Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Aγορα 4χ4

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό IKE » 21 Ιαν 2004, 18:14

Νομίζω το X-Trail είναι το καλύτερο, συνδυάζει πολύ καλή απόδοση και οδική συμπεριφορά στο δρόμο και είναι πολύ καλό σε χώμα (για SUV)

[/img]
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό 747 » 21 Ιαν 2004, 20:06

Υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει κανείς να κοιτάει πριν αγοράσει ένα αυτοκίνητο. Και αυτό είναι η αντιπροσωπεία, η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών, και γενικά η υποστήριξη μετά την πώληση. Η προσωπική μου πείρα (Σαρακάκης...........) είναι οτι παρακαλάω μη μου βγάλει καμμία ζημιά το αμάξι, γιατί αφ'ενός στα κεντρικά αντιμετωπίζουν τον πελάτη όπως η εφορία που της χρωστάς, αφ'ετέρου το δίκτυο των εξουσιοδοτημένων δεν φημίζεται και για τισ ικανότητες στην επισκευή βλαβών.

Όταν τον πρώτο μήνα με 700 μόνο χλμ. χρειάστηκε να αλλάξω τη μπάρα "Ζ" και το δεξί παρατίμονο, έχοντας 7ετή εγγύηση από την αντιπροσωπεία (ήταν στραβή από μάνα), μόνο που δε με έδειραν οι μηχανικοί του Σαρακάκη, που τόλμησα να τους ζητήσω να ισχύσει η εγγύηση. Και δύο εξουσιοδοτημένα, αρνήθηκαν την αλλαγή λόγω..........φόρτου εργασίας. Αγόρασα λοιπόν τα ανταλλακτικά και έκανα την επισκευή σε άσχετο μηχανικό.

Αν ήξερα από την αρχή όμως το τί με περιμένει, δεν θα είχα αγοράσει Mitsubishi, (που βεβαίως είναι καλό αμάξι), αλλά κάποιο άλλο, και θα είχα και κάποια υποτυπώδη υποστήριξη από την αντιπροσωπεία. Δεν ξέρω για Ford,Nissan, αλλά ξέρω από ΤΟΥΟΤΑ. Και τουλάχιστον για αυτόν το τομέα, η επιλογή της είναι μοναδική. (Τώρα αν το RAV κάνει για τισ ανάγκες σου, είναι άλλο θέμα. Πάντως φίλε μου, η προσωπική μου άποψη είναι να βγάλεις από το μυαλό σου το Honda.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 21 Ιαν 2004, 20:23

Είναι δυνατόν να μην δέχεται η αντιπροσωπεία την εγγύηση????? :shock: :shock:
Νομίζω πως αν τους πίεζες με πιθανή απειλή ότι θα κινηθείς νομικά θα στο έκαναν (το θεωρώ απαράδεκτο ακόμα και αυτό, κανονικά θα έπρεπε να το φτίαξουν πρώτο πρώτο). Ισως και μια αναφορά με email στην μαμα εταιρία?????
Εχεις δίκιο για τις αντιπροσωπίες και τα service. Η TOYOTA, νομίζω πως έχει υποχρεώσει όλους τους αντιπροσώπους να έχουν συνεργείο με ISO οπότε σίγουρα είναι καλό αυτό.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό IKE » 21 Ιαν 2004, 21:25

Δοκιμάστε να πάρετε τηλέφωνο το ΙΝΚΑ σε αντίστοιχες περιπτώσεις και αν δείτε πως θα κάνουνε τούμπες μετα
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό 747 » 21 Ιαν 2004, 22:49

Και όμως είναι δυνατό. Γιατί δεν λένε οτι αρνούνται να το φτιάξουν, αλλά πολύ απλά οτι δεν υπάρχει βλάβη!!!. Συγκεκριμένα ο "αρχιμηχανικός" τους "είδε" (δεν έπιασε!!) οτι η μπαρα "Z" είναι ΟΚ. Απεφάνθη ο άνθρωπος. Και στην ερώτησή μου "δηλαδή θα πρέπει να σκοτωθώ καμμιά ώρα για να διαπιστωθεί η βλάβη?" η απάντησή του ήταν "για την ώρα η Ζ δουλεύει. Όταν σπάσει, τα λέμε."

Το email το έστειλα στα κεντρικά Ευρώπης, στην Ολλανδία. Η απάντηση έλεγε οτι ο εδώ αντιπρόσωπος ξέρει καλά τη δουλειά του, και αφού αυτός λέει έτσι, έτσι είναι.!!!!

Όταν απείλησα οτι θα ξαναπάω με νομική "παρέα", δεν τους άγγιξε τίποτα. Για να μη σου πώ οτι εξαγριώθηκαν κιόλας (εκεί ήταν που αισθάνθηκα οτι θα έτρωγα και ξύλο).

Αφήστε τα παιδιά......ο Σαρακάκης είναι περίπτωση προς αποφυγή. Σοβαρά, το δημόσιο σε αντιμετωπίζει καλύτερα από το Σαρακάκη!
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό forester » 23 Ιαν 2004, 01:26

Απαντάω στο post του x-trail,αποφεύγοντας την παράθεση λόγω μεγέθους...
Συμφωνώ με όσα λες, και ιδιαίτερα με την υπεροψία που διακρίνει τους κατόχους 4Χ4 στα δύσκολα.
Αυτό συμβαίνει γιατί απλά δεν ξέρουν τι συμβαίνει στην πραγματικότητα σε σχέση με αυτοκίνητο - συνθήκες - δρόμους και νομίζουν ότι οδηγούν διαστημόπλοια...
Δεν είπα ποτέ ότι η τετρακίνηση είναι το παν...
Ασφαλώς και τα δικίνητα μια χαρά είναι και εγώ μόλις 2 μήνες έχω το 4Χ4.
Πάντως στις Ελληνικές γλίτσες - γλίστρες το προτιμώ. Ελπίζω ότι δε διαφωνεί κανείς σ' αυτό.
Επίσης το ύψος και οι διαδρομές των αναρτήσεων ενός έστω SUV, σε γλιτώνει από πολλά στους ελληνικούς δρόμους. Γνωστός με Α4 έπασε το κάτω μέρος του προφυλακτήρα σε σαμαράκι για μείωση ταχύτητας...
Τώρα για να απαντήσω και στο φίλο που άνοιξε τη συζήτηση,
θεωρώ (πρότι είμαι λάτρης των Honda), οτι πρέπει να αποφύγει τα CRV _ HRV, διότι έστω για 5 -10 φορές το χρόνο που θα το χρειαστεί, δεν θα έχει 4Χ4.Έχω πολλά παραδείγματα από Παρνασσό κυρίως που αυτά είναι τα μόνα 4Χ4 (αντε και τα ΤΤ), που ανεβαίνουν με αλυσίδες.
Όσο για αξιοπιστία, το Forester έχει 100.000 χλμ περίπου, αγοράστηκε μεταχειρισμένο και μετά από έλεχγο λεπτομερή, δεν έδειξε ζημιές και καταπόνηση. Το μόνο που επισκευάστηκε ήταν το συχρονιζέ της 3ης ταχύτητας, μάλλον από κακή χρήση του προηγούμενου ιδιοκτήτη.Με την ευκαιρία άλλαξα και δίσκο, χωρίς να είναι απαραίτητο.
Στους 2 μήνες που το έχω, το έχω λατρέψει.
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tifozif1 » 23 Ιαν 2004, 13:10

Aπο τα SUVλακια (όπως τα λέτε) πιο έχει τις καλύτερες 4χ4 δυνατότητες ?

Απο Σαρακάκη ξέρω, Honda έχω...
Άβαταρ μέλους
tifozif1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 17:20

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Ιαν 2004, 13:23

Για να σε βοηθήσω, (ή να σε «μπερδέψω») ακόμα λίγο…..
Αν θες κάτι σαν το Transalp, αλλά με τέσσερις ρόδες, θα «δεις», SUV, δηλαδή Freelander, RAV4, X-Trail, Maveric κλπ που ξέχασα…
Αν θες κάτι σαν το KTM 640, θα πας σε Discovery, Land Cruiser, Patrol, Pajero κλπ που ξέχασα
Τέλος αν θες κάτι σαν το WR250 θα πας σε LR 90 & 110

Απλώς σκέψου πόσο χώμα θες να κάνεις και μετά πάρε μια βαθμίδα πιο «κακό» από αυτό που σκέφτηκες, (πάντα θα κάνεις λίγο παραπάνω χώμα από την αρχική ιδέα!)
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Ιαν 2004, 14:52

tifozif1 έγραψε:Aπο τα SUVλακια (όπως τα λέτε) πιο έχει τις καλύτερες 4χ4 δυνατότητες ?

Απο Σαρακάκη ξέρω, Honda έχω...

Πες και σε τι τιμές κυμαίνεσαι. Αυτά που είπε ο superspy είναι από 28.000 έως πολλά πολλά. Και έχει δίκιο για το χώμα. Αμα μπείς δύσκολα βγαίνεις :wink:
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tifozif1 » 27 Ιαν 2004, 11:15

Ξεκίνισα στις 25.000Ε και απ'οτι βλέπω πάω κοντά στις 30-33 χιλ. Ευρώ.
Άβαταρ μέλους
tifozif1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 17:20

Δημοσίευσηαπό spz » 27 Ιαν 2004, 13:33

ΘΑ σου πω φιλε κι εγω την δική μου γνώμη.Πρίν απο 6 μήνες πήρα ενα RAV4 του 1997. Ολα καλά αλλά του λείπει το αργό.Οταν ξεψαρώσεις λίγο και πας στο χώμα τότε καταλαβαίνεις τι δεν εχεις με ενα SUV.
ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ







φιλικα ΜΙΧΑΛΗΣ
Άβαταρ μέλους
spz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Αύγ 2003, 10:34
Τοποθεσία: Ν.ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 27 Ιαν 2004, 21:28

tifozif1 έγραψε:Ξεκίνισα στις 25.000Ε και απ'οτι βλέπω πάω κοντά στις 30-33 χιλ. Ευρώ.

Για δές και το ΡΙΝΙΝ 2,0 GDI :twisted: :twisted: :twisted:
Το έχω από τον 4/2001 και μετά 57000 χλμ δέν θα το άλλαζα με κανένα αντίστοιχο. :D :D :D
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό RX4 » 27 Ιαν 2004, 21:51

tifozif1 έγραψε:Ξεκίνισα στις 25.000Ε και απ'οτι βλέπω πάω κοντά στις 30-33 χιλ. Ευρώ.

ΦΙΛΕ TIFOZIF1 ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΝΑ RENAULT SCENIC RX4 ΟΧΙ ΠΟΛΥΚΥΚΛΟΦΟΡΗΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΙΕΣ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ SCENIC (ΠΟΛΥΧΡΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΠΟΛΥΜΟΡΦΗΚΟΤΗΤΑ) ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ SUV ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ ΧΩΡΟΙ ΓΙΑ 5 ΑΤΟΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
ABS ME EBD KAI BRAKE ASSIST. 6 AEROSAKOI ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΣΠΙΝ Κ.Λ.Π.
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΓΟ ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ
ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΙΚΟ.
:P
ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΙΤΑ ΣΤΟ WWW.EURONCAP.COM ΚΑΙ ΔΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΕ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΟΠΟΙΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ. ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΩΡΑ (ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ).
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΛΗΡΩΣ (ΔΥΣΚΟΛΟ) 8)
RX4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 05 Ιαν 2004, 12:48

Δημοσίευσηαπό tifozif1 » 30 Ιαν 2004, 14:05

Τελικά ποιο από τα παρακάτω έχει τις καλύτερες off-road δυνατότητες/καλύτερο 4X4 σύστημα ?
RAV
X-TRAIL
FORESTER
OUTLANDER
Άβαταρ μέλους
tifozif1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 17:20

Δημοσίευσηαπό IKE » 30 Ιαν 2004, 14:17

Νομίζω το XTRAIL με ESP είναι το καλύτερο για εκτός δρόμου απο όλα αυτά με ελάχιστη βέβαια διαφορά απο τα υπόλοιπα 3.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες