Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ποιο 4χ4 για αγορά;;

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Ποιο 4χ4 για αγορά;;

Δημοσίευσηαπό marmizas » 03 Μάιος 2007, 13:14

Χαιρετώ τον κόσμο.

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός 4χ4 και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου. Είχα αποσπασματικές εμπειρίες σε οδήγηση εκτός δρόμου με διάφορα αυτοκίνητα (suzuki grand vitara, nissan terrano II, toyota rav4, land rover discovery-το καλύτερο απο όλα, suzuki jimny) αλλά ήταν πριν πολλά χρόνια και όπως ανέφερα αποσπασματικές. Μου αρέσει αρκετά το χώμα, (είμαι κάτοχος ενός mountainbike και ως φοιτητής ήμουν κάτοχος μίας μοτοσυκλέτας suzuki DR250) και θα ήθελα να πάρω ένα αμάξι με το οποίο θα μπορέσω να ασχοληθώ περισσότερο με την οδήγηση 4χ4. Είναι προφανές πως τα περισσότερα χιλιόμετρα θα είναι σε άσφαλτο, αλλά θα ήθελα να το βάλω στο χώμα χωρίς να προβληματίζομαι. Θα ήθελα να είναι μέχρι 1700 κυβικά και να έχει μία λογική τιμή, μέχρι 15000 ευρώ. Για όλα τα παραπάνω σκεφτόμουν Suzuki Jimny ή Lada Niva. Καταλαβαίνω οτι το πρώτο είναι πιο εύχρηστο στην πόλη και ίσως έχει πιο καλή ποιότητα κατασκευής. Άλλωστε σαν παλιότερος ιδιοκτήτης Suzuki έχω εμπιστοσύνη στην τεχνολογία της. Απο την άλλη ακούω τα καλύτερα λόγια για το Niva όσον αφορά τις επιδόσεις εκτός δρόμου αλλά πέρα απο το χώμα δεν έχω διαβάσει κάτι θετικό. Θα πρέπει να επισημάνω πως δεν έχω άλλο αυτοκίνητο, οπότε αυτό πρόκειται να είναι το μοναδικό μηχανοκίνητο μεταφορικό μου μέσο.

Οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή θα είναι ευπρόσδεκτη

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά

marmizas
Άβαταρ μέλους
marmizas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007, 13:01

Ποιο 4χ4 για αγορά;;

Δημοσίευσηαπό fatman » 03 Μάιος 2007, 13:35

Στο Suzuki δεν χωρας και κοπανιεσαι, στο Niva οδηγας και καταριεσαι..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Ποιο 4χ4 για αγορά;;

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 03 Μάιος 2007, 14:06

fatman έγραψε:Στο Suzuki δεν χωρας και κοπανιεσαι, στο Niva οδηγας και καταριεσαι..

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η διαφορά είναι ότι το Jimny μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου με μια καλή ανάρτηση (αν συμβιβάζεσαι με τους χώρους βεβαίως βεβαίως), ενώ το Niva θα παραμείνει πάντα το ίδιο ότι και να κάνεις... :D :D :D :D :D
Όσο φίλε marmizas για τις εκτός δρόμου δυνατότητες, είναι και τα δύο πολύ καλά, απλά το Jimny είναι ένα σύγχρονο και πολιτισμένο αυτοκίνητο ενώ το Niva είναι σαφώς πιο απολίτιστο και "περίεργο", θέλει συνειδητοποιημένους χρήστες... :P :P
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Re: Ποιο 4χ4 για αγορά;;

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 03 Μάιος 2007, 14:45

Όποιος έχει NIVA λέει<< είναι άπαιχτο εκτός δρόμου>> Μόλις το πουλήσει , λέει << τον έδιωξα από πάνω μου τον καρκίνο>>
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό D.Kom » 03 Μάιος 2007, 21:36

Μμμμ... Εξαρταται απο το τι θα παρει μετα, φιλε DRAKOS.Δυστυχως για τους θιασωτες της μονιμης τετρακινησης η επιλογη ειναι Niva ή κατι σε 30000+...
Παντως ειναι αληθεια οτι το Niva εχει μια αδυναμια στα συνεργεια,τουλαχιστον τον πρωτο καιρο,μεχρι να το φερεις σε λογαριασμο...
Για ενα ζευγαρι χωρις παιδια-σκυλια,το Jimny ειναι ιδανικη περιπτωση...
"Αν ξεραμε που θα πεσουμε,θα βαζαμε μαξιλαρι,να μη χτυπησουμε" Γερμανος Επιστημων
Άβαταρ μέλους
D.Kom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Μαρ 2006, 15:43
Τοποθεσία: Κλινον Αστυ

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 04 Μάιος 2007, 06:13

...μέχρι και ένα παιδί σε συνδιασμό με μία σκάρα ή μπαγκαζιέρα, είναι μια χαρά ::wink:
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μάιος 2007, 07:55

Φίλε marmizas,

To όριο των 1700 κυβικών σε βγάζει απευθείας από τα Landies.
Aν όμως το πραγματικό όριό σου είναι τα 15.000 Ευρώ τότε υπάρχει ακόμη η λύση ενός Discovery (στα 2000 κυβικά)

Εκεί έχεις σχεδόν τα πάντα, εκτός από την αψεγάδιαστη ποιότητα που ίσως να θέλαμε όλοι.
Πάντως η αξιοπιστία τους ειναι κατά τι καλύτερη από αυτή των NIVA.

Ενα Vitara πεντάπορτο γιατί δεν το εξετάζεις επίσης?
Για Suzuki δεν γνωρίζω ιδιαίτερα πράγματα αλλά νομίζω ότι υπήρχε και με κινητήρες μικρότερους των 2000 κυβικών. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

Οι πέντε πόρτες σίγουρα δίνουν σαφώς περισσότερους χώρους και τα Suzuki (με την εξαίρεση των SJ για τα οποία έχω και προσωπική εμπειρία) είναι και αρκετά άνετα στο δρόμο.

Οσο για το NIVA, είχα ένα και πραγματικά εκτός δρόμου ήταν πολύ καλό (για τα λεφτά του ιδίως). Στον δρόμο μπορεί να γίνει πιό πολιτισμένο αλλά και πάλι η οικτρή ποιότητα υλικών και συναρμολόγησης είναι κάτι που προβληματίζει. Και αυτό το ΑΠΑΙΣΙΟ ταμπλώ στα πιό καινούργια.... (τα παλαιώτερα , και μιλάω για πριν από 20 χρόνια, ήταν κουκλιά. Τι τους έπιασε και το έκαναν έτσι????)

Χαιρετώ


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό fatman » 04 Μάιος 2007, 08:50

Και στους οικους ανοχης(sic) κανουν ανακαινηση,δεν παυουν ομως να ειναι αυτο που ειναι..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 04 Μάιος 2007, 08:58

...κακέ
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό telis » 04 Μάιος 2007, 09:03

Φίλε αν διαθέτεις 15.000 ευρώ μια πολύ καλή επιλογή είναι ένα 3θυρο
g. vitara μοντέλο 2003 περίπου. Εγώ τζίμνυ έχω και το γουστάρω τρελά, αλλά η αλήθεια είναι οτι στην άσφαλτο χρειάζεται πολλούς συμβιβασμούς.
Το βιτάρα μπορεί να ταξιδεύει πολύ πιο άνετα και με μεγαλύτερη ταχύτητα, είναι σημαντικά πιο ευρύχωρο λόγω φάρδους, και το κυριότερο, παραμένει ένα καθαρόαιμο εκτός δρόμου εργαλείο.

Σε χαιρετώ
Άβαταρ μέλους
telis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Δεκ 2006, 13:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fatman » 04 Μάιος 2007, 09:07

Ειχα ΚΑΙ Niva και ξαναπηραμε στην οικογενεια καποια στιγμη και τα ξαναθυμηθηκα - ενταξει ολοι πρεπει να περασουν απο αυτο το σταδιο...
Αμα θελει Niva ας παρει ενα με 5-6 χιλιαρικα,να το πουλησει 3-4,ετσι και αλλιως και ακριβοτερο να παρει δεν θα εχει διαφορα στην ποιοτητα-αξιοπιστια και δεν θα εχει και το ελαφρυντικο του "φθηνου".
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μάιος 2007, 09:10

fatman έγραψε:Και στους οικους ανοχης(sic) κανουν ανακαινηση,δεν παυουν ομως να ειναι αυτο που ειναι..


Τι να σου κάνω που με πρόλαβε ο Δημήτρης.
ΑΠΑΙΣΙΕ ΤΥΠΕ !!!!

βρε το Niva μιά χαρά είναι. Ιδίως για τα λεφτά που στοιχίζει καινούργιο.
Απλώς θέλει να το διαλύσεις και να το ξανασυναρμολογήσεις, να του κάνεις μια καλή ηχομόνωση και να το παραγγείλεις με υδραυλικό τιμόνι και A/C.

Tι να πούμε και εμείς οι παλαιολιθικοί ιδιοκτήτες που το είχαμε με κινητήρα 1600, καρμπυρατέρ, τετρατάχυτο κιβώτιο, τιμόνι χωρίς υποβοήθηση και χωρίς ίχνος ηχομόνωσης? Ναι ξέρω είχε πιό ομορφο ταμπλώ....
(για αυτό και αρχισαν οι πατέντες με τους δίλιτρους και οι μετατροπές του τετρα σε πεντατάχυτο, τα ξηλώματα στις μοκέτες, το γέμισμα με πολυουρεθάνη στις δοκούς του ψευδοσασσί κλπ κλπ)

Πάντως όχι και "οίκο ανοχής" το NIVA !!!!!
Mαζί με το SJ 410/413 ήταν τα δύο οχήματα που στην ουσία έκτισαν την πρώτη φουρνιά των σύγχρονων οffroaders πριν από 20 και βάλε χρόνια.
ΒΕΒΗΛΕ !!!!!

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό marmizas » 04 Μάιος 2007, 09:11

Καλημέρα παιδιά

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Η αλήθεια είναι οτι θα μου άρεσε η πιθανότητα ενός Land Rover Discovery, όμως το κόστος συντήρησης είναι λίγο αυξημένο για τα δικά μου μέτρα. Επίσης καθότι μένω στην Αθήνα και δεν έχω πάρκιν, ένα τέτοιο αμάξι δε θα μπορούσα να το μετακινήσω χωρίς να έχω άγχος αν θα ξαναβρώ θέση. Αν έχω καταλάβει καλά, απο τα διάφορα σχετικά forum και τον ειδικό τύπο, τα Jimny και Niva είναι πολύ καλά εκτός δρόμου για τα κυβικά τους και την τιμή τους , με συντήρηση φυσιολογική και στο δρόμο ανεκτά με κάποιες παραχωρήσεις απο τον οδηγό. Αυτό που μου αρέσει στο Niva είναι οτι υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις κι εσύ το χέρι σου στα μαστορέματα, κάτι που μπορεί να αποδειχθεί σωτήριο όταν θα χρειαστείς μηχανική βοήθεια στη μέση του πουθενά, αλλά για κάποιον που μένει στην πόλη, θέλει να κινείται και στην άσφαλτο και στο χώμα και δεν πρόκειται να έχει και δεύτερο αμάξι, δεν ξέρω κατα πόσο το Niva είναι η ιδανική περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
marmizas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007, 13:01

Δημοσίευσηαπό fokion » 04 Μάιος 2007, 09:15

αν δεν ειναι η εκδοση με το υδραυλικο τιμονη ΔΕΝ ειναι... εκτος αν εισαι ο Σουγγλακος....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 04 Μάιος 2007, 09:17

...μάλλον όλοι τελικά είχαμε και Niva κάποτε. Ναι το G.V. δεν είναι άσχημη ιδέα αν και μου φαίνεται λίγο ακριβό για μεταχειρισμένο, καθαρόαιμο εκτός δρόμου; χμμμ..., θα διαφωνήσω αλλά θα βγούμε από το θέμα. Πάντως μιας και το ταξίδι στην Εθνική με 130+ δεν είναι στις προτεραιότητες μου, θα τσόνταρα και κάτι ψιλά και θα έπερνα ένα Jimny καινούργιο.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες