήπως να βάλω φτερά στο αμάξι μου και να πετάξω από πάνω; Μήπως να το φορτώσω σε καμμιά νταλίκα (αλά ΚΙΤ); Μήπως, στ' αλήθεια, δεν έπρεπε να πάω στους συγκεκριμένους προορισμούς και απλά δεν το ήξερα; Πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα θα έλεγα... :P :P :P

Παρεμπιπτόντως, ήξερα οτι παλιότερα σφραγίζονταν οι άδειες κυκλοφορίας με την ένδειξη οτι απαγορεύεται να κυκλοφορεί στους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης. Η δική μου άδεια όμως δεν γράφει τίποτα τέτοιο. Λέτε να τη γλιτώσω σε ενδεχόμενο έλεγχο από κακό-στραβό ή απληροφόρητο τροχονόμο;

Ελλάς το μεγαλείο σου... και στην πετρελαιοκίνηση (όχι θα μας ξέφευγε... χα!)
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 31 Μάιος 2005, 07:13

Για την Χαλκιδική υπάρχει ο περιφεριακός στον οποίο επιτρέπεται η διέλευση(άσε που εκεί δεν έχει και έλεγχο ποτέ). Για Αθήνα δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι πως θα υπάρχει αντίστοιχη περιφερειακή διαδρομή. Τώρα για το αν θα σε γράψουν ή αν θα πέσεις σε απληροφόρητο...μάλλον εξαρτάται από τις διαθέσεις γραψίματος. Αν θέλουν να βρούν κάτι για να σε γράψουν οπωσδήποτε, τότε ειναι σίγουρο πως θα την ψάξουν για οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό IKE » 31 Μάιος 2005, 10:31

Οι τουρίστες που έρχονται στην Ελλάδα με τα diesel αυτοκίνητά τους είναι παράνομοι?

Τέτοιοι ηλίθιοι νόμοι βασίζουν την εφαρμογή τους στην μερική ή ολική ανοχή στον "παρανομούντα"
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες