Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βενζίνη vs Πετρέλαιο - Οικολογία και Οικονομία ;

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 21 Ιούλ 2006, 08:22

Προχθές είδα άδεια ενός defender td5 που σκέφτομαι ν' αγοράσω

Παρτο το θηριο να παει στα κομματια....
Α τωρα τελειωσα το φορτωμα στο πορτμπαγκαζ και ξεκιναω για Αθηνα με το πετρελαιο.
Κι αν θελησω να παω σε νησι απο τον Πειραια πώς θα παω?
Πετωντας?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό ollram » 21 Ιούλ 2006, 12:19

panayiotis έγραψε:
Προχθές είδα άδεια ενός defender td5 που σκέφτομαι ν' αγοράσω

Παρτο το θηριο να παει στα κομματια....
Α τωρα τελειωσα το φορτωμα στο πορτμπαγκαζ και ξεκιναω για Αθηνα με το πετρελαιο.
Κι αν θελησω να παω σε νησι απο τον Πειραια πώς θα παω?
Πετωντας?


Με την επιστροφή σου αναμενουμε εντυπώσεις από το Νησί ...και πως τελικά έφτασες στον Πειραιά...φορτοτική?? :P :P
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 27 Ιούλ 2006, 14:05

panayiotis έγραψε:
Προχθές είδα άδεια ενός defender td5 που σκέφτομαι ν' αγοράσω

Παρτο το θηριο να παει στα κομματια....
Α τωρα τελειωσα το φορτωμα στο πορτμπαγκαζ και ξεκιναω για Αθηνα με το πετρελαιο.
Κι αν θελησω να παω σε νησι απο τον Πειραια πώς θα παω?
Πετωντας?


Γράψε τον ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΚΟ ΝΟΜΟ του έτσι θέλω της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ μας στα π@π@ρι@ σου και κυκλοφόρισε όπου θέλεις με το πετρέλαιο σου!

Καλές Διακοπές!!!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό ollram » 02 Αύγ 2006, 06:30

[/quote]

Γράψε τον ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΚΟ ΝΟΜΟ του έτσι θέλω της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ μας στα π@π@ρι@ σου και κυκλοφόρισε όπου θέλεις με το πετρέλαιο σου!

Καλές Διακοπές!!![/quote]

Πάντως δειλά δειλά βλέπω όλο και περισσότερα 4Χ4 ακόμη και στο κέντρο της Αθήνας...(Defender td5 προχθές παρκαρισμένο στο Κολωνάκι :P ......και ακόμη περιμένω απο κάποιον να που πει ότι τον....γραπώσανε...ΚΑΝΕΝΑΣ????
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό ollram » 23 Αύγ 2006, 09:55

Για εμάς που σκέφτόμασταν ότι είμαστε κοντα στην¨"αρση της πετρελαιοκίνησης..."

Δυστυχώς τα νεα ΔΕΝ είναι ευχάριστα...:

Απόστασμα από άρθρο του ΕΘΝΟΥΣ της 23ης Αυγούστου..

.............
Oριστικό «όχι» στην πετρελαιοκίνηση
Oριστικό «όχι» στην πετρελαιοκίνηση λέει το YΠEXΩΔE, σε μια προσπάθεια να αντιμετωπίσει το πρόβλημα με τα αιωρούμενα σωματίδια που αναδεικνύεται σε πραγματικό εφιάλτη για την Aθήνα και τις άλλες μεγάλες πόλεις της χώρας.

Tο υπουργείο βρίσκεται σε συνεχή επαφή με τις υπηρεσίες της Eυρωπαϊκής Eνωσης για το θέμα της αντιμετώπισης της ατμοσφαιρικής ρύπανσης και έχει ενημερώσει τόσο για την κατάσταση στην πρωτεύουσα όσο και στις άλλες μεγάλες πόλεις, στο πλαίσιο της κατάρτισης επιχειρησιακών προγραμμάτων για όλες τις μεγάλες πόλεις της χώρας.

Στέλεχος του υπουργείου δήλωσε χθες στο «Eθνος» πως από το φθινόπωρο θα υπάρξουν εξελίξεις στον τομέα της αντιμετώπισης του νέφους και πρέπει να αναμένεται η λήψη μέτρων.

Tο YΠEXΩΔE αναγνωρίζει πως το πρόβλημα των αιωρουμένων σωματιδίων δεν οφείλεται μόνο σε φυσικά αίτια (όπως ήταν η «γραμμή» μέχρι σήμερα), αλλά σε ανθρωπογενείς πηγές και στα καύσιμα.

Eπισημαίνεται, ωστόσο, πως η ίδια η EE δεν έχει καταλήξει στον τρόπο αντιμετώπισης του συγκεκριμένου ρύπου και αναμένεται η έκδοση οδηγίας για τα αιωρούμενα σωματίδια μικρής διαμέτρου (PM2,5)

........
το άρθρο αναφέρεται στην ατμοσφαιρική ρύπανση
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό SUB20XT » 24 Αύγ 2006, 17:19

Γειά σε όλους,

Διάβασα τα πολύ κατατοπιστικά email σας και θα ήθελα να προσθέσω και εγώ κάτι.

1. Εάν το φαινόμενο του να αγοράζουμε diesel και να τα κυκλοφορούμε παράνομα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πάρει διαστάσεις, τότε υπάρχει κίνδυνος να γίνουν οι έλεγχοι αυστηρότεροι και να ξεμείνουμε με αυτοκίνητα τα οποία δεν θα μπορούμε να τα κυκλοφορήσουμε ή να μείνουμε με πολλές κλήσεις στα χέρια (αφαίρεση άδειας κτλ).

2. Κατά τη γνώμη μου η άρση της πετρελαιοκίνησης δεν είναι πολύ μακριά - άσχετα με τι λένε τα ΜΜΕ. Ίσως στις επόμενες εκλογές - δυστυχώς έτσι γίνεται στην Ελλάδα.
Αυτή τη στιγμή κατασκευάζονται σε ΕΚΟ Θεσσαλονίκης και ΠΕΤΡΟΛΑ δύο σύγχρονες μονάδες υψηλής αποθείωσης diesel. Μιλάμε για χοντρή επένδυση.
Είμαστε τόσο άχρηστοι σαν χώρα που δεν έχουμε την υποδομή - ακόμα και εαν θέλουμε να επιτρέψουμε το diesel αύριο - για την παράγωγή υψηλής ποιότητας καυσίμου!!
Εαν επιτραπεί το diesel που θα το βρίσκουμε?? Θα το κάνουμε εισαγωγή??
Καταλαβαίνεται τώρα ποιό είναι το βασικό πρόβλημα που δεν επιτρέπεται το diesel. Η τροφοδοσία της αγοράς με το σωστό καύσιμο.
Από την άλλη ας πούμε ότι δεν θα επιτραπεί. ΟΚ.. Και τότε τι θα κάνουμε τις 2 μονάδες που φτιάχνουμε?? Θα παράγουμε diesel και δεν θα διατίθεται στην αγορά?? Χα...
Είναι λοιπόν θέμα χρόνου, ας ελπίσουμε οχι πολύ μεγάλου.

Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
SUB20XT
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 15:55

Δημοσίευσηαπό doc » 24 Αύγ 2006, 22:49

SUB20XT έγραψε:2. Κατά τη γνώμη μου η άρση της πετρελαιοκίνησης δεν είναι πολύ μακριά - άσχετα με τι λένε τα ΜΜΕ.

Είναι λοιπόν θέμα χρόνου, ας ελπίσουμε οχι πολύ μεγάλου.

Φιλικά.


Απ' το στόμα σου και στου θεού το αυτί φίλε μου!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 28 Αύγ 2006, 12:38

Φίλε sub20xt,

Το ότι δεν επιτρέπονται σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη τα diese ιχ, δεν σημαίνει οτι δεν χρησιμοποιήται.

Στις 2 μεγαλουπόλεις, όλα τα επαγεγματικά άνω 5 τόνων είναι diesel, τα ταξι diesel, τα λεοφωρία diesel, υα μηχανήματα σκαπτικά, χωματουργικα΄κλπ...

Θέλω να πώ πως η κατανάλωση θα αυξηθεί μεν, αλλά όχι σε βαθμό που να μην καλύπτεται η κατανάλωση απο τις υπάρχουσε υποδομές.

Φυσικά το πετρέλαιο που βγαίνει απο τα ελδα και εκο και motoroil δεν είναι το λεγόμενο "πράσινο", αλλά αυτό έτσι ή αλλιώς θα είναι πολύ ακριβότερο και δεν θα είνα υποχρεοτικό, εκτώς απο κάποιους πολύ σύγχρονους κινητήρες όπως τον d-4d 177ps του νέου rav4, που φυσικά δεν εισάγεται λόγω έλειψης καυσίμου.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό SUB20XT » 05 Σεπ 2006, 16:41

Φίλε rav4cat,

Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου αλλά το πετρέλαιο που χρησιμοποιούμε είναι πολύ πίσω "τεχνολογικά" σε σχέση με το πετρέλαιο που χρησιμοποιεί η υπόλοιπη Ευρώπη. Η περιεκτικότητα σε θείο είναι πολύ υψηλή και λογικά δεν είναι εφικτό να ελευθερωθεί σε επιβαρυμένες πόλεις όπως Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Οταν είναι δυνατή η παραγωγή του "πράσινου" πετρελαίου τότε λογικά θα ελευθερωθεί η κυκλοφορία diesel. [ Ελπίζω...:-) ].
Άβαταρ μέλους
SUB20XT
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 15:55

Δημοσίευσηαπό georgeC5 » 06 Σεπ 2006, 10:04

Πετρελαιο ?? Για διαβαστε.. ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΤΟ ΥΠΕΧΩΔΕ ΤΗΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΣΗ.. Κλεινει συμφωνα με δημοσιευματα το θεμα της πετρελαιοκινησης Ι.Χ. σε ΑΘΗΝΑ και ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ο υπουργος ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ, κ. Γ. Σουφλιας, το οποιο ανοιξε εκ νεου την προηγουμενη εβδομαδα ο υπουργος Μεταφορων, κ. Μιχαλης Λιαπης. Συμφωνα με το υπουργειο ΠΕΧΩΔΕ, το εν λογω θεμα, που φαινεται να διχαζει την κυβερνηση, δεν μπορει να προχωρησει, αφου η απελευθερωση της πετρελαιοκινησης σε Αθηνα και Θεσσαλονικη θα προκαλουσε προβληματα ρυπανσης στην ηδη επιφορτισμενη ατμοσφαιρα των δυο πολεων.. παπαλα!!! (αυτο τριτη σεπτεμβριου 06)
..The Phantom of the Opera..
..We Will Rock You..
..Mary Poppins..
..Mamma Mia..
..Hairspray..
..Wicked..
Άβαταρ μέλους
georgeC5
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 13:41
Τοποθεσία: Vironas

Δημοσίευσηαπό ollram » 06 Σεπ 2006, 12:55

Από αντιπροσωπεία της ΝΙΣΣΑΝ σήμερα (είχα πάρει να ρωτήσω για το Pathfinder diesel) μου είπαν ότι ΄"...έχει γίνει χαμός σήμερα....δεν ακούς το ράδιόφωνο...βγήκαν και κάνουν κατασχέσεις ΙΧ πετρελαιοκινητων που κυκλοφορόυν παρανομα......."
Aλλά απ' ότι ξέρω κατάσχεση ΙΧ δεν επιτρέπεται παρά μόνο όταν συντρέχουν "άλλοι" λόγοι....


ακούσατε τίποτα τέτοιο σήμερα?????
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό coupe333 » 15 Οκτ 2006, 17:50

Να φανταστώ πως στα οχήματα με ξένες πινακίδες δεν μπορούν να τους απαγορέψουν την κυκλοφόρα?
www.goo-design.com


ΣΙΓΝΟΜΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΙΝΙΚΑ ΜΟΥ .. ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΙΤΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
coupe333
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 18:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 16 Οκτ 2006, 02:03

coupe333 έγραψε:Να φανταστώ πως στα οχήματα με ξένες πινακίδες δεν μπορούν να τους απαγορέψουν την κυκλοφόρα?


Πολύ σωστά το φαντάζεσαι :wink:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες