Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελαστικά Terios II 1.5 special

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Ελαστικά Terios II 1.5 special

Δημοσίευσηαπό patrinos » 08 Δεκ 2007, 09:53

Σε προσφατη αναζητηση,μετα απο επισκεψη στην Daihatsu διαπιστωσα οτι η εκδοση Τerios II 1.5 special εξοπλιζεται εργοστασιακα με ελαστικα Dunlop ST20 Grandtrek διαστασεων 235/60/16.Τα συγκεκριμενα ελαστικα,πιο πολυ ασφαλτινα μού δειχνουν παρα να αναδειξουν τις δυνατοτητες τού αυτοκινητου σε off-road κομματια.Και ισως ειναι και υπερβολη σε 235 για το Τerios...Μηπως γνωριζει κανεις τα συγκεκριμενα ελαστικα;Εμπειρια και γνωμη θα ηθελα για παντος καιρου και τεραιν χρηση με αυτα.Φυσικα εαν τελικα καταληξω στο Terios σκεφτομαι αλλαγη εξ'αρχης.Ποια προτεινετε; Στα υποψην δυο πραγματα:
1.Η εκδοση 1.5 LSD φορα τα ιδια ελαστικα αλλά σε διαστασεις 215/65/16. Μηπως ειναι καταλληλοτερη για το Terios;Κι αν ναι,εχω τη δυνατοτητα να ζητησω να ερθει απο το εργοστασιο με αυτη τη διασταση;Γνωριζει κανεις;
2.Οταν ειχα το Maverick 2.3 του ειχα φορεσει Bridgestone Dueler A/T 694 και ηταν "λουκουμι" για ολες τις χρησεις.Ρωτησα σε εμπορο και μου ειπε οτι δεν βγαινει σε αυτη τη διασταση(235/60/16).Μηπως να βαλω αυτα σε 215/65/16;
(Πάτρα υπαρχει καποιος εμπορος που να μπορει να μού κανει αυτη την αλλαγη;Ξερει καποιος;)
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Ελαστικά Terios II 1.5 special

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 08 Δεκ 2007, 12:20

Κατ' αρχην μιας και εισαι απο την Πατρα, γιατι δεν κανεις τον κοπο να γραφτεις στο skartaekato. Εκει θα σε βοηθησουν τα παιδια για ολα τα της Πατρας. Τωρα αν θες την γνωμη μου, τα 694 ειναι πολυ καλα. καθως και BF A/T.

Υ.Γ Πως και απο το Maveric πηγες στο Terios?
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ελαστικά Terios II 1.5 special

Δημοσίευσηαπό patrinos » 08 Δεκ 2007, 16:09

BILLJEEP έγραψε:Κατ' αρχην μιας και εισαι απο την Πατρα, γιατι δεν κανεις τον κοπο να γραφτεις στο skartaekato. Εκει θα σε βοηθησουν τα παιδια για ολα τα της Πατρας. Τωρα αν θες την γνωμη μου, τα 694 ειναι πολυ καλα. καθως και BF A/T.

Υ.Γ Πως και απο το Maveric πηγες στο Terios?


Για τα 694 σκεφτομαι κι εγω...Οσο για το skartaekato ειμαι εκει :wink: Και το Maverick μια χαρα αλλά κσοταος συντηρησης-χρησης και διαστασεις ηταν αυτα που δεν συμβιβαστηκαν με την ζωη μου.Γιατι αν αρχισω να λεω για την αντιπροσωπεια θα πω πολλά και δεν θελω :)
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ελαστικά Terios II 1.5 special

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 13 Ιαν 2008, 23:50

Το λάστιχο και εμένα μου φαινότανε μάπα στην αρχή αλλά αποδείχτηκε ότι είναι αρκετά καλό για κάποιον που δεν θα θέλει να κάνει τον cowboy με το terios.

Πιο συγκεκριμένα. Σε χιόνι πάει αρκετά καλά, 2 χρόνια τώρα δεν χρειάστηκε να βάλουμε αλυσίδες, απλά στις κατηφόρες και στον πάγο θέλει προσοχή.

Σε λάσπη δεν το έχουμε πάει και σε τίποτα το τρομερό οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη αλλά έχω την εντύπωση ότι ίσως να παίζει πρόβλημα αν πάμε να κάνουμε υπερβολές.

Ασφαλτο, βρεγμένη, στεγνή πάει πολύ καλά...

Στις πέτρες θέλει προσοχή.Σε μια διαδρομή που είχαμε κάνει πρόσφατα πάθαμε λάστιχο από κοφτερές πέτρες. Πιο συγκεκριμένα κατεβαίναμε από Σμόλικα προς τα Αρματα και την πάθαμε την ζημιά σε ένα δρόμο που είχε κοφτερές πέτρες.Όλη η Πίνδος είναι γεμάτη τέτοιες πέτρες.

Σε άμμο δεν το έχω πάει δεν ξέρω.

Στην αρχή ήμουνα πολύ επιφυλακτικός με το λάστιχο και τις δυνατότητες του.

Σε μια επίδειξη που μας έκανε η daihatsu μια μέρα με μανισιο λάστιχο και χωρίς καμία μετατροπή στο terios ξεψάρωσα και είδα ότι το αμάξι πάει πολύ περισσότερο από ότι πίστευα...

Με λίγα λόγια, για μια νορμάλ χρήση στην καθημερινότητα και για λογικές εξορμήσεις το λάστιχο δεν θα σε απογοητεύσει.
Προσωπικά όταν θα πρέπει να αλλάξω λάστιχα, δεν ξέρω τι άλλο παίζει να βάλεις και αν αξίζει να την δεις 50-50 από την στιγμή που πιο πολύ είμαστε στην άσφαλτο παρά στο χώμα.
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 49 επισκέπτες