Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βενζίνη vs Πετρέλαιο - Οικολογία και Οικονομία ;

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Ιούλ 2006, 13:56

tetrakinisimag έγραψε:Αν κάνεις 15.000 χλμ. το χρόνο με δεδομένη την οικονομία της τάξης του 30% (10% στην τιμή και 20% κατανάλωση) τότε έχεις κέρδος γύρω στα 3000 ευρώ, οπότε αντέχεις μέχρι και 20 πρόστιμα!!!


Ετσι.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό ollram » 17 Ιούλ 2006, 16:44

tetrakinisimag έγραψε:Αν κάνεις 15.000 χλμ. το χρόνο με δεδομένη την οικονομία της τάξης του 30% (10% στην τιμή και 20% κατανάλωση) τότε έχεις κέρδος γύρω στα 3000 ευρώ, οπότε αντέχεις μέχρι και 20 πρόστιμα!!!


αυτλο σημάινει ότι συμφαίρει αλλά τα πρόστιμα..πεφτουν ακόμη..αλλά μόνο χρηματικά?? όχι απώλεια άδειας & διπλώματος ένα μήνα???κάποιος μου είπε ότι αν η άδεια δεν έχει το Π (το κεφαλαιο) δεν υπάρχει πρόβλημα....αλλά καλύτερα να τα ακούσω από πρώτο χέρι από παθόντες..πριν το μετανιώσω....
σίγουρα 15000κμ θα τα κάνω αλλά δεν θέλω να είμαι με το φόβο του "θα με σταματήσουν τώρα ή όχι....."
κανένας που κυκλοφορεί λοιπόν??????

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό vagelis » 18 Ιούλ 2006, 07:25

Φιλε οταν παρανομεις παντα υπαρχει κινδυνος,κανεις δεν μπορει να στον αποκλεισει,απο κει και περα διαλεγεις και κανεις.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Ιούλ 2006, 09:49

Σίγουρα από την στιγμή που απαγορευεται αν σε πιάσουν πληρώνεις. Εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν έχω πετύχει παρά μόνο μιά φορά στο κέντρο έλεγχο καυσαερίων.
Το ερώτημα που θέτω είναι το εξής:
Στις άδειες των πετρελαιοκίνητων έχω ακούσει πως αναγράφεται η απαγόρευση ή ότι πρέπει να φέρει το όχημα εξωτερική πινακίδα με το Π. Κάποιοι όμως γνωστοί που δεν κατοικούν σε αυτές τις πόλεις μου είπαν πως σε αυτούς δεν αναγράφει τίποτα τέτοιο. Μήπως είναι τακτική να αναγράφεται μόνο στις άδειες όσων οχημάτων εκδίδονται για αυτές τις δύο πόλεις ή αλλού υπάρχει χαλαρότητα ή "χαλαρότητα"?
Το σκεπτικό μου είναι πως αν δεν αναγράφει πουθενά η άδεια κάτι και να σε σταματήσουν δύσκολα θα ελεγξουν τι κινητήρα έχεις :D , αλλιώς αν θέλουν να σε γράψουν για κάτι η αναγραφή θα τους προκαλέσει το ενδιαφέρον :evil:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ollram » 18 Ιούλ 2006, 10:18

xtrail έγραψε:Σίγουρα από την στιγμή που απαγορευεται αν σε πιάσουν πληρώνεις. Εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν έχω πετύχει παρά μόνο μιά φορά στο κέντρο έλεγχο καυσαερίων.
Το ερώτημα που θέτω είναι το εξής:
Στις άδειες των πετρελαιοκίνητων έχω ακούσει πως αναγράφεται η απαγόρευση ή ότι πρέπει να φέρει το όχημα εξωτερική πινακίδα με το Π. Κάποιοι όμως γνωστοί που δεν κατοικούν σε αυτές τις πόλεις μου είπαν πως σε αυτούς δεν αναγράφει τίποτα τέτοιο. Μήπως είναι τακτική να αναγράφεται μόνο στις άδειες όσων οχημάτων εκδίδονται για αυτές τις δύο πόλεις ή αλλού υπάρχει χαλαρότητα ή "χαλαρότητα"?
Το σκεπτικό μου είναι πως αν δεν αναγράφει πουθενά η άδεια κάτι και να σε σταματήσουν δύσκολα θα ελεγξουν τι κινητήρα έχεις :D , αλλιώς αν θέλουν να σε γράψουν για κάτι η αναγραφή θα τους προκαλέσει το ενδιαφέρον :evil:


Απ' ότι έμαθα τελευτάια:
α) δεν χρειάζεται να είναι έλεγχος καυσαερίων για να σε πιάσουν, απλό μπλόκο αρκεί για να δει το "οργανο" ότι το 4Χ4 είναι πετρελαίου...από την άδεια (λέει φυσικά κινητήρας πετρελαίου κ.λπ κ.λπ)
β) όλοι έχουν καποιο σπίτι στο χωριο και δηλώνουν μόνιμη κατοικία εκεί, οπότε βγάζουν αδεια χωρίς Π (κεφαλαίο) σφραγισμένο πάνω σ' αυτή...Βέβαια νομίζω ότι και αυτοί που αν θέλουν δηλώνουν κατοικία Αθήνα ή Θεσ/κη παίρνουν την άδεια χωρίς Π πιά
γ) από διάφορα φορουμ που έχω ψάξει δεν έχω ακούσει κάποιον τελευταία να τον έχουν γράψει..για αυτό και εγώ ρωτάω.....τελικά τι ισχύει σ' αυτή την χώρα?????
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό vagelis » 18 Ιούλ 2006, 10:28

Λοιπον προσεξε,απο τον Οκτωβρη που κυκλοφορω δεν με εχει σταματησει κανεις,αλωστε στην Αθηνα που να σε σταματησει;
Τα μπλοκα ειναι για τα παπια φανταζεσαι στην Πατησιων να σταματανε αυτοκινητα για ελεγχο;
Στο κατω κατω στην Ελλαδα περναει ακομα το ελα ρε φιλε για σερβις το εφερα,τι να κανω δεν εχει στο χωριο συνεργειο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό bisba » 18 Ιούλ 2006, 10:38

Στην χώρα του παρά λόγου που ζούμε ότι δηλώσεις είσαι και ότι γουστάρεις κάνεις . ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί τώρα αν εσύ έχεις πετρέλαιο ή όχι .
Ελλαδαρα για πάντα
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό donald » 18 Ιούλ 2006, 11:15

ollram έγραψε:Απ' ότι έμαθα τελευτάια:
α) δεν χρειάζεται να είναι έλεγχος καυσαερίων για να σε πιάσουν, απλό μπλόκο αρκεί για να δει το "οργανο" ότι το 4Χ4 είναι πετρελαίου...από την άδεια (λέει φυσικά κινητήρας πετρελαίου κ.λπ κ.λπ)
β) όλοι έχουν καποιο σπίτι στο χωριο και δηλώνουν μόνιμη κατοικία εκεί, οπότε βγάζουν αδεια χωρίς Π (κεφαλαίο) σφραγισμένο πάνω σ' αυτή...Βέβαια νομίζω ότι και αυτοί που αν θέλουν δηλώνουν κατοικία Αθήνα ή Θεσ/κη παίρνουν την άδεια χωρίς Π πιά
γ) από διάφορα φορουμ που έχω ψάξει δεν έχω ακούσει κάποιον τελευταία να τον έχουν γράψει..για αυτό και εγώ ρωτάω.....τελικά τι ισχύει σ' αυτή την χώρα?????


Για την ένδειξη Π ξέρω ότι αναγράφεται στην άδεια ότι πρέπει να υπάρχει στο παπρίζ από πρόσφατη άδεια σε αυτοκίνητο του άνδρα μου πριν ένα μήνα.
Και πρόστημα έχουν μπεί και καλά ποσά για αυτό προσοχή!!!!
Δεν καταλαβαίνουν από δικαιολογίες γιατί τα συνεργεία είναι γύρω από την Θεσσαλονίκη(τουλάχιστον) και περιφερειακός υπάρχει(αυτός που υπάρχει βέβαια), αφού ακόμη και για μεταφορές εμπορευμάτων δεν δέχτηκαν. Είναι να μην σου τύχει!!!
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ollram » 18 Ιούλ 2006, 12:24

donald έγραψε:
ollram έγραψε:Απ' ότι έμαθα τελευτάια:
α) δεν χρειάζεται να είναι έλεγχος καυσαερίων για να σε πιάσουν, απλό μπλόκο αρκεί για να δει το "οργανο" ότι το 4Χ4 είναι πετρελαίου...από την άδεια (λέει φυσικά κινητήρας πετρελαίου κ.λπ κ.λπ)
β) όλοι έχουν καποιο σπίτι στο χωριο και δηλώνουν μόνιμη κατοικία εκεί, οπότε βγάζουν αδεια χωρίς Π (κεφαλαίο) σφραγισμένο πάνω σ' αυτή...Βέβαια νομίζω ότι και αυτοί που αν θέλουν δηλώνουν κατοικία Αθήνα ή Θεσ/κη παίρνουν την άδεια χωρίς Π πιά
γ) από διάφορα φορουμ που έχω ψάξει δεν έχω ακούσει κάποιον τελευταία να τον έχουν γράψει..για αυτό και εγώ ρωτάω.....τελικά τι ισχύει σ' αυτή την χώρα?????


Για την ένδειξη Π ξέρω ότι αναγράφεται στην άδεια ότι πρέπει να υπάρχει στο παπρίζ από πρόσφατη άδεια σε αυτοκίνητο του άνδρα μου πριν ένα μήνα.
Και πρόστημα έχουν μπεί και καλά ποσά για αυτό προσοχή!!!!
Δεν καταλαβαίνουν από δικαιολογίες γιατί τα συνεργεία είναι γύρω από την Θεσσαλονίκη(τουλάχιστον) και περιφερειακός υπάρχει(αυτός που υπάρχει βέβαια), αφού ακόμη και για μεταφορές εμπορευμάτων δεν δέχτηκαν. Είναι να μην σου τύχει!!!



Απ ότι ξερω η παράβαση για πετρελαιοκίνηση δεν ισχύει στον ΚΟΚ, οπότε τα πρόστιμα είναι "παράνομα". Για τι πρόστιμα μιλάς, 150ευρώ και αδεια/δίπλωμα για ένα μήνα?????? Ξέρεις ακριβή περίπτωση??
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό vagelis » 18 Ιούλ 2006, 13:38

Το Π και αναγραφη απαγορευσης δεν υπαρχουν στην δικια μου αδεια που εχει εκδοθει Αργολιδα τον περασμενο Οκτωβριο,αρα μπορεις να το παιξεις και τρελος οτι δεν ξερεις περι απαγορευσης
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

to hell with hellenic govt!!!

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 18 Ιούλ 2006, 15:21

Μπορείς να πεις το κλασσικό: που να βρω συνεργείο στην Αργολίδα(η οποιαδήποτε επαρχία) έρχομαι εδώ και το φτιάχνω(Αθήνα, Θεσσαλονίκη), οι άλλοι εκεί κάτω(εκεί πάνω, εκεί δίπλα, σα’περα) θα μου σακατέψουν το μοτέρ δεν ξέρουν από diesel! 8) :twisted:
Είναι βέβαια και θέμα τύχης άμα πέσεις σε μαλ@##** μπάτσο και νταλίκα-ταξί να έχεις θα σε γράψει για παράνομο diesel! Όσο για τον νόμο απαγορεύετε πια να γράφει στον κ.ο.κ. γιατί στην υπόλοιπη Ευρώπη επιτρέπετε το diesel και δεν πιάνει τους υπόλοιπους ευρωπαίους που έρχονται εδώ. Άρα αφού δεν είναι καταγεγραμμένος πια στον κ.ο.κ. βάσει οδηγιών Ε.Ε. το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ αυθαιρετεί βάζοντας τα αστυνομικά όργανα να εφευρίσκουν τρόπους τρομοκράτησης των «κακών» dieselαδων, αλλά αυτό όπως είπε και ο δικηγόρος στο επάγγελμα «λόρδος της φωτιάς» είναι αντισυνταγματικό και μπορείς να τους κάνεις αγωγή ακόμα και να «κλάσης» το πρόστιμο!(αν έχεις καλό δικηγόρο και όρεξη) Και μετά να πάρεις αποζημίωση επειδή δέχεσαι διάκριση σαν πολίτης της Ε.Ε. Ρε παιδιά τελικά δεν μαζευόσαστε καμιά 300αρια + άτομα να πάτε στο ευρωπαϊκό δικαστήριο να τους τρίξετε τα δόντια!
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ollram » 19 Ιούλ 2006, 07:15

vagelis έγραψε:Λοιπον προσεξε,απο τον Οκτωβρη που κυκλοφορω δεν με εχει σταματησει κανεις,αλωστε στην Αθηνα που να σε σταματησει;
Τα μπλοκα ειναι για τα παπια φανταζεσαι στην Πατησιων να σταματανε αυτοκινητα για ελεγχο;
Στο κατω κατω στην Ελλαδα περναει ακομα το ελα ρε φιλε για σερβις το εφερα,τι να κανω δεν εχει στο χωριο συνεργειο.


Κυκλοφορείς καθημερινά ή περιστασιακά?/ Είπαμε είναι απλή τύχη! και αν σε σταματήσουν, "καλό λέγειν" ώστε να καλυφθείς.....
Πάντως, από πρώτο χέρι δεν εχω ακούσει για προστιμο.....
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό fatman » 20 Ιούλ 2006, 11:07

Πιστευω οτι οπως και να εχει το πραγμα, το κρατος θα βγει κερδισμενο.
Απλως για την ωρα ποτιζουν και περιπιουνται το καροτο-πετρελαιοκινηση- και θα μας το πεταξουν την
καταληλη στιγμη.
Τοτε παλι θα κονομησει το κρατος και οι "ενδιαμεσοι".
Δεν ξερουμε με τι ορους θα μας κανει την "χαρη" το κρατος να αποκτησουμε πετρελαιοκινητο οχημα.
Και εμεις κυνηγοντας το καροτο θα τρεξουμε να μαζεψουμε 35-45-55 χιλιαρικα, τοσο δεν εχουν τα
ψιλοκαθαροαιμα? - ενταξει παιρνεις και SUVακι με 25χιλ, αλλα οποιος θελει κατι πιο καθαροαιμο?
Παιρνει μεταχειρο εισαγωγης - καλη φαση - οταν νομιμοποιηθουν τι θα παιξει με τους δασμους και τις προδιαγραφες
καυσαεριων?
Για την ωρα πρεπει να πας εξω να διαλεξεις το κοματι το καλο και να ερθεις να τα σκασεις, να βγαλεις πινακιδες,
να εισαι και παρανομος απο πανω!
Δηλαδη πρεπει να σκοτωσω το Discoverακι μου να δωσω και 20χιλαρικα στην καλυτερη περιπτωση, χωρις να υπολογισω
τις αντιστοιχες προσθηκες που ειχα στο παλιο και να παρω κατι αντιστοιχο ή δινω 12-13 και παιρνω ενα Tuscon,
για να λεω οτι εχω πετρελαιο που καιει 9-10 λτρ/100χλμ.
Παιρνω ενα υβριδικο Prius μεταχειρο που καιει 5-5.5 και βγαζω το δεινοσαυρο ΟΤΑΝ πρεπει.
Αυτα βεβαια στην δικια μου περιπτωση, που λογω υποχρεωσεων ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ και 2ο αμαξι και με τα παιδια σπανια παω
για off-road και αυτο προγραμματισμενο και στο 90% των ταξιδιων πας και με SUV και με επιβατικο!
Παλια που δεν κατεβαινα απο το Disco με τιποτα, θα κυνηγουσα το πρωτο καροτο, τωρα ακολουθησα ενα αλλο!!
Το κρατος κερδιζει ετσι και αλλιως, αλλα απο εμενα θα παρει λιγα λιγοτερα πιστευω.
Αυτα βεβαια για το διλημα βενζινη-πετρελαιο και οχι 4χ4-επιβατικο!!
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 20 Ιούλ 2006, 14:50

Οπως τα λεει ο donald ειναι,και σε μενα γραφει πως πρεπει να φερω ευκρινες Π.
Παρ'ολα αυτα το παραξενο ειναι οτι την ιδια μερα που βγαζανε στην Καλαματα τις δικες μου πινακιδες,βγαινανε και για καμποσα ακομα πετρελαια.
Ε στα μισα βαλανε τη σφραγιδα στα αλλα μισα οχι και το ειδα με τα ιδια μου τα ματια.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό ollram » 20 Ιούλ 2006, 21:35

panayiotis έγραψε:Οπως τα λεει ο donald ειναι,και σε μενα γραφει πως πρεπει να φερω ευκρινες Π.
Παρ'ολα αυτα το παραξενο ειναι οτι την ιδια μερα που βγαζανε στην Καλαματα τις δικες μου πινακιδες,βγαινανε και για καμποσα ακομα πετρελαια.
Ε στα μισα βαλανε τη σφραγιδα στα αλλα μισα οχι και το ειδα με τα ιδια μου τα ματια.

Προχθές είδα άδεια ενός defender td5 που σκέφτομαι ν' αγοράσω, και δεν είχε τιποτα από τα παραπάνω....Η άδεια βγήκε στην Αθήνα, και όπως ζητάνε, δήλωση μόνιμης κατοικίας εκτός του "δακτυλίου".....Ο τύπος που το είχε μου είπε ότι ποτέ δεν τον σταματήσανε τον ένα χρόνο που κάπου κάπου το κυκλοφορούσε στο κέντρο....
Τελικά δεν έχω ακούσει κανέναν να μου λέει ότι τον..."γραπώσανε" και του ρίξανε το πρόστιμο.......Να τ' αγοράσω ή να μην το αγοράσω???? ιδού η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΙΟΦΑΣΗ :roll: [/img]
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες