Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SUV

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό zaxariadis » 03 Μαρ 2004, 12:13

Ομόσταβλε Raven.

Αν τελικά κάνεις το βήμα και «φορέσεις» την ποδιά, ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα καθώς και τις τυχών παραξενιές που αυτή θα επιφέρει στην on-road συμπεριφορά του.

Όταν ρώτησα την TOYOTA μου είπαν ότι θα επηρεάσει αρκετά.

Το κατά την γνώμη μου «κανένα» τετρακίνητο αυτοκίνητο δεν έχει όρια και πόσο μάλλον το RAV. Tο θέμα είναι πόσο ταλαιπωρείς το έρμο μετά από το πέρασμα ενός εμποδίου.

Αν το αγόρασες για off-roading έκανες μάλλον λάθος επιλογή. Το RAV είναι ΚΑΙ για off-roading.

Μην γυρέψεις κατά την ταπεινή μου γνώμη να το κάνεις αμφίβιο. Έχω κάνει αρκετά με το RAV και μπορώ να σου πω ότι από την αντιπροσωπία (με καλύτερο ελαστικό – Όχι mud – αλλά all terrene 80-20) μπορεί να κάνει αξιοθαύμαστα πράματα για έναν φυσιολάτρη, και να κρατήσεις και μία ταχύτητα ταξιδιού στα 150Km/h :D:D:D

Πάντως ενημέρωσε το Forum για οποιαδήποτε αλλαγή στο τουτου.

Ελπίζω να το ευχαριστηθείς. Καλορίζικο – Σιδεροκέφαλος – κοκ



P.S. για τους Administrators
Προτείνω να μεταφερθούν οι ερωτήσεις - απαντήσεις μετά την 1η ερώτηση του Raven και στο Forum της TOYOTA.

Αυτά…
C-Ya !!!
Zaxariadis
Άβαταρ μέλους
zaxariadis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 14:19
Τοποθεσία: Nafplio - Argolidas

Re: list suv

Δημοσίευσηαπό juan » 03 Μαρ 2004, 12:19

juan έγραψε:Ανακεφαλαίωση ¨Λοιπόν έχουμε και λέμε σύνολο 19 :

1 SCENIC RX4: RX4

4 TOYOTA RAV4 : spz , zaxariadis , raven , stratos

2 DAIHATSU TERIOS: savourdaman , gmav

5 FORD MAVERICK : juan , ANDREAS2003 , KONSTANTINOS, MAVERICKios , Maverickman

1 GRAND VITARA : nikglock17

1 NISSAN X-TRAIL : xtrail

1 CHEROKEE : frank

1 SUBARU FORESTER : forester

2 PAJERO PININ : PININ , tasos953

1 HYUNDAI SANTA FE : ALEXISSUV

Για να δουμε τι άλλο θα δούμε :P :P :P



19 :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :band:[/quote]

Welcome stratos :P[/quote]
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό RAVen » 03 Μαρ 2004, 13:13

Aγορασα το RAV ΚΑΙ για off-roading. Οχι για extreme καταστασεις αλλα περισσοτερο για ορεινες περιηγησεις. Απο τα λαστιχα της μαμας του ομως δεν ειμαι ευχαριστημενος αφου σε περασματα με παχια λασπη μπουκωνουν και αναγκαζομαι απο πριν να φοραω αλυσιδες. Οσων αφορα την ποδια στο καρτερ και το μπροστινο διαφορικο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αλλαγης συμπεριφορας στο αμαξι αν προστεθουν 30-40 κιλα (και ισως λεω πολλα) βαρους, προκειμενου να προστατευτουν τα επιμαχα σημεια. Κανω λαθος?
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό RAVen » 03 Μαρ 2004, 13:33

Και κατι ακομα. Ξερει κανενας RAVer τα επιπεδα στεγανωτιτας του αμαξιου κυριως για μοντελα μετα το 2000? Μπαζει νερα? Η μαλλον για να το θεσω καλυτερα, μεχρι ποσο βαθος νερου μπορει να διασχισει χωρις προβληματα σε συναγερμους, μπουζι, καμπινα κλπ? :smileyinthejar:
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 03 Μαρ 2004, 17:51

juan έγραψε:
raven έγραψε:auya ta krani kato ap'to nick ti einai re paidia? :?:


Είναι δείκτης που εκφράζει το σύνολο συμμετοχών - απαντήσεων σε θέματα του Forum..


raven έγραψε:mipos tha itan kalitera na valo prota tin podia prin dokimaso kapia exormisi? den xero poso hardcore isaste! den thelo na to xeskiso to toutou mou :punch:


Σχεδόν όλα τα Suv του Forum δεν έχουν ποδιές (με εξαίρεση του Maverickios και του Maverickman ) . Εμεις οι υπόλοιποι το συζητάμε.

:roll: :roll: :roll:

Εγώ άλλαξα αμέσως την ποδιά του ΡΙΝΙΝ (μανίσια) γιατί ήταν μόνο για λουλούδια. Έβαλα αλουμινιένια 5χιλ από την 4Χ4 XTREAM για το μπροστινό διαφορικό - κάτερ και μεσαία (για κιβώτιο - μεσαίο διαφορικό) που την έκανα ιδιοκατασκευή με αλουμίνιο 5 χιλ + ατσάλινη γέφυρα πίσω στήριξης. Στην ιδιοκατασκευή προχώρησα επειδή μου φάνηκαν πολλά αυτά που ζητούσαν (και αυτά που πλήρωσα για την μπροστινή ήταν υπερβολικά) για μιά αλουμινένια επιφάνεια με 5 τρύπες και μία ώρα δουλειά στον φαναρτζή. Προσοχή! Πολλά από τα εξειδικευμένα καταστήματα του χώρου θεωρούν ότι όποιος έχει γούστα πρέπει να ματώνει..... :evil: :evil: :evil:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Re: list suv

Δημοσίευσηαπό maverickman » 03 Μαρ 2004, 18:03

juan έγραψε:
juan έγραψε:Ανακεφαλαίωση ¨Λοιπόν έχουμε και λέμε σύνολο 19 :

1 SCENIC RX4: RX4

4 TOYOTA RAV4 : spz , zaxariadis , raven , stratos

2 DAIHATSU TERIOS: savourdaman , gmav

5 FORD MAVERICK : juan , ANDREAS2003 , KONSTANTINOS, MAVERICKios , Maverickman

1 GRAND VITARA : nikglock17

1 NISSAN X-TRAIL : xtrail

1 CHEROKEE : frank

1 SUBARU FORESTER : forester

2 PAJERO PININ : PININ , tasos953

1 HYUNDAI SANTA FE : ALEXISSUV

Για να δουμε τι άλλο θα δούμε :P :P :P



19 :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :band:


Welcome stratos :P[/quote][/quote]

ΤΕΛΙΚΑ RAV4 & MAVERICK ΓΝΗΣΙΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΔΙΚΟΜΑΤΙΣΜΟΥ....
:discussion:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό RAVen » 03 Μαρ 2004, 18:14

Πριν λιγο μιλαγα με ενα παλικαρι που φορεσε ποδια στο pinin του (ιδιοκατασκευη απο αλουμινιο 6 χιλ. και εσωτερικος σκελετος απο μπροστα +extra οριζοντια μπαρα προφυλακτηρα, μεχρι και το μεσαιο διαφορικο). Οσον αφορα την συμπεριφορα του αμαξιου δεν ειδε αλλαγες αφου το βαρος ειναι αμελητεο. Αλλα και βαρια να ειναι, οπως η δικια του, αυτο ειναι καλο γιατι χαμηλωνει το κεντρο βαρους του αυτ/του. Επισης -για οσους ενδιαφερονται- μου συστησε ενα πολυ καλο μαστορα για αυτη τη δουλεια στο Σταυρο Αγ.Παρασκευης. Λεω να περασω να ριξω μια ματια και να παρω μια προσφορα \:D/
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 03 Μαρ 2004, 18:16

Τα MAVERICK καλά θα κάνουν να προσέχουν τα πίσω ψαλίδια τους σε εκτός δρόμου συνθήκες γιατί από ότι παρατήρησα "πιάνουν" πολύ χαμηλά στις πλήμνες των τροχών (στο ύψος του χείλους της ζάντας) και πολύ εύκολα μπορούν να στραβώσουν από χτύπημα σε πέτρες ή κορμούς που παραμονεύουν κρυμμένα στα χόρτα ή σε λάσπες με ροδιές τις οποίες υποχρεωτικά ακολουθεί κανείς...... :( :( :(
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 03 Μαρ 2004, 18:51

raven έγραψε:Πριν λιγο μιλαγα με ενα παλικαρι που φορεσε ποδια στο pinin του (ιδιοκατασκευη απο αλουμινιο 6 χιλ. και εσωτερικος σκελετος απο μπροστα +extra οριζοντια μπαρα προφυλακτηρα, μεχρι και το μεσαιο διαφορικο). Οσον αφορα την συμπεριφορα του αμαξιου δεν ειδε αλλαγες αφου το βαρος ειναι αμελητεο. Αλλα και βαρια να ειναι, οπως η δικια του, αυτο ειναι καλο γιατι χαμηλωνει το κεντρο βαρους του αυτ/του. Επισης -για οσους ενδιαφερονται- μου συστησε ενα πολυ καλο μαστορα για αυτη τη δουλεια στο Σταυρο Αγ.Παρασκευης. Λεω να περασω να ριξω μια ματια και να παρω μια προσφορα \:D/

Η μεσαία ποδιά είναι πολύ χρήσιμη γιατί ένα χτύπημα στα αλουμινένια κεντρικά διαφορικά σε αφήνει επί τόπου. Μοναδικό μειονέκτημα (το διαπίστωσα φέτος τον χειμώνα), στα βαθειά χιόνια (πάνω από 25-30 εκ) σε σηκώνει ψηλά και αρχίζεις το σκάψιμο........
Πάντως ένα ενδιαφέρον και πολύ χρήσιμο αξεσουάρ είναι το "Air Jack" (γρύλος φουσκωτός). Εγώ το προμηθεύτηκα από Αυστραλία με 176,00 € μέσω διαδικτύου. ( Εδώ μου το ζητάγανε 310,00 €) :twisted: :twisted:
Παραθέτω και το σχετικό http://motorcare.com.au/airjac.htm
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό xontros » 03 Μαρ 2004, 18:58

Συμφωνώ και εγώ για την ποδιά, πατάει και συμπιέζει το χιόνι (ειδικά όταν υπάρχουν ήδη ροδιές) και τελικά σε σηκώνει στον αέρα πριν το καταλάβεις...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Bl@ckDog » 03 Μαρ 2004, 19:07

ωραια και πιο ειναι το προβλημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
και κανεις offroading & snowboarding αρκει βεβαια να εχεις παρει λιγη φορα και να ειναι κατηφορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2 σε 1 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
www.braters.gr .......ενας προεδρος BRAT
member of "keep the rubber under" club

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bl@ckDog
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 21:48
Τοποθεσία: glyfada

Δημοσίευσηαπό RAVen » 03 Μαρ 2004, 19:11

xontros έγραψε:Συμφωνώ και εγώ για την ποδιά, πατάει και συμπιέζει το χιόνι (ειδικά όταν υπάρχουν ήδη ροδιές) και τελικά σε σηκώνει στον αέρα πριν το καταλάβεις...


Αποβαινει ομως σωτηρια σε χτυπηματα απο πετρες! Τωρα, οσο για το χιονι, περιμενεις λιγο, λιωνει απ'τη θερμοκρασια του κινητηρα, πατανε οι τροχοι και συνεχιζεις... σωστα? Εγω που την πατησα ετσι - και χωρις ποδια - αυτο εκανα!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 03 Μαρ 2004, 19:18

Θα συμφωνησω οτι η ποδια χαμηλωνει λιγο το υψος,αλλα απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι λειτουργει θετικα και οχι αρνητικα στο χιονι.Το οχημα κανει "τσουληθρα"και δεν στομωνει απο κατω,επισεις αν κολλησεις ξεκολλας πολυ πιο ευκολα :wink: :wink:
Οσο για τα πισω ψαλιδια του maverick,ειναι πραγματικα "τροφη"για τους βραχους....εχω ηδη αλλαξει ενα :P :P
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό RAVen » 03 Μαρ 2004, 19:34

MAVERICKios έγραψε:Θα συμφωνησω οτι η ποδια χαμηλωνει λιγο το υψος,αλλα απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι λειτουργει θετικα και οχι αρνητικα στο χιονι.Το οχημα κανει "τσουληθρα"και δεν στομωνει απο κατω,επισεις αν κολλησεις ξεκολλας πολυ πιο ευκολα :wink: :wink:
Οσο για τα πισω ψαλιδια του maverick,ειναι πραγματικα "τροφη"για τους βραχους....εχω ηδη αλλαξει ενα :P :P


Εχεις προσωπικη εμπειρια? Αν ναι τι ποδια εχεις βαλει? :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 03 Μαρ 2004, 19:36

MAVERICKios έγραψε:Θα συμφωνησω οτι η ποδια χαμηλωνει λιγο το υψος,αλλα απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι λειτουργει θετικα και οχι αρνητικα στο χιονι.Το οχημα κανει "τσουληθρα"και δεν στομωνει απο κατω,επισεις αν κολλησεις ξεκολλας πολυ πιο ευκολα :wink: :wink:
Οσο για τα πισω ψαλιδια του maverick,ειναι πραγματικα "τροφη"για τους βραχους....εχω ηδη αλλαξει ενα :P :P

Δεν μιλάω για ισιώματα όπου η ταχύτητα και η αδράνεια σε σώζουν!
Σκέψου μιά ανηφορική φουρκέτα ταλαιπωρημένη και σκαμένη με χιόνι! :-x :-x :-x
Έπειτα χιόνι με χιόνι διαφέρουν. Σε φρέσκο ελαφρύ χιόνι δέν υπάρχει πρόβλημα. Με καλά λάστιχα "κόβεις" τόσο βάθος που δέν το πιστεύεις... Τί γίνεται όμως με το βαρύ καθισμένο υγρό χιόνι; Εκεί ούτε η ταχύτητα δέν σε γλυτώνει.....
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες