Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

How to... Drive?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

How to... Drive?

Δημοσίευσηαπό kathoga » 09 Δεκ 2003, 19:38

Καλησπερα....
Εχοντας παραγγειλη το νεο μου τουτου (jimny μπλε) ετοιμαζομαι για το παρθενικο ταξιδι στιν ναουσα 3-5 πυγαδια.
Και ερωτω.
Α. Τι πρεπει να εχω μαζι μου?
Β. Τι πρεπει να προσεχω (στροφες, ταχυτητα)?
Γ. Πως ριμουλκω το Yarris της αδερφουλας μου? (εχουν την εντυπωση οτι το yarris ειναι ninja και δεν κολαει πουθενα)
Δ. Ποτε θα παμε καμια βολτα?

Φιλικα
Kathoga
The god basher
BH 1 1 1 2
kathoga
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Ιουν 2003, 18:51

Δημοσίευσηαπό grvit » 09 Δεκ 2003, 20:14

Καλησπέρα.
1.
Απαραίτητα
3 Ιμαντες (περιπου 12 μέτρα συνολικά)(για να ξεκολήσεις το Yaris) απο τους οποιους ο ενας θα παιξει ως ρυμούλκα (για να ρυμουλκήσεις αυτοκίνητο με βλάβη) οταν παρουσιαστεί η ανάγκη.4 Ναυτικά κλειδιά τουλάχιστον του 1tn,Φακό,κινητό με γεμάτη μπαταρία,χάρτη περιοχής,αλυσίδες (λόγω εποχής)

Προαιρετικά
Φτυαράκι (οταν κολλησεις μόνος σου) ,Αδιάβροχο (ωστε οταν κολήσεις και ψάχνεις ανθρωπο στην βροχή ή περιμένεις την Οδική Βοήθεια,να μην πάθεις καμμιά πνευμονία).
2.Στις στροφές οχι απότομα γκάζια για να μην δεις ξαφνικά μπροστά σου τον δρόμο απο τον οποίο ερχόσουν....Γενικά μαλακά -μαλακά να το πας...
3.Χρησιμοποιείς τον ιμάντα (1 ιμάντα -περιπου 4 μέτρα) ,ενώνεις τη θέση ρυμούλκησης του Yaris (μπροστα ή πίσω -ανάλογα) με την δικιά σου (παλι μπροστά ή πίσω - ανάλογα) με τα ναυτικά κλειδιά.
Ρυμούλκηση -----------
Απλώς οδηγείς εχοντας υπόψη οτι τραβάς ενα αυτοκίνητο με ανθρώπους.....
και φροντίζεις το δυνατόν ο ιμάντας να ειναι παντα τεντωμένος στη διαδρομή (ωστε οι επιβάτες του ρυμουλκούμενου να πάθουν καμμιά θλάση αυχένα....).Εαν ειναι κατηφόρα και ο δρόμος εχει πάγο ...προσεύχεσαι να μην κολήσει το Yaris πάνω σου (γιαυτό καλύτερα και το Yaris να εχει αλυσίδες)
Ξεκόλημα------------
Βάζεις 4L στο βοηθητικό κιβώτιο ,προχωράς λιγο να τεντώσει ο ιμάντας....και με πρώτη κοντή δίνεις γκάζι.Εαν (πραγμα δύσκολο λόγω του Yaris) δεν ξεκολλάει το Yaris (ενοείται μονο ο οδηγός του μένει μέσα,οι υπόλοιποι τιμωρία εξω στο κρύο),κανεις τα ιδια οπως και πριν με τη διαφορά οτι τώρα δεν προχωράς ωστε να τεντώσει ο ιμάντας αλλά τον αφήνεις τόσο λάσκα ωστε ολος ο ιμάντας να ειναι στο δρόμο.Δίνεις γκάζι πολύ με πρώτη κοντή (φόρα) και ελπίζεις να το ξεκολήσεις στο τέντωμα.Εαν ακούσεις κανα "τάνκ" ειτε στο αμάξι σου ειτε γενικά ,το πιθανότερο ειναι η βάση ρυμούλκησης του Yaris να βρίσκεται καπου τριγύρω΄,πιθανότατα κοντά στο δικό σου.... :twisted:
4. ...........
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό xontros » 09 Δεκ 2003, 20:31

Καλορίζικο :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 09 Δεκ 2003, 21:24

Καλορίζικο! Για τα 3-5 Πηγάδια δέν χρειάζεσαι τίποτα από τα παραπάνω. Ο δρόμος είναι πολύ καλός και καθαρίζεται άμεσα. Πιθανότατα το Yaris (να έχει οπωσδήποτε αλυσσίδες, ή χειμερινά λάστιχα) θα ανέβει πρίν από εσένα. Καλό όμως είναι να αποκτήσεις τον εξοπλισμό για άλλα δύσκολα. Το ερώτημα είναι πού θα μπείτε όταν τα φορτώσετε όλα... :P :P :P Γι' αυτό καλού κακού πάρε και μία μπαγαζιέρα οροφής.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Δεκ 2003, 00:22

Καλό είναι να υπάρχουν αλυσίδες γενικά ακομα κι αν ανοίγουν τους δρόμους γιατι ο χειμώνας είναι ατιμος και ιδιαίτερα με τα χιόνια. Χθες που περασα από Καστανιά πάντως κανενα πρόβλημα ούτε καν πάγος (τα δελτία τα δεκαπλασιάζουν) και ρίχνανε και αλάτι. Απαλές κινήσεις και όχι απότομα και δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Και το σημαντικότερο υπομονή με τους άλλους οδηγούς.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 10 Δεκ 2003, 13:27

xtrail έγραψε:Καλό είναι να υπάρχουν αλυσίδες γενικά ακομα κι αν ανοίγουν τους δρόμους γιατι ο χειμώνας είναι ατιμος και ιδιαίτερα με τα χιόνια. Χθες που περασα από Καστανιά πάντως κανενα πρόβλημα ούτε καν πάγος (τα δελτία τα δεκαπλασιάζουν) και ρίχνανε και αλάτι. Απαλές κινήσεις και όχι απότομα και δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Και το σημαντικότερο υπομονή με τους άλλους οδηγούς.


Θα συμφωνήσω με τον XTRAIL Προχθες κυριακη επανω στον Χολομωντα πηγαινοντας προς Αρναια γινοταν το κλαμα.Οσκαρ βλακειας στο renault 21 χρωμα λευκο και πινακιδες "ΕΡΕ ....." που χωρις αλυσιδες ξεκινησε απο αγιο προδρομο για ενας θεος ξερει που.
Αλυσιδες, και σκαπανικο (το δευτερο ηταν δωρο του κουμπαρου μου και μελους pyrosvestis-KIA) ηταν τα πρωτα που εβαλα πισω στο κουτι...
Τελευταία επεξεργασία από maverickman και 10 Δεκ 2003, 14:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: How to... Drive?

Δημοσίευσηαπό yannis » 10 Δεκ 2003, 14:43

kathoga έγραψε:Καλησπερα....
Εχοντας παραγγειλη το νεο μου τουτου (jimny μπλε) ετοιμαζομαι για το παρθενικο ταξιδι στιν ναουσα 3-5 πυγαδια.
Και ερωτω.
Α. Τι πρεπει να εχω μαζι μου?
Β. Τι πρεπει να προσεχω (στροφες, ταχυτητα)?
Γ. Πως ριμουλκω το Yarris της αδερφουλας μου? (εχουν την εντυπωση οτι το yarris ειναι ninja και δεν κολαει πουθενα)
Δ. Ποτε θα παμε καμια βολτα?

Φιλικα
Kathoga
The god basher
BH 1 1 1 2


Βασικά μην ξεχάσεις να το στρώσεις. Τα πρώτα 1.000χλμ μέχρι 3.500rpm.
Θα σου τα πουν στην αντιπροσωπεία.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό Arouraios » 17 Δεκ 2003, 15:54

Δύο πράγματα κι από εμένα.

Α. Να σαι δεξιά στο δρόμο. Μην ξεχνάς ότι έχεις αυτοκίνητο που δεν είναι και πύραυλος.

Β. Μην ξεχνάς (Όπως εγώ :( ) ότι δεν έχουν όλοι 4χ4΄. Οπότε όταν βλέπεις μια λακούβα και έχεις άλλο αυτοκίνητο μπροστά σου (όχι 4χ4) να ξέρεις ότι θα φρενάρει. Μην κάνεις το λάθος και νομίσεις ότι θα περάσει έτσι. Σου μιλάω εκ πείρας

Και πάνω από όλα καλοτάξιδο
<---- THIS IS NOT A LADA
Άβαταρ μέλους
Arouraios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 01 Αύγ 2003, 12:43
Τοποθεσία: Athens


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 47 επισκέπτες