Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αναζήτηση Μεσαίου 4χ4

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Αναζήτηση Μεσαίου 4χ4

Δημοσίευσηαπό Tassos80 » 26 Σεπ 2006, 10:15

Γεια χαρά μελλοντικοί συνοδοιπόροι ,

είχα εως τώρα το Α4 1.8Τ και θα το αλλάξω, οπότε θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας περί επιλογής Jeep:

Κατ' αρχήν, η χρήση για την οποία το θέλω είναι (κατά σειρα προτεραιότητας):
κίνηση εκτός πόλης (90% της συνολικής κίνησης)
δυνατότητα ρυμούλκησης φουσκωτού (~ 6μ > 600 κιλα)
μικρή κατανάλωση (κινητήρας ιδανικά μέχρι 2600cc)
χώροι (ιδανικα για 4 άτομα + αποσκευές)
ποιότητα αντιπροσωπείας και κόστος service

Σκέφτομαι για τα εξής μεταχειρισμένα (κατά σειρα προτίμησης)
Jeep Cherokee 2.4 2003 71.000km
Jeep Wrangler 2.5 2002 49.000km
BMW X3 2004 70.000km (30% ακριβότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα)
Merc ML 2002 70.000km
LR Freelander 1.8 2003 70.000km

Τα υπόλοιπα (Honda, Nissan, Toyota, Mitsubishi, Subaru, Lada(!), ktl) δεν μου αρέσουν και πολύ.

1. Είναι σωστή η σειρα που τα έχω βάλει σε σχέση με την χρήση που προορίζονται;
2. Άσχετα από θέμα εμφάνισης, αξίζει πολύ κανένα από τα υπόλοιπα που θα πρέπει να το βάλω στην λίστα;

Ευχαριστω,
Τάσος
Tassos80
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 09:53
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό doc » 26 Σεπ 2006, 10:47

Καλημέρα και σε σένα...

Στη θέση σου θα κρατούσα το Audi...!!! :lol: :lol: :wink: Ιδίως αν είναι Quattro. Για τη χρήση που θέλεις κάνω κι εγώ, κι έχω ένα Skoda 4X4 Combi... Μια χαρά είναι...!

Στο θέμα μας τώρα:

Το Wrangler το ξεχνάς. Δεν έχει καθόλου χώρους. Καίει και δυσανάλογα!
Το Freelander θα είναι αδύνατο με το βαρύ φουσκωτό...
Merceda και beba, παίζουν σε άλλο επίπεδο τιμής.
Το Cherokee είναι πολύ καλό, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ! Φτηνό, και μπορείς να βάλεις στο μέλλον μεγαλύτερο κινητήρα 4.0. Το συγκεκριμένο που αναφέρεις είναι τελείως ψοφίμι και καίει τα άντερά του! Προτιμότερο δηλαδή το 3.7

Είσαι σίγουρος ότι δεν θες ένα από τα παρακάτω σε SUV? Εκτός από τα... Lada, όλες οι υπόλοιπες εταιρίες διαθέτουν πολύ αξιόλογες προτάσεις.
Έχεις ψάξει αν μπορείς να βγάλεις πετρέλαιο? Γιατί εκεί ανοίγουν πολύ περισσότερο οι επιλογές σου.

Πάντως με αυτά τα δεδομένα, μάλλον σε Γερμανία μεριά θα έστεφα την προτίμησή μου... :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Tassos80 » 26 Σεπ 2006, 11:32

Το audi το έχω με lease και πρεπει να το δώσω πισω, είναι μεγάλη ιστορία ...

Merceda και beba, παίζουν σε άλλο επίπεδο τιμής.


και όμως η ML που έχω βρει ειναι στο ίδιο επίπεδο τιμής με τα υπόλοιπα. αλλά αξίζει; γενικώς δεν έχω ακούσει και πολλά καλά για την ML.

Το Cherokee είναι πολύ καλό, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ!


ποσο παλιότερο μοντέλο ;

μενω βρυξέλλες τον τελευταίο καιρο, οπότε και προσανατολίζομαι στο να φέρω καποιο αμάξι απο εδώ κοντα.

επείδή θα έχει σαν βαση την αθήνα, νομίζω πως δεν επιτρέπεται ο diesel κινητήρας. έτσι δεν είναι ή είναι αναλόγως που το κυκλοφορείς το αμάξι;
Tassos80
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 09:53
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό supermario » 26 Σεπ 2006, 12:40

Εαν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις για εκτος δρομου θεωρω οτι το καινουργιο Forester θα σε καλυψει!Διλιτρο 160 αλογα ,κοντα, καλη καταναλωση και αξιοπιστια subaru!!!
Άβαταρ μέλους
supermario
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 17:46
Τοποθεσία: ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό disco » 26 Σεπ 2006, 14:15

LR Freelander 1.8 2003 70.000km ..................Ούτε να το σκέφτεσαι...Μακριά...
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό markd » 26 Σεπ 2006, 14:20

land cruiser???
Pajero???
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό doc » 26 Σεπ 2006, 19:56

Βρε παιδιά, ο φίλος μας έχει αποκλείσει κάπιες μάρκες.- δεν έχω καταλάβει γιατί!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 26 Σεπ 2006, 20:05

Tassos80 έγραψε:και όμως η ML που έχω βρει ειναι στο ίδιο επίπεδο τιμής με τα υπόλοιπα. αλλά αξίζει; γενικώς δεν έχω ακούσει και πολλά καλά για την ML.

ποσο παλιότερο μοντέλο Cherokee;

επείδή θα έχει σαν βαση την αθήνα, νομίζω πως δεν επιτρέπεται ο diesel κινητήρας. έτσι δεν είναι ή είναι αναλόγως που το κυκλοφορείς το αμάξι;


Αν έχεις βρει ML στην ίδια τιμή... το σκέφτεσαι ακόμη? Πάρτο!

Το παλιότερο Cherokee, το τετράγωνο! Έβγαινε σε 2.5 και 4.0 λίτρα. Το βρίσκεις τσάμπα!

Δεν ξέρω τι παίζει με τους επαναπατριζόμενους, αλλά μήπως δικαιούσαι να κυκλοφορείς με πετρέλαιο κάποιους μήνες? Ή το θες να το φέρεις μόνιμα? Δεν μπορείς να δηλώσεις διεύθυνση κατοικίας επαρχία?

Πάντως σκέψου σοβαρά αυτά που αποκλείεις...?

Subaru 2.0 ατμοσφαιρικό, Land Cruiser, Rav, Pajero...

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πόσο χώμα θα κάνεις!

Θες τζιπ 4Χ4, SUV ή ένα καλό τετρακίνητο? Γιατί μπορεί να βολεύεσαι και με... All Road!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Tassos80 » 26 Σεπ 2006, 20:38

Βρε παιδιά, ο φίλος μας έχει αποκλείσει κάπιες μάρκες.- δεν έχω καταλάβει γιατί!


Διότι θέλω και να μου αρέσει κιόλας (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κατόχους των αποριπτέων αυτοκινήτων)

Το παλιότερο Cherokee, το τετράγωνο! Έβγαινε σε 2.5 και 4.0 λίτρα.


Πάλι αυτο το μοντέλο Cherokee δεν μου αρέσει.

Ή το θες να το φέρεις μόνιμα?


Ναι

Δεν μπορείς να δηλώσεις διεύθυνση κατοικίας επαρχία?

Θα το ψάξω .. Μπορείς να δηλώσεις διεύθυνση κατοικίας την κατοικία συγγενικού προσώπου;

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πόσο χώμα θα κάνεις!


Έχω μηχανή για μέσα στην πόλη. Θέλω να μπορώ να κατεβαίνω σε παραλίες που δεν έχει ομαλό και προσβάσιμο απο συμβατικό αυτοκίνητο δρόμο, να ανεβαίνω βουνό το χειμώνα (χιόνι 10-20 εκ), και να μπορώ να ρίξω το φουσκωτό εκτός απο γλύστρα και σε παραλία με μικρά βράχια/βότσαλα.
Δεν ξέρω αν σε καλυψα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !
Tassos80
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 09:53
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό doc » 26 Σεπ 2006, 21:28

Tassos80 έγραψε:Θέλω να μπορώ να κατεβαίνω σε παραλίες που δεν έχει ομαλό και προσβάσιμο απο συμβατικό αυτοκίνητο δρόμο, να ανεβαίνω βουνό το χειμώνα (χιόνι 10-20 εκ), και να μπορώ να ρίξω το φουσκωτό εκτός απο γλύστρα και σε παραλία με μικρά βράχια/βότσαλα.

To πολύ έως SUV θέλεις. Εγώ για παράδειγμα, για τα ίδια πράγματα χρησιμοποιώ το Octavia, πάω χωμάτινες διαδρομές, πάω λάσπες και χιόνια και μου φτάνει. Φυσικά πάω απλά, δεν πάω να το "σπάσω".
Οπότε, μην κοιτάξεις για κάποιο μεγάλο τζιποειδές 4Χ4 γιατί δεν έχει καλές τελικές και καίει δυσανάλογα πολύ με ένα SUV ή χαμηλότερο απλότερο 4Χ4.
Πάντως, άσχετα από αυτά, το X3 και το ML είναι καλά αμάξια. Για πόσα κυβικά μιλάμε? Το Χ3 το μικρό, το 2.5 ή το 3.0? Και με το 2.0 κάνεις δουλίτσα πάντως...

Μπορείς να δηλώσεις ότι θέλεις... Απλώς δεν μπορείς να μπαίνεις κέντρο...
Που θα μένεις?
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό disco » 27 Σεπ 2006, 10:12

Και ένα Land Rover Discovery σε πετρέλαιο 2002-3 δεν είναι κακή περίπτωση. Τα κάνει όλα αυτά που θέλεις με λίγα καύσιμα ,ΤΕΡAΣΤΙΕΣ δυνατότητες εκτός και εντός δρόμου , τεράστιους χώρους , το βρίσκεις και σε καλές τιμές έξω. Για κοίτα και αυτή την εκδοχή. Δεν είναι και άσκημο σαν σχήμα.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό doc » 27 Σεπ 2006, 10:25

disco έγραψε:Και ένα Land Rover Discovery σε πετρέλαιο 2002-3 δεν είναι κακή περίπτωση. Τα κάνει όλα αυτά που θέλεις με λίγα καύσιμα ,ΤΕΡAΣΤΙΕΣ δυνατότητες εκτός και εντός δρόμου , τεράστιους χώρους , το βρίσκεις και σε καλές τιμές έξω. Για κοίτα και αυτή την εκδοχή. Δεν είναι και άσκημο σαν σχήμα.


Αυτό είναι το καλύτερο, μακράν από οτιδήποτε άλλο!

Αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις εισαγωγές πετρελαιοκίνητων μεταχείρο από Ευρώπη. Έχουν τρελούς δασμούς νομίζω, και κάποιους περιορισμούς. Βέβαια, όσο πιο καινούργιο τόσο ευκολότερα.
Αλλά και πάλι θα σου έρθει φθηνότερο. Άλλωστε, εδώ δεν υπάρχει... :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό disco » 27 Σεπ 2006, 13:24

VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Tassos80 » 27 Σεπ 2006, 13:54

Οντως δεν ειναι καθόλου ασχημο και το Discovery, και ειδικά αν καιει λίγο...
θα το ψάξω τι παίζει με εκτελωνισμό, ήταν και ενας γνωστός διευθυντής εκεί :).

ναι σε αυτο το site κοιτάω, όπως επίσης και:

http://www.autoscout24.de
http://www.vlanauto.be

Είμαι στο ψάξιμο ακόμη, ούτως η αλλως δεν πιέζομαι από χρονο. Θα επανέλθω με νεότερα.
Tassos80
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 09:53
Τοποθεσία: Athens

Re: Αναζήτηση Μεσαίου 4χ4

Δημοσίευσηαπό meco » 27 Σεπ 2006, 14:48

Tassos80 έγραψε:Κατ' αρχήν, η χρήση για την οποία το θέλω είναι (κατά σειρα προτεραιότητας):
κίνηση εκτός πόλης (90% της συνολικής κίνησης)
δυνατότητα ρυμούλκησης φουσκωτού (~ 6μ > 600 κιλα)
μικρή κατανάλωση (κινητήρας ιδανικά μέχρι 2600cc)
χώροι (ιδανικα για 4 άτομα + αποσκευές)
ποιότητα αντιπροσωπείας και κόστος service

Σκέφτομαι για τα εξής μεταχειρισμένα (κατά σειρα προτίμησης)
Jeep Cherokee 2.4 2003 71.000km
Jeep Wrangler 2.5 2002 49.000km
BMW X3 2004 70.000km (30% ακριβότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα)
Merc ML 2002 70.000km
LR Freelander 1.8 2003 70.000km
Τα υπόλοιπα (Honda, Nissan, Toyota, Mitsubishi, Subaru, Lada(!), ktl) δεν μου αρέσουν και πολύ.
1. Είναι σωστή η σειρα που τα έχω βάλει σε σχέση με την χρήση που προορίζονται;
2. Άσχετα από θέμα εμφάνισης, αξίζει πολύ κανένα από τα υπόλοιπα που θα πρέπει να το βάλω στην λίστα;
Ευχαριστω,
Τάσος

Γεια και χαρά και σε σένα Τάσο. Από αυτά που μας λές για την περίπτωσή σου είναι ΙΔΑΝΙΚΑ (όπως βλέπεις το τονίζω) κάποιο από τα Subaru impeza 5d (wagon) και 2.0 Subaru forester 2.0 X. Έχουν και τα δύο κοντές σχέσεις ,οι οποίες μπορούν να εμπλακούν και στην άσφαλτο, οικονομικούς κινητήρες, ειδικά σε σχέση με τα αυτοκίνητα που αναφέρεις, αρκετά καλούς χώρους και προπάντων είναι αξιόπιστα. Κρίμα που δεν σου αρέσουν.

Από τα υπόλοιπα που μας αναφέρεις έχω να πω τα εξης:
Το cherokee θα σου φανεί σαν φορτηγό σε σχέση με το Audi.
Το wrangler μία από τα ίδια και πολύ χειρότερο.
Aπό το LR Freelander σου συνιστώ να μείνεις μακρυά λόγω αξιοπιστίας. Ψάξε και λίγο στο forum για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε.
Η Mercedes και το BMW θα σε ικανοποιήσουν με τη συμπεριφορά τους στο δρόμο, την άνεση την πολυτέλεια κ.λ.π. (ειδικά η BMW έχει εξαιρετική οδική συμπεριφορά-σαν επιβατικο στρίβει), αλλά η μεν BMW θα σου φανεί αργή σε σχέση με το Audi, ενώ η Mercedes θα σε γονατίσει με το κόστος συντήρησης (μάλλον και τo BMW θα στο κάνει αυτό) και την κατανάλωση.

Ρίξε μια ματά στα subaru και ειδικότερα στο forester και δεν θα το μετανιώσεις. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω καμμία σχέση με τη subaru hellas και δεν είμαι έμπορος ή κάτι τέτοιο.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες