Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

βάση δεδομένων για αυτοκίνητα μελών

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό jimnys » 16 Οκτ 2003, 16:49

ε δεν θέλει και πολύ φιλοσοφία ........
ο δαίμων του πληκτρολογίου φίλε μου!!!!!!
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 21 Οκτ 2003, 15:35

SUZUKI JIMNY HARD TOP 2001

BF GOODRICH ALL TERAIN 205/75/15
ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ ΟΜΙΧΛΗΣ
GARMIN GPS 12
THULE BIKE MOUNT (ΣΧΑΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ )*
ΦΡΕΣΚΟΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗ MERCEDES SPRIDER BUS 18 ΘΕΣΕΩΝ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥ ΣΤΗ ΛΑΣΠΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΤΟΥ 2004 :!: :!: :!:
ΒΑΜΜΕΝΑ ΜΑΡΣΠΙΕ (ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ) ΑΣΗΜΙ (ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ) (ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΦΘΗΝΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ) :lol:

ΠΡΟΣΕΧΩΣ

ΠΛΗΡΕΣ ΣΕΤ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΟΜΕ + 4CM
ΦΥΜΕ ΤΖΑΜΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΔΙΑΚΡΙΤΑ ΒΛΕΜΑΤΑ, ΤΟΝ ΗΛΙΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΡΑΥΣΗΣ

*ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΝΑΓΚΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΟΥΠΟΥ ΝΤΟΥΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ...ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΛΑΚΟΥΒΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕΡΟΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΕΖΕΡΒΑ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ JΙΜΝΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΑ :cry:
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό yannis » 21 Οκτ 2003, 15:58

ChrisG έγραψε: THULE BIKE MOUNT (ΣΧΑΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ )*


Από το ΝΤΟΥΠΟΥ ΝΤΟΥΠΟΥ και τη λακούβα υποθέτω ότι τοποθετείται στην πίσω πόρτα. Εγώ ψάχνω για οροφής. Γνωρίζεις καθόλου από τιμές; Πως και δεν επέλεξες οροφής;
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 21 Οκτ 2003, 16:23

yannis έγραψε:
ChrisG έγραψε: THULE BIKE MOUNT (ΣΧΑΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ )*


Από το ΝΤΟΥΠΟΥ ΝΤΟΥΠΟΥ και τη λακούβα υποθέτω ότι τοποθετείται στην πίσω πόρτα. Εγώ ψάχνω για οροφής. Γνωρίζεις καθόλου από τιμές; Πως και δεν επέλεξες οροφής;


Πριν απο δυο χρονια ειχα ενα cinqucento με σχαρα οροφης και ενω κατευθυνομουν προς Αναβυσσο με φορτωμενα 2 mountain :lol: τα ποδηλατα αποφασισαν να φυγουν μονα τους και να παρουν και την σχαρα μαζι με αποτελεσμα να προσγειωθουν 1,5 μετρο μπροστα απο ενα RAV 4 με 4 ατομα το οποιο για κακη του τυχη ερχοταν πισω μου με 90 χλμ :!: :!:
Το αποτελεσμα ηταν 4 περηφανες γρατζουνιες στο αυτοκινητο και 1 στραβωμενη ζαντα στο 1 ποδηλατο.
Ευτυχως ο τυπος με το RAV δεν με επνιξε !! Αν παρ'ελπιδα δει το Post του ζητω συγνωμη :oops:

Πρεπει να σκεφτεις λοιπον οτι εισαι ηδη "ψηλος" για να βαλεις ποδηλατα επανω αν παρ'ολα αυτα διαλεξεις οροφης κοιτα να ειναι κατι καλο γιατι αν παρεις κατι φθηνο μπορει να πάθεις τα δικα μου.
δες στην suzuki για εργοστασιακη ή στην autoplus για THULE

απο τιμες δεν ξερω για οροφης αλλα για πορτας μπορεις να βρεις φθηνη και ελαφρια στα ποδηλαταδικα απο 40 € ή στην autoplus για THULE γυρω στα 200 €.
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 22 Οκτ 2003, 13:19

Ας αρχίσουμε :

Mitsubishi Pajero 88
Ψήλωμα 4 cm
Λάστιχα Sliverstone SQ773 ΜΤ, 31x10,5 σε ζάντα 15άρα, 8" (+ 4 cm)
2 Σετ έξτρα προβολείς + 1 όπισθεν
Δεύτερη Μπαταρία με διακόπτη
Αμορτισέρ Ironman
CB
Όργανο θερμοκρασίας (μέσα-έξω) - πυξίδα - μετρητής μπαταρίας
Εργαλειοθήκη με συρτάρια πίσω
Hi-Lift

Υπάρχουν και ένα σωρό άλλα ψιλά που δεν αναφέρω.

Στο εγγύς μέλλον :
Υπόλοιπο κιτ Ironman (ράβδοι & σούστες) (+3 cm περίπου)
Σχάρα οροφής
Μπλοκέ Πίσω ARB
Πλαϊνά προστατευτικά μαρσπιέ με βάσεις για Hi Lift (όχι σκαλοπάτια!)
Body Lift (3-4 cm)
GPS

Στο μακρυνότερο μέλλον
Εργάτης
Μεγαλύτερα λάστιχα :shock:
Εμπρός Μπλοκέ :?: (το ψάχνω...)
Αλλαγή κινητήρα με τον 3λιτρο V6
Κωρώνες πηνία για πιο κοντές σχέσεις (δεν έχω βρει ακόμη) :(
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό friar » 22 Οκτ 2003, 17:23

Ξεσκόνισε τα ιταλικά σου και πες τα με τον Sadro (Alexandro) στο http://www.warn.it/
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 23 Οκτ 2003, 17:46

friar έγραψε:Ξεσκόνισε τα ιταλικά σου και πες τα με τον Sadro (Alexandro) στο http://www.warn.it/


Για ποιό από όλα...;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό friar » 23 Οκτ 2003, 17:57

Μπλοκαδούρες κορωνοπήνια μπροστινά ψαλλίδια :lol: :lol: :lol:
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: βάση δεδομένων για αυτοκίνητα μελών

Δημοσίευσηαπό gmav » 09 Νοέμ 2003, 21:35

Χαιρετίζω την παρέα.
Πρόσφατα αγόρασα το Daihatsu Terios. Ακόμα δεν έχω βάλει τίποτα extra (χωρίς να υπολογίζω το ραδιο/cd και το συναγιαρμό).

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αρκετοί αφαιρούν τα σκαλοπατάκια, το pull bar και τη μπίλια από τον κοτσαδόρο. Μπορείτε να μου πείτε τους λόγους που προχωράτε σε αυτή τη κίνηση? (έχω αρκετούς γνωστούς που δεν ασχολούνται με τα 4χ4 και με έχουν "φάει" τα αυτιά για να βάλω pull bar και σκαλοπάτια) Εκτός από αισθητικούς λόγους, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να βάλω?
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 09 Νοέμ 2003, 23:01

ΡΙΝΙΝ 2,0 GDI 4os 2001
ΠΟΔΙΑ ΚΑΡΤΕΡ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ 6 χιλ (Η ΜΑΝΙΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ) ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ 4Χ4 ΕΧΤΡΕΜΕ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΑΚΡΙΒΗ ΝΟΜΙΖΩ.
ΠΟΔΙΑ ΜΕΣΑΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ 6 χιλ (ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ) ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ "ΚΛΕΜΜΕΝΟ" ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ - ΚΑΤΑΛΥΤΗ.
ΛΑΣΤΙΧΑ BRIDGESTON A/T 694 (215/70-16) ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΝΙΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ( ΑΠΟ 20 εκ ΣΕ 21) ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ MICHELIN 4X4 ALPIN ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ (215/65-16)
ΠΛΑΙΝΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΑ ΣΚΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΧΑΡΕΣ ΟΡΟΦΗΣ (ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 1,83 ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑ ΤΑ ΜΕΣΑ).
ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΠΤΥΟΣΚΑΠΑΝΟ (ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ;), ΑΛΥΣΣΙΔΕΣ, ΓΡΥΛΛΟΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ (EXHAUST JACK) ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΔΥΟ ΙΜΑΝΤΕΣ 5,00 μ ΓΙΑ ΡΥΜΟΥΛΚΙΣΗ, ΚΑΛΩΔΙΑ, ΠΛΗΡΕΣ ΣΕΤ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ ΚΑΙ.... ΠΟΛΥ ΣΥΡΜΑ (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!) ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ .
ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΠΙΟ "ΑΓΡΙΟ" ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΥΗΤΕΣ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΡΙΕΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΠΝΙΞΕΙ" ΣΕ ΠΟΛΥ ΒΑΘΕΙΑ ΝΕΡΑ ΤΟ ΡΙΝΙΝ ΤΟΥ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. (ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΚΑΙ ΞΕΡΩ.... :oops:
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Re: βάση δεδομένων για αυτοκίνητα μελών

Δημοσίευσηαπό xontros » 09 Νοέμ 2003, 23:07

gmav έγραψε:Χαιρετίζω την παρέα.
Πρόσφατα αγόρασα το Daihatsu Terios. Ακόμα δεν έχω βάλει τίποτα extra (χωρίς να υπολογίζω το ραδιο/cd και το συναγιαρμό).

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αρκετοί αφαιρούν τα σκαλοπατάκια, το pull bar και τη μπίλια από τον κοτσαδόρο. Μπορείτε να μου πείτε τους λόγους που προχωράτε σε αυτή τη κίνηση? (έχω αρκετούς γνωστούς που δεν ασχολούνται με τα 4χ4 και με έχουν "φάει" τα αυτιά για να βάλω pull bar και σκαλοπάτια) Εκτός από αισθητικούς λόγους, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να βάλω?

Φαντάσου ένα ανάχωμα κάθετο στην πορεία του αυτοκινήτου :shock:
Bull-bar: χαλάει τη γωνία προσέγγισης => βρίσκει όταν πας να ανέβεις το ανάχωμα
Σκαλοπάτια: χαλάνε τη γωνία ράμπας=>βρίσκουν όταν καβαλήσεις το ανάχωμα
Μπίλια-κοτσαδόρος: χαλάνε τη γωνία διαφυγής=>βρίσκει όταν κατεβαίνεις από το ανάχωμα
Βέβαια η χρησιμότητά των παραπάνω εξαρτάται από το πόσο συχνά συναντάς τέτοιου είδους εμπόδια... 8)
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Re: βάση δεδομένων για αυτοκίνητα μελών

Δημοσίευσηαπό yannis » 10 Νοέμ 2003, 14:13

gmav έγραψε:(έχω αρκετούς γνωστούς που δεν ασχολούνται με τα 4χ4 και με έχουν "φάει" τα αυτιά για να βάλω pull bar και σκαλοπάτια) Εκτός από αισθητικούς λόγους, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να βάλω?


Να συμπληρώσω μόνο σε όσα αναφέρει ο φίλος xontros ότι τα bull bars είναι και παράνομα.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: βάση δεδομένων για αυτοκίνητα μελών

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 10 Νοέμ 2003, 14:35

gmav έγραψε:Χαιρετίζω την παρέα.
Πρόσφατα αγόρασα το Daihatsu Terios. Ακόμα δεν έχω βάλει τίποτα extra (χωρίς να υπολογίζω το ραδιο/cd και το συναγιαρμό).

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αρκετοί αφαιρούν τα σκαλοπατάκια, το pull bar και τη μπίλια από τον κοτσαδόρο. Μπορείτε να μου πείτε τους λόγους που προχωράτε σε αυτή τη κίνηση? (έχω αρκετούς γνωστούς που δεν ασχολούνται με τα 4χ4 και με έχουν "φάει" τα αυτιά για να βάλω pull bar και σκαλοπάτια) Εκτός από αισθητικούς λόγους, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να βάλω?

Επίσης και ο κοτσαδόρος είναι παράνομος όταν είναι μόνιμα τοποθετημένος και πρέπει να αφαιρείται όταν δεν ρυμουλκείς κάτι.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό dista » 10 Νοέμ 2003, 15:45

Να συμπληρώσω και εγώ ότι πριν μερικούς μήνες με γράψανε 2 φορές μέσα σε ένα εικοσαήμερο στα διόδια Σχηματαρίου και Αττικής Οδού για μπάρες που προεξείχαν στο Niva και έτσι αφαιρέθηκαν. Και τις δύο φορές μου είπαν πως αν δεν προεξήχαν από τον προφυλακτήρα δεν θα υπήρχε παράβαση. Για το κοτσαδόρο αν και τις δύο φορές τον είδαν δεν μου είπαν τίποτε.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fyz » 10 Νοέμ 2003, 18:58

:lol: :lol: Λοιπον...να μαι και εγω...

Suzuki Vitara,cabrio, πρασινο,του 1997 με:

Προβολεις ομιχλης,
Ζαντες αλουμινιου,
Ποδια μπροστινου διαφορικου,
Λαστιχα Michelin 215x75x15 a/t,
1 hard top - 2 soft top - 1 bikini,
cb yosan 200 chan.,
vhf-uhf kenwood tm v7e,
hf alinco dx 70 (0-50 mhz),
gps garmin e-map,
gps garmin 176c,
radio cd pioneer,
αναρτηση iron man,+5cm,
4 fedima extreme 195R15,
αυτα για την ωρα...και εχει ο θεος... :wink: :wink:
Τελευταία επεξεργασία από fyz και 29 Ιαν 2004, 22:56, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
fyz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 27 Σεπ 2003, 19:46

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες