Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SUV

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό forester » 26 Φεβ 2004, 22:53

tazmania έγραψε:
forester έγραψε:...Άσχετο: Tedo@Teda, το Terraniva είναι Suv? :shock:


Θα σου βάλω πιπέρι στο στόμα :evil: Άκου Suv :evil: :evil:



Γιατί :?: :shock:
Αφού πάει με 180 στην άσφαλτο :!: ...
και ανακατέβεται με τα SUV στο Forum :lol: :lol: :P :P


Υ.Γ.: Πάντως σας βλέπω με καλές προοπτικές στον Έβρο, χωρίς πλάκα!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 26 Φεβ 2004, 23:18

καλα δεν ντρεποσαστε λιγο??? ακου εκει σουβλακι....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό RAVen » 02 Μαρ 2004, 16:45

μπορω να ''παιξω'' κι εγω? εχω ενα rav4 ''μαμισιο'' και σκεφτομαι να το ''φτιαξω'' λιγο. βασικα να προσθεσω ποδιες και λαστιχα. για αναρτησεις δεν το εχω ψαξει ακομα. εχετε καμια προταση?
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό tedos » 02 Μαρ 2004, 18:47

raven έγραψε:μπορω να ''παιξω'' κι εγω? εχω ενα rav4 ''μαμισιο'' και σκεφτομαι να το ''φτιαξω'' λιγο. βασικα να προσθεσω ποδιες και λαστιχα. για αναρτησεις δεν το εχω ψαξει ακομα. εχετε καμια προταση?


Kαι βεβαια εδω ολοι παιζουν :D :D :D Ρωτα και τον Forester! :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό forester » 02 Μαρ 2004, 19:27

raven έγραψε:μπορω να ''παιξω'' κι εγω? εχω ενα rav4 ''μαμισιο'' και σκεφτομαι να το ''φτιαξω'' λιγο. βασικα να προσθεσω ποδιες και λαστιχα. για αναρτησεις δεν το εχω ψαξει ακομα. εχετε καμια προταση?


Δεν έχω πρόταση, για συγκεκριμένες επιλογές στο αυτ/το σου.
Λάστιχα είναι απαραίτητα ενα σετάκι MUD για το χειμώνα και για καλές εξορμήσεις και τα ΑΤ που έχεις για καλοκαίρι και καθημερινότητα.
Δυστυχώς τα MUD χαλάνε αρκετά τη συμπεριφορά των αυτ/των αυτού του τύπου και η ύπαρξη δεύτερου σετ, είναι σχεδόν υποχρεωτική.
Οι ποδιές , εφόσον πας σε πέτρες, είναι επίσης καλοδεχούμενες. Όχι για την περίπτωση που θα βρεις, μόνο.
Αλλά και οι πέτρες που φεύγουν με ταχύτητα από τους τροχούς, είναι σαν σφαίρες....
Η επόμενη κίνησή μου (είναι και οικονομική σχετικά, χώρια από το τι σε γλιτώνει...) είναι η ποδιά!
Καλώς ήρθες και να σε δούμε σε καμιά εκδρομή, ή εκδήλωση!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό RAVen » 02 Μαρ 2004, 21:33

εννοειται οτι τα λαστιχα πρεπει να ειναι mud αλλα υπαρχουν καποια που αποδεδειγμενα δεν θα ''τα παιξουν''? εχω ακουσει περιπτωση που τα τακουνια αρχισαν να ξεκολλανε!!! οσον αφορα το θεμα της ποδιας υπαρχουν στο εμποριο ή θα ηταν καλυτερο να κατασκευασω μια μονος μου?
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό tedos » 02 Μαρ 2004, 21:44

raven έγραψε:εννοειται οτι τα λαστιχα πρεπει να ειναι mud αλλα υπαρχουν καποια που αποδεδειγμενα δεν θα ''τα παιξουν''? εχω ακουσει περιπτωση που τα τακουνια αρχισαν να ξεκολλανε!!! οσον αφορα το θεμα της ποδιας υπαρχουν στο εμποριο ή θα ηταν καλυτερο να κατασκευασω μια μονος μου?


Φιλε συνφορουμιστα Raven αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι :D Ξεκιναμε παιζουμε μαθαινουμε βελτιωνουμε ξαναπαιζουμε ξαναβλεπουμε τις δυνατοτητες μας ξαναβελτιωνουμε :D Οχι ολα μαζι!

Μια τετραδα mud ειναι μια καλη αρχη :D Πολλες οι μαρκες στο εμποριο με BF Goodrich Fedima Michelin Yokohama τις πιο δημοφιλεις. Εξαρταται ποσο αντεχει η τσεπη σου :D

Βαλτα και ελα δες το παιχνιδι και επειτα ξεκινας την κουβεντα για ποδια...αλλωστε κανεις μας δεν θα σε αφησει να του κανεις ζημια βαζοντας σε σε δυσκολα με την πρωτη. Αν θελεις αλλες πληροφοριες για λαστιχα (διαστασεις γνωμες) ρωτα εδω η στειλε pm :D

Καλωςηρθες στην πιο ομορφη περιπετεια της ζωης σου!!! :D :D Ριξε και μια ματια στα φωτο αλμπουμ για να παρεις μια ιδεα! :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό RAVen » 02 Μαρ 2004, 22:29

αν και το εχω μονο 4 μηνες φροντισα να το φτασω στα ορια του... ή ετσι θελω να πιστευω. στις 4 πρωτες εξορμησεις μου εχω κολλησει 2 φορες. η πρωτη εξορμηση ηταν στην ορεινη Ναυπακτια, σε δασικους δρομους με αρκετη λασπη, χωρις να συναντησω προβληματα (δεδομενου των μαμισιων ελαστικων). αυτο ηταν το βαπτισμα του πυρος για μενα. προσφατα ομως ακολουθησα ενα roadbook απ'το περιοδικο DRIVEaway στην περιοχη του Γραμματικου. η πρωτη αποπειρα ηταν αποτυχημενη αφου κολλησα με την κοιλια σε ενα χωραφι (ηταν τοτε με τα χιονια). η δευτερη αποπειρα ηταν καλυτερη. ολοκληρωσα μεν την πορεια, αλλα το τιμημα ηταν αρκετες γρατζουνιες και ενα γερο χτυπημα στο καρτερ καθως εβγαινα απο ενα ρεμα. νομιζω οτι εμαθα αρκετα πραγματα, οπως το οτι δεν εχουν σημασια τοσο οι δυνατοτητες του αμαξιου, οσο η δεξιοτεχνια του οδηγου (απο 'κει που περασα το RAV κολλησε ενα DEFENDER 90 απο λαθος του οδηγου του - το να υπερεκτιμας τις δυνατοτητες σου ειναι λαθος) και ολοκληρωνω ρωτωντας τους πιο εμπειρους που θα ηταν καλο να απευθυνθω για μια σωστη ποδια για το RAV μου? ουφ... κουραστηκα να γραφω!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Re: list suv

Δημοσίευσηαπό juan » 02 Μαρ 2004, 22:42

juan έγραψε:Ανακεφαλαίωση ¨Λοιπόν έχουμε και λέμε σύνολο 18 :

1 SCENIC RX4: RX4

3 TOYOTA RAV4 : spz , zaxariadis , raven

2 DAIHATSU TERIOS: savourdaman , gmav

5 FORD MAVERICK : juan , ANDREAS2003 , KONSTANTINOS, MAVERICKios , Maverickman

1 GRAND VITARA : nikglock17

1 NISSAN X-TRAIL : xtrail

1 CHEROKEE : frank

1 SUBARU FORESTER : forester

2 PAJERO PININ : PININ , tasos953

1 HYUNDAI SANTA FE : ALEXISSUV

Για να δουμε τι άλλο θα δούμε :P :P :P



18 :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :band:[/quote]

Welcome raven :P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό RAVen » 02 Μαρ 2004, 23:10

mipos tha itan kalitera na valo prota tin podia prin dokimaso kapia exormisi? den xero poso hardcore isaste! den thelo na to xeskiso to toutou mou :punch:
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό RAVen » 02 Μαρ 2004, 23:13

auya ta krani kato ap'to nick ti einai re paidia? :?:
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό RAVen » 02 Μαρ 2004, 23:22

kai kati akoma... pos mporo na allaxo to nick mou? :reappear:
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό juan » 02 Μαρ 2004, 23:22

raven έγραψε:auya ta krani kato ap'to nick ti einai re paidia? :?:


Είναι δείκτης που εκφράζει το σύνολο συμμετοχών - απαντήσεων σε θέματα του Forum..


raven έγραψε:mipos tha itan kalitera na valo prota tin podia prin dokimaso kapia exormisi? den xero poso hardcore isaste! den thelo na to xeskiso to toutou mou :punch:


Σχεδόν όλα τα Suv του Forum δεν έχουν ποδιές (με εξαίρεση του Maverickios και του Maverickman ) . Εμεις οι υπόλοιποι το συζητάμε.

:roll: :roll: :roll:
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό tazmania » 03 Μαρ 2004, 05:29

raven έγραψε:αν και το εχω μονο 4 μηνες φροντισα να το φτασω στα ορια του... ή ετσι θελω να πιστευω. στις 4 πρωτες εξορμησεις μου εχω κολλησει 2 φορες. η πρωτη εξορμηση ηταν στην ορεινη Ναυπακτια, σε δασικους δρομους με αρκετη λασπη, χωρις να συναντησω προβληματα (δεδομενου των μαμισιων ελαστικων). αυτο ηταν το βαπτισμα του πυρος για μενα. προσφατα ομως ακολουθησα ενα roadbook απ'το περιοδικο DRIVEaway στην περιοχη του Γραμματικου. η πρωτη αποπειρα ηταν αποτυχημενη αφου κολλησα με την κοιλια σε ενα χωραφι (ηταν τοτε με τα χιονια). η δευτερη αποπειρα ηταν καλυτερη. ολοκληρωσα μεν την πορεια, αλλα το τιμημα ηταν αρκετες γρατζουνιες και ενα γερο χτυπημα στο καρτερ καθως εβγαινα απο ενα ρεμα. νομιζω οτι εμαθα αρκετα πραγματα, οπως το οτι δεν εχουν σημασια τοσο οι δυνατοτητες του αμαξιου, οσο η δεξιοτεχνια του οδηγου (απο 'κει που περασα το RAV κολλησε ενα DEFENDER 90 απο λαθος του οδηγου του - το να υπερεκτιμας τις δυνατοτητες σου ειναι λαθος) και ολοκληρωνω ρωτωντας τους πιο εμπειρους που θα ηταν καλο να απευθυνθω για μια σωστη ποδια για το RAV μου? ουφ... κουραστηκα να γραφω!!!


Καλώς των,

Ας πάρουμε τα πράγματα ένα ένα, όσον αφορά το nick σου στείλε pm σε κάποιον admin και ρώτα εάν γίνετε, αυτός ξέρει :D .
Τώρα, όσον αφορά τα λάστιχα τακούνια που ξεκολλάνε και πέλματα που φεύγουν από MUD λάστιχα, ακόμα και αναγομωμένα να είναι (τέτοια έχω κι εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος), δεν έχω αντικρίσει τέσσερα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα. Από λόγια έχω ακούσει διάφορα τρελά, αλλά από τα λόγια στην πραγματικότητα απέχει πολύ!!!!!!
Ποδιές τώρα, καλές είναι δεν λεω, αλλά οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε κάτι διαφορετικό από αυτό που έχουν τα τουτου μας από την μαμά τους.
Η πρότασή μου είναι, έλα όπως είσαι να δεις και σιγά σιγά θα καταλάβεις τι έχεις ανάγκη και τι όχι.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Stratos » 03 Μαρ 2004, 12:12

Παιδιά μην ξεχνάτε και μένα με RAV4.
Άντε να γίνουμε 19.
8)
Άβαταρ μέλους
Stratos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:40

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες