Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

σύντομα νέο Terios?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

σύντομα νέο Terios?

Δημοσίευσηαπό gsf » 04 Ιουν 2005, 13:22

Φίλοι γειά σας. Παρακολουθώ εδώ και κάμποσο καιρό το forum και έμαθα ένα σωρό πράγματα για την τετρακίνηση και το off roading. Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω κι εγώ ένα τετρακίνητο όχημα για να μη μείνω μόνο στη θεωρία.

Με μπούσουλα το τι θέλω, τι χρειάζομαι, και πόσα χρήματα μπορώ να δώσω (καινούργιο αυτοκίνητο με περιορισμένες εξωτερικές διαστάσεις, σχετική εσωτερική ευρυχωρία, ουσιαστική ικανότητα ήπιου off roading, άνεση κίνησης στην άσφαλτο, λογικό κόστος κτήσης-συντήρησης), μελέτησα τον ειδικό τύπο και τις σχετικές συζητήσεις στο forum, επισκέφθηκα αντιπροσωπείες και τελικά βρίσκομαι αυτή τη στιγμή κοντά στην απόφαση να αγοράσω το Terios.

Οι κριτικές στον τύπο, βέβαια, όπως και οι γνώμες των περισσοτέρων από εσάς δεν ευνοούν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Έχω την εντύπωση, ωστόσο, πως το Terios αδικείται λιγάκι καθώς χωρίς να είναι πολύ καλό σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα, ο συνδυασμός αυτών που προσφέρει είναι μοναδικός και κάνει την αγορά του μονόδρομο για κάποιους με απαιτήσεις σαν τις δικές μου (θαυμάσιο το Jimny, αλλά δυστυχώς χρειάζομαι τις 5 πόρτες και τον περισσότερο χώρο).

Γνωρίζει μήπως κάποιος από σας αν θα βγεί σύντομα καινούργιο Terios (καθότι το υπάρχον μοντέλο είναι λιγάκι παλιό); Στη λίστα αναμονής νέων μοντέλων του Autocar αναφέρεται κάτι τέτοιο, χωρίς όμως άλλες λεπτομέρειες. Αξίζει άραγε να περιμένω; Αν κάποιος φίλος έχει εντοπίσει κάποιο site με σχετικές πληροφορίες ή γνωρίζει κάτι, παρακαλώ ας γράψει.

gsf
Άβαταρ μέλους
gsf
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιουν 2005, 13:11
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Re: σύντομα νέο Terios?

Δημοσίευσηαπό gmav » 06 Ιουν 2005, 12:52

gsf έγραψε:Οι κριτικές στον τύπο, βέβαια, όπως και οι γνώμες των περισσοτέρων από εσάς δεν ευνοούν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.



Καλημέρα.
είμαι κάτοχος τέριος απο τον αύγουστο 2003 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος....
ίσως αυτοί που το κατακρίνουν να έχουν διαφορετικές απαιτήσεις απο ένα όχημα και για αυτό να τους φαίνεται ανεπαρκές.

οι μικρές εξωτερικά διαστάσεις του, πολύ μικροί πρόβολοι, το περιορισμένης ολίσθησης πισω διαφορικό και αν βάλες και ένα καλό ελαστικό, θα σε παει στα περισσότερα (αν όχι σε όλα) μέρη που θέλεις. (ιδίως αν δε το λυπάσαι σε πάει ακόμα παραπέρα)

στην άσφαλτο, το ταξίδι είναι άνετο με ταχύτητες 120-140χλμ. το έχω φτάσει και στα 170 αλλά δε το συνιστώ... :D . λόγο στενού αμαξώματος και αρκετού ύψους είναι αρκετά ευπαθές στους πλευρικούς ανέμους.

με ταχύτητες στα 120 χλμ η κατανάλωση είναι κοντά στα 8,5 - 9,0 λίτρα ανα εκατό. με 160+ ανεβαίνει στα 11 λίτρα / 100χλμ

το service των 30000χλμ μου κόστισε 180 εβρώ (με αλλαγή και στις βαλβολίνες στα διαφορικά).

στην πόλη μέσα είναι απλά καταπληκτικό..... για παρκινγκ το βάζεις οπουδήποτε!!!! χωράει παντού.

απο χώρους, είναι περιορισμένοι.... μη περιμένεις το τσαντάκι του σπορτ μπιλι :D σίγουρα παντως είναι περισσότεροι απο το jimny.


τώρα για το νέο τεριος που λες, δεν έτυχε να ακούσω κάτι, οπότε εκει δε μπορώ να σε βοηθήσω.....
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: σύντομα νέο Terios?

Δημοσίευσηαπό teroulas » 06 Ιουν 2005, 21:35

Μπράβο σου αγόρι μου, να το πάρεις. Εκτός αν έχεις σκοπό να κάνεις πολύ άγρια πράγματα. Για το νέο μοντέλο, όλο ακούμε, αλλά τίποτα δεν βλέπουμε :roll:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gsf » 06 Ιουν 2005, 23:42

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την ενθάρρυνση! Νομίζω ότι μου κάνει το Terios και θα το πάρω (δεν ήθελα και πολύ για να πειστώ!). Θα επανέλθω σύντομα (μόλις το πάρω στα χέρια μου) μιας και θα 'χω σίγουρα πολλά να ρωτήσω και να μάθω.

gsf
Άβαταρ μέλους
gsf
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιουν 2005, 13:11
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό teroulas » 07 Ιουν 2005, 13:30

Με το καλό :wink:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 07 Ιουν 2005, 19:55

εεεεεεεπ τι τερουλική προπαγάνδα!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό gsf » 08 Ιουν 2005, 00:22

Το παράγγειλα το Terios μου και θα το ΄χω σε λίγες μέρες!

Σε σχέση με τις εικασίες περί καινούργιου μοντέλου, μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι παράλληλα με το υπάρχον 1300άρι που θα συνεχίσει κανονικά, σύντομα να βγεί το 1600άρι “Grand Terios” με μεγαλύτερες διαστάσεις και φυσικά τιμή.

Αυτά πληροφοριακά, με κάθε επιφύλαξη, για όσους τυχόν ενδιαφέρονται.

gsf
Άβαταρ μέλους
gsf
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιουν 2005, 13:11
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό teroulas » 08 Ιουν 2005, 07:51

:roll: Μάλιστα, καλορίζικο!
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gmav » 09 Ιουν 2005, 07:35

με γεια, με γεια..... καλοτάξιδο!!!!!! καλές διαδρομές....
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gsf » 09 Ιουν 2005, 23:07

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να' στε καλά!

gsf
Άβαταρ μέλους
gsf
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιουν 2005, 13:11
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό gsf » 12 Ιούλ 2005, 22:45

Φίλοι, κάτοχοι Terios και όχι μόνο, γειά σας. Επανέρχομαι με τις πρώτες εντυπώσεις από το καινούργιο μου Terios. Το έχω περίπου δύο βδομάδες και χωρίς βέβαια να το ΄χω ζορίσει μπορώ να πω ότι με ικανοποιεί αρκετά. Μ’ αρέσει η αίσθηση του τιμονιού και των αναρτήσεων, με ικανοποιούν τα κρατήματά του παρά το ύψος καθώς και το τράβηγμα του κινητήρα αν και ο τελευταίος δεν έχει βέβαια “ανοίξει” ακόμα. Η εργονομία του, που έχει κατηγορηθεί αρκετά, είναι πράγματι στα μείον, αλλά έχω ήδη αρχίσει να τη συνηθίζω. Τέλος, οι χώροι είναι μια χαρά και γενικά το να το χρησιμοποιείς είναι υπόθεση εύκολη και διασκεδαστική. Βέβαια, είναι νωρίς για τελικά συμπεράσματα και είμαι, ομολογώ, υπό την επήρεια θετικής προκατάληψης.
Θα ΄θελα τη συμβουλή σας ως προς το στρώσιμο του κινητήρα. Επίσης, πότε είναι καλό να γίνει το πρώτο σέρβις; (υπάρχει μικρή διάσταση απόψεων ως προς αυτό) Και κάτι τελευταίο: οι προφυλακτήρες μου είναι μαύροι (άβαφοι) και ήδη κάποιοι τους ψιλοπεριποιήθηκαν (ευτυχώς δηλ. που δεν είναι βαμμένοι). Τώρα ακόμα που με νοιάζει, καμιά πρόταση για κάλυψη γδαρσιμάτων σε εξωτερικά πλαστικά;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

gsf
Άβαταρ μέλους
gsf
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιουν 2005, 13:11
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό BugsBunny » 13 Ιούλ 2005, 06:16

Το νέο Terios αναμένεται κατά το Φλεβάρη/Μάρτη με μεγαλύτερες διαστάσει και κινητήρες που ξεκινάνε από 1.5.
Η τιμή του στην Αγγλία αναμένεται £12.000 (ή €17.500).

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://www.autoexpress.co.uk/news/58115 ... erios.html
BugsBunny
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Ιαν 2005, 22:50

Δημοσίευσηαπό teroulas » 13 Ιούλ 2005, 08:33

Μη σε χαλάνε οι γραντζουνιές στους προφυλακτήρες. Σιγά σιγά θα αποκτήσει κι άλλες :wink:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: σύντομα νέο Terios?

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 14 Νοέμ 2005, 19:00

gsf έγραψε:Φίλοι γειά σας. Παρακολουθώ εδώ και κάμποσο καιρό το forum και έμαθα ένα σωρό πράγματα για την τετρακίνηση και το off roading. Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω κι εγώ ένα τετρακίνητο όχημα για να μη μείνω μόνο στη θεωρία.

Με μπούσουλα το τι θέλω, τι χρειάζομαι, και πόσα χρήματα μπορώ να δώσω (καινούργιο αυτοκίνητο με περιορισμένες εξωτερικές διαστάσεις, σχετική εσωτερική ευρυχωρία, ουσιαστική ικανότητα ήπιου off roading, άνεση κίνησης στην άσφαλτο, λογικό κόστος κτήσης-συντήρησης), μελέτησα τον ειδικό τύπο και τις σχετικές συζητήσεις στο forum, επισκέφθηκα αντιπροσωπείες και τελικά βρίσκομαι αυτή τη στιγμή κοντά στην απόφαση να αγοράσω το Terios.

Οι κριτικές στον τύπο, βέβαια, όπως και οι γνώμες των περισσοτέρων από εσάς δεν ευνοούν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Έχω την εντύπωση, ωστόσο, πως το Terios αδικείται λιγάκι καθώς χωρίς να είναι πολύ καλό σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα, ο συνδυασμός αυτών που προσφέρει είναι μοναδικός και κάνει την αγορά του μονόδρομο για κάποιους με απαιτήσεις σαν τις δικές μου (θαυμάσιο το Jimny, αλλά δυστυχώς χρειάζομαι τις 5 πόρτες και τον περισσότερο χώρο).

Γνωρίζει μήπως κάποιος από σας αν θα βγεί σύντομα καινούργιο Terios (καθότι το υπάρχον μοντέλο είναι λιγάκι παλιό); Στη λίστα αναμονής νέων μοντέλων του Autocar αναφέρεται κάτι τέτοιο, χωρίς όμως άλλες λεπτομέρειες. Αξίζει άραγε να περιμένω; Αν κάποιος φίλος έχει εντοπίσει κάποιο site με σχετικές πληροφορίες ή γνωρίζει κάτι, παρακαλώ ας γράψει.

gsf
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες