Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Οικολόγοι κατά των SUV και των μεγάλων καθαρόαιμων 4Χ4

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Σεπ 2005, 20:11

Άσχετα με το άρθρο αν προσέξετε την φωτογραφία δεν ξεφουσκώνει αλλά φουσκώνει το λάστιχο με τρόμπα ποδηλάτου!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :D :D :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 16 Σεπ 2005, 20:36

xtrail έγραψε:Άσχετα με το άρθρο αν προσέξετε την φωτογραφία δεν ξεφουσκώνει αλλά φουσκώνει το λάστιχο με τρόμπα ποδηλάτου!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :D :D :D


Τον έπιασε αυτός που είχε το φορτηγό και του πρότεινε δυο λύσεις η μια ήταν αυτή που αναφέρει ο φίλος markd και ή άλλη ήταν να του φουσκώσει ξανά με την τρόμπα του τα λάστιχα . ( Αν το έκανε Άγγλος θα προτιμούσε την πρώτη λύση !! ) . :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό michailbm » 16 Σεπ 2005, 22:07

Άντε Γιώργο μου να οργανωθούμε !!!!! :D :D :D
Προτείνω σαν πρώτη κίνηση να κάνουμε αυτό που λέει ο markd σε όποιον αντιληφθούμε να έχει τέτοιου είδους οικολογικές τάσεις! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως χωρίς πλακα τωρα είμαι μέσα στην ιδέα σου!
Ας οργανώσουμε κάτι , ως τετρακίνητοι που είμαστε , σαν ομάδα άμεσης και αποτελεσματικής βοήθειας όταν παραστεί ανάγκη σε συνθήκες καταστροφών και εντόνων καιρικών φαινομένων! :!:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό blackchris » 17 Σεπ 2005, 18:10

michailbm έγραψε:Άντε Γιώργο μου να οργανωθούμε !!!!! :D :D :D
Προτείνω σαν πρώτη κίνηση να κάνουμε αυτό που λέει ο markd σε όποιον αντιληφθούμε να έχει τέτοιου είδους οικολογικές τάσεις! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως χωρίς πλακα τωρα είμαι μέσα στην ιδέα σου!
Ας οργανώσουμε κάτι , ως τετρακίνητοι που είμαστε , σαν ομάδα άμεσης και αποτελεσματικής βοήθειας όταν παραστεί ανάγκη σε συνθήκες καταστροφών και εντόνων καιρικών φαινομένων! :!:


Ναι ρε παιδιά να οργανωθείτε, είμαι σίγουρος ότι έχετε πολλά να προσφέρετε :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό michailbm » 17 Σεπ 2005, 21:13

Τρισάθλιεεεε :haha: :haha: :haha: :fingers: :haha: :haha: :haha:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό blackchris » 17 Σεπ 2005, 23:40

michailbm έγραψε:Τρισάθλιεεεε :haha: :haha: :haha: :fingers: :haha: :haha: :haha:
:assshaking: :assshaking: :assshaking: :assshaking: :assshaking: :assshaking:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 18 Σεπ 2005, 11:56

Σε κάποιο βαθμό, είναι στο χέρι μας να μην δώσουμε τη λαβή να ληφθούν μέτρα.

Δηλαδή αν σεβόμαστε τη φύση και το βουνό, πιστευω ότι υπάρχει καλή πιθανότητα να μη ληφθούν μέτρα και περιορισμοί οπως γίνεται στην ευρώπη . Σε αυτό επίσης συντελεί και ο μικρός αριθμός των ατόμων που παίρνουν τα βουνά με 4x4.

Αναφέρθηκε επίσης το θέμα του σκαψίματος των δρόμων. Μπορεί κάποιος να πάει στην ακραία θέση που λέει "απαγορευω" τα λάστιχα με μεγάλα τακούνια.

Εναλλακτικά υπάρχει και η πιο ηπια θέση που λέει ότι δεν σκάβω ασκοπα (περισσότερο απο όσο χρειάζεται) το δρόμο γιατί σεβομαι τον επόμενο που θέλει να περάσει ή που έχει ανάγκη να περάσει καθώς και το περιβάλλον.

Επίσης θα συμφωνήσω με το Μαυροχριστο . Ελα να ΟΡΓΑΝΩΝΟΣΑΣΤΕ.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 14 Νοέμ 2005, 18:17

mytilini έγραψε:Ε ρε στυλιάρι που τους χρειάζεται :evil: είναι κάτι ανοργασμικά τυπάκια συνήθως αργόσχολα και χαραμοφάϊκα που έχουν άποψη επί παντός του επιστητού :twisted: είναι οι τύποι που "έπνιξαν" την πίστα στο Αιγίνειο Πιερίας η οποία τώρα έχει γίνει ένας απέραντος σκουπιδότοπος, είναι οι ίδιοι που πολέμησαν λυσσαλέα την πίστα των Σερρών,είναι οι ίδιοι που λουφάρουν συστηματικά όταν τους ζητείται η συνδρομή σε δασοπυρόσβεση και αναδάσωση,είναι αυτοί που δεσμεύουν παραλίες τάχα μου για προστασία και τις χρησιμοποιούν για πάρτη τους :x είναι αυτοί που χωρίς να ρωτήσουν κανέναν σπέρνουν φίδια και σαρκοβόρα αρπακτικά δήθεν για αναπλήρωση της πανίδας και της αποκατάστασης της οικολογικής αλυσσίδας. Είναι οι μάγκες που τρέμουν τις τσουκνίδες και τις τσούχτρες της θάλασσας και βουτάν με μπουκάλες για να βγάλουν ροφούς και στύρες.Υποκριτές του κερατά, κρύβουν κάτω από τον μανδύα της "ευαισθησίας" άλλες επιδιώξεις:π.χ. επιδοτούμενες τουριστικές μονάδες σε ορεινές περιοχές,εκμετάλλευση αιγιαλίτιδας ζώνης ,αγορά αγροτεμαχίων "κοψοχρονιά" κλπ.κλπ
Και για να μην παρεξηγηθώ:δεν είμαι κυνηγός, ούτε ερασιτέχνης ψαράς, ούτε κτήματα έχω, είμαι γεννημένος και μεγαλωμένος στην επαρχία και τους έχω δεί από κοντά...

ΠΕΣΤΑ!!!!! ΠΕΣΤΑ!!!!! ΓΑΜΩ ΤΗΝ :violent1: Π......ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό Dark_kronos » 20 Νοέμ 2005, 20:43

Μου φενετε θα κανω κατι αντιστιχω με τον michailbm μολις παρουμε το αμαξι. Αμα παρουμε με καροτσα στην καροτσα θα βρησκετε ο "Κρονος" και αμα ειναι SUV θα ειναι στον κοτσαδορο

Υ.Γ.οπου "Κρονος" και ροτβαΐλερ που μεχρι στιγμης (10 μηνω) ειναι στους 62 ποντους και τα 42 κιλα. Νταξει αμα το ολο θεμα γινει σε κανα χρονο ειμαι καλυμενος (οχι οτι θα τολμανε τωρα...)
Άβαταρ μέλους
Dark_kronos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005, 18:53
Τοποθεσία: Ροδος!

Δημοσίευσηαπό 246 » 21 Νοέμ 2005, 22:33

η λυση ειναι μια (ATV) :) και λιγα κυβικα και 4Χ4 και στην πολη και στα γουστα
Άβαταρ μέλους
246
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2005, 17:06
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό zman » 29 Νοέμ 2005, 23:31

Σωστος ο 246...
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 02 Δεκ 2005, 20:25

Εγω και να ηθελα πια δεν μπορω να παω κεντρο....η τζιπαρα μου ειναι πια 4.80 μετρα και 1.90 πλατος και δεν χωραει!!!....ΚΑΙ αν μου ξεφουσκωσει κανεις οικολογος τα λαστιχα ,και τον πιασω , θα τον τσακισω στα κλωτσομπουνιδια επιτοπου!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό discogirl » 23 Μαρ 2006, 14:47

Διαβασα σημερα πρωτη φορα την ενοτητα και εντυπωσιαστηκα. Δηλαδη η διαθεση να βρεθει κανεις κοντα στη φυση, να νοιωσει κοντα στο εαυτο του ξανα,να ξαναγινει ανθρωπος κι οχι παρελκομενο της τεχνολογιας οπως κοντευουμε να καταντησουμε ολοι, ειναι κακο;
Αν το κινητρο σας για off roading ειναι μονο το επιτυχες και μεσα σε καθορισμενο χρονο περασμα ενος δυσκολου εμποδιου η μιας ειδικης, αυτο μπορει να γινει και στις πιστες.
Με λιγα λογια, δεν ειναι η φυση μεσο για την αναπτυξη του off roading αλλα το off roading μεσο για την επαφη με τη φυση.
Φυσικα υπαρχουν "οικολογοι" που υπερβαλλουν.
Ομως περισσοτεροι ειναι οι οψιμοι ιδιοκτητες 4χ4 που το μονο τους κινητρο για τετοιου ειδους δραστηριοτητες ειναι η μοδα και το status symbol.
Οχι μονο στην ευρωπη αλλα ακομα και στη νοτιοανατολικη ασια που θεωρειται τριτος κοσμος,δεν επιτρεπεται να μπεις στα rainforests με 4χ4 παρα μονο σε συγκεκριμενες διαδρομες.
Και μπορει καποιοι απο εμας να σεβονται τη φυση στις δραστηριοτητες τους ,αλλα οι περισσοτεροι δεν το κανουν.Πρεπει να την προσεχουμε για να την εχουμε γιατι ως γνωστον η φυση ΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ!!
Άβαταρ μέλους
discogirl
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 14:35

Ανακυκλωσιμο.

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 23 Μαρ 2006, 15:37

Το εχουμε ξαναθιξει μερικως το θεμα απο οτι θυμαμαι παιδες, και παλι λεγαμε ποιος ο λογος να κατεβαινει καποιος με το 7,8λιτρα, 4Χ4 στο κενρο της πολης.

Τωρα για το εκτος δρομου στην Ευρωπη και την Ελλαδα απλα να πω οτι την ευρωπη ΕΧΟΥΝ ΔΡΟΜΟΥΣ, δηλαδη μπορεις να πας παντου με το αυτοκινητο σου οποτε δεν υπαρχει λογος να βγεις εκτος δρομου (οχι χωματοδρομος) γιατι οντως μπορει να δημιουργησεις προβλημα, στην Ελλαδα ακομα ψαχνουμε να βρουμε περασμα για ορισμενα σημεια την ανοιξη, γιατι ο δρομος εχει παει 40 μετρα πιο κατω, οποτε δεν εχουν και πολλα να λενε (τα οργανα της ο-θεος-να-την-κανει ταξης) για την κινηση εκτος δρομου. Χωρια που απο την Λαμια και κατω ειναι ολο πετρα αυτη η χωρα... τι να σκαψεις;
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό bisba » 23 Μαρ 2006, 15:51

Να μην υπήρχαν τα ευρωπαϊκά κονδύλια και θα σου έλεγα αν υπήρχαν οι οικολόγοι .
Αλλά όλα γίνονται για την κονόμα .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες