Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περιοδικα και τεστ.

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό forester » 29 Φεβ 2004, 23:45

Xappas έγραψε:Υπήρξε αρκετή σκέψη και προβληματισμός σχετικά με το αν πρέπει να απαντάμε επώνυμα και υπεύθυνα σε τέτοιου είδους ανώνυμες και ανεύθυνες δημοσιεύσεις. Οι οποίες προέρχονται από "φίλου φίλου" και "έχουν και καιρό να επιβεβαιωθούν". Παρά την αντίθετη άποψη άλλων συντελεστών του περιοδικού αποφάσισα να το κάνω. Ο fatman μάλιστα εξέφρασε και προβληματισμό που δεν σπεύσαμε να του απαντήσουμε, λες και θα οφείλαμε.

Ναι υπήρξε μικροατύχημα που συνέβη σε δοκιμή σε ανοικτή "πίστα". Αφορούσε βασικά φαναρτζοδουλειές και φυσικά το περιοδικό ανέλαβε να καλύψει τη ζημιά όπως πρέπει να συμβαίνει σε κάθε τέτοια περίπτωση (αυτοκίνητο ιδιώτη που οδηγούσε δικό μας άτομο). Περίπτωση άρνησης δικής μας δεν τέθηκε ποτέ εξ' αρχής, όποιος μάλιστα γνωρίζει τον ιδιοκτήτη μπορεί να το επιβεβαιώσει. Επίσης καμία τέτοια πληροφορία δεν προήλθε από αυτόν, μας το διευκρίνησε προσωπικά, εκφραζόμενος μάλιστα κατά του συγγραφέα του post με σχόλια που δε μπορώ να αναδημοσιεύσω, σεβόμενος επίσης το βήμα που μας παραχωρείται.

Η ερώτηση είναι : ο συγγραφέας έχει κάποιο συμφέρον να μας θίξει ή απλώς είναι χόμπυ του η δημοσίευση ψεμμάτων, υπονοούμενων και συκοφαντιών; Είναι ρητορική φυσικά, διότι δεν περιμένουμε ειλικρινή απάντηση, αλλά δε μας ενδιαφέρει κιόλας.

Τέλος να πω πως είναι η πρώτη και τελευταία φορά που θα απαντήσουμε σε τέτοιου είδους Post. Θα το κάνουμε μόνο σε επώνυμες παρατηρήσεις-καταγγελίες και μόνο σε όποιον αφορά το θέμα.

Γιάννης Δελής και οι λοιποί "κινέζοι" από το 4Χ4 Magazine


Από τη μια μας κάλυψες, από την άλλη επιβεβαιώθηκε αυτό που είπα παραπάνω για τα περιοδικά, ότι δηλαδή αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους!
Αλοίμονο να ήταν αλλιώς!!!!!
Τώρα μένει να δωθεί μια εξήγηση και μια συγνώμη , από το συγραφέα......
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fatman » 01 Μαρ 2004, 07:40

Πιστευα οτι ειχα απαντησει...
Παιδια μην περνετε πολυ φορα.
Δηλωνω δημοσιως οτι δεν αναφερομουνα στο 4x4 MAGAZINE.
Το μονο κοινο στα δυο συμβαντα, ειναι οτι οι οδηγοι ειναι απο την Ευβοια.
Την Κυριακη πηγα στην ΝΟΤΙΑ Ευβοια και μιλησα με τον ιδιοκτητη.
Το αυτοκινητο του παθοντα δεν ηταν καθαροαιμο 4χ4 αλλα σκυλοφτιαγμενο SUV.
Το συμβαν του 4χ4 magazine το γνωριζα αρκετα νωριτερα και δεν ειχα ποτε σκοπο να αναφερθω σε αυτο.
Και τελευταιο Xappas καλα σε συμβουλεψαν οι συνεργατες σου να μην απαντησεις στο δικο μου post.
Αυτοι που ηταν να λαβουν το μυνημα, το ελαβαν, καθως απο σημερα κιολας προχωραει το θεμα του συμβιβασμου των δυο πλευρων.
Και τελος αν επιθυμουν οι moderators μπορουν να διαγραψουν ολα αυτα τα post που ξεκινησε ο ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΣ Fatman,αφου θεωρησουν οτι η τελευταια απαντηση εχει διαβαστει απο τους εμπλεκομενους.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό pino » 01 Μαρ 2004, 08:56

Προτείνω να μείνουν τα post καθώς όλοι έδειξαν το απαραίτητο επίπεδο κόσμιας λεκτικής συμπεριφοράς, σε μια άνευ προηγουμένου παρεξήγηση...
Τελικά δεν υπάρχει μόνο ένας μαύρος γάιδαρος, έ; :D :D

Καλό μήνα σε όλους μας
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό dista » 01 Μαρ 2004, 10:26

Φίλε fatman θα σε παρακαλούσα να ξεκαθαρίσεις το θέμα αναφέροντας και το περιοδικό μιας και απο τα λεγόμενα σου ...

fatman έγραψε:Αυτοι που ηταν να λαβουν το μυνημα, το ελαβαν, καθως απο σημερα κιολας προχωραει το θεμα του συμβιβασμου των δυο πλευρων.
Και τελος αν επιθυμουν οι moderators μπορουν να διαγραψουν ολα αυτα τα post που ξεκινησε ο ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΣ Fatman,αφου θεωρησουν οτι η τελευταια απαντηση εχει διαβαστει απο τους εμπλεκομενους.[/b]


δείχει να χρησιμοποίησες το forum αλλά κυρίως όλους εμάς σαν μέσο πίεσης για να λυθεί το θέμα του συμβιβασμού, κάτι που εμένα με ενοχλεί.
Αν δεν είναι έτσι, που το ελπίζω, και αφού έχεις διασταυρώσει τις πληροφορίες σου και ακόμη περισσότερο αν ο συμβιβασμός που λές προχωράει μόνο μετά τη δημοσίευσή σου τότε περιμένω (περιμένουμε ?) τη συνέχεια μιας και τέτοιες ενέργειες και συμπεριφορές πρέπει και να στιγματίζονται και να γίνονται γνωστές για το καλό του χώρου.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 01 Μαρ 2004, 10:43

fatman,

αν όντως υπάρχει μια τέτοια σύμπτωση είναι διαβολική. Προτού πάρουμε θέση όμως θα παρακαλούσα να γνωστοποιηθεί το συμβάν, το αυτοκίνητο και το περιοδικό. Αν έχεις πρόβλημα να το δημοσιοποιήσεις μπορείς να το στείλεις και με pm. Σε μια τέτοια περίπτωση θα σπεύσω να επανορθώσω και να ανακαλέσω όσα είπα.

Πάντως θα συμφωνήσω πως μια τέτοια καταγγελία πρέπει ή να γίνεται συγκεκριμένα ή καθόλου. Άσχετο αν αφορά εμάς ή οποιονδήποτε άλλον. Γιαυτό θα ήταν καλύτερα να το μάθουν όλοι δημοσίως. Όταν στέλνεται μια επιστολή καταγγελίας σε ένα περιοδικό πρέπει να είναι επώνυμη για να εξεταστεί σοβαρά. Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και στα forum, για τετοιoυ είδους δημοσιεύματα.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 01 Μαρ 2004, 11:16

Φίλε fatman δεν θα είχε γίνει καμία παρεξήγηση ούτε θα είχες χαρακτηριστεί λασπολόγος αν έλεγες απο την αρχή τα στοιχεία του περιοδικού.

Απ'οσο καταλαβαίνω μάλλον έκανες το θέμα αυτό για να 'εκβιάσεις' το εν λόγω περιοδικό και σε περίπτωση που δεν βρίσκατε λύση να αποκαλύψεις το όνομά του.

Αν το παραπάνω είναι σωστό λυπάμαι για την νοοτροπία αυτή αν όχι διόρθωσέ με.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό fatman » 01 Μαρ 2004, 12:38

Μεγαλα τα διληματα εδω περα...
Ξερεις κατι και τι κανεις??
α)Το λες στεγνα και οποιον παρει ο χαρος
β)Το λες πλαγιως, να βοηθησεις λιγο την κατασταση και καθαριζεις το ονομα των αθωων - οπως και εγινε.
γ)Βρισκεται λυση, αλλα παρολαυτα "δινεις" (στεγνα παλι) για να κανεις την ζωη των εμπλεκομενων δυσκολη,ετσι για πλακα.
δ)Γυρνας την πλατη και ασε τον αλλον να βγαλει το φιδι απο την τρυπα.
Τι λυπασαι για την νοοτροπια μου δηλαδη IKE??
Αλλος χρησιμοποιει το(τα) site για να πουλησει κατι,να πουλησει μουρη,γνωσεις,ξερολια,να πιεσει εταιριες για φτηνες τιμες,να κανει αντιπολιτευση,να ριξει υπουργους ,να βαλει υπουργους,να προοθησει τον τοπο του και γενικως να γραψει οτι θα συζηταγε σε ενα πηγαδακι,σε μια συγκεντρωση,στο υπνο του που παραμιλαει...
Για αυτο τα συζηταμε και αυριο παλι φιλοι θα μαστε - δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα.
Στο κατω-κατω δεν οδηγουσα εγω....
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό fatman » 01 Μαρ 2004, 12:41

Παντως δεν νομιζω οτι κατειγγειλα ή χαρακτηρισα καποιον,ποσο μαλλον να δικασα και να καταδικασα (με τι ιδιοτητα αραγε - του αλλανθαστου??)
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Μαρ 2004, 12:50

Μήπως να πληρώσει ο fatman τη ζημιά;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό IKE » 01 Μαρ 2004, 14:16

Φίλε fatman η νοοτροπία για την οποία λυπάμαι είναι αυτή που λέει στον εκδότη "ή μου πληρώνεις τη ζημιά ή θα σε ξεφτυλίσω σε φόρουμ σε θέμα που ήδη έχω ανοίξει για να ψήνεται" αυτό και μόνο αυτό. Δεν ξέρω αν έπραξες έτσι αλλα το σωστότερο απο την δικιά μου πλευρά θα ήτανε να καταφύγεις στην "καταγγελία" στο φόρουμ αφού εξαντλήσεις το θέμα με τον εκδότη και τότε να το κάνεις επώνυμα.

Το παραπάνω είναι απλώς η γνώμη μου την οποία καταθέτω καλοπροαίρετα, ούτε με έθιξες ούτε σε κατηγορώ .Συγγνώμη αν το ύφος μου σε πρόσβαλε.

superspy μήπως να την πληρώσω εγώ τη ζημιά :P
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Μαρ 2004, 15:08

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 1:
Αν πράγματι περιοδικό έκανε ζημιά (τυχαίνει) και μετά το έπαιζε «κινέζος» μέχρι που, κατά κάποιο τρόπο, «ζορίστηκε», από τα post του fatman για να πληρώσει, δεν βλέπω πιο είναι το πρόβλημα, (με το post)!

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 2:
Αφού ο fatman δε κατονόμασε (και είναι δικαίωμα του), ποιος έκανε την νίλα (γιατί έτσι και αλλιώς κάποιος την έκανε), ποιο είναι το πρόβλημα; Με αυτό τον τρόπο, κανείς δεν εκτέθηκε, από κανένα!

Μήπως, να πληρώσω εγω τη ζημιά; :bricks:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Μαρ 2004, 17:09

Δεν νομίζω ότι χρησιμοποιηθηκε το μέσο (forum) με κακό τρόπο. Αν η όλη ιστορία έγινε όπως ειπώθηκε -από το ατύχημα ως τον συμβιβασμό- και λόγω ότι δεν αναφέρθηκαν ονόματα, ώστε να θιχτεί κανεις, δεν υπάρχει πρόβλημα. Άλλωστε βλέπουμε και στην ζωή μας πως προβλήματα που δεν τα λύνει το κράτος αν πας σε ΜΜΕ όλα γίνονται σε ταχύτητα dt!!!!
Και πάντως εμένα δεν με πειράζει, που πχ ακόμα και ένα forum έχει την δύναμη να αλλάζει και να πιέζει καταστάσεις προς όφελος των παθούντων -με την προυπόθεση πως αυτοί έχουν δίκιο, δεν εκβιάζουν για περισσότερα από αυτά που τους αναλογούν ή στην τελική παίρνουν προιόντα φθηνότερα κλπ πάντα στα πλαίσια της λογικής και της νομιμότητας :D
Όσο για την νοοτροπία...γενικά ελπίζουμε αυτή να αλλάξει από όλους μας κάποια στιγμή :D :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό spiros » 01 Μαρ 2004, 17:41

Εγώ πιστεύω ότι όταν λες κατι η το λες με το όνομα του η δεν το λες καθόλου.
Αυτή είναι η δική μου άποψη. Όταν δεν το κανείς αυτό δυο πράγματα συμβαίνουν συνήθως: Η δεν εισαι σίγουρος η προσπαθείς να καλύψεις κάποιους.
Πάντως fatman εφόσον ήξερες και την άλλη περίπτωση όπως αναφέρεις, είχες ένα λόγο παραπάνω να εισαι πολύ προσεκτικός στο πρώτο σου ποστ. Δεν συμφωνείς;

Ασχετο: Πηγε ο Μητσοτακης Ευβοια;
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό jdelis » 01 Μαρ 2004, 20:11

Προς το παρόν πάντως δεν έχει απαντηθεί σε εμάς, δημόσια ή ιδιωτικά, η συγκεκριμένη περίπτωση. Αν υπάρχει και την εξακριβώσουμε, θα ανακαλέσω τα όσα ανέφερα για τον συγγραφέα του θέματος και θα ζητήσω και συγγνώμη. Έως τότε παραμένουν ως έχουν.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό forester » 01 Μαρ 2004, 23:29

fatman έγραψε:Το αυτοκινητο του παθοντα δεν ηταν καθαροαιμο 4χ4 αλλα σκυλοφτιαγμενο SUV.
[/b]


Επειδή από το 1983 και "δώθε" (που λένε στο χωριό μου), διαβάζω ανελλειπώς τον ειδικό τύπο του αυτοκινήτου στην Ελλάδα, και δεν είδα μέχρι τώρα κανένα τέτοιο τεστ, θα ήθελα να ρωτήσω, δημοσιεύτηκε?
Εκτός αν η δοκιμή ήταν από τα νέας μόδας και αγγλικής απομίμισης κοντράδικα περιοδικά (τα οποία αν και έπαιρνα αρχικα, προ έτους με κούρασαν με ανακρίβειες και υπερβολές και σταμάτησα να τα αγοράζω).
Το σκυλοφτιαγμένο SUV, ήταν φτιαγμένο για κόντρες, ή φτιαγμένο για off-road???? Η δοκιμή έγινε από περιοδικό του χώρου? (εννοώ off road και μην ξεχνάμε, το 4Χ4 MAGAZINE είναι το μόνο ΑΜΙΓΩΣ εκτός δρόμου περιοδικό, αλλά και οι 4Τ και το DRIVE έχουν κάθε μήνα εκτενή ένθετα, χώρια τις ετήσιες εκδόσεις) ή από το BURN OUT , ας πούμε... (τυχαίο παράδειγμα...)
Γιατί έχω δει αρκετά Forester με 300 άλογα..........
Γιατί όχι και RAV4 με μοτέρ SUPRA :wink:
Τέλος πάντων , αυτό που ρωτάω είναι (μια και δε θέλει ο ποιητής να μας πει τι έγινε και από ποιούς), που θα δούμε αυτό το τέρας, τι αφορά (εντός/εκτός δρόμου) και ίσως καταλάβουμε....
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες