Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΟΧΗΜΑΤΑ 4Χ4

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό lada-niva » 10 Φεβ 2008, 19:20

στα βόρεια προάστεια αλλο τετοιου είδους πλυντήριο υπάρχει?
korando 2.0
Άβαταρ μέλους
lada-niva
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 23:20

Δημοσίευσηαπό 4X4sc » 14 Φεβ 2008, 09:59

Καλημέρα σε όλους.
Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο είναι σωστό να πλένεται ο κινητήρας και ποια μέρη πρέπει να προστατευτούν απ΄την υγρασία και με ποιόν τρόπο;
Εχει διαφορά το εξωτερικό πλύσιμο ενός βενζινοκινητήρα από ένα πετρελαιοκινητήρα;
Εχω πλύνει αρκετές φορές τη μηχανή χωρίς πρόβλημα αλλά πάντα στο πλυντήριο έκαναν το σταυρό τους πρίν το επιχειρήσουν και δεν θυμάμαι να έπαιρναν κάποια ιδιαίτερα μέτρα προκειμένου να προφυλάξουν κάποια μέρη από την υγρασία.
Άβαταρ μέλους
4X4sc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 09:03

Δημοσίευσηαπό vagelis » 14 Φεβ 2008, 10:12

Αν ο εγκεφαλος ειναι στον χωρο της μηχανης πρεπει να καλυπτεται γιατι αν περασει μεσα νερο καταστρεφεται,τα αλλα μερη οπως μπουζι, πολαπλασιαστης,ντρισιπιτερ κλπ με λιγο σπρευ αποκαθιστανται.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό kinigos » 14 Φεβ 2008, 14:33

Γνωρίζει κάποιος κανένα σώστο κ ευγενικό επαγγελματία στην Θεσσαλονίκη?Τώρα με το αλάτι που ρίχνουν,κρίμα θέλουν πλύσιμο τα τουτου!

Κατα προτύμηση ανατολικά,γιατί απο δυτικά δεν γνωρίζω κ πολλά!
Οπου υπάρχει ένας κατήφορος,
υπάρχει κ ανήφορος.
Άβαταρ μέλους
kinigos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 11 Δεκ 2007, 17:10
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό xtrail » 14 Φεβ 2008, 19:03

Ο Σάκης στην περιοχή που ειναι το praktiker... στρίβεις για Θέρμη...δίπλα από την Suzuki Παπαβραμίδη
Και απο κάτω στο σηκώνει και πρόπλυση με πιεστικό και έχει τις πιο μαλακές βούρτσες.
Εσωτερικά όμως δεν κάνει τόσο καλή δουλειά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kinigos » 14 Φεβ 2008, 20:21

Θα το επισκευτώ κάποια στιγμή να δουμε τι γινεται.
Σιγουρα θέλει πολυ καλο πλύσιμο απο κάτω.
Οπου υπάρχει ένας κατήφορος,
υπάρχει κ ανήφορος.
Άβαταρ μέλους
kinigos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 11 Δεκ 2007, 17:10
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 03 Μαρ 2008, 19:11

Σήμερα επισκέφτηκα το πλυντήριο στην Κλεισθένους…
Από την ποιότητα της εξυπηρέτησης δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος… Από κάτω το έπλυνε με σκέτο νερό και δεν επέμεινε αρκετά. Στην μηχανή λίγο καλύτερα, αφού εκεί έριξε και λίγο αφρό αλλά μου χάλασε τον κετσέ του καπό . Στο εξωτερικό πολύ πρόχειρα. Ένα ψευτοσαπούνισμα και τίποτα άλλο. Για τα τζάμια, καλύτερα να μην πω γιατί όπως έπεφτε ο ήλιος στον δρόμο ίσα που έβλεπα… Για τα παραπάνω με χρέωσε 25 ευρώ που θα ήταν μια πολύ καλή τιμή αν είχε κάνει και καλή δουλειά.
Συμπέρασμα, θα συνεχίσω να το πηγαίνω στο Mr Car Wash στην Μαρίνου Αντύπα γιατί εκεί στην κυριολεξία το γλύφουν.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PandaCross » 03 Μαρ 2008, 19:40

Πήγα και'γω σήμερα.
Το αμάξι παρόλο που ήταν βουτηγμένο στη λάσπη, έκαναν πολύ καλή δουλειά και έξω και από κάτω (μέσα το έκανα μόνος).
Γενικά ήταν πολύ εξυπηρετικοί και ειδικά ο Σταύρος.
Το μόνο αρνητικό ήταν το καθάρισμα στα τζάμια αλλά έτσι κι αλλιώς όπου και να το πάω για πλύσιμο πάντα καταλήγω να καθαρίζω εγώ τα τζάμια, ειδικά από μέσα...
Άβαταρ μέλους
PandaCross
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2008, 11:48
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 03 Μαρ 2008, 20:25

PandaCross έγραψε:Πήγα και'γω σήμερα.
Το αμάξι παρόλο που ήταν βουτηγμένο στη λάσπη, έκαναν πολύ καλή δουλειά και έξω και από κάτω (μέσα το έκανα μόνος).
Γενικά ήταν πολύ εξυπηρετικοί και ειδικά ο Σταύρος.
Το μόνο αρνητικό ήταν το καθάρισμα στα τζάμια αλλά έτσι κι αλλιώς όπου και να το πάω για πλύσιμο πάντα καταλήγω να καθαρίζω εγώ τα τζάμια, ειδικά από μέσα...


Τι να πω… εγώ δεν πρόλαβα τον Σταύρο, μόλις είχε φύγει όταν έφτασα. Και εσύ μόλις είχες φύγει γιατί άκουσα να σχολιάζει ο τύπος με το vitara την λάσπη που είχες "αφήσει" μέσα στο πλυντήριο. Λες όταν φεύγει ο Σταύρος να τα φορτώνουν στον κόκορα….;
Πάντως τα τζάμια στην κυριολεξία σκατά!
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό argos » 05 Μαρ 2008, 22:06

Βαγγελη κακως δε σε ακουσα!!!!!!!!!
την πατησα στο Γερακα!!! και μαλλον εχεις δικιο : οταν φυγει το αφεντικο κοιτανε να λουφαρουν
καλυτερα στη Μαρινου Αντυπα!! τοσα χρονια κανενα προβλημα

Χ
Άβαταρ μέλους
argos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 30 Σεπ 2007, 09:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 05 Μαρ 2008, 22:40

Κλασική περίπτωση Ελληνικής επιχείρησης...
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Μαρ 2008, 10:17

Συνάδελφοι καλημέρα,

όσον αφορά τα πλυντήρια.

Ο φίλος kontos μου έχει συστήσει ανεπιφύλακτα ένα πλυντήριο φορτηγών στην περιοχή της Λεωφόρου Καβάλας. Δεν έχει τύχει να πάει αλλά επειδή σέβομαι απόλυτα την γνώμη μου είμαι σίγουρος ότι θα αξίζει.
Αν σας ενδιαφέρει λοιπόν κάτι στην περιοχή αυτή τον ρωτάμε και μας λέει.

Στην περιοχή Ωρωπού - Χαλκουτσίου τώρα.
Στην λεωφόρο Ωρωπού - Χαλκουτσίου έχει ανοίξει ένα πλυντήριο αυτοκινήτων και φορτηγών στο οποίο επίσης εξυπηρετούν και τετρακίνητα. Η δουλειά ποικίλει ανάλογα με το προσωπικό της βάρδιας από καλή έως εξαιρετική. Δεν έχω ζητήσει ποτέ να μου το καθαρίσουν ιδιαίτερα καλά εξωτερικά και καθόλου εσωτερικά καθώς αυτά τα κάνω μόνος μαζί με την σύζυγό μου στο σπίτι.
Ο καθαρισμός του κάτω μέρους του αυτοκινήτου και του χώρου του κινητήρα όμως γίνεται ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ και πάντα τα αποτελέσματα στο συγκεκριμένο "πλυντήριο" είναι από καλά έως εξαιρετικά.

Το συνιστώ για αυτή την δουλειά.


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Μαρ 2008, 10:30

4X4sc έγραψε:Καλημέρα σε όλους.
Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο είναι σωστό να πλένεται ο κινητήρας και ποια μέρη πρέπει να προστατευτούν απ΄την υγρασία και με ποιόν τρόπο;
Εχει διαφορά το εξωτερικό πλύσιμο ενός βενζινοκινητήρα από ένα πετρελαιοκινητήρα;
Εχω πλύνει αρκετές φορές τη μηχανή χωρίς πρόβλημα αλλά πάντα στο πλυντήριο έκαναν το σταυρό τους πρίν το επιχειρήσουν και δεν θυμάμαι να έπαιρναν κάποια ιδιαίτερα μέτρα προκειμένου να προφυλάξουν κάποια μέρη από την υγρασία.


Φίλε 4Χ4sc καλημέρα,

ο κινητήρας ΠΡΕΠΕΙ να πλένεται. Για την ακρίβεια είναι καλό να πλένεται και μετά να κερώνεται κιόλας.
Το πλύσιμο ενός πετρελαιοκινητήρα παλαιάς τεχνολογίας (μηχανική τρόμπα) είναι απλούστατο. Ρίξε νερό με πίεση, ακόμη καλύτερα ρίξε και μπόλικο καθαριστικό πριν και τελείωσες. Καμμία άλλη προετοιμασία δεν απαιτείται καθώς οι πετρελαιοκινητήρες αυτοί μπορούν να λειτουργούν ακόμη και μέσα στο νερό (υπερβολικό αυτό αλλά έλα που γίνεται.....)

Για τους πιό σύγχρονους πετρελαιοκινητήρες τα πράγματα είναι σαφώς διαφορετικά καθώς θέλουν προσοχή στις περιοχές όπου υπάρχουν αισθητήρες και ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές επαφές και συνδέσεις.
Προσοχή επίσης χρειάζεται και στα δυναμό καθώς ιδίως τα πιό σύγχρονα έχουν αποδείξει την ευαισθησία τους στα νερά και τις υγρασίες τόσο στα ρουλεμάν όσο και στα ηλεκτρονικά του.

Για τους βενζινοκινητήρες όσο πιό απλοί είναι τόσο πιό εύκολα είναι τα πράγματα. Στους απλούς με καρμπυρατέρ προσέχουμε ιδιαίτερα τον πολλαπλασιαστή και το ντιστριμπιτέρ τα οποία καλό είναι να καλύπτουμε με σακκούλες και μετά προσέχουμε ιδιαίτερα και τα μπουζοκαλώδια και τις πίπες των μπουζί. Οι V8 έχουν μεγάλη ευαισθησία ιδίως αν τα μπουζοκαλώδια είναι παλαιά.

Προσοχή επίσης και στο να αφήσουμε μετά το πλύσιμο το μοτέρ να ζεσταθεί πολύ καλά με ανοικτό το καπώ έτσι ώστε να εξατμισθούν τα νερά του πλυσίματος και να μην παγιδευθούν οι υδρατμοί μέσα στο χώρο του κινητήρα (αν έχουμε κλειστό το καπώ). Οσο και αν φαίνεται περίεργο οι υδρατμοί βρίσκουν σχεδόν πάντα το δρόμο τους ανάμεσα στις πίπες και τα μπουζί και μέσα στο ντιστριμπιτέρ (η τρύπα που έχει από κάτω ΔΕΝ βοηθάει στο να είναι υδατοστεγές και ανθεκτικό στην υγρασία)

Για τα πιό σύγχρονα αυτοκίνητα προσοχή σε ότι αναφέρθηκε ήδη για τα σύγχρονα πετρελαιοκίνητα.

Προσοχή επίσης, όπως ανέφερε και ο φίλος Vagelis, στον εγκέφαλο αν βρίσκεται στο χώρο του κινητήρα.
Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τα ηλεκτρονικά των συστημάτων ΑΒS, traction control, αεροαναρτήσεων κλπ όπου και αν βρίσκονται τοποθετημένα αυτά καθώς και για τους αισθητήρες τους.

Και να μην ξεχνάμε το βασικό

ΠΑΝΤΑ πλένουμε το αυτοκίνητό μας μετά από εκτός δρόμου διαδρομές, ακόμη και αν έχουν μόνο σκόνη. Θεωρείστε ότι είναι ένα ΠΑΓΙΟ και αναγκαίο έξοδο σαν τα καύσιμα που καταναλώθηκαν.

πλύσιμο κάτω και στον κινητήρα, πάντα με προσοχή.
Το πάνω μέρος και το εσωτερικό μπορούν να περιμένουν.
Κάτω και κινητήρας όμως όσο πιό καθαρά είναι τόσο λιγότερες τριβές και φθορές έχουν.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό PandaCross » 07 Μαρ 2008, 08:28

Καλημέρα,
ξέρει κανείς πώς μπορώ να βγάλω από το παρμπρίζ μου γρατζουνιές που γίνανε στο τζάμι από το συνδιασμό λάσπης και γυαλοκαθαριστήρων??
Άβαταρ μέλους
PandaCross
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2008, 11:48
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευσηαπό pantg » 07 Μαρ 2008, 08:33

PandaCross έγραψε:Καλημέρα,
ξέρει κανείς πώς μπορώ να βγάλω από το παρμπρίζ μου γρατζουνιές που γίνανε στο τζάμι από το συνδιασμό λάσπης και γυαλοκαθαριστήρων??



ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ (όχι τύπου διαφανούς jel όμως)
Η κανονική λευκή και ιδίως αυτή χωρίς γραμμές με jel είναι ό'τι καλύτερο.

Κάνε μία δοκιμή σε ένα σημείο που δεν θα σε ενοχλεί στην ορατότητα και δες πώς θα δουλέψει.

Τρίψιμο με βαμβακερό ΚΑΘΑΡΟ πανί, με ΚΑΘΑΡΟ νερό και φυσικά με ΚΑΘΑΡΟ μπαρμπριζ.

Χαιρετώ
pantg
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες