Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βοήθεια για επιλογή suv!Rav,kia h terios?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Βοήθεια για επιλογή suv!Rav,kia h terios?

Δημοσίευσηαπό iguana » 16 Οκτ 2006, 22:33

Γεία σε όλους
Έχω αποφασίσει να αποκτήσω ένα τετρακίνητο αυτοκίνητο. η χρήση που πρόκειται να γίνει είναι κατά κύριο λόγω σε πόλη, συχνα κοντίνα ταξίδια λόγω δουλείας (πχ 90 με 200 χιλιομετρα μακρύα 3-4 φορές το μήνα ) , κάποιες εκδρομές σε χιονοδρομικά και βουνα το χειμώνα και σε δασικούς δρόμους το καλοκαίρι.Δεν προκειται δηλάδη να κάνω πολύ extreme χρήση αλλά φυσικά τρώγοντας έρχεται η όρεξη

Είμαι ανάμεσα στο καινούριο Terios, το sportage και μεταχειρισμένο rav4 (αν βρω του 2004 περίπου)
Τι μου προτείνετε? τα χρήματα που πρόκειται να ξοδέψω είναι απο 23000 ως 27000
έχω κάνει test drive το terios μου άρεσε πάρα πολύ εκτός δρόμου,μου αρέσει και εξωτερικα , με χάλασε ο αδύναμος κάπως κινητήρας, το εσωτερικό και φυσικά η τιμή , πολύ ακριβό για 1500 cc
To sportage έχει πολύ καλή τιμή ,επιδόσεις και άνεση
το rav4 μου αρέσει τρομερά (το προηγούμενο μοντέλο φυσικα) αλλα ως μεταχειρισμένο δεν ξέρω τι θα βρώ και τι να προσέξω
συγγνώμη για το μεγάλο ποστ , όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες !!
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Βοήθεια για επιλογή suv!Rav,kia h terios?

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 16 Οκτ 2006, 23:03

To RAV ειναι ακριβος για αυτο που θες κ σε εχτρεμ καταστασης το εχω δει κ δεν εχει κανενα προβλημα (αρκη να προσεχης γιατι εχει καπως χαμηλα την εξατμιση του κ βρισκη καπως ευκολα σε μεγαλες νερολακουβες) αλλα ειναι κ αυτο που ειπες μεταχειρισμενο κ για οικογενεια δεν το διακινδυνευης. Το δευτερο μεγαλυτερο σε χωρους ειναι το ΚΙΑ καλυτερο σε εχτρεμ αλλα δεν εχει τα γκαζια του RAV. Το νεο Τεριος δεν εχει τους χωρους που θα ηθελε καθε οικογενεια αλλα ειναι αρκετα αξιοπιστο στα παντα οσο για τον κινητηρα ειναι μια χαρα μικρη καταναλωση αλλα αν ειναι να παρης το Τεριος ψαξτο καλα γιατ υπαρχουν πολλα προβληματα εργοστασιακι που παλι καλα ειναι μεσα στην εγγυηση. Αυτο απο μενα κ με για το τετρακινητο οταν το παρης
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 16 Οκτ 2006, 23:46

To Terios μου αρέσει και εμενα αλλά κολλάω και εγω σε αυτα που λες. Σχετικά με τα rav,ειχα ενα MkΙΙ και τωρα εχω ενα MkΙΙΙ ,το οποίο πήρα επειδη με τρακάρανε χοντρά και πηγε ολική το αυτοκινητο. Κατ'εμέ ,σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, το ραβ ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες. Καποιος αλλος θα σου πει διαφορετικα, αλλά ολα ειναι υποκειμενικα ,έτσι; Προσωπικά το συγκεκριμενο μοντέλο που λες μου αρεσε παρα πολυ, το ευχαριστηθηκα παρα πολυ και σε χρήση πιο σκληρη απο οτι ισως να συνηθηζεται, λανθασμένα ομως διοτι το αυτοκινητο πραγματικα δεν καταλαβαίνει. Απο νεύρο πιστεύω οτι ξέρεις πως είναι και αφου παίζει για χρήση στη πόλη επισης (οπως και εγω) η οικονομία είναι απο τις καλυτερες, οσο προσέχεις το πόδι σου :) . Γενικά το αυτοκινητο μου αρεσει παρα πολυ και αν και εχω το MkΙΙΙ,το MkΙΙ είναι η πρώτη μου αγάπη :) καλή επιλογή σε οτι διαλεξεις,να το ευχαριστηθείς με αυτους που αγαπάς και προπαντός ...μη το κλειδώσεις στην τσιμεντούπολη τον χειμώνα γιατι αγριεύεται :)


Υ.Γ.Προσοχή στα μεταχειρισμένα. Το δικο μου ,που πήγε ολικη καταστροφή, το πήρε μαντρας και θα το εφτιαχνε να το σπρώξει καινούργιο ....
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό JATH » 17 Οκτ 2006, 08:38

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΤΟ ΝΕΟ ΤΕΡΙΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΩΠΣ ΤΑ ΛΕΣ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΝΕΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 27000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Η ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΣΑΝ ΤΟΥ EXTRAIL

http://www.autotriti.gr/news/preview_ne ... gory_id=72
JATH
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 14:22
Τοποθεσία: ΡΕΝΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 17 Οκτ 2006, 09:32

JATH έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΤΟ ΝΕΟ ΤΕΡΙΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΩΠΣ ΤΑ ΛΕΣ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΝΕΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 27000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Η ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΣΑΝ ΤΟΥ EXTRAIL

http://www.autotriti.gr/news/preview_ne ... gory_id=72


To RAV δεν έχει ιδιαίτερα καλούς χώρους (το παλιό) αλλά έχει μόνιμη τετρακίνηση της προκοπής. Το Kia είναι οκ απο χώρους με συμπαθητική τετρακίνηση η οποία αρκεί για ότι περιγράφεις αλλά η μηχανή του είναι λίγο μικρή για το σκάφος και ο επιλογέας ταχυτήτων είναι για πέταμα. Αυτό είναι κάτι ιδιαίτερα σημαντικό μιας και θα αναγκάζεσαι μονίμως να ψάχνεις για να βάλεις ταχύτητα. Απο ΚΙΑ λοιπόν εαν μπορέις κοίτα το 2.7

To Terios δεν μου αρέσει οπότε θα το απέρριπτα μόνο και μόνο για το σουλούπι του. Περι ορέξεως....

Απ'όλα τα παραπάνω λοιπόν θα επέλεγα μάλλον το ΚΙΑ 2.7 (αυτόματο) ή το RAV (εδώ η επιλογή έχει να κάνει με το χρήμα) αλλά υπάρχουν κι άλλες επιλογές που αξίζει να διερευνηθούν όπως το CRV (σβέλτο, μεγάλο, οικονομικό) ή το Forester X (AWD, αξιόπιστο) ή το Chevrolet Captiva (αργό) ή και τιο X-Trail (μεγάλοι χώροι) ...

Ανέμεσα σε όλα τα παραπάνω μάλλον θα κοιτούσα κάτι σε CRV/Forester
Βέβαια υπάρχει και το Jeep Compass
http://www.in.gr/auto/expositions/expos ... tyID=48773 το οποίο μάλλον θα αποτελέσει έναν ισχυρό αντίπαλο στα παραπάνω!
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό disco » 17 Οκτ 2006, 09:38

Από την άλλη η ΚΙΑ βγαίνει και λέει στην τελευταία διαφήμιση, ανταλλακτικά και εργασία για πάντα δωρεάν!!!!! Αν αυτό ισχύει και για τα 4X4 τότε είναι μια καλή σκέψη έως πρόκληση. Ένας γείτονας μου έχει πάρει ένα τέτοιο και δεν μου φαίνεται καθόλου κακό. Έχω την εντύπωση βλέποντας το ότι εκτος δρόμου πρέπει να είναι καλύτερο από τα αλλα δυο.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό karka » 17 Οκτ 2006, 23:31

συμπαθατε με για την παρεμβολη αλλα... "εκτος δρόμου", δηλαδη?
οπου τελειωνει η πισα τελειωνει και ο δρομος?
για παμε απο την αρχη,
Έχω την εντύπωση βλέποντας το ότι ...στο χωματοδρομο,
πρέπει να είναι καλύτερο από τα αλλα δυο.


γιατι τα διαβαζουν αυτα κατι τυποι με 35/12,5 και ανυσηχουν μην τους βγει απο κανα ρεμα κανα τεριος και τους κανει ρομπα.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό donald » 18 Οκτ 2006, 09:29

disco έγραψε:Από την άλλη η ΚΙΑ βγαίνει και λέει στην τελευταία διαφήμιση, ανταλλακτικά και εργασία για πάντα δωρεάν!!!!! Αν αυτό ισχύει και για τα 4X4 τότε είναι μια καλή σκέψη έως πρόκληση. Ένας γείτονας μου έχει πάρει ένα τέτοιο και δεν μου φαίνεται καθόλου κακό. Έχω την εντύπωση βλέποντας το ότι εκτος δρόμου πρέπει να είναι καλύτερο από τα αλλα δυο.


Φυσικά και ισχύει.Την έχω και εγώ αυτήν την προσφορά στο Sorento.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό disco » 18 Οκτ 2006, 09:45

Προκλητικό.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό teroulas » 18 Οκτ 2006, 09:56

Να τους πεις να μην ανησυχουν δεν θα τους κανει ρομπα κανενα τεριος γιατι αυτοι που τα εχουν δεν ασχολουνται με ρομπες και τέτοια, κάνουν τη βολτουλα τους οπου υπαρχει δρομος είτε χωματινος είτε ασφαλτινος τι δουλεια έχουν μεσα στα ρεματα ? Εκει πανε οι 'αγριοι'
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό karka » 18 Οκτ 2006, 21:16

σωστο και αυτο!
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό rally-raid » 18 Οκτ 2006, 21:56

γιατι δεν κανεις ενα test drive σε ολα να δεις πως ειναι?
nissan navara rally-raid
Άβαταρ μέλους
rally-raid
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Σεπ 2005, 19:12
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ

Δημοσίευσηαπό iguana » 19 Οκτ 2006, 09:34

rally-raid έγραψε:γιατι δεν κανεις ενα test drive σε ολα να δεις πως ειναι?

Έχω κάνει ήδη το terios όπως ανέφερα, το sportage νομίζω είναι και αυτό διαθέσιμο για τεστ αλλά για το rav4 δεν ξέρω πως αφού με ενδιαφέρει το προηγούμενο μοντέλο.Μήπως σε καμιά αντιπροσωπεία της toyota?
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό jdelis » 19 Οκτ 2006, 09:38

karka έγραψε:συμπαθατε με για την παρεμβολη αλλα... "εκτος δρόμου", δηλαδη?
οπου τελειωνει η πισα τελειωνει και ο δρομος?


Γενικά στην Ελλάδα το έχουμε μπερδέψει και όταν λέμε "offroad" βασικά εννοούμε "εκτός ασφάλτου" και όχι "εκτός δρόμου". Όπως είναι και το 95% των εκδρομών, "εξορμήσεων" κλπ.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό disco » 19 Οκτ 2006, 10:01

Ο άνθρωπος θέλει να πάρει ένα αυτοκίνητο που θα τον βάλει στο κόλπο. Προτείνω να πάρει αυτό που έχει καλή μεταπώληση, μιας και μετά από αυτό θα πέσει στα βαθιά όπως όλοι μας.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες