Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βοήθεια για επιλογή suv!Rav,kia h terios?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 20 Οκτ 2006, 17:18

Καλησπέρα κι από εμένα.

Πάρε αυτό που θα σου κάνει "κλίκ", που θα σου αρέσει περισσότερο. Τι να κάνεις τα δωρεάν σέρβις αν το αμάξι δε το βλέπεις και χαίρεσαι;
Από την άλλη, ανάλογα φυσικά και με την οικονομική σου δυνατότητα, και να το βλέπεις και να το χαίρεσαι αλλά να είναι συνέχεια σε συνεργεία, είναι άλλη ιστορία.

Για τη χρήση που το θές, οποιοδήποτε απ' όσα ανέφερες, θα κάνουν την δουλειά σου. Από εκεί και πέρα -και πιστεύω θα συμφωνήσουν οι παλιότεροι και περισσότερο γνώστες- παίζει μεγάλο ρόλο ο οδηγός. Τι να κάνεις το Defender αν δεν ξέρεις να το "πας" ; Οι εμπειρίες θα σε κάνουν καλύτερο.

Άρα, κατέληξε πρώτα με τα αυστηρά κριτήρια (κόστος, χώροι, κατανάλωση κτλ κτλ) και μετά σ' όσα απομείνουν, όποιο σου κλέινει το μάτι! :wink:

Καλή τύχη
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό iguana » 07 Νοέμ 2006, 12:58

Λοιπόν έχω αρχίσει να απορρίπτω κάπως το Terios λόγω αντιστοιχίας τιμής -κυβικών -μεγέθους. Επίσης δεν μπορώ να βρω κάποιο μεταχειρισμένο rav4 όπως το θέλω και σε λογική τιμη οπότε βλέπω περισσότερο το sportage.Μου άρεσει και το καινούριο rav4 αλλά η διαφορά στην τιμή είναι τραγική.Ενδεικτικα το sportage full έχει νέα τιμή 26000, η αντίστοιχη full εκδοση του rav4 είναι στα 36500.. Πόση διαφορά έχουν αυτα τα 2 μοντέλα ώστε να δικαιολογέται μια τέτοια διαφορά?
Για το sportage έχω αμφιβολίες σχετικά με την kia και σχετικα με αξιοπιστία,κύρος εταίρίας,''μούρη'',μεταπωλητική αξία,ανταλακτικά-αξεσουαρ και λοιπά.Αν υποθέσουμε πχ οτι η toyota τα έχει αυτά , αξίζουν τα 10 χιλίαρικα παράνω?Επισης γνωρίζετ αν είναι να βγει καινούριο μοντέλο η facelift συντομα γιατι αν δεν κανω λάθος πρέπει να κυκλοφορεί ήδη τρία χρόνια αυτό.
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kozagio » 07 Νοέμ 2006, 13:59

iguana έγραψε:Λοιπόν έχω αρχίσει να απορρίπτω κάπως το Terios λόγω αντιστοιχίας τιμής -κυβικών -μεγέθους. Επίσης δεν μπορώ να βρω κάποιο μεταχειρισμένο rav4 όπως το θέλω και σε λογική τιμη οπότε βλέπω περισσότερο το sportage.Μου άρεσει και το καινούριο rav4 αλλά η διαφορά στην τιμή είναι τραγική.Ενδεικτικα το sportage full έχει νέα τιμή 26000, η αντίστοιχη full εκδοση του rav4 είναι στα 36500.. Πόση διαφορά έχουν αυτα τα 2 μοντέλα ώστε να δικαιολογέται μια τέτοια διαφορά?
Για το sportage έχω αμφιβολίες σχετικά με την kia και σχετικα με αξιοπιστία,κύρος εταίρίας,''μούρη'',μεταπωλητική αξία,ανταλακτικά-αξεσουαρ και λοιπά.Αν υποθέσουμε πχ οτι η toyota τα έχει αυτά , αξίζουν τα 10 χιλίαρικα παράνω?Επισης γνωρίζετ αν είναι να βγει καινούριο μοντέλο η facelift συντομα γιατι αν δεν κανω λάθος πρέπει να κυκλοφορεί ήδη τρία χρόνια αυτό.


ΓΙΑ ΤΟ RAV ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΛΩΣΤΕ ΕΧΕΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΑΛΛΑ ΟΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ.... ΤΟ SPORTAGE MALON MOY KANEI ΠIO TIMIO ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ 26000 ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ΕΧΕΙ 23500...ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ? ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΙΛΑΣ? ΒΕΝΖΙΝΗ Η DIESEL?
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό donald » 07 Νοέμ 2006, 14:14

iguana έγραψε:Για το sportage έχω αμφιβολίες σχετικά με την kia και σχετικα με αξιοπιστία,κύρος εταίρίας,''μούρη'',μεταπωλητική αξία,ανταλακτικά-αξεσουαρ και λοιπά.


To παλιό το Sportage κυκλοφορεί-πουλιέται ακόμη και δεν είναι τυχαίο που το είχε προτιμήσει η Ελληνική Αστυνομία αν δεν ήταν αξιόπιστο :wink:
Η ΚΙΑ πλέον έχει εργοστάσιο στην Ευρώπη όσο αφορά τα ανταλακτικά.
Τώρα για μούρη ότι νομίζεις εσύ.
Πάντως από μένα ότι αποφασίσεις καλοτάξιδο!!!
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό extrax » 07 Νοέμ 2006, 19:37

iguana έγραψε:Λοιπόν έχω αρχίσει να απορρίπτω κάπως το Terios λόγω αντιστοιχίας τιμής -κυβικών -μεγέθους. Επίσης δεν μπορώ να βρω κάποιο μεταχειρισμένο rav4 όπως το θέλω και σε λογική τιμη οπότε βλέπω περισσότερο το sportage.Μου άρεσει και το καινούριο rav4 αλλά η διαφορά στην τιμή είναι τραγική.Ενδεικτικα το sportage full έχει νέα τιμή 26000, η αντίστοιχη full εκδοση του rav4 είναι στα 36500.. Πόση διαφορά έχουν αυτα τα 2 μοντέλα ώστε να δικαιολογέται μια τέτοια διαφορά?
Για το sportage έχω αμφιβολίες σχετικά με την kia και σχετικα με αξιοπιστία,κύρος εταίρίας,''μούρη'',μεταπωλητική αξία,ανταλακτικά-αξεσουαρ και λοιπά.Αν υποθέσουμε πχ οτι η toyota τα έχει αυτά , αξίζουν τα 10 χιλίαρικα παράνω?Επισης γνωρίζετ αν είναι να βγει καινούριο μοντέλο η facelift συντομα γιατι αν δεν κανω λάθος πρέπει να κυκλοφορεί ήδη τρία χρόνια αυτό.


Πριν απο 10 μερες ημουν στην θεση σου και κατεληξα στο sportage.Ειχα τους ιδιους φοβους-ενδιασμους για την Kia!!
Εκανα test-drive και διαπιστωσα πολυ καλη ποιοτητα κυλισης, ρωτησα και μερικους ιδιοκτητες εμαθα οτι ειναι αξιοπιστο, εμφανησιακα ειναι ομορφο, και εσωτερικα μου αρεσε παρα πολυ και κατεληξα σε αυτο. 25500 η μεσαια η εκδοση!!
Με τετοια διαφορα τιμης 10.000 € ή αλλιως κοντα 3.500.000 δρχ αγοραζεις ακομα ενα αυτ/το(ενα smart πχ για την πολη)!! Ασε που οσο και να χασεις σε μεταπωληση με τετοια διαφορα παλι κερδισμενος εισαι 8)
Και αν φτασεις στα 36000 για SUV δεν αγοραζεις Toyota αλλα BMW X3.
Ή (εγω αυτο θα εκανα) κοιτας λιγο πιο πραγματικα off-road οπως το sorento που ειναι καλυτερο και απο Rav και απο Χ3 :)
Οσο για το Terios πολυ καλο αλλα το απερριψα για τον ιδιο λογο με σενα.
Άβαταρ μέλους
extrax
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 08:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 08 Νοέμ 2006, 00:28

Παντως σχετικα με τις δυνατοτητες των δυο τελευταιων μοντέλων Rav4, για τα οποια και μπορω να μιλησω , θελω να πω οτι τελικα οι δυνατοτητες τους εκτος ειναι πολυ περισσοτερες απο οτι ,παρεξηγημενα, ειναι η γενικη αισθηση, βεβαια δεν θα κατσω ουτε να πεισω κανεναν ουτε να παραθεσω περιστατικα, απλα αν θελετε ριξτε μια ματια στην βόλτα που καναμε στη πίστα του ατταρτ.
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-5106.html
Το μόνο που δέχομαι ως κυριο επιχείρημα είναι η απουσία των αργών,οπου εγινε αισθητη στην πίστα λογω ταλαιπωρίας του δίσκου, σε καμια περιπτωση ομως δεν ηταν σημαντικη, συγκεκριμένα μυρισε μόνο μία φορά σε ενα συγκεκριμένο εμπόδιο. Αυτο που πιστεύω είναι οτι τα ορια του οδηγου ,αρχικά, είναι υποδεέστερεα των οριων του αυτοκινητου,απο εκει και πέρα πιο εξεζητημενες περιπτώσεις τύπου trial εννοειται οτι ανηκουν σε αλλη κατηγορια, αλλα σχετικα με sorento,x3,santa fe κτλ ,προσωπικα πάντα, δεν το δέχομαι,εκ του αποτελεσματος. Φιλικά πάντα παιδιά,να στε καλα.
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό karanti » 08 Νοέμ 2006, 21:51

συγχωρηστε με για την παρεμβαση, αλλα σ' αυτο το διλημα βρεθηκα κι εγω πριν απο 7 μηνες.
η τελικη μου αποφαση ομως ηταν τελειως εξω απο αυτο που αρχικα σκεφτομουνα.
το rav μου φανηκε πολυ ακριβο γι αυτο που ειναι, το terios πολυ μικρο και το kia, ισως η καλυτερη επιλογη απο τα τρια, αλλα και η πιο απροσωπη ("no name" θα ελεγα). μαλλον θα πρεπει να ξεπερασουμε καποια κομπλεξ μας...
τελικα ειδα το maverick σε full εκδοση (απο ζαντες μεχρι δερματα και απο cruiser μεχρι οτι αλλο θελεις, πλην ηλιοροφης) στην τιμη των 27000 Ε και το πηρα με την μια.
ριξε μια ματια, τωρα νομιζω οτι το εχουν και φτηνοτερα. το μονο του μειονεκτημα ειναι οτι δεν εχει το μαγικο κουμπι της 4κινησης, οπως τα αλλα, αλλα δεν νομιζω οτι θα το χρειαστεις και οσο τουλαχιστον καιρο το χρησιμοποιω ειναι κατευχαριστημενος.
καλη τυχη με την επιλογη σου.
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό extrax » 08 Νοέμ 2006, 23:50

Το Maverick το ειδα και εγω αλλα ακουσα για πολλα μικροπροβληματα οπως και το αδερφο tribute και εκανα πισω. Επισης δεν μαρεσε και μεσα.Βεβαια μπορει να ειναι ραδιο αρβυλα αλλα εμενα ψυχολογικα με φοβησε η ολη φιλολογια....Παντως οντως και το Maverick αξιζει σε αυτα τα λεφτα φιλε iguana και οπως λεει και ο Karanti αξιζει μια βολτα απο την Ford.

ΥΓ. Εγω παντως επιμενω Κia :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
extrax
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 08:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες