Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Petrelaio sthn Athina...

Δημοσίευσηαπό Notis21 » 09 Δεκ 2008, 14:17

Γεια σας...Ειμαι κατοικος Αθηνών κ ενδιαφέρομαι για τ Touareg 2,5 ή 3,0 πετρελαιο κιανούργιο ή μεταχειρισμενο.Τ αυτοκίνητο θα χρησιμοποιήτε κυρίως εκτος Αθηνών κ σπανια εντος(για ταξίδια πιο πολυ)..Θα ηθελα τ γνωμη σας κ για τ αυτοκίνητο αλλα κ για τ πετρελαιο στην Αθήνα αν επιτρέπετε...Ευχαριστώ εκ των προτερων...
SsanqYonq Rexton RX230 BF GoodRich 235/65R16
Άβαταρ μέλους
Notis21
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 00:24
Τοποθεσία: Αν.Πατήσια, Αθήνα

Petrelaio sthn Athina...

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 21 Δεκ 2008, 15:57

Βασικα το πετρελαιο δεν εχει επιτραπει ακομα στην Αθηνα.γυρω μου βλεπω ομως να κυκλοφορουνε καργα τα πετρελαιοκινητα.
μπορεις να δηλωσεις διευθυνση εκτος Αθηνων για να βγαλεις αδεια κυκλοφοριας?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό saudi » 22 Δεκ 2008, 00:34

Κυκλοφορώ εδώ και 2 χρόνια στο κέντρο κάθε μέρα και δεν με έχουν σταματήσει ποτέ. Έχω ένα Defender Td5 (diesel) και το έχω δηλώσει στην Σαρωνίδα.

Μην μασάς
Άβαταρ μέλους
saudi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007, 15:27

Re: Petrelaio sthn Athina...

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 22 Δεκ 2008, 08:52

panayiotis έγραψε:Βασικα το πετρελαιο δεν εχει επιτραπει ακομα στην Αθηνα.γυρω μου βλεπω ομως να κυκλοφορουνε καργα τα πετρελαιοκινητα.
μπορεις να δηλωσεις διευθυνση εκτος Αθηνων για να βγαλεις αδεια κυκλοφοριας?


Υπάρχει περίπτωση η ασφάλεια του πετρελαιοκίνητου αυτοκινητου να μην ισχύει σε μέρη όπου δεν επιτρέπεται το πετρέλαιο?
Ρωτώ γιατί το άκουσε και αυτό ένας φίλος και με έβαλε σε σκέψεις ...
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Petrelaio sthn Athina...

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 22 Δεκ 2008, 13:21

Δε νομίζω, γιατί τότε η ασφάλεια δε θα ίσχυε και αν έμπαινες στο δακτύλιο παράνομα. Εξάλλου αν πχ θές να πάς για service σε συνεργείο Αθηνών πώς θα πάς ?
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Re: Petrelaio sthn Athina...

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 22 Δεκ 2008, 20:33

ermis1975 έγραψε:Δε νομίζω, γιατί τότε η ασφάλεια δε θα ίσχυε και αν έμπαινες στο δακτύλιο παράνομα. Εξάλλου αν πχ θές να πάς για service σε συνεργείο Αθηνών πώς θα πάς ?


Αν είναι για συνεργειο, τότε πέρνεις μια φωτοτυπία του βίβλίου που κρατούν τα αυνεργεία για τους πελάτες, και είσαι κύριος. Μάλιστα αυτο μπορείς να το κάνεις και αν σε γράψουν (πας σε συνεργείο γνωστό σου και κάνεις μία "εισαγωγή" για να πάρεις το χαρτί και είσαι κύριος στο δικαστήριο. Εννοείται ότι δεν υπογράφεις τη κλήση που θα σου δώσουν)

Τα παραπάνω τα διάβασα κάπου εδώ στο forum στην Land Rover ενότητα.
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Petrelaio sthn Athina...

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 23 Δεκ 2008, 10:01

εχει ανοιχτει και ολοκληρο θεμα ρε παιδια παλιοτερα με πληθωρα ποστ...
κανε ενα καλυτερο ψαξιμο και θα το βρεις....
αν θυμαμαι καλα εχει τον τιλτο " Πετρελαιο στην Αθηνα" και βρισκεται στην ενοτητα "γενικες" ...
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Re: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tomasd-max » 11 Μάιος 2009, 08:20

[quote="MILTIADIS"]ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ISUZU DMAX ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.

φιλε μιλτιαδη και γω εχω ενα d-max πετρελαιο και ειμαι κατοικος θεσσαλονικης.και η δικια μου αδεια εχει σφραγιδα που απαγορευει να κινουμαι οπου ακριβως δουλευω και πρεπει να πηγαινω.τελευταια ομως ακουσα για κατι μπλοκα στα δικαστηρια μπροστα που αρμεγουν επαγγελματικα φορτηγακια σαν τα δικα μας!εγω δεν ακουσα κανεναν να τη γλιτωσε.κοινως,αν σου τυχει ξεκινα τον προλογο και αμα πιασει επιασε!
Άβαταρ μέλους
tomasd-max
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 08:11
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Μάιος 2009, 12:50

Η κίνηση επιτρέπεται στα πετρελαιοκίνητα επαγγελματικά σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη από το Μάρτιο.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 11 Μάιος 2009, 15:03

Γειά σου Σπύρο,

σε όλα, ή μόνο σε EURO V ?

όταν σου είχα στείλει κάποια τέτοια απόφαση, μου είχες γράψει ότι αφορούσε μόνο τα EURO V, έμαθες κάτι νεότερο?
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό MILTIADIS » 12 Μάιος 2009, 17:22

tomasd-max έγραψε:
MILTIADIS έγραψε:ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ISUZU DMAX ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.

φιλε μιλτιαδη και γω εχω ενα d-max πετρελαιο και ειμαι κατοικος θεσσαλονικης.και η δικια μου αδεια εχει σφραγιδα που απαγορευει να κινουμαι οπου ακριβως δουλευω και πρεπει να πηγαινω.τελευταια ομως ακουσα για κατι μπλοκα στα δικαστηρια μπροστα που αρμεγουν επαγγελματικα φορτηγακια σαν τα δικα μας!εγω δεν ακουσα κανεναν να τη γλιτωσε.κοινως,αν σου τυχει ξεκινα τον προλογο και αμα πιασει επιασε!

Καλησπερα,κυκλοφορω εδω και τρια χρονια χωρις προβλημα αλλα δεν χρησιμοποιω επικινδυνες διαδρομες οπως π.χ αποφευγω το Συνταγμα και τους γυρω δρομους και φροντιζω να φορτωνω και να ξεφορτωνω σε ωρες που τα καταστηματα ειναι κλειστα.Το πρωι κατεβαινοντας εχω σταμπαρει 2-3 σημεια που την στηνουν για δακτυλιο (βλεπεις εχουμε και αλλα...εδω κατω) και εχω το ματια μου ανοιχτα και αλλαζω πορεια.
Άβαταρ μέλους
MILTIADIS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:34
Τοποθεσία: ΚΕΝΤΡΟ,ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 20 Μάιος 2009, 06:41

Χθες έτυχε να περνάω μπροστά από το τμήμα Τροχαίας (Β. Όλγας-Συνδίκα) στην Θεσσαλονίκη, και ρώτησα τι ισχύει τελικά για την πετρελαιοκίνηση. Ο "τροχαίος" μου είπε ειρωνευόμενος την Ελληνική πραγματικότητα ότι "επειδή στην Ελλάδα είμαστε πολύ μπροστά και δεν μας κοροιδεύει κανείς η πετρελαικίνηση απαγορεύεται ακόμα εντός Θεσσαλονίκης και Αθήνας παρόλο που οι νέοι πετρελαιοκινητήρες είναι τεχνολογικά ανώτεροι από τους βενζινοκινητήρες, μόνο και μόνο για να μην θιγεί η αγορά της βενζίνης".
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

Re: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό noxmas » 28 Ιούλ 2010, 18:09

Ανοιχτό ενδεχόμενο για την άρση της απαγόρευσης κυκλοφορίας ντιζελοκίνητων οχημάτων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη άφησε χτες ο υπουργός Υποδομών Δ. Ρέππας. Ο υπουργός είπε οτι η κυβέρνηση εξετάζει το ενδεχόμενο να επιτραπεί η κυκλοφορία πετρελαιοκίνητων ΙΧ στα μεγάλα αστικά κέντρα. «Είμαστε ανοιχτοί σε ό,τι εξασφαλίζει φθηνή μετακίνηση αλλά δεν επιβαρύνει το περιβάλλον». Αξίζει να σημειωθεί ότι το ντιζελ είναι αυτή τη στιγμή ειναι φθηνότερο απο την αμόλυβδη βενζίνη.

Περιβάλλον
Στο ίδιο μήκος κινείται και το υπουργείο Περιβάλλοντος στελέχη του οποίου έλεγαν χτες ότι οι νέοι ντιζελοκινητήρες ειναι σαφώς φιλικότεροι για το περιβάλλον, σε πολλές περιπτώσεις πιο φιλικοί από τους κινητήρες που κινούνται με αμόλυβδη, ωστόσο τόνιζαν ότι πρέπει να εξασφαλιστεί η ποιότητα του καυσίμου αφού ένα κρίσιμο θέμα είναι η νοθεία στη βενζίνη, που συνεχίζει να «ανθεί».

Η ουσία είναι πάντως ότι το θέμα έχει ανοίξει και η κυβέρνηση θέλει να άρει την απαγόρευση και μέσω αυτής να επιδείξει και κοινωνικό προφίλ καθώς το ντίζελ είναι κατά μέσο όρο 20-30 λεπτά φθηνότερο από την αμόλυβδη.

Κόστος
Ειδικότερα ιδιοκτήτης αυτοκινήτου πόλης 1.100 κ. εκ. ο οποίος διανύει περίπου 15.000 χλμ. ετησίως θα πρέπει να δαπανήσει τουλάχιστον 1.200 ευρώ για καύσιμα. Αντίστοιχα ένας ιδιοκτήτης ενός ίδιου πετρελαιοκίνητου μοντέλου με κινητήρα 1.300 κ. εκ. για να διανύσει τα ίδια χιλιόμετρα θα καταβάλει μόλις 720 ευρώ.

Σημειωτέον ότι, όσο αυξάνεται ο κυβισμός των βενζινοκινητήρων, η «ψαλίδα» μεγαλώνει στο κόστος των καυσίμων.

Ένα βενζινοκίνητο μοντέλο με κινητήρα 1.600 κ.εκ. για να διανύσει 15.000 ο ιδιοκτήτης του θα καταβάλει 1.800 ευρώ ενώ στο αντίστοιχο πετρελαιοκίνητο μοντέλο με κινητήρα 1.700 κ.εκ. χρειάζεται μόλις 1.000 ευρώ! Αντίστοιχα ένα ΙΧ με κινητήρα βενζίνης 2.000 κ. εκ. ο οδηγός του θα πληρώσει για καύσιμα 2.500 ευρώ για να διανύσει 15.000 χλμ. ενώ το ίδιο μοντέλο με κινητήρα diesel χρειάζεται μόλις 1.300 ευρώ!

Αγορα Ι.Χ.
Επίσης, εκτιμάται ότι θα δώσει χείρα βοηθείας και στην αγορά του αυτοκινήτου, κατ’ επέκταση και στα δημόσια έσοδα αφού πολλοί πολίτες αναμένεται ότι θα προτιμήσουν να αντικαταστήσουν το κοστοβόρο βενζινοκίνητο όχημά τους με ένα ντιζελοκίνητο.

Επιπλέον, υπάρχουν και οι πιέσεις από τις Βρυξέλλες και η απειλή του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου. Η χώρα μας έχει ήδη δεχτεί πρόστιμο για την απαγόρευση καθώς ειναι η μόνη που έχει προχωρήσει σε αυτό το μέτρο.

Διεθνώς
Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι στην Ιταλία, το Λουξεμβούργο, την Ισπανία και την Πορτογαλία τα ντιζελοκίνητα οχήματα υπερτερούν των βενζινοκίνητων.

Στη Γαλλία το ποσοστό των ντιζελοκίνητων φτάνει στο 77%. Στη Γερμανία και στη Βρετανία το ποσοστό των πετρελαιοκίνητων ειναι 44% και 43% ενώ στο σύνολο της ΕΕ των 27, τα οχήματα που χρησιμοποιούν για καύσιμο το πετρέλαιο φτάνουν το 51%.


http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... d=47797157
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό ollram » 15 Ιουν 2011, 07:03

Για να δουμε τελικά μετά απο πολλες προσπάθειες να γίνει???

http://www.econews.gr/2011/06/14/petrel ... ssaloniki/
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό ollram » 23 Ιουν 2011, 08:28

LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 49 επισκέπτες