Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περιοδικα και τεστ.

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Περιοδικα και τεστ.

Δημοσίευσηαπό fatman » 26 Φεβ 2004, 15:35

Τοσα βλεπουμε και τοσα ακουμε...
Πες πως εχω φτιαξει το γαματο 4χ4 και μου το ζητανε για τεστ απο περιοδικο.
Το δινω και το φερνουν πισω κομματια γιατι δεν τους εκατσε το αριστερο ντριφτ στην πιστα.
Το παιζουν κινεζοι για την ζημια που φτανει 4000 ευρά.
Τι κανω?
Τις κοβω?
Ας προσεχα και αμα τολμησω ας ξαναδωσω αμαξι σε αλλον?
Ή παω και βλεπω απο τωρα καποιον αλλο ατυχο που την πατησε αντιστοιχα.
Θα διαλεξω το τελευταιο,αμα θελει κανεις,κανονιζουμε να παμε παρεα ή αμα βρω φωτο την στελνω στο site με προeiδοποιηση "Don't try this at home".
Ενδιαφερεται ή προτεινει κανεις κατι???
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Περιοδικα και τεστ.

Δημοσίευσηαπό tedos » 26 Φεβ 2004, 19:21

fatman έγραψε:Τοσα βλεπουμε και τοσα ακουμε...
Πες πως εχω φτιαξει το γαματο 4χ4 και μου το ζητανε για τεστ απο περιοδικο.
Το δινω και το φερνουν πισω κομματια γιατι δεν τους εκατσε το αριστερο ντριφτ στην πιστα.
Το παιζουν κινεζοι για την ζημια που φτανει 4000 ευρά.
Τι κανω?
Τις κοβω?
Ας προσεχα και αμα τολμησω ας ξαναδωσω αμαξι σε αλλον?
Ή παω και βλεπω απο τωρα καποιον αλλο ατυχο που την πατησε αντιστοιχα.
Θα διαλεξω το τελευταιο,αμα θελει κανεις,κανονιζουμε να παμε παρεα ή αμα βρω φωτο την στελνω στο site με προeiδοποιηση "Don't try this at home".
Ενδιαφερεται ή προτεινει κανεις κατι???


:? :? :? Μπερδευτηκα :? :? Τι σου συνεβη??? Γινε ποιο σαφης αν θες.....
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό forester » 26 Φεβ 2004, 22:48

Eκτιμώ ότι ο φίλος μιλάει υποθετικά.
Το λέω διότι κρίνοντας από περιοδικά επιπέδου 4T, DRIVE όσες ζημιές προξενούνται στα υπό δοκιμή οχήματα, τις επισκευάζουν και δημοσιεύουν τα τιμολόγια πολλές φορές κλπ.
Τώρα, αν πρόκειται για κάτι συγκεκριμένο, που δεν συνάδει με τα παραπάνω, θα πρέπει να γίνει ευρέως γνωστό και οι πρόξενοι της ζημιάς, παγκοσμίως ρεζίλι!
Όχι γιατί την έπαθαν, σε όλους συμβαίνουν στραβές..., αλλά γιατί δεν την πλήρωσαν κάνοντας τον κινέζο....
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fatman » 27 Φεβ 2004, 08:18

Ολα τα παραπανω εχουν συμβει.
Πιστευω οτι ηδη αρκετοι απο εσας(εμας) θα θαυμασαν τον οχημα (αθικτο ακομα) και την δουλεια που εχει πεσει απανω, στο τελευταιο τευχος.
Αλλα πριν αρχισουμε να λεμε ονοματα, πρεπει να μιλησω με τον ατυχο ιδιοκτητη, γιατι τα νεα τα μαθαινω με αρκετη καθηστερηση (φιλος-φιλου) και δεν προλαβαινω να πεταχτω στο νησι που ενωνεται με γεφυρα με τη Στερεα Ελλαδα(!!!)
Παντως το παιζαν κινεζοι και μαλιστα απο τα βαθη της Κινας!!!
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό spiros » 27 Φεβ 2004, 16:12

fatman έγραψε:Ολα τα παραπανω εχουν συμβει.
Πιστευω οτι ηδη αρκετοι απο εσας(εμας) θα θαυμασαν τον οχημα (αθικτο ακομα) και την δουλεια που εχει πεσει απανω, στο τελευταιο τευχος.
Αλλα πριν αρχισουμε να λεμε ονοματα, πρεπει να μιλησω με τον ατυχο ιδιοκτητη, γιατι τα νεα τα μαθαινω με αρκετη καθηστερηση (φιλος-φιλου) και δεν προλαβαινω να πεταχτω στο νησι που ενωνεται με γεφυρα με τη Στερεα Ελλαδα(!!!)
Παντως το παιζαν κινεζοι και μαλιστα απο τα βαθη της Κινας!!!


Διαβάζω και μένω με ανοιχτό το στόμα.
Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω τον δικηγόρο κανενός αλλα όταν βλέπω τέτοιου είδους αδικίες τρελαίνομαι.
Επειδή τυγχάνει να ξέρω την ιστορία, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί ένα τέτοιο ποστ.
Δηλαδή φίλε fatman εσύ ως τι θα πας στην Εύβοια; Σε κάλεσε ο οδηγός η το περιοδικό να πας να εκτιμήσεις την ζημια;
Εκτός αν ξέρεις κατι εσύ και δεν το ξέρει ο ιδιοκτήτης του αυτοκίνητου.
Δεν καταλαβαίνω γιατι τέτοιο μένος;
Μου θυμίζεις τα κανάλια που θυμούνται τα αγωνιστικά αυτοκινητα και το άθλημα γενικότερα, μονο όταν υπαρχουν νεκροί και τραυματίες.
Αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα και δεν ξέρω ποιος και γιατι σε παράσυρε.
Και στο κάτω κάτω αφου είχες τόση όρεξη να «μάθεις», που ακομα και μέχρι την Εύβοια θα πήγαινες, πριν τους κάνεις ρεζίλι χωρίς λόγο, ας ερχόσουν σε μια επαφή μαζί τους. (περιοδικό-ιδιοκτήτη).
Μαλλον ηταν ο πιο απλός τρόπος.
Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, ούτε καν γνωριζόμαστε, αλλα ψυχραιμία!
Τέτοια πράγματα δεν λέγονται ετσι δημόσια χωρίς να είναι επιβεβαιωμένα.
Ευχαρίστως να ακούσω την γνώμη σου.
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό tedos » 27 Φεβ 2004, 17:02

Συγνωμη μηπως θαθελε να μας πει κανεις και εμας τι εχει γινει???? Γιατι πραγματικα εγω ψαχνομαι για ποιο πραγμα μιλατε.......
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό fatman » 27 Φεβ 2004, 17:58

Πιστευω οτι ημουν απλως "καυστικος",δεν νομιζω οτι εδειξα τοσο μενος,αλλωστε δεν εχω κανενα συμφερον απο τη ολη υποθεση!!
Ζηταω συγνωμη απο οσους θιχτηκαν (δεν ηταν πολλοι απο οτι φαινεται!!),ανακαλω και πες τα εσυ που τα ξερεις σωστα και αμεροληπτα.
Ζηταω επισης συγνωμη απο τα παιδια απο τη Δραμα που εκμεταλευτικα το βημα που μου παραχωρησανε!!
Εγω θα συνεχισω να σε θαυμαζω στους αγωνες.
Φιλικα Fatman.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό tazmania » 27 Φεβ 2004, 19:25

Φίλε fatman, μια παράκληση, εάν είναι να πει κάποιος κάτι ας το πει ευθέως. Μην γράφουμε απλά για να γράφουμε και να ρίχνουμε μπηχτές από εδώ κι από εκεί. Όποιος έχει να πει κάτι ας το πει ολοκληρωμένο, αλλιώς μην πει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 27 Φεβ 2004, 19:31

tazmania έγραψε:Φίλε fatman, μια παράκληση, εάν είναι να πει κάποιος κάτι ας το πει ευθέως. Μην γράφουμε απλά για να γράφουμε και να ρίχνουμε μπηχτές από εδώ κι από εκεί. Όποιος έχει να πει κάτι ας το πει ολοκληρωμένο, αλλιώς μην πει τίποτα.


Συμφωνω απολυτως! Παρακαλω να μας εξηγησετε
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό forester » 27 Φεβ 2004, 22:16

Ναι, πρέπει να μάθουμε τουλάχιστον το Περιοδικό, και το αυτοκίνητο....
Τα γεγονότα, ή το συμβάν θα ήταν καλύτερα να το μάθουμε από τον ιδιοκτήτη, ή/και το περιοδικό....
Πάντως είναι άσχημο και ανήθικο πολλές φορές, να λέμε πράγματα αστήριχτα, ή μόνο φήμες χωρίς υπόσταση...
Αν πάλι υπάρχει γεγονός, θα πρέπει να γίνει γνωστό!
Το σίγουρο είναι ότι από στόμα φίλου, σε φίλο κλπ, βγαίνει συχνά.... μεγάλη αρκούδα!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 28 Φεβ 2004, 13:15

Υπήρξε αρκετή σκέψη και προβληματισμός σχετικά με το αν πρέπει να απαντάμε επώνυμα και υπεύθυνα σε τέτοιου είδους ανώνυμες και ανεύθυνες δημοσιεύσεις. Οι οποίες προέρχονται από "φίλου φίλου" και "έχουν και καιρό να επιβεβαιωθούν". Παρά την αντίθετη άποψη άλλων συντελεστών του περιοδικού αποφάσισα να το κάνω. Ο fatman μάλιστα εξέφρασε και προβληματισμό που δεν σπεύσαμε να του απαντήσουμε, λες και θα οφείλαμε.

Ναι υπήρξε μικροατύχημα που συνέβη σε δοκιμή σε ανοικτή "πίστα". Αφορούσε βασικά φαναρτζοδουλειές και φυσικά το περιοδικό ανέλαβε να καλύψει τη ζημιά όπως πρέπει να συμβαίνει σε κάθε τέτοια περίπτωση (αυτοκίνητο ιδιώτη που οδηγούσε δικό μας άτομο). Περίπτωση άρνησης δικής μας δεν τέθηκε ποτέ εξ' αρχής, όποιος μάλιστα γνωρίζει τον ιδιοκτήτη μπορεί να το επιβεβαιώσει. Επίσης καμία τέτοια πληροφορία δεν προήλθε από αυτόν, μας το διευκρίνησε προσωπικά, εκφραζόμενος μάλιστα κατά του συγγραφέα του post με σχόλια που δε μπορώ να αναδημοσιεύσω, σεβόμενος επίσης το βήμα που μας παραχωρείται.

Η ερώτηση είναι : ο συγγραφέας έχει κάποιο συμφέρον να μας θίξει ή απλώς είναι χόμπυ του η δημοσίευση ψεμμάτων, υπονοούμενων και συκοφαντιών; Είναι ρητορική φυσικά, διότι δεν περιμένουμε ειλικρινή απάντηση, αλλά δε μας ενδιαφέρει κιόλας.

Τέλος να πω πως είναι η πρώτη και τελευταία φορά που θα απαντήσουμε σε τέτοιου είδους Post. Θα το κάνουμε μόνο σε επώνυμες παρατηρήσεις-καταγγελίες και μόνο σε όποιον αφορά το θέμα.

Γιάννης Δελής και οι λοιποί "κινέζοι" από το 4Χ4 Magazine
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 28 Φεβ 2004, 14:18

Ρε παιδιά
Ενα το έχουμε (το περιοδικό) και νομίζω ότι πρέπει να το προσέχουμε ως κώρη οφθαλμού .
Ακόμα και αν κάνουν κανένα λαθάκι πρέπει να τους το συγχωρούμε και πάντα να τους βοηθάμε
Αμαρτία είναι να χάσουμε το μοναδικό περιοδικό του χώρου.
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό jdelis » 28 Φεβ 2004, 14:34

kos4wd έγραψε:Ρε παιδιά
Ενα το έχουμε (το περιοδικό) και νομίζω ότι πρέπει να το προσέχουμε ως κώρη οφθαλμού .
Ακόμα και αν κάνουν κανένα λαθάκι πρέπει να τους το συγχωρούμε και πάντα να τους βοηθάμε
Αμαρτία είναι να χάσουμε το μοναδικό περιοδικό του χώρου.


Χρήστο τα λάθη μας θέλουμε και ζητούμε να μας αναφέρονται. Φυσικά δεν θεωρώ σαν κάτι τέτοιο ένα ατύχημα σε δοκιμή, μπορεί να συμβεί οπουδήποτε. Αυτό που κρίνεται είναι η στάση που κρατάει κανείς, αφού συμβεί κάτι τέτοιο.

Τέτοια όμως παραπληροφόρηση είναι απαράδεκτη. Δείχνει κακοπιστία ή σκοπιμότητα, αφού δεν προέρχεται από κανέναν από τους εμπλεκόμενους.

Τέλος πάντων πολύ σημασία δώσαμε χωρίς λόγο...
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό samgr » 28 Φεβ 2004, 20:50

Επειδή την έχω πατήσει και εγώ στο παρελθόν και με κάποιο αρθρο μου με το οποίο στεναχωρησα μεμωνομένα μερικά άτομα χωρίς να το θέλω συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Θέλω να συμπληρώσω όμως ότι εδώ στο forum που φιλοξενούμαστε, όλοι εμείς που έχουμε την λοξάρα, μην ξεχνάμε ότι καθημερινά μας επισκέπτονται και πολλοί "επισκέπτες", πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοι στο τι γράφουμε, πώς το γράφουμε και σε ποιους αναφερόμαστε.
Ναι δέχομαι ότι εδώ έχουμε ένα βήμα να πούμε μια γνώμη, αλλά καλό θα ήταν αυτή η γνώμη ειδικά όταν έχει την μορφή καταγγελίας, να είναι επώνυμη και τεκμειριωμένη...
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 29 Φεβ 2004, 20:51

Xappas έγραψε:Υπήρξε αρκετή σκέψη και προβληματισμός σχετικά με το αν πρέπει να απαντάμε επώνυμα και υπεύθυνα σε τέτοιου είδους ανώνυμες και ανεύθυνες δημοσιεύσεις. Οι οποίες προέρχονται από "φίλου φίλου" και "έχουν και καιρό να επιβεβαιωθούν". Παρά την αντίθετη άποψη άλλων συντελεστών του περιοδικού αποφάσισα να το κάνω. Ο fatman μάλιστα εξέφρασε και προβληματισμό που δεν σπεύσαμε να του απαντήσουμε, λες και θα οφείλαμε.

Ναι υπήρξε μικροατύχημα που συνέβη σε δοκιμή σε ανοικτή "πίστα". Αφορούσε βασικά φαναρτζοδουλειές και φυσικά το περιοδικό ανέλαβε να καλύψει τη ζημιά όπως πρέπει να συμβαίνει σε κάθε τέτοια περίπτωση (αυτοκίνητο ιδιώτη που οδηγούσε δικό μας άτομο). Περίπτωση άρνησης δικής μας δεν τέθηκε ποτέ εξ' αρχής, όποιος μάλιστα γνωρίζει τον ιδιοκτήτη μπορεί να το επιβεβαιώσει. Επίσης καμία τέτοια πληροφορία δεν προήλθε από αυτόν, μας το διευκρίνησε προσωπικά, εκφραζόμενος μάλιστα κατά του συγγραφέα του post με σχόλια που δε μπορώ να αναδημοσιεύσω, σεβόμενος επίσης το βήμα που μας παραχωρείται.

Η ερώτηση είναι : ο συγγραφέας έχει κάποιο συμφέρον να μας θίξει ή απλώς είναι χόμπυ του η δημοσίευση ψεμμάτων, υπονοούμενων και συκοφαντιών; Είναι ρητορική φυσικά, διότι δεν περιμένουμε ειλικρινή απάντηση, αλλά δε μας ενδιαφέρει κιόλας.

Τέλος να πω πως είναι η πρώτη και τελευταία φορά που θα απαντήσουμε σε τέτοιου είδους Post. Θα το κάνουμε μόνο σε επώνυμες παρατηρήσεις-καταγγελίες και μόνο σε όποιον αφορά το θέμα.

Γιάννης Δελής και οι λοιποί "κινέζοι" από το 4Χ4 Magazine


Γιαννη μας καλυψες.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες