Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αναζητηση νεου 4x4!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό tetrakinisimag » 07 Αύγ 2006, 15:27

Οι απαιτήσεις σου έχουν μία απάντηση: Nissan Pathfinder.

Αν βέβαια δεν ρισκάρεις την πετρελαιοκίνηση, τότε τα πράγματα αρχίζουν να μπερδεύουν. Το Pajero V60 είναι μία καλή λύση και την εποχή αυτή υπάρχουν και προσφορές. Απέφυγε το Sport που είναι βασισμένο στο L200 και δεν είναι σύγχρονο απο πλευράς μετάδοσης και ανάρτησης.

Vitara και Forester έχουν δύναμη αλλά όχι και ροπή να τραβήξουν ένα μεγάλο σκάφος. Και δεν είναι ιδιαίτερα μεγαλύτερα απο ένα Vitara σε χώρους.
tetrakinisimag
 

Δημοσίευσηαπό Lepes » 07 Αύγ 2006, 16:16

Στα λεφτα που λες παντως ειναι κριμα να μη δεις ενα μεταχ Land cruiser μοντελο 2002 και μετα που εχει ακομα εγγυηση απο την Τoyota!!!
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Inspector Gadget's car!

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 07 Αύγ 2006, 16:57

Αγαπητέ SniFF^ διαβάζοντας εδώ και μερικές μέρες το πόστ διέκρινα ότι έχεις κάποιες υπερβολικές απαιτήσεις για άσχετος, την μια λες ότι θες γκάζια (σε SUV??), την άλλη χώρους αλλά να είναι και ελαφρύ και στενό για την πόλη, την άλλη άνεση στην άσφαλτο αλλά κοντό κιβώτιο (για τα φανάρια??), να είναι το αμάξι για τα ψώνια της μαμάς και επίσης όταν το θελήσεις να είναι και το απόλυτο off-road όπλο. ΕΕΕ εσύ αγόρι μου δεν θες 4χ4 το αυτοκίνητο του αστυνόμου σαΐνι θες (με ένα κουμπί γινόταν πολυμορφικό-βαν,SUV, gt-cabrio). Τέλος πάντων θα σου δώσω μερικές προτάσεις (που θα σου έδιναν και τα παιδιά στο forum) και εσύ διαλέγεις!
Θέλεις χώρους και να είναι και φθηνό; πάρε kia sorento, Hyundai Santa fe
Θέλεις γκάζια; (με λογικές τιμές) πάρε Subaru forester-turbo, Mitsubishi outlander-turbo
Θέλεις άνεση & δυνατότητες; πάρε Suzuki Grand Vitara
Θέλεις οικονομία και δύναμη και άνεση και δυνατότητες και να τραβάς το σκάφος; πάρε ένα διπλοκάμπινο 4χ4 Diesel π.χ. Nissan Navara, Isuzu D-max, Mitsubishi L-200, Ford Ranger
Θέλεις ένα μικρό σε διαστάσεις SUV; πάρε Daihatsu terios, Suzuki jimny, Mitsubishi Pajero Pinin 3doors (ώπα βγαίνει και 2.0 εδώ είμαστε)!
Λοιπόν για να τα συνοψίσουμε ο κατά τα φαινόμενα πολύ καλός συνδυασμός ακούει κατά την γνώμη μου (και του φίλου Pajerinho) στο όνομα Mitsubishi Pajero Pinin Έχοντας πολύ μικρό μήκος μόλις 3,735m το 3θ (4.035 το 5θ) και μικρό πλάτος 1,680m το 3θ(1,695m το 5θ), Το καθιστά ικανοποιητικό για χρήση εντός πόλης.(μιλάμε για SUV SniFF^ όχι για το fiat seicento η το smart)
Με κινητήρες από 1.8 έως 2.0 με τον 2.0 να υπερέχει έχοντας πολύ καλή μέγιστη ροπή 19,4kgr/3.500rpm (και σχετικά χαμηλά) και ικανοποιητική ιπποδύναμη στα 129ps/5.000rpm δίνοντας του καλές επιδόσεις (μιλάμε για SUV SniFF^ όχι Gti για κοντράκια) με Μέγιστη ταχύτητα 170km/h και Επιτάχυνση 10,8sec (0-100 km/h)

Αυτά… η επιλογή είναι δική σου βέβαια και όταν το αγοράσεις(ότι και να αγοράσεις) καλοτάξιδο!
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Inspector Gadget

Δημοσίευσηαπό SniFF^ » 07 Αύγ 2006, 17:19

Λοιπον ειχα υποψιαστει οτι ζηταω πολλα,και ρωτησα κιολλας,αλλα δεν μου ειπατε.Δεν πειραζει.

Φιλε Igor_Giganski_Antiatom ευχαριστω για τις συμβουλες.Αλλαξα τις απαιτησεις:

1.Δεν με ενδειαφερει να εχει γκαζια.
2.Να εχει χωρους λιγο μεγαλυτερους απο το vitara(οχι σαν το land cruiser!)
3.Nα καιει βενζινη και να μην ειναι αυτοματο.
4.Να εχει καλες επιδοσεις on+off road.

Aυτα ειναι πολλα?

Εχω καταληξει σε Grand Vitara το καινουργιο το 5πορτο.
Τι λετε,ειναι καλο?Εχει καλες on-off δυνατοτητες?

Το συστημα που βαζεις τετρακινηση με ενα σαν διακοπτη ειναι ευκολο στη χρηση?

Υ.Γ Σας ευχαριστω ολους που ειστε προθυμοι να με βοηθησετε!
Άβαταρ μέλους
SniFF^
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Αύγ 2006, 16:27

Inspector Gadget

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 07 Αύγ 2006, 18:26

Ως κάτοχος του παραπάνω οχήματος μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το νέο Grand Vitara (5πορτο) έχει και τις 4 παραπάνω δυνατότητες. (Υπόψιν δεν το συγκρίνω με άλλα 4Χ4 της αγοράς απλά απαντάω στις απαιτήσεις σου που είχα και εγώ παρόμοιες πριν το πάρω......)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Inspector Gadget

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 07 Αύγ 2006, 21:52

Καλού κακού πάντως, άλλαξε και βάρκα.....
Σε βλέπω να αλλάζεις δίσκους και πλατώ, όπως στα παλιά Βιτάρα τα ημιαξόνια.......
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Re: Inspector Gadget

Δημοσίευσηαπό markd » 08 Αύγ 2006, 07:09

tasos953 έγραψε:Καλού κακού πάντως, άλλαξε και βάρκα.....
Σε βλέπω να αλλάζεις δίσκους και πλατώ, όπως στα παλιά Βιτάρα τα ημιαξόνια.......



:P :wink: :twisted: :wink: :P
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό SniFF^ » 09 Αύγ 2006, 20:55

Παιδια σημερα μου ηρθε μια ιδεα.
Γιατι να μην παρω το Gvitara 2.5 το περσινο?
Οπως γραψατε και εδω http://www.off-road.gr/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=1562&start=30&postdays=0&postorder=asc&highlight= λετε οτι ειναι πολυ καλo και περνει και βελτιωσεις.

Τι λετε αξιζει να παρω αυτο η το καινουργιο?
Άβαταρ μέλους
SniFF^
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Αύγ 2006, 16:27

Bravo

Δημοσίευσηαπό Camelius » 11 Αύγ 2006, 16:39

iperodigos έγραψε:
SniFF^ έγραψε:Mηλας για μεταχειρισμενο?Εγω παντως μιλαω μονο για καινουργια.Δεν θελω μεταχειρισμενα.

Το pajero sport καλο ειναι?Τραβαει ο 3.0? γιατι το βλεπω και ειναι βαρυ
Καπου ειχα διαβασει οτι τα τεστ το θαβουν.Ειναι αληθεια?


σουμπαρου φορεστερ 2λιτρο το καινουργιο μοντελο με χαμηλες ταχυτητες...αντε καλοταααααξιδοοοοο!!!!


Στο μυαλο μου εισαι !!!
Καλη αποψη... και μπορω να την τεκμηριωσω ακομα και με ΤΕΣΤ drive
Βασιλης
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες

cron